Vyhlášení výsledků Okem profesionála prosinec 2016: Moje Vánoce

Prosincovým tématem seriálu Okem profesionála bylo "Moje Vánoce". Vaše fotografie hodnotil profesionální fotograf Karel Cudlín. Přinášíme galerii vybraných prací s komentářem Karla Cudlína, který také jeden soutěžní příspěvek vybral jako vítězný.

Než přistoupíme k hodnocení prosincového tématu, chtěli bychom připomenout, že lednovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Mlha“. Vložit můžete série fotografií zde na webu do galerie až do 31. ledna 2017, 23:59. Hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Milí fotografové,
celkově mne zaujala pestrost způsobů vyjádření i témat od různých autorů. Fotografové zachycovali své nejbližší okolí a rodinu a šťastnou atmosféru Vánoc.

Například zde (autor Pochodeň), kde se podařilo na posledním snímku vyjádřit „kouzlo Vánoc a dětské štestí“, a to i díky barevné stylizaci:

DA DA DA DA
DA DA DA DA

   

Nebo zde (autor Martin Rada Jmr), kde se autor ve svém černobílém souboru dotýká i mezilidských vztahů – hlavně poslední foto v sérii, které patří k tomu nejlepšímu celkově:


   

Zde se autor Raul Zelený pokusil vyjádřit konzum pomocí série fotografií opuštěných nákupních košíků, ale zde by asi bylo méně více – kdyby se celá myšlenka koncentrovala do jedné výrazné fotografie:

Vánoční atmosféru dobře ilustruje i následující foto (autora IIPhoto), na kterém je rozsvícený vánoční stromek. Ostatní fotografie však již takové kvality nedosahují:

   

Bizarně působí soubor autora TX z cyklu Vánoce v Hodkovičkách. Asi nejneuvěřitelnější je foto s českou vlajkou…

   

Společensky odpovědný a sociálně laděný dokument zastupuje např. autor roman.drak se souborem černobílých fotografií na téma Vánoce v azylovém domě…nejvíc na mne zapůsobila fotografie prázdného stolu:

  

Autor Stanislav Hořínek zaslal soubor z cesty na Machu Picchu. Asi nejzajímavější je výrazná černobílá fotografie chlapců s hrníčky, kterou hodnotím velmi vysoko. Ostatní jsou spíše fotografie z dovolené:

  

Autor Tbon se snažil zachytit starší generaci o Vánocích. Bohužel se mu nepodařilo nápad dotáhnout do konce, ani vizuálně, ani myšlenkově.    

Z těch fotografií, které na mne zapůsobily, bych ještě zmínil autorku Mariku Kostovčíkovou a její barevnou fotografii a pokus o autoportrét Kateřiny Spejchalové:

   

Většina souborů bohužel působí trochu nedotaženým dojmem, v jednotlivých fotografiích se často opakují klišé. Moc ale děkuji všem, kteří se účastnili a šli se svou „kůží na trh“. Oceňuji snahu o vlastní pohled a nasazení a přeji mnoho fotografických úspěchů.

doc. Mgr. Karel Cudlín

_____________­________________________­______________

Vítězem prosincového kola seriálu Okem profesionála se stává – a cenu od Centrum FotoŠkoda tak dostává: 

Martin Rada jmr se soutěžním příspěvkem Štědrej večer…

Gratulujeme!

Připomínáme, že lednovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Mlha“. Vložit můžete série fotografií zde na webu do galerie až do 31. prosince 2016, 23:59. Hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Jak jste zpracovali minulá témata seriálu „Okem profesionála“ naleznete na druhé straně: 


Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Líheň
  Líheň
  30.01.2017 13:31

  Děkuji za stříbro (na památku ;) a gratuluji vítězi. Jen technická poznámka - po kliknutí na odkaz na sérii od Raula Zeleného se zobrazuje soubor fotografií od Martina Rady jmr. Jistě půjde snadno opravit.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Admin
  30.01.2017 13:47
  Reaguje na Líheň 30.01.2017 13:31:

  "Děkuji za stříbro (na památku ;) a gratuluji vítězi. Jen technická poznámka..." - zobrazit celý komentář

  Děkujeme za upozornění, odkaz je opraven :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram