Prez. digifotek 8 - program XNView

XNView patří mezi volně dostupné jednoduché programy pro prohlížení a případnou úpravu fotografií, ale nás bude zajímat i to, že také dobře poslouží k vytváření jednoduchých virtuálních fotoalb.

Programy víceúčelové a jednoúčelové

V závěrečných dílech seriálu vám představíme čtyři programy pro různorodé úpravy digitálních fotografií (resp. souborů s digitálními fotografiemi) vhodné pro (především dávkovou) úpravu pořízených fotografií a následnou prezentaci, s níž vám též některé funkce níže popsaných programů pomohou. Budou to následující programy.
  1. Víceúčelové programy:

- XNView – prohlížeč, konvertor, tvůrce jednoduchého vlastního virtuálního fotoalba (resp. pouze HTML stránky s thumbnaily)
- IrfanView – prohlížeč, konvertor, tvůrce jednoduchého vlastního virtuálního fotoalba, tvůrce jednoduché spustitelné prezentace či šetřiče obrazovky
 
  1. Jednoúčelové programy:

- SetNameToTime – program, který je schopný dávkově pojmenovat (resp. přejmenovat) soubory digifotek na základě informací získaných z jejich EXIF dat
- JPEG Cleaner – program pro odstranění „nepotřebných“ údajů z JPEG souborů a tím zmenšení velikosti souboru

Ačkoli XNView a IrfanView jsou velmi kvalitními prohlížeči, vzhledem k povaze seriálu jejich funkce na poli prohlížečů záměrně opomineme.

XNView

Z názvu programu by se mohlo zdát, že se jedná o nějaký prohlížeč obrázků. Ano, z části tomu tak je. XNView je jednak vcelku pěkný prohlížeč obrázků (ale takových je víc), ale navíc umí také mnoho globálních úprav obrázků a ani to ještě není vše.

Program má základní dvě vzezření – pro procházení obrázků a adresářů (Browser) a pro prohlížení obrázků (viz obrázky). Vychází tedy z klasického modelu přepínání mezi těmito dvěma pohledy, které můžete vidět i v jiných prohlížečích (ACDSee, Zoner Media Explorer ap.).></div
Prohlížení obrázků Browser
Dávková konverze

Mě osobně XNView zaujal rozhodně na poli úprav obrázků. Posuďte sami. Zvládá převzorkování, otočení či převrácení (a to i JPEG bezztrátové), změny jasu, kontrastu, rozsahu barevné palety, gamma korekci aj. XNView umožňuje aplikovat na obrázek také několik typů filtrů (efektů) nebo přidat do obrázku jednoduchý text. A XNView je také konvertor, schopný konverze mezi více než čtyřiceti(!) grafickými formáty.
Již toto jsou dle mého soudu úctyhodné vlastnosti. Mě osobně si program získal především možností velmi komfortního dávkového zpracování. Název „Dávková konverze“ používaný v programu není možno chápat pouze jako konverzi grafických formátů, program totiž umí kteroukoli výše zmíněnou funkci (včetně filtrů a přidání textu) aplikovat dávkově (viz obrázek), čímž se z XNView stává nesmírně výkonný program všude, kde potřebujete s určitou sadou obrázků (v našem případě digifotek) provést stejnou operaci či operace (například zmenšení a zároveň změnu grafického formátu) (viz obrázek).

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Petr Holub
    Petr Holub
    28.10.2004 19:38

    Tlačítka "Zpět" netřeba, stačí kliknout na odkaz se stiknutou klávesou "Shift" - otevře se nové okno prohlížeče.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram