Zpracování tématu: "Život je pes"

Když jsem se rozhodoval pro vypsání tématu „Život je pes“ uvědomoval jsem si, že nepatří mezi jednoduchá, a že tedy nemohu očekávat, že bych byl zavalen nějakým velikým množstvím Vašich příspěvků. Přesto mě jejich množství příjemně překvapilo. A kvalita, i když proměnlivá, byla spíše nadprůměrná.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii „Fregatka loupežná“ získal Stanislav Hořínek.
Fotografie do tématu na duben 2012 „Tajemné město“ můžete posílat do konce měsíce.

Podle očekávání se většina zaslaných fotografií věnuje lidem – sociálně slabších spoluobčanům. Jak našim, tak i zahraničním. Invalidům nebo nemocným. Ale začneme na opačném konci.

Po sezóně

Tato fotografie jako jedna z mála došlých věnuje svou pozornost neživému předmětu. Lodičce po sezóně. Kompozičně jasně a přehledně komponované do zlatého řezu. Podpořeno i jedinou barevnou dominantou v obraze. Protisvětlo zvyšuje prostorový efekt. Bez kompozičních chyb.

na trhu Dítě ulice

Populární exotika z Vašich cest na dvou fotografiích. U první je správně zvolené směrování hlavního prvku do středu obrazu. Náklad ale není úplně ostrý a hlavně je potlačený jak rušivým pozadím vlevo nahoře, tak lidmi vpravo.

Druhá ve výrazu dítěte dominantní, ale bohužel středové kompozice. Okolím sice pestrá a o životě vypovídající ale bohužel nijak výjimečná fotografie.

Obě nafotí téměř každý, kdo projde kolem.

život pod psa

Na tomto snímku je naše sociálně slabší skupina. Problematická část se nachází vpravo. Hlava psa a jeho výraz je sice zajímavý, ale vzhledem k náběhu další osoby do kompozice bohužel problematický. Řešitelné je to pouze při fotografování. Posunem úhlu snímání o něco vpravo. Mělo by tím dojít sice k ořezání bílého psa o kus těla, ale pro kompozici neškodnému. Ale především by pak už nedošlo k prolínání figury bez hlavy vpravo s tváří psa. Navíc dominantní levá do objektivu hledící figura by měla být celá, bez ořezu v rukou. Ta je totiž se svou rezignací ve výrazu pro snímek klíčová.

nikdy nevíš...

Vynikající fotografie pravděpodobně bezdomovce ve vztahu s tradičním symbolem bohatství, banky. Malost a sklíčenost sociálně slabého v kontrastu s velkou plochou pro budovu banky. Bravurně zvládnutý obsahový kontrast. A navíc pro diváka zajímavé boční plastické světlo. Služby na míru nebo 5% po podrobném zkoumání reklamních materiálů v oknech jako bonus navíc. Zajímavý postřeh ze sociálně problematické Ostravy. I pro jiné části republiky signifikantní.

Život je pes

U sociálně slabých skupin zůstaneme i nadále. První fotografie je kompozičně bohužel dost zmatená. Příliš mnoho rušivých prvků v obraze snímku nijak neprospívá. Vozítko, hlavní a barevně nejvýraznější prvek, není zobrazen z ideálního úhlu. Sekundární, osoba na vozíčku a pro obsahovou rovinu důležitý prvek je potlačený červenou barevně dominantní figurou vpravo. I další část obrazu vpravo je nadbytečná a rušící.

Druhý snímek je docela drsný postřeh z ulice, ale vlastně právě tou naturálností velice zajímavý. Navíc kromě hlavního prvku využívá i sekundární. Reakce okolí je jak asi všichni očekáváme ignorance. Černobílé řešení a ostré asi ranní světlo zdůrazňuje obsah a dramatičnost situace. Vtipná je i ta přítomna ale vlastně nepřítomná policie vlevo nahoře.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram