Zpracování tématu: "Rychlost"

Vážení kolegové, děkuji za veliké množství fotografií, které mi k zadanému tématu došlo. Již při rozhodování o tom, co na vás budu tentokrát požadovat, mi bylo jasné, že právě téma rychlost nepatří mezi nejjednodušší.

Setkani fotografu

Kromě silnice je velice rychlý pohyb i na kolejích a zase alespoň dvě ukázky vašich prací.

Mašinka Metro Barcelona

Snímek který pracuje velice úsporně s barvami. Nevím jak se přesně jmenuje ten železničářský „kříž“, ale zde symbolizuje příkaz zpomal, zastav se, mohlo by se ti něco přihodit a za ním se řítí v liniích stylizovaná obluda. Čili nádherný věcný kontrast mezi klidem a rychlostí a také barevný kontrast pestrých a nepestrých barev. Druhá fotografie laděná v šedobílé škále je opět dokladem o dobře postavené lineární kompozici ve spojení rytmizujícími prvky. Figury v relativním klidu, tedy obě postavy, zábradlí, dva obrazy a linie nástupiště, kontrastují s jedoucí vlakovou soupravou, kterou vlastně na pozadí jenom tušíme.

Další poměrně velkou skupinou fotografií jsou snímky různých zvířat a domácích miláčků a to samozřejmě v nejrůznějších pohybových variantách často přecházejících až do rychlosti.

Toro

Tyto fotografie považuji v této zvířecí kategorii za nejzdařilejší. Snímek z “koridy“ je zajímavý nejen námětem, ale i celkovou atmosférou. I když toreador nemá svůj typický oblek a pravděpodobně se nejedná o profesionální boj, je tu vidět určité drama. To je zvýrazněno nejen barevností, ale také světlem a pohybem obou aktérů. Skákající pes na druhé fotografii je opravdu úžasný. Na první pohled celkem obyčejný záběr ale… Nádherně posazený do zlatého řezu, výraz zvířete, nenásilné rozdělení světlé plochy jemnou modrou úhlopříčkovou linií a pes jakoby se vznášel ve vzduchu. Na rozdíl od dramatické předchozí fotografie snímek až roztomilý.

Dostihy Rychlé kotě

A ještě dvě. Vlevo psí závody. Krásná fotografie zvířat v plném běhu, právě v zatáčce, kde se nejlépe rychlost spojená se silou a radostí s pohybu ukáže. Přestože na této fotografii jsou všichni tři psi v ostrosti, zdůraznění rychlosti vůbec neutrpělo, právě pomoci takto dobrého záběru je ještě silnější. Umístění v ploše snímku i barevné ladění je výborné. Ta druhá fotografie, to už je pohyb dost přehnaný a vůbec neevokuje rychlost. Možná by na klidném pozadí snímek vyzněl o něco lépe. Takto je to pro mne celé dost velký zmatek a spíše náhoda než vážnější experimentování. Je toho na té fotografii všeho nějak moc a vlastně vůbec nic. To je jen jedna ukázka z celé řady podobných záběrů.

Dostihy Petrzalka Torlus

Koně a dostihy jsou pro fotografy to pravé, kde je pohybu a rychlosti více než dostatek. Skýtají plno opravdu velice dramatických situací. Bohužel tady je nevidím. Celkem banální doběh do cíle dostihu, celkový záběr spíše dokumentačního charakteru by určitě pořádající závodiště jako dárek uvítalo. Je to pohyb, je tu i rychlost, ale takových je. I druhá fotografie neobjevuje nic mimořádného, navíc je odříznutý zadek prvního koně, z jezdce na druhém zbyla jen čapka, horizont ubíhá, kůň má neostrostí deformovanou nohu. To vše by se dalo tolerovat, kdyby byl záběr mimořádně dramatický. U tohoto jde spíš o chyby.

Nakonec máme nádherné experimenty, fotografickou tvorbu a nápady.

Rychlost 00 3. kosmická

Neumím si představit autora, který má ve svém archivu fotku šneka pod jedoucím autem. Věřím, že tyto fotografie byly vytvořeny pouze pro tento náš seriál, a děkuji za to. Takže ten šnek. Opět bezvadný nápad okořeněný fórem. Tady je ta rychlost opravdu velice čitelná. Navíc kompozice, významový kontrast, barevné členění, ostrost a neostrost: vše na dobré úrovni. A druhá fotografie je z trochu jiného soudku. Podněcuje fantazii, hraje trochu na city. Výrazné barevné kontrasty, střídání linií, prostor rozdělený do několika segmentů a dramatické úhlopříčky dávají tušit autora již vyzrálého. Vlastně oba autoři asi dobře vědí, jak svou fotografií sdělit pocity a promluvit k divákům. Oběma tleskám.

A to je pro tentokrát vše. Nenechte se odradit, fotografujte a posílejte fotografie do červencového a srpnového tématu „Moje krásná dovolená“.

Milan Šusta

Pro vaši informaci, jak jste zpracovali minulá témata seriálu Okem profesionála

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Kurz rekvalifikace fotoreportér

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace