Zpracování tématu: "Kouzlo techniky"

Vážení kolegové. Ke zpracování tématu „Kouzlo techniky“ bylo možno přistupovat několika směry. Zaměřit se na fotografovaný předmět a jeho estetické hodnoty bez většího využití známých fotografických principů, a v druhém případě využít možnosti fotografické techniky k ještě většímu zdůraznění fotografované skutečnosti.

Setkani fotografu

Velký počet zaslaných fotografií jsem pracovně nazval „téměř dokonalé, ale“. To ale znamená nějakou maličkost, drobnost, detail, které tu dokonalost nějakým způsobem ruší. Jde o maličkosti jak věcného charakteru, tak i chyby ve skladbě obrazu.

Pevné tvary

Výborná lineární kompozice je ještě umocněna psychologickým účinkem červené barvy, která vždy upoutává pozornost a jakoby vystupuje do popředí. Toho zde ve spojení s dobrou ostrostí bylo využito. Klidné pozadí, které by vše ještě umocnilo, je bohužel „zničeno“ rezavou nádobou plnou špíny. Maličkost, které si autor při fotografování asi nevšiml a nebo ji nemohl odstranit, celý snímek znehodnocuje.

Žiarovkový panáčik

Mimořádný nápad s rozbitou žárovkou. Silueta kovových vláken a části skla vytváří zajímavé linie s výraznou kresbou. Ale příliš členité pozadí, dokonce s černou levou částí je zbytečným rušivým elementem. Na čistém světlém pozadí by tmavé linie byly daleko výraznější.

Velice staré zařízení, snad sluneční hodiny. Slušně podaná informace o něčem, co stojí za zaznamenání, je degradovaná tmavě zelenou skvrnou, snad oblečením postavy. Opět maličkost, které se lze bez problémů vyhnout, celý snímek zničila.

Dostáváme se ke snímkům, na kterých jsou fotograficky velice slušně zobrazeny technicky zajímavé předměty, a k fotografiím, kde převažují cit a oko fotografa.

Dřevní technika

Detailní fotografie starého mlýna. Kompozičně vyvážený snímek, kde ze světlejší dokonale ostré levé třetiny, kde jsou hlavní prvky fotografie, perspektivně ubíhá celá fotografie do šera. Hnědé monochromatické ladění bez rušivých prvků působí velice klidně, světlé oblouky vytváří iluzi velkého prostoru. Třetinové dělení obrazové plochy je pro diváka velice přijatelné.

Klínovec

Nejenom detaily, ale dobře vybrané velké celky jsou pro dokumentování technických artefaktů a staveb vhodné. Zvláště dokážete-li pracovat s významovým kontrastem. Staré a nové postaveno vedle sebe, dva prvky stejné kvality ale různé kvantity vytváří významový kontrast.

Victory

Na rozdíl od ukázek zmatku ve fotografii je tato o něčem jiném. Tento snímek je vytvořen na principu rytmu, to znamená, že se v obrazovém poli pravidelně střídají alespoň tři definovatelné prvky. Zde je pravidelné střídání linií a tónů. Oko diváka zcela jasně rozezná nádrže a sedla motocyklů, zakřivenými liniemi ohraničené barevné tóny.

Šelma

Podobně je vytvořen i tento snímek. Rytmus modrých linií je ale ještě rozšířen o střídání téměř stejných barevných odstínů vagonu a pozadí a perspektivním sbíháním kolejí. Tolik odsuzovaná středová kompozice je zde narušena posazením vagonu do dolní části obrazu a tmavým, těžším popředím. Kompozičně velice příjemně podaná fotografie.

Na úplný konec jsem si nechal dvě fotografie, mezi kterými jsem se dlouho rozhodoval a hledal vítěze.

Jak se hrálo

Fotografie s názvem „Jak se hrálo“. Diagonálně ubíhající světlé kroužky, některé označeny barevně, a ve spodní části barevné obloukovité linie. Vše na černém pozadí, z kterého prosvítají svislé světlé linie. Téměř učebnicový příklad lineární stavby obrazu. Byť ve spodní části jsou snad všechny barvy spektra, obraz vůbec není barevně nevyvážený. Právě jemnost a úspornost je velikým kladem této fotografie.

Pod kapotou

Kouzlo techniky se jmenuje tento snímek. Opět výtečná kompozice, perfektivní ubíhání linek do imaginárního nekonečna vytváří silný dojem prostoru. Stejně tak rytmizace světlých a tmavých tónů, střídání oblouků a přímek. Autor dobře využil celou škálu šedé stupnice od jasně bílé po hlubokou černou barvu. Vyplnění celého obrazového pole zvyšuje dramatičnost snímku. Fotografii „Kouzlo techniky“ navrhuji jako snímek vítězný.

Přeji vám dobré světlo a mnoho fotografických úspěchů.

Milan Šusta

Téma na březen 2012

Fotografie do tématu na březen 2012„Život je pes“ můžete posílat do konce měsíce. Seriál „Okem profesionála“ nabízí každému začínajícímu i pokročilému fotografovi možnost zpracovat zadané téma a nechat si své snímky zhodnotit profesionálem. Každý měsíc či dva je vypsáno nové téma a je jen na vás, jakým způsobem ho ztvárníte. Hodnotí se především nápad, kreativita a originální pojetí.

Fotografie na téma „Život je pes“ můžete posílat do 31. března 2012, 24:00 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz
Maximální počet fotografií: 2 (dvě)
Technické parametry: max. 500kB, max. 800 pxl delší strana
Hodnotí: profesionální fotograf Kamil Varga
Vyhlášení tématu najdete ve FotoBlogu.

Pro vaši informaci, jak jste zpracovali minulá témata seriálu Okem profesionála

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Robert Kujan
  Robert Kujan
  20.03.2012 22:09

  Výborná vítězná foto. A také Victory. Jinak mne výsledky moc neoslovili. Ale chyba bude spíš u mne, tohle téma mne moc neoslovilo :-)
  Díky za další díl "seriálu". Sice tu není moc ohlasu, ale to neznamená, že to lidé nečtou. Jen tak dál. Oni se všichni vrátí z prvních jarních procházek a ještě nám poví, jakej je život pes ...

 • Roman K.
  Roman K.
  21.03.2012 23:41

  U vítězné fotografi mi trochu vadí umělé zrcadlení a takto vzniklý falešný ševv - který nedává logický smysl. Na druhou stranu když trochu zašilhám fotografie se přelije více do abstrakce a představivosti a vzniká velmi zajímavý snímek evokující nejvíce nějakou sci-fi budovu či věž...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Kurz rekvalifikace fotoreportér

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace