• Zoom vers. Pevné ohnisko

  Byl bych lhář, kdybych předstíral, že nemám rád zoomové objektivy. Vyměňovat objektivy, zejména v terénu a to nedejbože ještě prší, nepatří zrovna k mým zálibám. Přesto objektivy s pevným ohniskem mají určitě výhody zejména z hlediska optické kvality. Jako vždy neexistuje jasné ano-ne a je to o alternativách.

   3
 • Jaký fotoaparát je nejlepší

  Názor autora na hlavní výrobce kinofilmových zrcadlovek. Každý ze silné čtyřky Minolta, Canon, Nikon, Pentax nabízí něco jedinečného. Pro každého fotografa je důležité něco trochu jiného. Najdete zde stručný přehled jedinečných technologií, kterými tito výrobci lákají své zákazníky.

   1
 • Fotografování šídla modrého

  Šídlo modré někdy připomíná vrtulník. V letu se v místě třeba na vteřinu či dvě zastaví a to je právě ten pravý okamžik. Na Tříjezerní slati na Šumavě létají skoro deseticentimetrová šídla. Jeden snímek v letu se mi podařil. Díky tomu, že používám zrcadlovku, jsem až do vyvolání nevěděl, zda tam bude.

   0
 • Co je makrofotografie

  Makrofotografie je hledáním skryté krásy. Je to obor vyžadující pečlivost, trpělivost a speciální technické vybavení. Článek vysvětluje pojmy jako zvětšení a jak ho dosáhnout, hloubka ostrosti.

   0
 • S čím na makro

  Tento článek navazuje na článek "Co je makrofotografie". Dozvíte se zde o speciálním technickém vybavení, kterým jsou předsádkové čočky, mezikroužky, makroměchy, makroobjektivy, makroblesky. Článek je zaměřen spíše na fotografografování v přírodě, nikoliv na statickou makrofotografii.

   2
 • Jak fotografovat krajinu

  Voda, západy Slunce, blesk, krajina s obzorem a bez obzoru jsou tématy krajinářské fotografie. V článku najdete stručné tipy a rady, jak se tyto věci fotografují. V článku jsou fotografie, včetně expozic a použitého fotografického vybavení.

   2
 • Jak fotografovat zvířata

  Fotografování zvířat ve volné přírodě je asi nejnáročnější fotografickou disciplinou zejména z hlediska vybavení a přípravy fotografa na snímek. V článku se dozvíte, jaké fotoaparáty, objektivy, filmy jsou vhodné pro fotografování zvířat. Jednu věc chci zdůraznit. Fotografové zvířat musí dodržovat zásadu, že žádná fotografie nesmí ohrozit život zvířete.

   1
 • Čím fotografovat krajinu

  Fotografování krajiny je jednou z nejpopulárnějších fotografických disciplin. Krajina se mění, ale neutíká. Proto se v této disciplině chyby moc netolerují. Přečtěte si zkušenosti a doporučení Andreje Macenauera s jakým vybavením na krajinu vyrazit. Jsou to rady pro fotoamatéry, kteří pracují s kinofilmovými přístroji.

   0
 • Kompozice

  Existují uspořádání předmětů, která našemu oku ladí a zase naopak. Tímto problémem se malíři zabývali již před mnoha staletími. V článku jsou uvedeny příklady kompozic, které fotografové často využívají. Dozvíte se, co je zlatý řez, zúžení perspektivy, zdůraznění kontrastem a barvou a další užitečné rady.

   0
 • Sluneční světlo

  Fotografové si na rozloučenou často přejí dobré světlo. Je tomu opravdu tak. Fotografování je vlastně psaní světlem. Když máte špatný inkoust, pořádně také nic nenapíšete. Světlo se musíte naučit vnímat a pozorovat. V článku Andreje Macenauera se dozvíte jak se mění sluneční světlo v průběhu dne, jak jeho barva, intenzita a směr ovlivňují aše fotografie. Článek je určen hlavně pro začínající fotografy.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace