Nový vlogovací fotoaparát Sony ZV-E10 II

Sony ZV-E10 II systematicky vylepšil to, kde Sony ZV-E10 měl rezervy: lepší sensor s technologií BSI, autofokus, kvalitnější video výstup včetně streamování ve větším rozlišení, lepší mikrofon. Sony už má na trhu tolik fotoaparátů na video, přidávám tabulku od Juliena Salazara, abyste se v té změti fotoaparátů vyznali. Cena Sony ZV-E10 II s objektivem 16-50mm f/3.5-5.6  OSS II bude 30,890Kc..

Už po roce udělat velký upgrade je dost neobvyklé. Jenže tohle je segment, který se snaží ovládnout všichni velcí hráči, neboť každý chce být na sítích co nejvíce. 

Sony ZV-E10 II

Jak se vyznat ve fotoaparátech Sony pro video?

Nový fotoaparát bez možnosti natáčení videa dnes už nekoupíte, pokud si nekoupíte Pentax 17 Je to ale naštěstí výhoda. Video je nenahraditelné pro zaznamenání zvuku a akce spojené se zvukem. Na sítích se videa prosazují stále vice, protože mladí ztrácejí soustředění na čtení. Já hlavně fotografuji, takže posuzuji fotoaparáty hlavně z pohledu fotografa. Proto se mi zalíbila tabulka od Juliena Salazara z konference Sony, který to rozdělil z pohledu videa. Všechno jsou to také i různě dobré přístroje, se kterými můžete velmi dobře fotografovat.

První skupina ZY-1F, ZY-1 II, ZV-E10 je u Sony vymyšlena hlavně pro vlogery pro tvorbu videa. Sem patří i nový Sony ZV-E10 II, který je stejně jako Sony ZV-E10 na výměnné objektivy (Sony E). Model Sony ZV-E1 je full frame. Je to vlajková loď této skupiny, která kvalitou výstupu spadá do druhé skupiny.

V druhé skupině jsou naši nejbližší kamarádi: bez­zrcadlovky s bajonetem Sony E a to jak s plnoformátovými sensory , tak menšími APS sensory. Z full frame bezzrcadlovek je zde uveden jen Sony A7IV a Sony A6700, jakožto univerzální fotoaparáty. Tuhle skupinu vidí Sony jako přístroje pro fotografy a videokamery zároveň. Můžete také vlastnit třeba Sony A7R IV nebo V. Také s nimi natočíte video, ale třeba kvůli rolling shutter effektu to není optimální řešení. 

Ve třetí skupině je Sony A7S III, Sony FX30 a Sony FX3. Tyto kamero-fotoaparáty jsou určeny pro profesionální tvůrce videí. Fakt je, že jsem nikdy nezkoušel Sony A7S III na noční oblohu, protože mě tak trochu odradilo relativně menší rozlišení. Je to ale blbost. Je to jediný fotoaparát, co umí natočit polární záři. Na Šumavě třeba i tzv. air-glow.

A pak je už jen nejvyšší liga pro profíky z Barrandova nebo Hollywoodu – Made for Cinema. Sem patří opravdu designem specializované kamery FX6 a Venice. Tohle už určitě není pro fotografy.

Nový model Sony ZV-E10 II

Když jsem sledoval představeni Sony ZV-E10 II na videokonferenci, fascinovala mne systematičnost, jak neustále přístroj zlepšují. Předchozí model Sony ZV-E10 jsem měl v ruce a plný od Jakuba Sukeníka najdete zde.

Základem Sony ZV-E10 II je nový BSI formátu APS-C s rychlým odečtem. Sony chtěl hlavně posunout kvalitu videa. Hlavní vylepšení jsou

  • Autofokus s větším pokrytím a vylepšenou detekcí objektů
  • Vylepšená stabilizace obrazu – nutné ještě otestovat
  • Rozlišení videa 4K/60
  • 10-ti bitová barevná hloubka pro lepší práci s barvami
  • Barevný režim s filmovým vzhledem S-Cinatone
  • Možnost vlastních LUT nastavení pro úpravy videa ve fotoaparátu
  • Vylepšený mikrofon

Pro fotografování asi využijete větší pokrytí plochy autofokusem při trakování. To je samozřejmě mnohem důležitější u videa. V testu Sony ZV-E10 mrkněte na video „kočičky“, kde se na trakování ostření musíte spolehnout, neboť lezete po zemi a jste rádi, když udržíte koťátka na display.

Někdy můžete třeba přímo streamovat přednášku. Pak se může hodit větší rozlišení a rychlost přenosu Sony ZV-E10 II ve srovnání se starším modelem.

Modely ZV-E10 II a E 3.5–5.6/PZ 16–50 OSS II budou k dispozici na konci července 2024. ZV-E10 II se bude prodávat za doporučenou cenu 28 290 CZK. Doporučená cena modelu E 3.5–5.6/PZ 16–50 OSS II bude 7 990 CZK. Sada těla a objektivu se bude prodávat za doporučenou cenu 30 890 CZK. 

Určitě bude dobré sledovat vývoj ceny jen o rok mladšího modelu Sony ZV-E10 v českých obchodech, kde očekávám akce. Doporučuji počkat na test, který chystáme v nejbližší době.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jakou zvolit závěrku
Jakou zvolit závěrku

Me­cha­nická, elek­tro­nická, zá­věrka s před-sklo­pe­nou přední opo­nou a no­vinka: glo­bální zá­věrka ( Sony A9iii). Bez­zr­ca­dlovky dnes ob­vykle na­bí­zejí tři volby. Žádná není uni­ver­zální na všechno. V článku jsem se po­ku­sil shr­nout vý­hody a ne­vý­hody jed­not­li­vých zá­vě­rek pro různé fo­to­gra­fické si­tu­ace.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram