Všechny články
-
Test Canon EOS R7 - první dojmy
Bezzrcadlovka Canon EOS R7 s 33Mpix APS-C sensorem je nástupcem populárních zrcadlovek Canon EOS 7D a Canon EOS 7D Mark ii. Canon EOS R7 je volbou pro fotografy zvířat s výborným poměrem cena/výkon. Rychlý autofokus s inteligentním režimem ostření na oko, sekvence 15fps/30 s e-závěrkou a video s C-Log ve 4K/60p. Líbí se mi změna v ovládání a také stabilizovaný sensor. Cena těla Canon EOS R7 je 37670Kč. Dostupnost zatím jen na objednávku.
-
Test Canon EOS R10 - první dojmy
Bezzrcadlovka Canon EOS R10 s APS-C sensorem s rozlišením 24Mpix chce přesvědčit stávající uživatele zrcadlovek Canon k přechodu na bezzrcadlovku. Důvodem je výborné ovládání, automatické ostření, snímání 15sn/s s mechanickou závěrkou a lepší parametry videa včetně 4K/60p. Ty podle mého zkoušení na předváděčce Canonu fungovaly výborně. Kit obsahuje kompaktní objektiv Canon RF 18-45mm F4.5-6.3 IS STM nebo Canon 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Cena těla Canon EOS R10 je 24950Kč. Dostupnost zatím jen na objednávku.
-
Fotografujeme vesmír zrcadlovkou: jaro I
Jaké objekty hlubokého vesmíru fotografovat se zrcadlovkou/bezzrcadlovkou na jaře . Inspirace pro fotografy s teleobjektivy i dalekohledy. Jaro je na obloze sezónou galaxií. K nejzajímavějším objektům patří Vírová galaxie M51, galaxie Doutník M82 nebo trojice velkých galaxií v souhvězdí Lva. Nádherným objektem je i planetární mlhovina Medúza. Jarní galaxie jsem fotografoval s Canon EOS 5DSR a Sony A7 Mark iii a refraktorem APM 980mm f/7, Medúzu modifikovaným Canon EOS 6D.
-
Uživatelský test Canon RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM
Objektiv Canon RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM pro bezzrcadlovky s R bajonetem jsem testoval na fotoexpedici Fotoinstitutu.cz na Kubě, kde jsem fotografoval i s objektivy s EF bajonetem (přes redukci) na těle Canon EOS R5. Stabilizace obrazu, rychlý a přesný autofocus a výborná kvalita obrazu. Trochu cvalík, ale to je vždy daň za světelnost f/2,8. Součástí testu je video točené z ruky v barech Havany.
-
Přehled bajonetů objektivů digitálních fotoaparátů
V tomto článku bychom vám rádi přinesli jednoduchý přehled bajonetů bezzrcadlových fotoaparátů a zrcadlovek, se kterými se můžete u digitálních fotoaparátů setkat. Bohužel už z principu to ale jednoduché být nemůže, protože situace je na stručný přehled příliš komplikovaná. Pokusíme se přesto udělat přehled co nejméně složitý.
-
Velikost senzoru fotoaparátu mýtů zbavená
Jak velikost senzoru ovlivňuje ohniskovou vzdálenost objektivu, hloubku ostrosti a šum/ISO? Má střední formát pro portréty mysticky malou hloubku ostrosti? Můžeme vyfotografovat na senzor 4/3 naprosto stejnou fotku jako na full frame? Musí malé senzory vždy více šumět než ty větší? Tohle všechno rádi temní marketingoví “experti” fotografických firem a prodejci. Více v článku.
-
33. Setkání fotografů: Vyhlášení vítězů fotosoutěže
Před časem jsme vás vyzvali, abyste nám posílali své příspěvky do fotografické soutěže pořádané u příležitosti festivalu Setkání fotografů. Soupeřit jste mohli v kategoriích Příroda – Architektura – Portrét. Sešlo se opravdu velké množství snímků, ze kterých bylo obtížné vybrat ty vítězné.
-
Recenze objektivu Sony FE PZ 16-35mm F4 G
Nový objektiv Sony přináší známou klasiku v nové podobě – 16-35/4 kompaktní širokáč ve variantě s pouze motorovým zoomem, který tak může stejnou měrou oslovit jak fotografy, tak filmaře. Proč byste měli powerzoom chtít? A proč naopak ne? Dozvíte se v testu.
-
Širokoúhlá astrofotografie - 5.díl: Zvířetníkové světlo aneb světlo zodiaku
Zvířetníkové světlo nebo také světlo zodiaku. Lze fotografovat v místech bez světelného znečistění v době jarní nebo podzimní rovnodennosti při Novu nebo po západu Měsíce. Postačí běžná fototechnika: zrcadlovka nebo bezzrcadlovku, širokoúhlý objektiv s dobrou světelností a stativ. Další v článku.
-
Letní tábor fotografování 2022 - Týden focení a zážitků
Ať už fotíš jenom pro zábavu, a nebo se o focení zajímáš podrobně, na Letním táboře fotografování se naučíš mnoho nových dovedností. Focení je zážitkové, spojíme ho s mnoha zábavnými výlety po Šumavě a strávíme i společný večer u ohně. Na výběr jsou 3 termíny pro žáky ve věku 11-16let. Od 16 let pak 2 turnusy pro studenty SŠ. Ubytování je zajištěno v Domě fotografů s plnou penzí.