• Kompozice

  Existují uspořádání předmětů, která našemu oku ladí a zase naopak. Tímto problémem se malíři zabývali již před mnoha staletími. V článku jsou uvedeny příklady kompozic, které fotografové často využívají. Dozvíte se, co je zlatý řez, zúžení perspektivy, zdůraznění kontrastem a barvou a další užitečné rady.

   0
 • Setkani fotografu
 • Sluneční světlo

  Fotografové si na rozloučenou často přejí dobré světlo. Je tomu opravdu tak. Fotografování je vlastně psaní světlem. Když máte špatný inkoust, pořádně také nic nenapíšete. Světlo se musíte naučit vnímat a pozorovat. V článku Andreje Macenauera se dozvíte jak se mění sluneční světlo v průběhu dne, jak jeho barva, intenzita a směr ovlivňují aše fotografie. Článek je určen hlavně pro začínající fotografy.

   0
 • Umělé světlo

  Mezi nejběžnější druhy umělého světla patří žárovkové, zářivkové světlo a světlo elektronických blesků. Každé z těchto světel má jinou spektrální charakteristiku a barvu. V následujícím článku se dovíte, jak různé druhy umělého světla ovlivní Vaše fotografie.

   0
 • 7 tipů, jak zlepšit své fotografie přírody

  Každý jednou začíná, žádný učený z nebe nespadl. To jsou určitě velmi pravdivá rčení, která nám od malička vštěpují. V článku najdete několik jednoduchých rad pro začínající fotografy. Najdete tu doporučení nejenom pro zlepšení vašich technických znalostí, ale i jak důležité je hodnotit a prohlížet vaše výtvory třeba s kamarády. Třeba některé z rad, které se mohou zdát až triviální, pomůžou i vám.

   0
 • Než zmačkneme spoušť

  Kvalitní příprava je předpokladem dobré krajinářské fotografie. Ne vždy s ní máme trpělivost. Ono se to někdy dobře teoretizuje, když prší, štípají komáři nebo znuděná manželka či přítelkyně bezpodmínečně nařizují pokračovat v cestě. Bez pozorné volby kompozice, správného změření expozice, postavení a sbalení stativu a dalších věcí to prostě nejde. Všechno to trvá a trvá. Pokud se však budete řídit těmito radami, máte šanci zvýšit procento fotografií, se kterými budete spokojeni.

   0
 • Korekce expozice

  Proč nemůžete vždy důvěřovat údajům vašeho expozimetru, jaké korekce používat při fotografování sněhuláka, lesa v mlžném oparu nebo naopak černého medvěda baribala se dozvíte právě zde. V článku jsou stručně popsány i základní systémy měření expozice, které se používají zejména v kinofilmových zrcadlovkách. Nebezpečí hrozí i při používání některých filmů v podmínkách, kde je málo světla nebo když se snažíme maximálně zaclonit objektiv. Pro velmi dlouhé doby expozice jsou rovněž třeba korekce na tzv. Schwarzschildův jev. To vše ve stručném článku.

   2
 • Stativ

  Kde nesmím šetřit. Časté pořadí je 1.fotoaparát 2.objektiv 3.stativ. Ve skutečnosti by pořadí mělo být spíše opačné. Součástí stativu je také kvalitní hlava. Velmi užitečné jsou i rychloupínací mechanismy. V článku najdete základní informace o tom, jak si vybírat kvalitní stativ. Začínající fotografové investují do drahých fotoaparátů, ale snaží se šetřit na stativu. To je ze zkušenosti nejdůležitější článek ovlivňující ostrost fotografií. Najdete zde tipy na osvědčené stativy. Dočtete se o důležitosti kvalitní stativové hlavy a rychloupínacích mechanismů.

   0
 • Fotografování kosmických objektů

  Kdo by nebyl uchvácen pohledem na jasnou Mléčnou dráhu nebo tajemné krátery na Měsíci. Fotograf určitě mnohé z toho bude toužit co nejlépe zaznamenat na filmovou emulzi neboli vyfotografovat. V tomto rozsáhlejším článku najdete základní informace o tom, jak fotografovat Slunce, Měsíc, hvězdy či komety. Jsou zde rady týkající se techniky i dob expozice.

   0
 • Zatmění Slunce

  Úplné zatmění Slunce se neopakuje v našich krajích určitě každý rok, ale pravý astronomický nadšenec za ním může vyrazit třeba do Indonésie. Tento článek je o tom, jak naše rodinka honila Slunce. Najdete zde i fotografie včetně expozičních časů a vybavení, které použil autor článku Andrej Macenauer.

   0
 • Fotografování kamzíků a svišťů

  Kdo pobýval nějakou chvíli ve vysokých horách, učitě narazil na obyvatele, kteří jsou tu doma po celý rok: sviště a kamzíky. Zatím nejlépe se mi je podařilo vyfotografovat pod stěnami Tofany v italských Dolomitech. Byl to pro mě fotografický zážitek a možná se v tímto článkem trochu přiučíte i vy.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace