Bezzrcadlovky nabídnou obrazovou kvalitu na stejné úrovni jako DSLR, umožní vyměňovat objektivy, jsou ale přitom menší a lehčí. Proč tedy (ne)chtít bezzrcadlovku a hlavně kterou?

Dnešní článek patří do našeho seriálu „Doporučujeme“, v prvním díle jsme se věnovali zrcadlovkám DOPORUČUJEME: 1. DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY, dnes se podíváme na bezzrcadlovky. Nebudeme si klást za cíl vyčerpat všechny modely na trhu, protože to by bylo nepřehledné – zkusíme si dostupné přístroje rozdělit do několika kategorií a z každé nějaký vybrat a srovnat s konkurencí. U každého také najdete rovnou rozcestník na srovnání cen.

Na úvod si však řekneme několik vět k bezzrcadlovkám.

Úvod

Koncept fotoaparátu bez zrcátka a s výměnnými objektivy je doslova stejně starý jako fotografie sama. V pokročilejších dobách filmové fotografie se pak objevily dva druhy přístrojů – dálkoměry a později zrcadlovky. Ty nakonec pro svou univerzálnost a praktičnost převládly a fotoaparáty s výměnnými objektivy a bez zrcátka se staly okrajovou záležitostí.

Změna přišla ve chvíli, kdy se objevily dostatečně kvalitní displeje a elektronické hledáčky, zrychlilo se zpracování dat ze snímače a fotoaparáty tak najednou nepotřebovaly složitý a drahý systém zrcátka a hledáčku. Díky tomu šlo najednou udělat těla i objektivy o kus menší a zjednodušila se i výroba.

Netrvalo dlouho a takové přístroje měli v nabídce téměř všichni výrobci fotoaparátů…

infografika od Panasonicu…

Výhody a nevýhody

Bezzrcadlovky mají proti zrcadlovkám jak výhody, tak nevýhody.

Mezi výhody patří:

 • Nižší hmotnost a rozměry
 • Pohodlnější a rychlejší focení přes displej
 • Automatické přepínání hledáčku a displeje
 • Stejný výkon ostření přes hledáček i přes displej
 • Video lze natáčet i přes hledáček
 • Lze snadno použít i neoriginální objektivy přes nástavce a redukce
 • Snadné ruční ostření

Nevýhody jsou pak následující:

 • Menší výběr objektivů, někdy dražší
 • Slabší výdrž na baterii
 • Zejména u levnějších modelů pomalejší ostření
 • Elektronický hledáček nevyhovuje každému
 • Při výměně objektivu přímo odhalen čip – pozor na prach a poškození
 • Cena není nižší – někdy spíš naopak

Pokud u vás tedy převážily výhody, je ještě potřeba vybrat ten správný typ… tak jdeme na to!

Do kapsy či kabelky

Bezzrcadlovky mohou být opravdu maličké, a to včetně objektivů. A byť je to otázkou vkusu, podle mě dokáží být i mnohem stylovější než klasické zrcadlovky. Zrcadlovky prostě často vypadají jako černý blob – bezzrcadlovky se nabízejí v mnohem větší škále tvarů a designů.

Zejména dámy ocení i fakt, že si často mohou vybrat z mnoha barevných provedení, včetně modré či třeba růžové, a mladší ročníky zase to, že jsou mnohé modely vybaveny otočným displejem pro selfie.

Mezi nejmenší patří třeba Panasonic Lumix GX800, který potěší výklopným dotykovým selfie-displejem, kapesními rozměry (včetně nabídky obdobně kapesních objektivů) a třeba taky velmi kvalitním 4K videem. Rozlišení 16 MPx bohatě stačí na všechny běžné snímky.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

gx800

Malých rozměrů je kromě chytré konstrukce dosaženo použitím o něco menšího snímače než v běžných zrcadlovkách (formát 4/3 je menší než rozšířenější formát APS-C). Menší snímač sice teoreticky znamená nižší kvalitu obrazu, ale zase výrazně nižší rozměry. Vynahradí to však velmi povedené objektivy, kterých je pro systém m4/3 na poměry bezzrcadlovek hodně a stojí rozumné peníze.

Podobně by by na tom byl stájový kolega Olympus, který s Panasonicem používá stejný snímač i objektivy. Do této kategorie by spadal Olympus PEN E-PL9 či doprodávaný předchůdce PEN E-PL8 (kliknutí na název modelu otevře příslušnou recenzi). Rozdíl mezi nimi? Novější verze má blesk, 4K video a lepší lepení panoramat.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
pl8 pl9

Rozdíl je samozřejmě i v designu. Oba dva ale kategorii „do kabelky“ z tohoto pohledu splňují podobně dobře.

Pokud byste chtěli stále ještě kapesní fotoaparát, ale s co nejlepší obrazovou kvalitou, Pak jsou tu pro vás APS-C modely, které mají trochu větší senzor a lépe se tak poperou třeba s nedostatkem světla.

Mezi ty opravdu malé patří třeba levný, ale bohužel již dosti starý model Sony A5100. Pokud chcete něco modernějšího, pak je zajímavý třeba Fujifilm X-A5.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
a5100 x-a5

Oba mají větší čip s rozlišením 24 MPx a vynikající kvalitu obrazu. Sony je menší a mezi jeho výhody patří i dnes velmi svižné ostření. Mezi nevýhody pak nepraktické ovládání a nemožnost nasadit blesk. To Fujifilm blesk nasadit umí a ovládání je poměrně klasické. Navíc umí také rychle ostřit a Sony překoná i 4K videem. Bohužel však je jeho 4K záznam dost trhaný při pouhých 15 sn./s. Ale přesto aspoň něco. Sony momentálně tuto třídu několik let zanedbává.

Nabídka objektivů je u obou dobrá (u Fuji větší), ale takový výběr maličkých objektivů, jako první dva zmíněné přístroje Panasonic a Olympus nemají. Větší senzor prostě znamená větší objektiv. Takže zvažte, co je pro vás důležitější.

Na rodinné focení a dovolenou

Fotoaparát pro rodinné focení musí splňovat několik podmínek. Musí být zároveň jak dostatečně jednoduchý na ovládání, tak být připraven na spoustu možných fotografických situací. Zejména focení dětí a mazlíčků v pohybu je překvapivě náročná disciplína, u které leckterému přístroji dojde dech.

Také focení ve slunném dni se ukáže být velmi náročné, pokud přístroj nemá hledáček – tak, jako kapesní přístroje zmíněné v předchozí kapitole. Displej se na přímém slunci leskne a stěžuje tak kompozici i zaostření.

Zde bych tedy doporučil o třídu výše postavené přístroje s hledáčky.

Stále oblíbenou variantou je Sony A6000, přístroj prodávaný sice stejně dlouho, jako A5100, který však na své konkurenty stále ve většině ohledů stačí, a cena je více než příjemná. Výrobce dobře trefil kombinaci malých rozměrů, rychlého ostření, obrazové kvality a ovládání. Menu by mohlo být přehlednější, ale zvyknout se na něj dá. Kde se věk modelu projevuje, je absence dotykového displeje, který dnes jinak patří ke standardu. Zapomeňte také na 4K video.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Fotoaparát to byl původně poměrně drahý, ale postupem času cena spadla na úroveň, kdy jde o velmi dostupný rodinný přístroj.

a6000

Další možností by mohl být třeba Fujifilm X-T100, který nabídne podobnou výbavu, ale navíc dotykový displej či 4K videozáznam. Navíc má povedený retro-design, pokud je to váš šálek kávy. Také menu je přehlednější. Pro milovníky filmového vzhledu snímků je to pak asi vůbec nejlepší volba.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

X-T100

O chloupek výše pak stojí velmi podobný model X-T20. Jeho zajímavostí je použití odlišné barevné masky na senzoru (X-trans), což má své klady i zápory, psali jsme o tom třeba zde. Mělo by to ale dle výrobce zajistit nižší šum a ostřejší detaily. X-T20 má také propracovanější sadu ovladačů, navíc v tradičním duchu, což pokročilí uživatelé spíše ocení.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

x-t20

Pokud dáváte přednost malým rozměrům, pak i zde najdeme zástupce 4/3 fotoaparátů, třeba Olympus E-M10 III. Moderní, svižná bezzrcadlovka se zabudovanou stabilizací nabídne maximum funkcí v minimálním balení; snad jediné, co jí chybí, je dnes rozšířené PDAF ostření, takže může mít někdy problém při focení rychle se pohybujících objektů.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
e-m10iii e-m10ii

Pokud oželíte 4K video a novější procesor, udělá vám podobnou službu i starší výprodejová verze E-M10 Mark II.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Svébytnou variantu tvoří Canon, který je vhodný (nejen) pro ty, kdo znají jeho zrcadlovky a kompakty – model EOS M50 totiž nabídne stejnou logiku ovládání a funkce, jako oblíbené Canon zrcadlovky, což je pro dlouhodobé uživatele velká výhoda. Nevýhodou je, že objektivů na EOS M je poměrně málo. Jsou však dostupné, kvalitní a postupně přibývají. Navíc přes adaptér fungují ty ze zrcadlovek.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

m50

Kde je třeba Canon vyzdvihnout, je rychlost ostření v celé ploše snímku – díky technologii Dual-Pixel AF v tomto jen těžko hledá konkurenci.

Pro zapálené fotografy

Pokud to s fotografováním myslíte opravdu vážně, možná pro vás bude vhodnější sáhnout k ještě vybavenějším přístrojům. Proč?

Vyšší modelové řady nabídnou obvykle propracovanější ovládání, většinou i utěsnění proti nečistotám a nepřízni počasí a často také pokročilejší autofokus či lepší videofunkce. Takový přístroj může i zapálenému fotografovi sloužit jako jediný (či hlavní) přístroj, což by ještě před několika lety byla zcela jistě pouze zrcadlovka.

Sáhnout můžete opět po celé řadě přístrojů – buď s 4/3 nebo APS-C senzorem, případně dokonce fullframe (největší „běžný“ formát senzorů).

Menší senzory typu 4/3 znamenají i v této třídě kompaktnější těla i objektivy a také výkonnou stabilizaci. Patřil by sem třeba Olympus OM-D E-M5 Mark II nebo Panasonic Lumix G80. Oba již čekají na své nástupce a firemní barvy hájí už nějakou chvíli, ale jsou stále velmi moderní a zároveň je pořídíte za dobrou cenu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
e-m5ii g80

Oba jsou to přístroje se skvělou kvalitou obrazu, utěsněným tělem, výkonnou stabilizací, kvalitními hledáčky či dotykovými výklopnými displeji. Každý má své triky v rukávu – Olympus třeba díky režimu pixel-shiftu (skládání expozic pro vysoké rozlišení) potěší hlavně ty, kdo dělají hlavně statické snímky, Lumix s kvalitním 4K videem zase ty, co rádi natáčí.

Mezi APS-C modely pak patří třeba Sony A6300 a dražší A6500, bleskurychlé fotoaparáty, které se liší hlavně přítomností stabilizace a dotykového displeje u vyššího modelu A6500.
 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

a6300

Canon EOS M5 s elektronickým hledáčkem a rychlým Dual-Pixel ostřením, které si snadno poradí i se zrcadlovkovými EOS objektivy, je nejvyšším zástupcem řady M a doporučil bych ho opět hlavně stávajícím uživatelům Canonu. Oproti M50 se liší zejména ovládáním, které vychází vstříc pokročilým uživatelům.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

m5

Fujifilm X-E3 je stylový „retro“ fotoaparát s imitacemi filmů, X-Trans senzorem či profesionálními funkcemi jako, je joystick pro výběr AF bodu. Sympatický je jak výběr objektivů, tak i celkové ovládání a filosofie přístroje. Fujifilm je také vhodný pro ty, kdo se neradi s fotkami upravují v počítači – ty prostě vypadají dobře i v JPEG.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

x-e3

Lákavou alternativou může být některý z přístrojů s fullframe senzorem, což zaručí vynikající kvalitu obrazu. Takové senzory bývají obecně vyhrazeny jen profesionálním přístrojům, ale některé již cenově „spadly“ do hobystické třídy.

Sony A7 či novější (a výrazně povedenější) A7 Mark II jsou momentálně jediné fullframe přístroje v této třídě bezzrcadlovkek.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
a7 a7 II

Stojí méně než leckteré 4/3 nebo APS-C modely. Velký senzor přitom nabídne čistší obraz a víc možností hrátek s hloubkou ostrosti snímků. První model bych dnes doporučoval jen těm, kteří potřebují fullframe senzor a nic jiného kolem je nezajímá; je to již letitý přístroj a je poměrně uživatelsky nepřívětivý a pomalý. Mark II je pro běžné fotografování výrazně lepší model, byť mu také některé moderní vychytávky chybějí.

Pro opravdu náročné a profíky

Bezzrcadlovky se dnes snaží proniknout i do sféry polo- či plně profi fotoaparátů. S mnoha se tedy můžete setkat už i v rukách pracujících fotografů, byť zrcadlovky na tomto poli početně stále výrazně vedou, pravděpodobně z důvodů uvedených na začátku článku (tedy nabídka objektivů a delší výdrž). Rozdíl se však postupně smazává a bezzrcadlovky nabízejí zase jiné výhody – pokud se tedy rozhodnete vybrat si některou z nich za svůj hlavní pracovní nástroj, mohli bychom doporučit hned několik modelů.

Fujifilm nabízí fotoaparát X-T3, který se vyznačuje dobrou odolností a hlavně takovými profesionály vyžadovanými vlastnostmi, jako je duální slot pro kartu, AF joystick či rychlé ostření. Navíc má nový 26MPx X-trans senzor a parádní hledáček.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

x-t3

Druhou profi řadu představuje model X-Pro2, který může zaujmout zejména svým hybridním elektronicko/op­tickým hledáčkem.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

x-pro2

Již v předchozí kapitole jsme zmínili Sony A6500, který cenou i výbavou spadá spíše do polo-profi třídy a tvoří tak Fujifilmu zdatného konkurenta. Výhodou je přítomnost stabilizace, ale chybí mu propracované ovládání Fujifilmu či druhý slot na kartu. Fujifilm má také více dedikovaných APS-C objektivů.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

a6500

Z dílny Sony také pochází Všestranný fullframe fotoaparát A7 mark III a dvojice bezzrcadlovek s 42Mpx senzorem řady Sony A7R - starší A7R Mark II a novější A7R Mark III. Cenově se posouváme zase o kus výše, ale není divu, 42MPx fullframe přístroj ani nemůže být levný. V podání Sony je navíc snímač stabilizovaný a je typu BSI. Ostření je rovněž na bezzrcadlovky vynikající a podpora výrobce co se týče fullframe objektivů velice dobrá. S novější Mark III (R i bez R) verzí navíc přibyl AF joystick či dva sloty pro paměťovou kartu a přístroj se výrazně zrychlil. Jedná se tedy opravdu o přístroj, který se může měřit i se zrcadlovkami.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

a7r III

Své želízka v ohni letos ukázal i Nikon s povedenými bezzrcadlovka­mi Nikon Z7 a Z6. Ty se snaží soupeřit hlavně se Sony, a to jak cenou, tak i podobnými vlastnostmi. Levnější Z6 s 24 Mpx jde po krku Sony A7 III a dražší Nikon Z7 s vysokým rozlišením útočí zase na postavení A7R III. Obě bezzrcadlovky mají velmi dobrý optický výstup, grip, AF joystick, stabilizovaný snímač nebo výborný hledáček, strádají však po stránce kontinuálního ostření, ostření v horších světelných podmínkách či mají pouze jeden slot na paměťová média.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Na sport, reportáž či zvířata

Pokud fotíte profesionálně sport, akční snímky či cestujete po světě a fotíte zvířata v divočině, možná vás nenapadne bezzrcadlovka jako první volba – ale vzhledem k vývoji v posledních letech se stojí za to zamyslet už i nad touto alternativou.

Rychlost ostření i snímání šly nahoru, stejně jako nabídka a kvalita teleobjektivů.

Zajímavým modelem může být třeba Olympus OM-D E-M1 Mark II s pokročilým AF systémem, až 18 sn./s (či dokonce jednorázovým burstem až 60sn./s) a výbornou stabilizací. Díky menšímu 4/3 20MPx snímači nabídne velmi kompaktní teleobjektivy, takže není problém s ekvivalentem 600 mm fotit z ruky.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

e-m1 ii

Podobným směrem míří i Panasonic Lumix G9, který má rovněž stabilizovaný 20MPx 4/3 snímač a s sdílí s Olympusem stejný bajonet. Snímá dokonce krapínek rychleji, až 20sn./s. Velkým lákadlem může být také jeden z největších a nedetailnějších elektronických hledáčků na trhu. Je dokonce větší, než optické hledáčky fullframe zrcadlovek. Zajímavá je i funkce 6K Photo, kdy jde zpětně vybírat jednotlivá okénka z 6K záznamu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

g9

Králem rychlých bezzrcadlovek je pak Sony A9, fullframe přístroj vyznačující se speciálném senzorem „Stacked CMOS“ s rychlým odečtem dat, který zvládá ostřit i měřit expozici i při průběžném snímání 20MPx.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

a9

Podobně jako dva výše zmíněné modely na to jde přes elektronickou závěrku, ale díky rychlému odečítání dat u něj nedochází k deformacím obrazu, ke kterým jinak elektronická závěrka může vést – což se hodí právě při fotografování sportu. Sony si za tento model nechá zaplatit téměř tolik, jako velcí výrobci zrcadlovek za své špičkové reportážní modely. Troufneme si ale říci, že to není přehnané, protože se jim A9 může rovnat.

Pro milovníky videa

Bezzrcadlovky jsou momentálně obecně napřed v kvalitě videa před běžnými zrcadlovkami. Jsou pro to velmi vhodné – mají vestavěný elektronický hledáček, většinou i výklopný displej a je možné na ně namontovat libovolné cine-objektivy nebo stále oblíbenější staré manuální objektivy.

Pokud však chcete to nej (a tudíž vás zajímá profesionální video), máte na trhu „běžných“ bezzrcadlovek v podstatě tři stěžejní možnosti - Panasonic Lumix GH5, vylepšenou verzi GH-5SSony Alpha A7S II.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
gh5s a7sii

Všechny zvládají 4K s vysokým datovým tokem, nabídnou důležité video-pomůcky, jako jsou ploché profily, zebra, focus peaking atd. a podporují celou řadu dedikovaného příslušenství. Panasonicy jsou tradičně fotoaparáty (nebo videokamery?) s 4/3 senzorem a Sony s fullframe.

Pro ty, co chtějí maximální možnou kvalitu obrazu

V nedávné době se objevily i bezzrcadlovky se senzorem větším, než je fullframe – tedy středoformátovým.

Střední formát je velmi oblíben u krajínářů, portrétních nebo produktových fotografů, protože při velké ploše senzoru a dnes obvyklém rozlišení kolem 50MPx (příští rok se chystá 100MPx) nabídne kvalitu obrazu, jakou z menších formátů nedostanete. Tyto přístroje jsou zatím tři - Fujifilm GFX 50S, GFX 50RHasselblad X1D.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
gfx50s

Zmiňujeme je spíše pro zajímavost, jde o velmi specializované a nákladné fotopřístroje, jejichž cílová skupina nečte návody „jak si vybrat fotoaparát“ :-)

Pro tradicionalisty

Jednu značku bezzrcadlovek jsme přeci jen ještě nezmínili, a to je německá Leica. Dělá jak klasické „pra-bezzrcadlovky“ v podobě dálkoměrů s bajonetem M a ručním ostřením, tak moderní bezzrcadlovky současného střihu s APS-C či fullframe senzory a bajonetem L, který podporuje automatické ostření. Leica se vyznačuje dlouhou tradicí ve výrobě podobných fotoaparátů a v mnoha věcech patří na špičku, zejména v optice a kvalitě zpracování svých přístrojů. Bohužel si za Leicu ale připlatíte – odhadem cca 3× tolik, než za přibližně srovnatelný přístroj z Japonska. Zkrátka „Handmade in Germany“…

Příklad za všechny - Leica SL.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

sl

---

Pokud jste zde nenašli přesně to, co jste hledali, zkuste se podívat mezi doporučené zrcadlovky nebo si projděte naše další recenze bezzrcadlovek či recenze full frame bezzrcadlovek.

Máte dotaz? zapomněli jsme na něco? Neváhejte nám napsat do diskuse!

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  14.12.2017 15:44
  Reaguje na Jaroslav Boklažuk 14.12.2017 12:38:

  "Canon a Sony vyvíjí zakřiveny snímač ... tohle je výborný nápad jak..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý důvod k nákupu nového potrfólia :-) ...dycky se najde nějakej blb, co uvěří, že to a to je to pravý a důvod k vyhazování prachů. 3D, 4K televize. 360ti stupňovej foťák.Zakřivený monitor, zakřivený display, zakřivený čip...

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  14.12.2017 15:45

  mimochodem...optická vada není jen sférické zakřivení...to bude ke každýmu objektivu různě pokřivenej čip??? :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  15.12.2017 08:59
  Reaguje na tencosiudělilban 14.12.2017 15:45:

  "mimochodem...optická vada není jen sférické zakřivení...to bude ke každýmu..." - zobrazit celý komentář

  Zakřivené čipy mají budoucnost ve fotoaparátech bez výměnných objektivů (mobily, kompakty).
  Tam jde opravdu zakřivit přesně na objektiv... Zatím tedy dělá potíže zoom.

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  15.12.2017 09:24
  Reaguje na Jakub Súkeník 15.12.2017 08:59:

  "Zakřivené čipy mají budoucnost ve fotoaparátech bez výměnných objektivů ..." - zobrazit celý komentář

  To může být...i tak je každý objektiv co se týká zkreslení "jedinečný" ...pro výměnné systémy ale nesmysl a tak bych se tu tím nezatěžoval. Nemluvě o tom, že prakticky každá vada jde sw opravit a tohle se bude týkat spíš "instagramistů", "fejsbukářů" a podobných , kteří se nezatěžují úpravami

 • Jaroslav Boklažuk
  Jaroslav Boklažuk
  19.12.2017 12:40

  Zakřiveni čipu muže byt VARIABILNÍ v závislosti na použitém ob. i zoomování !!!
  Nebude to ale dnes nebo zítra.-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (17)

Tisknout článek

Tip na článek

Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X
Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X

Olym­pus před­sta­vil nový su­per te­le­ob­jek­tiv M.Zu­iko Di­gi­tal ED 150–400mm F4.5 TC1.25× IS PRO vhodný zejména pro fo­to­grafy wil­d­life a sportů. Tento ob­jek­tiv je vy­ba­ven ve­sta­vě­ným 1,25× te­le­kon­ver­to­rem a 5osým sta­bi­li­zá­to­rem ob­razu. K dis­po­zici bude i s vo­li­tel­ným te­le­kon­ver­to­rem M.Zu­iko Di­gi­tal 2× MC-20. Zá­ro­veň <a href=„https:/­/www.olym­pu­sob­chod.cz/“ tar­get=„_blank“>Olym­pus uvádí i nový fir­m­ware k fo­to­a­pa­rátu E-M1X s re­ži­mem na sle­do­vání a za­ost­řo­vání ptáků a vý­stu­pem RAW vi­dea.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram