Zpracování tématu: "Momenty sportu"

Vážení přátelé, fotografové. Je doba dovolených a prázdnin, příspěvků k tématu Okem profesionála „Momenty sportu“ opravdu nepřišlo mnoho. Zato jejich kvalita byla nebývale vysoká a až na nepatrné výjimky byly fotografie opravdu zdařilé.

Fotografie sportu a sportovních klání patří, společně s fotografováním pohybu obecně, mezi živé, dynamické discipliny. Má pochopitelně i své zákonitosti, a měla by splňovat určitá kritéria. K vytvoření dobré sportovní fotografie patří především znalost toho, co fotografuji, pohotovost, předvídavost a notná dávka štěstí. Jestliže k tomuto všemu přidám ještě pracovitost, tak je napůl vyhráno. Sport ale není jenom pouhý pohyb. Má své dramatické okamžiky, každá sportovní disciplina má určité vyvrcholení. Sport je radost i bolest, napětí i euforie. Sport je také většinou barevný. Toto všechno je možno fotograficky zaznamenat a ztvárnit.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii Ještě kousek získala Jitka Matyášová.
Fotografie do tématu na srpen 2013 „Slunce v duši“ můžete posílat do konce měsíce.

Jelikož nejste profesionálními sportovními reportéry, nemusíte se při svém fotografování zaměřovat pouze na vítěze, na nejtypičtější okamžiky, a hlavně nejste nijak limitováni časem. Můžete si fotografovat co se vám líbí a jak dlouho chcete.

Jako obvykle začnu nejprve snímky, které jsou dle mého názoru nejméně zdařilé.

Přestože jsem se sportovní fotografií profesionálně zabýval dlouhých dvacet let, nepoznávám, o co se na snímku vlastně jedná. Převážnou část fotografie vyplňuje nic neříkající zeleň, hlavní motiv je nečitelný, neostrý a navíc i expozičně nedokonalý.

Toto je vlastně paměťový záznam toho, jak se měla rodina na dovolené, který nezasvěcenému divákovi vůbec nic neřekne. Navíc převod do černobílé stupnice a hlavně barevné tónování mi v tomto případě připadá zcela samoúčelné.

Golfistky aneb Hledá se míček

Fotografie s názvem „Golfistky, aneb hledá se míček“ je opět nic neříkající. Že se jedná o golf dokumentují pouze hole v rukou aktérek. Jinak vidíme pouze záda tří děvčat. Mohly jít hledat houby nebo co vlastně? Snímku chybí dramatičnost, napětí, akce. Při golfovém utkání je možno vytvořit mnoho krásnějších fotografií.

O fotografování pohybu bylo již na stránkách FotoAparát.cz napsáno mnohé. Zaznamenat pohyb, rychlost a dramatičnost se vám dařilo docela dobře.

Jedna z možností jak u statistické fotografie vytvořit iluzi pohybu je takzvané švenkování. Během expozice pohybujete s přístrojem ve směru pohybujícího se motivu. Výsledkem je ostrý hlavní prvek a neostré pozadí. V tomto případě dokonalá ukázka. Fotografie má i kompoziční řešení, obraz je rozdělen bílými liniemi, koně mají více prostoru ve směru pohybu, pozadí je klidné, neruší a oko diváka se soustředí na hlavní motiv.

Ukázka westernové jízdy zaznamenává pohyb relativně krátkým expozičním časem. Pohyb je jakoby zastaven, fotografie je dokonale ostrá. Dobře zvolené stanoviště fotografa umožnilo zachytit i prostředí s diváky. Hlavní motiv je posazen do klasického zlatého řezu, na snímku je pouze to, co tam má být. Nic navíc a o nic méně.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Lukas Marica
  Lukas Marica
  12.08.2013 08:42

  Moc dekuji za, alespon kratke, hodnoceni fotografie ;) Je mi jasne, ze je diskutabilni zarazeni sportovni kynologie (stopa, zachranarina, obrany, ...) a psich sportu (agility, dogfrisbee, flyball, ...) mezi klasicke sporty a tak me trochu mrzi, ze jsme se tady nepotkali. Samozrejme se nic nedeje a naopak jsem rad, ze se snimek libil. Snad se priste povede tema vystihnout lepe :) S pozdravem Lukas Marica

 • Martin Picka 1
  Martin Picka 1
  15.08.2013 11:53

  souhlasim s vyberem vitezneho snimku, nicmene nesouhlasim s tim, ze snimek se psem nepatri do kategorie sportu, frisbee je jako sport davno uznavan:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Ultimate_%28sport%29

  a presto, ze se zde vyskytuje pes a mozna jde o nejakou kynologickou disciplinu, tak je zde odkaz na sportovni moment zrejmy. To nic nemeni na tom, ze fotografie si nezaslouzi vyhrat diky chaosu na snimku. Bud vice odclonit nebo ukrocit stranou. Moment uzasny, ale jako fotografie to zase takova pecka to neni...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram