Zpracování tématu: "Kouzlo techniky"

Vážení kolegové. Ke zpracování tématu „Kouzlo techniky“ bylo možno přistupovat několika směry. Zaměřit se na fotografovaný předmět a jeho estetické hodnoty bez většího využití známých fotografických principů, a v druhém případě využít možnosti fotografické techniky k ještě většímu zdůraznění fotografované skutečnosti.

V prvním případě vznikaly fotografie spíše technického zaměření, v případě druhém pokusy výtvarnějšího směru. Oba přístupy jsou samozřejmě možné, oba stejně potřebné a žádané. U některých z vás bylo jakési nutkání k technické předloze přidat člověka, oživit scénu, což bohužel nedopadlo většinou ku prospěchu věci.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii „Pod kapotou“ získala Jana Sedláková.
Fotografie do tématu na březen 2012 „Život je pes“ můžete posílat do konce měsíce.

Začnu fotografií, která podle mého názoru absolutně zadané téma nerespektuje.

Rádoby žánrový snímek od výrobní linky nedává ani v nejmenším žádné informace o technice, a vůbec ne o jejím kouzlu.

Holky to taky chtěj

Tato fotografie má název „Holky to také chtějí“. Nepochopil jsem, jaké holky a co vlastně chtějí. Podle plyšové hračky v ruce postavy tuším, že jde o dítě, které se dívá na část lokomotivy. To je ale vše, co mi taková fotografie říká. Jde o absolutně nesrozumitelnou komunikaci autora s příjemci.

Na další fotografii také přítomnost člověka působí neblaze.

Mohutný šnek vrtacího zařízení je sice v obraze dominantní, ale celkový dojem snižuje kouřící postava uvnitř kabiny a strašný nepořádek před kabinou. Je pravda, že člověk k takovému zařízení patří, ale na fotografii by měl svým postojem, výrazem a činností celek spíše doplňovat.

Další poměrně značně silně zastoupenou skupinou fotografií byly sice již snímky s technickou tématikou, ale poměrně nečitelné. Nečitelné proto, že se autoři snažili do jedné fotografie dodat mnoho informací najednou. Vzniklo tak „mnoho hráčů na malém jevišti“.

Steampunk

Určitě s dobrým úmyslem nám chtěl autor ukázat různorodost mnoha kovových předmětů a součástek. Vznikl ale dokonalý zmatek, podpořený ještě výrazným barevným efektem, ve kterém se divák velice těžko orientuje. Daleko čitelnější a srozumitelnější je taková fotografie, která má jasný hlavní motiv a kde autor potlačí rušivé vedlejší prvky.

Velice podobná, i když ze zcela jiné oblasti, je i tato fotografie.

Technika v pánvi uhelné

Má ukázat techniku v uhelné pánvi. Na první pohled spíše snímek krajiny a až při pečlivějším prohlížení identifikujete rypadla, nákladní auta, bagry, větrné elektrárny na obzoru. Zkrátka příliš mnoho jednotlivých stavebních prvků, které dohromady vytváří chaos. Ve fotografii obzvlášť platí, že méně je vlastně více.

A do třetice ještě jednu.

Kovová kráska

Tato je vlastně již někde mezi nečitelností a jasnou informací či emocí. Zajímavě kompozičně řešená fotografie chromované části motocyklu. Hlavní prvky posazeny do třetinového dělení v tomto případě fotografii velice prospěly, protože divákovo oko dostalo pevné záchytné body. Nevýhodou je příliš členité pozadí a především rušivé odlesky v předním štítě motocyklu. A právě tyto odlesky, které by autor hravě odstranil polarizačním filtrem, společně s příliš ostrým a čitelným pozadím vytváří určitou nečitelnost až zmatek.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Robert Kujan
  Robert Kujan
  20.03.2012 22:09

  Výborná vítězná foto. A také Victory. Jinak mne výsledky moc neoslovili. Ale chyba bude spíš u mne, tohle téma mne moc neoslovilo :-)
  Díky za další díl "seriálu". Sice tu není moc ohlasu, ale to neznamená, že to lidé nečtou. Jen tak dál. Oni se všichni vrátí z prvních jarních procházek a ještě nám poví, jakej je život pes ...

 • Roman K.
  Roman K.
  21.03.2012 23:41

  U vítězné fotografi mi trochu vadí umělé zrcadlení a takto vzniklý falešný ševv - který nedává logický smysl. Na druhou stranu když trochu zašilhám fotografie se přelije více do abstrakce a představivosti a vzniká velmi zajímavý snímek evokující nejvíce nějakou sci-fi budovu či věž...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram