Doporučujeme: Digitální bezzrcadlovky

Nemůžete se rozmyslet, zda si raději koupit zrcadlovku, nebo kompaktní fotoaparát? A co třeba něco mezi tím? Takzvané bezzrcadlovky nabídnou obrazovou kvalitu na stejné úrovni, jako DSLR, umožní vyměňovat objektivy, jsou ale přitom menší a lehčí. Vyrábí je mnoho různých výrobců - Fuji, Canon, Sony, Olympus, Panasonic či třeba Leica. Můžete si vybrat od přístrojů do dámské kabelky po plně profesionální modely za šestimístné částky.
Proč tedy chtít (či nechtít) bezzrcadlovku a kterou?

(předchozí díl: Doporučujeme: 1. zrcadlovky)

Dnešní článek patří do našeho nového seriálu „Doporučujeme“, v prvním díle jsme se věnovali zrcadlovkám DO­PORUČUJEME: 1. DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY, dnes se podíváme na bezzrcadlovky­. Nebudeme si klást za cíl vyčerpat všechny modely na trhu, protože to by bylo nepřehledné – zkusíme si dostupné přístroje rozdělit do několika kategorií a z každé nějaký vybrat a srovnat s konkurencí. U každého také najdete rovnou rozcestník na srovnání cen.

Na úvod si však řekneme několik vět k bezzrcadlovkám.

Úvod

Koncept fotoaparátu bez zrcátka a s výměnnými objektivy je doslova stejně starý, jako fotografie sama. V pokročilejších dobách filmové fotografie se pak objevily dva druhy přístrojů – dálkoměry a později zrcadlovky. Ty nakonec pro svou univerzálnost a praktičnost převládly a fotoaparáty s výměnnými objektivy a bez zrcátka se staly okrajovou záležitostí.
Změna přišla ve chvíli, kdy se objevily dostatečně kvalitní displeje a elektronické hledáčky, zrychlilo se zpracování dat ze snímače a fotoaparáty tak najdenou nepot­řebovaly složitý a drahý systém zrcátka a hledáčku. Díky tomu šlo najednou udělat těla i objektivy o kus menší a zjednodušila se i výroba.
Netrvalo dlouho a takové přístroje měli v nabídce všichni významní výrobci fotoaparátů…

infografika od Panasonic…

Výhody a nevýhody

Bezzrcadlovky mají proti zrcadlovkám jak výhody, tak nevýhody.

Mezi výhody patří:

 • Nižší váha a rozměry
 • Pohodlnější a rychlejší focení přes displej
 • Automatické přepínání hledáčku a displeje
 • Video lze natáčet přes displej i hledáček
 • Lze snadno použít i neoriginální objektivy přes nástavce a redukce
 • Snadné ruční ostření

Nevýhody jsou pak následující:

 • Menší výběr objektivů, někdy dražší
 • Slabší výdrž na baterii
 • Zejména u levnějších modelů pomalejší ostření
 • Elektronický hledáček nevyhovuje každému
 • Při výměně objektivu přímo odhalen čip – pozor na prach a poškození
 • Cena není nižší – někdy spíš naopak

Pokud u vás tedy převážily výhody, je ještě potřeba vybrat ten správný typ… tak jdeme na to!

Do kapsy či kabelky

Bezzrcadlovky mohou být opravdu maličké a to včetně objektivů. A byť se mnou nemusí každý souhlasit, podle mě dokáží být i mnohem stylovější než klasické zrcadlovky. Zejména dámy ocení i fakt, že si často mohou vybrat z mnoha barevných provedení včetně modré či třeba růžové a mladší ročníky zase to, že jsou mnohé modely vybaveny otočným displejem pro selfie.

Mezi nejmenší patří třeba Panasonic Lumix GX800 (info), který potěší výklopným dotykovým selfie-displejem, kapesními rozměry (včetně nabídky obdobně kapesních objektivů) a třeba taky velmi kvalitním 4K videem. Rozlišení 16MPx bohatě stačí na všechny běžné snímky.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Malých rozměrů je kromě chytré konstrukce dosaženo použitím o něco menšího snímače (formát 4/3), než v běžných zrcadlovkách (formát APS-C), takže získáme (naštěstí o málo) nižší kvalitu obrazu ale zase výrazně nižší rozměry. Vynahradí to ovšem velmi povedené objektivy, kterých je na poměry bezzrcadlovek hodně a stojí rozumné peníze.

Podobně by by na tom byl „stájový kolega“ Olympus, který s Panasonicem používá stejný snímač i objektivy. Do této kategorie by spadala dvojčata Olympus PEN E-PL7 a PEN E-PL8 (test).

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Oba fotoaparáty jsou téměř shodné (kompaktní 4/3 bezzrcadlovky s plně výklopným dotykovým displejem); rozdílem je, že osmička je směřována více na dámy a nabídne tak jiný design a větší škálu stylových příslušenství. Kategorii „do kabelky“ tak splňuje úplně nejlépe.

Pokud byste stále ještě kapesní fotoaparát, ale s co nejlepší obrazovou kvalitou, Pak jsou tu pro vás APS-C modely, které mají trochu větší senzor a lépe se tak poperou třeba s nedostatkem světla.

Mezi ty opravdu malé patří Sony A5100 (info) a Fujifilm X-A3 (info). Oba mají větší čip s rozlišením 24MPx a vynikající kvalitu obrazu. Sony je menší a mezi její výhody patří velmi svižné ostření. Mezi nevýhody pak nepraktické ovládání a nemožnost nasadit blesk. To Fujifilm blesk nasadit umí a ovládání je poměrně klasické. V rychlosti ostření mu ale Sony uteče.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Nabídka objektivů je u obou dobrá (u Fuji větší), ale takový výběr maličkých objektivů, jako první dva zmíněné přístroje nemají. Větší senzor prostě znamená větší objektiv. Takže zvažte, co je pro vás důležitější!

Na rodinné focení a dovolenou

Fotoaparát pro rodinné focení musí splňovat několik podmínek. Musí být zároveň jak dostatečně jednoduchý na ovládání, tak být připraven na spoustu možných fotografických situací. Zejména focení dětí a mazlíčků v pohybu je překvapivě náročná disciplína, u které leckterému přístroji dojde dech.

Také focení ve slunném dni se ukáže být velmi náročné, pokud přístroj nemá hledáček – tak, jako kapesní přístroje o kapitolu výše. Displej se na přímém slunci leskne a stěžuje tak kompozici i zaostření.

Zde bych tedy doporučil o třídu výše postavené přístroje s hledáčky.

Oblíbenou variantou je Sony A6000 (test), přístroj prodávaný sice již delší dobu, který však na všechny své konkurenty stále s přehledem stačí. Výrobce dobře trefil kombinaci malých rozměrů, rychlého ostření, obrazové kvality a ovládání. Menu by mohlo být přehlednější, ale zvyknout se na něj dá. Kde se věk modelu projevuje je absence dotykového displeje, který dnes jinak patří ke standardu.
Fotoaparát to byl původně poměrně drahý, ale postupem času cena spadla na úroveň, kdy jde o velmi dostupný rodinný foťák.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Další možností by mohl být třeba Fujifilm X-T20 (test), který nabídne podobnou výbavu, ale navíc dotykový displej či 4K videozáznam. Jeho zajímavostí je použití odlišné barevné masky na senzoru, což má své klady i zápory, psali jsme o tom třeba zde.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pokud dáváte přednost malým rozměrům, pak i zde najdeme zástupce 4/3 fotoaparátů, třeba Olympus E-M10 (nejnověji ve verzi Mark III – info). Moderní, svižná bezzrcadlovka se zabudovanou sta­bilizací nabídne maximum funkcí v minimálním balení, jediné, co jí chybí je moderní PDAF ostření, takže může mít někdy problém při focení rychle se pohybujících objektů.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Svébytnou variantu tvoří Canon, který je vhodný třeba pro ty, kdo znají jeho zrcadlovky a kompakty – model EOS M6 (info) totiž nabídne stejnou logiku ovládání a funkce, což je pro dlouhodobé uživatele Canonu velká výhoda. V této třídě a cenové hladině se jeho model odlišuje tím, že nemá hledáček. Ten však můžete k přístroji dokoupit. Co se hodí je podpora objektivů ze zrcadlovek, pokud máte adaptér. zejména s přihlédnutím k tomu, že objektivů na EOS M je zatím poměrně málo. Jsou však dostupné, kvalitní a postupně přibývají.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro zapálené

Pokud to s fotografováním myslíte opravdu vážně, možná pro vás bude vhodnější sáhnout k ještě vybavenějším přístrojům. Proč?
Vyšší modelové řady nabídnou obvykle propracovanější ovládání, většinou i utěsnění proti vodě a prachu a často také pokročilejší autofokus či lepší video. Takový přístroj může i zapálenému fotografovi sloužit jako jediný (či hlavní) přístroj, což by ještě před několika lety byla zcela jistě zrcadlovka.

Sáhnout můžete opět po celé řadě přístrojů – buď s 4/3 nebo APS-C senzorem, případně dokonce fullframe.

Menší senzory typu 4/3 znamenají i zde kompaktnější těla i objektivy a výkonnou stabilizaci. Patřil by sem třeba Olympus OM-D E-M5 Mark II (test) nebo Panasonic Lumix G80 (test).

Oba jsou to přístroje se skvělou kvalitou obrazu, utěsněným tělem, výkonnou stabilizací, kvalitními hledáčky  či dotykovými výklopnými displeji. Každý má své triky v rukávu – Olympus třeba díky režimu pixel-shiftu (skládání expozic pro vysoké rozlišení) potěší hlavně ty, kdo dělají hlavně statické snímky, Lumix s kvalitním 4K videem zase ty, co rádi natáčí.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Mezi APS-C modely pak patří Sony A6300 (test) a dražší A6500 (test), bleskurychlé fotoaparáty, které se liší hlavně přítomností stabilizace a dotykového displeje u vyššího modelu A6500, Canon EOS M5 (info) s elektronickým hledáčkem a unikátním Dual-Pixel ostřením, které si snadno poradí i se zrcadlovkovými EOS objektivy či Fujifilm X-E3 (info) s imitacemi filmů, X-Trans senzorem či profesionálními funkcemi jako je joystick pro výběr AF bodu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Lákavou alternativou může být velký fullframe senzor, který najdete v již výprodejovém modelu Sony A7 (test) či novější – a dražší – variantě A7 Mark II (test). Trh stlačil ceny fullframe přístrojů do velmi dostupné hladiny a zejména první jmenovaný přístroj tak stojí méně, než leckteré 4/3 nebo APS-C modely. Velký senzor přitom nabídne čistší obraz a víc možností hrátek s hloubkou ostrosti snímků. Rozdíl mezi přístroji tvoří hlavně stabilizace u novější verze, ale také její rychlejší ostření či kvalitnější konstrukce.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro opravdu náročné a profíky

Bezzrcadlovky se dnes snaží proniknout i do sféry polo- či plně profi fotoaparátů. S mnoha se tedy můžete setkat už i v rukách pracujících fotografů, byť zrcadlovky na tomto poli stále výrazně vedou, pravděpodobně z dů­vodů uvedených na začátku článku (tedy nabídka objektivů a delší výdrž). Rozdíl se však postupně smazává a bezzrcadlovky nabízejí zase jiné výhody – pokud se tedy rozhodnete vybrat si některou z nich za svůj hlavní pracovní nástroj, mohli bychom doporučit hned několik modelů.

Fujifilm nabízí fotoaparát X-T2 (test), který se vyznačuje dobrou odolností a hlavně takovými profesionály vyžadovanými vlastnostmi, jako je duální slot pro kartu, AF joystick či rychlé ostření. Tvoří společně s trochu jinak zaměřeným modelem X-Pro2 (test) vrchol nabídky APS-C fotoaparátů od Fuji a patří na vrchol APS-C fotoaparátů všeobecně. Druhý jmenovaný přístroj zaujme zejména skutečně neskutečným hybridním hledáčkem, který lze přepínat mezi optickým a elektronickým režimem.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Již v předchozí kapitole jsme zmínili Sony A6500 (test), který cenou i výbavou spadá spíše do polo-profi třídy a tvoří tak Fujifilmu zdatného konkurenta. Rychlostí ostření ho překonává, podobně jako přítomností stabilizace, ale chybí mu propracované ovládání Fujifilmu či druhý slot na kartu. Fujifilm má také více dedikovaných APS-C objektivů.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Z dílny Sony také pochází dvojice nekompromisních bezzrcadlovek s fullframe snímačem z řady A7R – Mark II (test) a Mark III (info). Cenově se posouváme zase o kus výše, ale není divu, 42MPx fullframe přístroj ani nemůže být levný. V podání Sony je navíc snímač stabilizovaný a je typu BSI. Ostření je rovněž na bezzrcadlovky vynikající a podpora výrobce co se týče fullframe objektivů velice dobrá. S novější Mark III verzí navíc přibyl AF joystick či dva sloty pro paměťovou kartu a přístroj se výrazně zrychlil. Jedná se tedy opravdu o přístroj, který se může měřit i s těmi nejlepšími zrcadlovkami.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Na sport, reportáž či zvířata

Pokud fotíte profesionálně sport, akční snímky či cestujete po světě a fotíte zvířata v divočině, možná vás nenapadne bez­zrcadlovka jako první volba – ale vzhledem k novinkám poslední doby se stojí za to zamyslet už i nad touto alternativou.

Rychlost ostření i snímání šly nahoru, stejně jako nabídka a kvalita teleobjektivů.

Zajímavým modelem může být třeba Olympus OM-D E-M1 Mark II (test) s pokročilým AF systémem, až 18 sn./s (či dokonce jednorázovým burstem až 60sn./s) a výbornou stabilizací. Díky menšímu 4/3 20MPx snímači nabídne velmi komaktní teleobjektivy, takže není problém s ekvivalentem 600mm fotit z ruky.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Podobným směrem míří i novější Panasonic Lumix G9 (info), který má rovněž stabilizovaný 20MPx 4/3 snímač a s sdílí s Olympusem stejný bajonet. Snímá dokonce krapínek rychleji, až 20sn./s. Velkým lákadlem může být také jeden z největších a nedetailnějších elektronických hledáčků na trhu. Je dokonce větší, než optické hledáčky fullframe zrcadlovek. Zajímavá je i funkce 6K Photo, kdy jde zpětně vybírat jednotlivá okénka z 6K záznamu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Králem rychlých bezzrcadlovek je pak Sony A9 (test), fullframe přístroj vyznačující se speciálném senzorem „Stacked CMOS“ s rychlým odečtem dat, který zvládá ostřit i měřit expozici i při průběžném snímání 20MPx. Podobně jako dva výše zmíněné modely na to jde přes elektronickou závěrku, ale díky rychlému odečítání dat u něj nedochází k deformacím obrazu, ke kterým jinak elektronická závěrka může vést – což se hodí právě při fotografování sportu. Sony si za tento model nechá zaplatit téměř tolik, jako velcí výrobci zrcadlovek za své špičkové reportážní modely. Troufneme si ale říci, že to není přehnané, protože se jim A9 může rovnat.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro milovníky videa

Bezzrcadlovky jsou momentálně obecně napřed v kvalitě videa před běžnými zrcadlovkami. Jsou pro to velmi vhodné – mají vestavěný elektronický hledáček, většinou i výklopný displej a je možné na ně namontovat libovolné cine-objektivy nebo stále oblíbenější staré manuální objektivy.

Pokud však chcete to nej (a tudíž vás zajímá profesionální video), máte na trhu vlastně dvě možnosti – Panasonic Lumix GH5 (test) a Sony Alpha A7S II (test). Oba zvládají 4K s vysokým datovým tokem, nabídnou všechny důležité video-pomůcky, jako jsou ploché profily, zebra, focus peaking atd. a podporují celou řadu dedikovaného příslušenství. Panasonic je tradičně fotoaparát (nebo videokamera?) s 4/3 senzorem a Sony s fullframe.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro ty, co chtějí maximální možnou kvalitu obrazu

V nedávné době se objevily i bezzrcadlovky se senzorem větším, než je fullframe – tedy středoformátovým. Střední formát je velmi oblíben u krajínářů, portrétních nebo produktových fotografů, protože při velké ploše senzoru a dnes obvyklém rozlišení kolem 50MPx nabídne kvalitu obrazu, jakou z menších formátů nedostanete. Tyto přístroje jsou zatím dva – Fujifilm GFX 50s (test) a Hasselblad X1D (test) – a zmiňujeme je spíše pro zajímavost.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro tradicionalisty

Jednu zančku bezzrcadlovek jsme přeci jen ještě nezmínili, a to je německá Leica. Dělá jak klasické „pra-bezzrcadlovky“ v podobě dálkoměrů s bajonetem M a ručním ostřením, tak moderní bezzrcadlovky současného střihu s APS-C či fullframe senzory a bajonetem L, který podporuje automatické ostření. Leica se vyznačuje dlouhou tradicí ve výrobě podobných fotoaparátů a v mnoha věcech patří na špičku, zejména v optice a kvalitě zpracování svých přístrojů. Bohužel si za Leicu ale připlatíte – odhadem cca 3× tolik, než za přibližně srovnatelný přístroj z Japonska. Zkrátka „Handmade in Germany“…

Příklad za všechny – Leica SL (test).

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pokud jste zde nenašli přesně to, co jste hledali, zkuste se podívat mezi doporučené zrcadlovky nebo si projděte naše další recenze bezzrcadlovek či recenze full frame bezzrcadlovek.

(Autor článku sám bezzrcadlovku před časem vybíral, a to hned 2× – pro sebe a pro manželku. Koho zajímá, jaké přístroje nakonec ze zmíněných vybral, napište SZ pro osobní reference :-)
 

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • E.B.E
  E.B.E
  14.12.2017 15:44
  Reaguje na Jaroslav Boklažuk 14.12.2017 12:38:

  "Canon a Sony vyvíjí zakřiveny snímač ... tohle je výborný nápad jak..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý důvod k nákupu nového potrfólia :-) ...dycky se najde nějakej blb, co uvěří, že to a to je to pravý a důvod k vyhazování prachů. 3D, 4K televize. 360ti stupňovej foťák.Zakřivený monitor, zakřivený display, zakřivený čip...

 • E.B.E
  E.B.E
  14.12.2017 15:45

  mimochodem...optická vada není jen sférické zakřivení...to bude ke každýmu objektivu různě pokřivenej čip??? :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  15.12.2017 08:59
  Reaguje na E.B.E 14.12.2017 15:45:

  "mimochodem...optická vada není jen sférické zakřivení...to bude ke každýmu..." - zobrazit celý komentář

  Zakřivené čipy mají budoucnost ve fotoaparátech bez výměnných objektivů (mobily, kompakty).
  Tam jde opravdu zakřivit přesně na objektiv... Zatím tedy dělá potíže zoom.

 • E.B.E
  E.B.E
  15.12.2017 09:24
  Reaguje na Jakub Súkeník 15.12.2017 08:59:

  "Zakřivené čipy mají budoucnost ve fotoaparátech bez výměnných objektivů ..." - zobrazit celý komentář

  To může být...i tak je každý objektiv co se týká zkreslení "jedinečný" ...pro výměnné systémy ale nesmysl a tak bych se tu tím nezatěžoval. Nemluvě o tom, že prakticky každá vada jde sw opravit a tohle se bude týkat spíš "instagramistů", "fejsbukářů" a podobných , kteří se nezatěžují úpravami

 • Jaroslav Boklažuk
  Jaroslav Boklažuk
  19.12.2017 12:40

  Zakřiveni čipu muže byt VARIABILNÍ v závislosti na použitém ob. i zoomování !!!
  Nebude to ale dnes nebo zítra.-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (17)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Články v sérii:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace