Články autora - Andrej Macenauer

 • Test objektivu Sony FE 200-600/5,6–6,3 G OSS

  Objektiv Sony FE 200-600/5,6–6,3 G OSS jsem testoval na bezzrcadlovce Sony A7 Mark III a Sony A1 na fotografické expedici ve východním Polsku a v ZOO Praha. Mechanické provedení, rychlé ostření a velmi dobrá stabilizace odpovídá objektivu kategorie G. Nevýhodou je větší hmotnost. Více v testu.

   0
 • Ladak, fotografování na střeše světa

  Ladak je místo, kde se setkávají nejvyšší pohoří světa Himálaj, Karakorum s Tibetskou náhorní plošinou. Letos jsme se sem vrátili po dvou letech Covidu. Fotky z části letní expedice do oblasti jezer Pangong a Tso Moriri, které jsou geografickou součástí Tibetské náhorní plošiny. Čína ovládající skoro celou plošinu, Tibet pro zahraniční turisty v současnosti uzavřela. Všechny fotky v článku jsou z letošního června.

   4
 • Fotografování v jaderné elektrárně Temelín

  V době odstávky jednoho z bloků jaderné elektrárny v Temelíně mi bylo letos v červenci umožněno při krátké návštěvě fotografovat práce u jaderného reaktoru a v sekundárním okruhu u turbíny. Ve srovnání s obřími stroji jaderné elektrárny v Temelíně vypadají lidé jako malí skřítci. Fotografoval jsem se zrcadlovkou Canon 5DSR a širokoúhlým objektivem Canon 11-24mm f/4. Další v článku.

   0
 • Test stativu Leofoto Poseidon 324C

  Středně těžký cestovní stativ Leofoto Poseidon 324C jsem testoval na Baltu, v indickém Himálaji a na Šumavě. Za odolnost v mořské vodě a zatěsnění kloubů se vyplatí připlatit proti standardnímu Leofoto Ranger 324C. Stativ jsem vyzkoušel s objektivy Canon 100-400mm f/4,5-5,6 IS a Sony 200-600mm f/5,6-6,3 OSS a kulovou hlavou Leofoto LH-40. Další zkušenosti a fotky v testu.

   0
 • Manfrotto, trendy ve stativech pro foto, video a časosběry

  O trendech v nabídce stativů pro foto, video nebo časosběry jsme si povídali s majitelem firmy Stedis, která je výhradním zástupcem tradiční značky Manfrotto pro Česko a Slovensko. Zároveň zastupuje i Lastolite, Syrp, Colorama a Avenger. 

   1
 • Test Nikon Z30 - první dojmy

  Nikon Z30 je s cenou 20990Kč za tělo nejlevnější bezzrcadlovka řady Z. Sensor s rozlišením 20,9 Mpix je stejný jako u Nikonu Z50 a Nikonu Zfc. Nikon Z30 nemá elektronický hledáček. Cílí hlavně na bloggery se zaměřením na video. Tećhnologie: video v rozlišení 4K/30p, kvalitní autofocus s vyhledáváním objektů nebo sekvenšní snímání rychlostí 11fps. Zajímavý je i focus stacking pro skládanou makrofotografii. Setový objektiv 16-50mm f/3,5-6,3 VR je plastový, ale má údajně lepší kresbu než podobné objektivy konkurence. Další v článku.

   3
 • Jak fotografovat noční zářící oblaka NLC

  Noční zářící oblaka neboli NLC, z anglického nocturnal luminescent clouds nebo také noctilucent clouds lze u nás fotografovat od konce května do začátku srpna. Vznikají až v mezosféře ve výškách 50 až 85km nad zemí. Fotografové si je často pletou s vysokou oblačností troposféry. V článku najdete nastavení expozice i časosběr.

   0
 • Test Canon EOS R7 - první dojmy

  Bezzrcadlovka Canon EOS R7 s 33Mpix APS-C sensorem je nástupcem populárních zrcadlovek Canon EOS 7D a Canon EOS 7D Mark ii. Canon EOS R7 je volbou pro fotografy zvířat s výborným poměrem cena/výkon. Rychlý autofokus s inteligentním režimem ostření na oko, sekvence 15fps/30 s e-závěrkou a video s C-Log ve 4K/60p. Líbí se mi změna v ovládání a také stabilizovaný sensor. Cena těla Canon EOS R7 je 37670Kč. Dostupnost zatím jen na objednávku.

   5
 • Test Canon EOS R10 - první dojmy

  Bezzrcadlovka Canon EOS R10 s APS-C sensorem s rozlišením 24Mpix chce přesvědčit stávající uživatele zrcadlovek Canon k přechodu na bezzrcadlovku. Důvodem je výborné ovládání, automatické ostření, snímání 15sn/s s mechanickou závěrkou a lepší parametry videa včetně 4K/60p. Ty podle mého zkoušení na předváděčce Canonu fungovaly výborně. Kit obsahuje kompaktní objektiv Canon RF 18-45mm F4.5-6.3 IS STM nebo Canon 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Cena těla Canon EOS R10 je 24950Kč. Dostupnost zatím jen na objednávku.

   3
 • Fotografujeme vesmír zrcadlovkou: jaro I

  Jaké objekty hlubokého vesmíru fotografovat se zrcadlovkou/bezzrcadlovkou na jaře . Inspirace pro fotografy s teleobjektivy i dalekohledy. Jaro je na obloze sezónou galaxií. K nejzajímavějším objektům patří Vírová galaxie M51, galaxie Doutník M82 nebo trojice velkých galaxií v souhvězdí Lva. Nádherným objektem je i planetární mlhovina Medúza. Jarní galaxie jsem fotografoval s Canon EOS 5DSR a Sony A7 Mark iii a refraktorem APM 980mm f/7, Medúzu modifikovaným Canon EOS 6D.

   0