Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.
RSS feed
 • Jan Pohribný – Kreativní barva, část druhá

  Zobrazení barev na fotografiích, monitorech nebo v tisku má stále své limity. Technika se reálnému zobrazení pouze přibližuje. Co má vliv na co nejvěrnější zobrazení barev? Jaké barvy dělají na fotografiích největší neplechu a proč? Jak eliminovat nevzhlednou pleťovou barvu lidí na snímcích? A líbí se lidem obecně spíše barevná či černobílá fotografie? O tom všem v rozhovoru s Janem Pohribným.

   0
 • Leica M10 v ruce + fotky v plném rozlišení

  Leica M10 je nejnovější digitální dálkoměr tohoto německého výrobce. Má nový 24MPx čip, tenčí tělo a rychlejší sériové snímání 5sn./s. Příjemný je i větší hledáček. Samozřejmě používá objektivy bajonetu M a ostří se pouze ručně. Díky skvělému hledáčku, ale i Live-View, je to však jedna radost. 

 • Fotografování polárních září

  Fotografování Aurora borealis neboli polární záře je vždy úžasný zážitek. Poprvé jsme ji fotografovali na Islandu v září 2011 a od té doby se tam každý rok vracíme. Island díky své poloze západně od břehů Evropy je pro pozorování aurory výborným místem. Toto je aktualizovaný článek, který původně vyšel v roce 2011. Najdete v něm potřebné informace pro fotografování polárních září a hlavně nové fotografie.

   8
 • Jan Pohribný – Kreativní barva, část první

  Barvy jsou všude kolem nás. Setkáváme se s nimi každý den. Jsou přirozenou součástí našeho života. Možná proto jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik bychom měli. Přitom barvy mají velkou moc a psychologicky nás ovlivňují. Fotografové, kteří fotografují barevně mají v kapse velký trumf. Když budete s barvami cíleně a promyšleně pracovat, můžete své diváky ovlivňovat. Získávat si jejich přízeň a nadšení. Probouzet v nich libovolné emoce. Obsáhlou publikaci o používání barev ve fotografii napsal profesionální fotograf, pedagog a autor Jan Pohribný. Více o knize a barvách v rozhovoru.

   0
 • Vyhlášení výsledků Okem profesionála prosinec 2016: Moje Vánoce

  Prosincovým tématem seriálu Okem profesionála bylo "Moje Vánoce". Vaše fotografie hodnotil profesionální fotograf Karel Cudlín. Přinášíme galerii vybraných prací s komentářem Karla Cudlína, který také jeden soutěžní příspěvek vybral jako vítězný.

   2
 • Jak na vrstvy v Zoner Photo Studio X

  Je tomu již nějaký ten měsíc, co vyšlo poslední Zoner Photo Studio, verze X. Jednou z jeho nečekaných, ale vítaných funkcí, byla i práce s vrstvami. Pokud jste s vrstvami nikdy nepracovali, může být jejich pochopení trochu oříškem, proto se na ně podíváme podrobněji.

   0
 • Tip do zimy - rukavice pro fotografy

  Zimní období a mrazy kladou nároky nejen na techniku, ale i na fotografa. Ovládat fotoaparát v rukavicích nejde snadno, bez rukavic zase riskujeme promrzlé ruce. Naštěstí existují i výrobci rukavic, kteří na nás myslí. Dnes si povíme více o rukavicích pro fotografy, které prodává firma Easy Off Gloves.

 • Martin Stranka - Obrázky z hlavy

  Člověk tvoří proto, protože hledá nějakou rovnováhu, ventil, potřebuje se vyjádřit. Pokud to nejde slovy, tak to může jít skrze tvorbu, skrze fotku. Slova znásilňují myšlenky. Vysvětlovat lze matematiku, fyziku a tyhle exaktní vědy. Ale umění se cítí, vnímá a není třeba jej vysvětlovat. Nejednou se mi stalo, že na vernisáži po mně pořadatel chtěl, abych o fotkách, které vystavuji, mluvil konkrétně. Já jsem ale odmítl. Neznamená to, že jsem uzavřený, jsem docela extrovertní člověk. Ale v tomhle směru si připadám jako nahý a necítím potřebu lidem popisovat podstatu té konkrétní fotky. Proč někomu podsouvat moje pocity, mojí představu? Ať ta fotka na lidi působí sama o sobě, ty fotky jsou o emocích a všichni máme emoce podobné... říká Martin Stranka

   0
 • Vítězné fotografie soutěže "Noční fotografie" (12.10.-12.12.)

  Soutěž na téma "Noční fotografie" probíhala na galerii od 12.10. do 12.12. Partnerem soutěže byla společnost www.24print.eu, která věnovala ceny do soutěže. 

  Podívejte se na galerii vítězných fotografií a přečtěte si rozhovor s vítězi v dnešním článku.


   2
 • Rok 2016 ve fototechnice - přehled toho nejzajímavějšího

  Rok 2017 je tady, takže ještě, než uděláme tlustou čáru za tím minulým, podívejme se, co přinesl zajímavého ve světě fotografické techniky. Od zemětřesení v prefektuře Kumamoto po Photokinu v Kolíně nad rýnem, šlo ve světě techniky pro fotografy o významný rok. Přinášíme seznam toho nejzajímavějšího i s odkazy na patřičné články, kde si o všech oňských novinkách můžete přečíst více.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace