Doporučujeme: Nejlepší podvodní a odolné kompakty

Fotograf často potřebuje kvalitní odolný, podvodní či outdoor foťák. Takové kompakty, které jsou přímo určené k focení pod vodou, v prašném prostředí a v mrazu, jsou nenahraditelné, přesto se z trhu vytrácí. Jaké jsou nejlepší?

Odolné fotoaparáty jsou nenahraditelné, i když se výrobci mobilních telefonů snaží dokázat opak. A trh na to bohužel reaguje tak, že množství dostupných modelů je malé. Přesto jsou a my se na čtyři z prodávaných podíváme blíže. Ty, které prošly redakčním testem, si v jednotlivých recenzích můžete prohlédnout velmi podrobně.

Oč tady jde? Odolnost znamená především odolnost vůči vodě a odolnost vůči prachu. Vždy je fotoaparát utěsněný a tím vydrží obojí. Společně s tím vydrží často i pád, ale znáte to. Když to spadne „blbě“, tak je po něm. Ale když dobře, tak je to bonus zcela zdarma. Funkčnost za mrazu také není zcela automatická, odolné kompakty ji však přímo deklarují ve svých vlastnostech.

Prostě jsou to skvělá „cvakátka“ do těch nejnáročnějších podmínek, od dovolené u moře až po výlet na hory na lyže.

ISO 100, 1/250 s, F4.5, f=46 mm (35 mm ekv.)

Pokud nepožadujete rovnou odolný kompakt, ale stačí „obyčejný neodolný a nepodovodní“, podívejte se na přehled kvalitních kompaktů.

Mezi kompakty se řadí i ultrazoomy, který mají menší čip a nad 30× rozsah zoomu. To s sebou ale přináší větší rozměry, menší čipy a tedy i horší kvalitu výstupu. Můžete se na ně však podívat v našem přehledu nejlepších ultrazoomů.

Výše nad kompakty jsou v pomyslné hierarchii bezzrcadlovky. Ty mají větší čipy a umožňují měnit objektivy. Pro pokročilé fotografy jsou často vhodnější volbou, ale odpovídá tomu i vyšší cena a často větší rozměry. Pokud vás zajímají, podívejte se i na přehled nejlepších bezzrcadlovek.

Symbolem profesionální výbavy stále ještě zůstávají zrcadlovky, i když se situace na trhu vyvíjí v jejich neprospěch. Nicméně je v současnosti pro zrcadlovky na trhu nejlepší nabídka objektivů a často i příslušenství. Cenu mají podobnou jako bezzrcadlovky, ale někoho mohou odradit jejich větší rozměry. Pokud byste se ale chtěli vydat spíše touto cestou, podívejte se i na náš přehled nejlepších zrcadlovek.

Než se podíváme na konkrétní modely, je třeba vysvětlit klíčové parametry foťáků. Za podstatný parametr lze považovat velikost čipu (větší je lepší), světelnost objektivu F (nižší clonové číslo je lepší) či hodnotu ohniskové vzdálenosti f a rozsah zoomu. Za méně podstatné lze považovat rozlišení čipu, fyzickou velikost a hmotnost fotoaparátu, polohovatelnost displeje nebo možnost nahrávat 4K videa. Dostupná konektivita je pro někoho podstatná, pro někoho zcela nepodstatná. Pro podrobnější informace si přečtěte příslušné recenze.

Fujifilm FinePix XP130 – recenze

Fujifilm XP130, , ?as: , , Fujifilm XP130, Clona: 3.9, ?as: 1/480 s, ISO: 100, Ohniskov? vzd?lenost: 5.00 mm
f min f max F min F max
28 mm 140 mm, 5× 3,9 4,9
ponoření do odolnost proti pádu odolnost proti mrazu rozlišení (cca efektivní MPx)
20 m 1,75 m  –10°C 16 MPx
4K/FullHD GPS hmotnost rozměry
ne/ano ne 208 g 109,6 mm x 71,0 mm x 27,8 mm

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Nejlevnější odolný kompakt v tomto krátkém přehledu a nebojím se napsat, že jeden z nejlevnějších, který stojí za úvahu. Za téměř polovinu ceny většiny ostatních je nutné něco oželet, takže jakékoliv technické vymoženosti prostě nenajdete. Pokud chcete mít opravdu odolný kompakt a současně chcete ušetřit, pak pod vodou stačí nastavit kompenzaci expozice výrazně do plusu (viz. recenzi) a budete mít, co jste chtěli. 
 

Nikon Coolpix W300 – recenze

Nikon COOLPIX W300, Ohniskov? vzd?lenost (EQ35mm): 24 mm, Clona: 2.8, ?as: 1/800 s, ISO: 125
f min f max F min F max
24 mm 120 mm, 5× 2,8 4,9
ponoření do odolnost proti pádu odolnost proti mrazu rozlišení (cca efektivní MPx)
30 m 2,4 m –10°C 16 MPx
4K/FullHD GPS hmotnost rozměry
ano/ano ano 231 g 111,5 × 66 × 29 mm

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

W300 je výborný kompakt, který podle mého názoru soupeří s TG-5kou, protože každý má něco, a výběr je tedy podle specifických preferencí uživatele.

Panasonic Lumix DMC-FT7

f min f max F min F max
28 mm 128 mm, 4,6× 3,3 5,9
ponoření do odolnost proti pádu odolnost proti mrazu rozlišení (cca efektivní MPx)
31 m 2,0 m –10°C 21 MPx
4K/FullHD GPS hmotnost rozměry
ano/ano ne 319 g 117 × 76 × 37 mm

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

S modely FT-X jsem se setkával od jejich vzniku. Zajímavé je, že na trhu model FT7 je, ale na českých stránkách Panasonicu o něm není zmínka. Jako jediný odolný je tam popsán model FT30, který je z roku 2015. Na webu Panosonic.com model FT7 najdete, ale fotky produktu jsou menší, než FT30ky, která tam je také. A při volbě hledání podle parametru „weather resistant“ FT7 vynechá. Přijde mi to, jako by Panasonic nechtěl svou odolnou řadu udržovat, a tak i na svých (českých) stránkách zůstal u jediného modelu, který je cenově velmi dostupný, protože prostě výrazně levnější kompakty (nejen odolné) vlastně neexistují. Přestože mi rukama neprošel, tak ze zkušeností se značkou, bych si ho klidně dovolil na léto k vodě doporučit. A to je jediná výjimka „pod“ výše zmíněným Fujifilmem XP130.

Olympus Tough TG-5 – recenze

Olympus TG-5 ISO 100, 1/800 s, F2.8, f=25 mm (35 mm ekv.)
f min f max F min F max
25 mm 100 mm, 4× 2,0 4,9
ponoření do odolnost proti pádu odolnost proti mrazu rozlišení (cca efektivní MPx)
15 m 2,1 m –10°C 12 MPx
4K/FullHD GPS hmotnost rozměry
ano/ano ano 250 g 113 × 66 × 32 mm

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Řada TG je pro toho, kdo někdy pokukoval po odolném kompaktu dokonale známá. Špičkové parametry objektivu, krátká ohnisková vzdálenost, RAW formát, 4K video a přítomnost GPS, tlakoměru a dokonce teploměru (až u modelu TG-5) z něj dělá nejdražší přístroj tohoto segmentu na trhu. Zcela oprávněně.

Uvidíme, jestli se odolné modely udrží, nebo jestli je postupně nahradí mobily, podobně, jako se to děje nejlevnějším kompaktům.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Podobné články

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Články v sérii:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace