Články autora - Andrej Macenauer

 • Černobyl - reportáž o dopadech katastrofy

  Černobyl a Covid mají řadu společných rysů. Reportáž z okolí jaderného reaktoru v Černobylu a přilehlého města Pripjat na Ukrajině z roku 2010. K jaderné katastrofě v Černobylu došlo v době komunismu 25. a 26. dubna 1986. Důsledky budou přetrvávat další desítky let. Dnes se z Černobylu stala podivná turistická atrakce. Fotografie a video z ruky bylo s Canon EOS 5D Mark II a objektivy Canon 24-70mm f/2,8 a Canon 16-35mm f/2,8.

   2
 • Uživatelský test Canon EOS Ra

  Canon EOS Ra je první full frame fotoaparát od Canonu určený pro astrofotografii. V testu jsem srovnal Canon EOS Ra, Canon EOS DSR a modifikovaný Canon 6D s Baader BCF-2 na oblasti emisních mlhovin v souhvězdí Labutě, které vyzařují červené H-alfa světlo. Canon EOS Ra má výborný display umožňující 30x zvětšit detail živého náhledu pro zaostření hvězd. Sensor má výborný obraz a netrpí bandingem jako Canon EOS 5DSR. V testu citlivosti na vnitřní šum jsem srovnal Canon EOS Ra s Canon EOS DSR a nejnovějším Canon EOS R5. Canon Ra je plně využitelný jako univerzální fotoaparát na cesty pro fotografy se zálibou v astrofotografii a to i když několik věcí by šlo vylepšit.

   0
 • Test adaptéru Canon EF-EOS R s drop in polarizačním a ND filtrem

  Adaptér Canon EF-EOS R drop in umožní vkládat mezi objektiv zrcadlovky a tělo bezzrcadlovky polarizační filtr a ND filtr s proměnnou densitou. Stačí tedy jeden filtr pro všechy EF Canon objektivy včetně těch s vypouklou přední čočkou. ND filtr s proměnnou densitou ocení nejen krajináři, ale zejména filmaři. Velmi chytře vymyšlený adapter Canon EF-EOS R s drop in polarizačním a ND filtrem jsem vyzkoušel na Šumavě s extrémně širokoúhlým objektivem Canon EF 11-24mm f/4,0.

   0
 • Uživatelský test Canon EOS R5

  Canon EOS R5 je bezzrcadlovka, která z uživatelského hlediska fotografa přírody překonává zrcadlovku Canon EOS 5D Mark IV. Autofokus, detekce obličeje a stabilizátor obrazu na sensoru jsou vynikající. Rozlišení 45MPix v kombinaci s rychlostí snímání 20sn/s nebo 12sn/s do RAW je fantastické. K tomu možnost natočit si video 4K/120snímků třeba pro zachycení letících kolibříků je super. Canon EOS R5 je jasnou vlajkovou lodí Canonu a zároveň i těžká váha vzhledem ke konkurenci. V testu byla srovnána obrazová kvalita Canon EOS R5 s Canon 5DSR a Canon EOS Ra.

   4
 • Doporučujeme: Full Frame bezzrcadlovky

  Přehled plnoformátových bezzrcadlovek Sony, Canon, Nikon, Panasonic, Leica a Sigma na trhu v roce 2020, plusy a minusy jednotlivých modelů na základě testů Fotoaparát.cz s odkazy na ceny a testy. Doporučení pro výběr jednotlivých značek a modelů ve změti nabídek. Článek je aktualizován. 

 • Fotografování krajiny: Šumava, řeka Vydra - jaro

  V článku najdete tipy, jak fotografovat šumavskou řeku Vydru na jaře a také, jak volit expoziční čas, který je klíčový pro vyjádření pohybu vody. Pozor na nevhodné použití šedých ND filtrů, které prodlouží čas až příliš, takže se pohyb zcela vytratí. Pro fotografování krajinných celků Vydry mi nejvíce vyhovují objektivy v rozsahu ohniskových vzdáleností od 12 do 50mm. 

 • Fotografování krajiny: Šumava, řeka Vydra - léto

  Léto je nejlepším obdobím pro fotografování Mléčné dráhy. Za jasných letních nocí se nad řekou Vydrou objeví jádro naší galaxie. Vody bývá nejméně v roce, ale přívalové deště či pravý mokrý šumavský týden to všechno umí dokonale změnit.

   7
 • Poloostrov Kola, Barentsovo moře, Murmansk, díl 2

  Druhá část filmového a fotografického dokument z cesty na poloostrov Kola v severním Rusku. Z vesničky Ingel v centru Koly do pohoří Chibiny u města Kirovsk přes Murmansk k pobřeží Barentsova moře na poloostrov Rybačij. Fotografie a videa s Canon 5D Mark II a objektivy Canon 24-70mm f/2,8 a Canon 70-200mm f/2,8 IS I.

   0
 • Oslava konce Covidu 19. Prostřený stůl na Karlově mostě

  Konec povinného nošení roušek je třeba oslavit. Atmosféra party poslední červnový den na Karlově mostě byla uvolněná a bylo cítit velké vydechnutí. Vyrazili jsme sem se třetím ročníkem večerní školy fotografie Fotoinstitutu. Vzal jsem si jeden opravdu širokoúhlý objektiv Canon 11-24mm f/4.0. Tenhle objektiv nutí jít blízko. Zkusil jsem něco z toho optimistického světla zachytit.

   8
 • Divočinou poloostrova Kola, Severní Rusko, díl 1.

  První část dokumentu z přejezdu neprobádanou divočinou poloostrova Kola v severním Rusku. Cesta terénním autem vede podél severního břehu Bílého moře k ústí řeky Varzuga. Nejtěžším úsekem jsou hluboké brody přes řeky do vesničky Indel v nitru Kolského poloostrova. Lidé zde žijí v naprosté izolaci. Setkání s nimi si pamatujete na celý život. 

   0