Téma "Surrealistická struktura" - Okem profesionála prosinec 2018

V tématu "Surrealistická struktura" jste se s námi podělili o 72 fotografií. Hodnotil je profesionální fotograf Kamil Varga. V článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Vážení přátelé fotografové,

Prosincové téma Okem profesionála Vás skutečně oslovilo, vzhledem k tomu, že jste ho obeslali hezkými sedmdesáti dvěma fotografiemi. Surrealismus byl jen jedním z mnoha modernistických uměleckých směrů první poloviny 20. století. Na rozdíl od většiny ostatních soudobých směrů je stále aktivní a má své pokračovatele až do dnešních dní. Pro mnoho svých představitelů se stal i životním stylem. Kromě výtvarného umění zasáhl i literaturu, divadlo a film. To, že jsou jeho ideje stále živé, se projevilo i v bohaté nadílce Vašich příspěvků.

Vzhledem k tomu, že surrealismus zahrnuje různé formy a projevy, omezil jsem téma slovem „struktura“ již v názvu zadání. Téma se projevuje jak ve snímcích plošných předloh, tak i vzácnějších prostorových motivů.

Svůj výběr začínám profily tváří, které naše představivost vyhledává v různých strukturách velice často. Pro nás jako lidi je to oblíbený motiv, pravděpodobně proto, že jako společenské bytosti se s tváří velice často potkáváme. Vlevo monochromatická okrová kresba v písku, materiálu, který je pověstný svou neustálou proměnou. Profil v jednoduché téměř úhlopříčné kompozici viditelný vzhledem k trochu odlišné struktuře písku. Vpravo jak barevně, tak i tonálně mnohem výraznější profil ve stylu busta. Vzhledem k naznačenému poprsí a drdolu bych tam viděl spíše dívku. V bohatých a zajímavých strukturách snímku se dají najít i ucho, nebo třeba našpulené rty.

Nevím, jestli bych v tomto snímku viděl zrovna ledovou královnu, jak fotografii nadepsal autor. Rozbité ledové kry jsou ale předlohou snímku zcela určitě. Rozhodně se ale v horní části vpravo dá „vidět“ profil poněkud nosaté paní s drdolem, která se svým nosánkem dotýká a mazlí se svým čtyřnohým mazlíčkem. Na surrealismu a jeho imaginaci je vlastně zajímavá i jeho svobodomyslnost. Diváci se vůbec nemusí shodnout, co fotografie přesně představuje. Stačí, když snímek tu imaginaci divákovi umožňuje. Fotografie má zajímavou členitou kompozici a jemnou studenou tonalitu.

Tváře zepředu jsou tématem těchto dvou snímků. Vlevo jasné obě oči i nozdry v dobře naznačené tváři. To vše na starých dvířkách, které ale nepůjdou jednoduše otevřít, protože osoba je „zamřížovaná“ suchým rostlinným pletivem. Vpravo tvář připomíná jakousi „turínskou“ zeď. Jemná a velice bohatá malba plísní na zdi umožňuje vidět i slzy pod okem a ucho na druhé straně tváře. Líbí se mi i přiznaná dlažba v dolní části.

Velice jemně působí tato „zkamenělina“. U mě evokuje portrét svatého muže v modlitbě nebo meditaci, jaké vídáme na starých freskách. Jemná kresba s ladnou barevností. Škoda drobné neostrosti fotografie, ale možná i ta podporuje výraznou snovost motivu.

Dřevo jako materiál je spojujícím prvkem těchto dvou fotografií. Vlevo zajímavý nález v letokruzích kmene stromu. Figurka s hvězdičkovou, nebo kytičkovou hlavou. I děsivější procesy s hlavou by mě napadaly. Pozoruhodný objev, který stahuje dolů poměrně spatná technická kvalita snímku. To fotografie vpravo je technicky výborně zpracována. Líbí se mi i její černobílé provedení, které jí přidává na stylizovanosti. Já tam vidím poměrně mohutnou a děsivou chobotnici dokonce i s očima a nosem ve střední dolní části snímku.

Dřevo umožnilo i tento skutečně zajímavý nález. Erotické motivy jsem u Vašich příspěvků k tomuto tématu skutečně nečekal. Ale stalo se a je velice jednoznačný. Myslím, že ode mě ani nepotřebuje popis, co je kde. I autor mohl použít tajemnější název. Černobílá stylizace a tmavší ladění fotografii svědčí.

Prostorové motivy začnu tímto zvířecím motivem. Velice dobře viditelný ptáček s velikou hlavou a zobákem. Dokonce i oko je u něj dobře patrné. Černobílé provedení je vhodné. Fotografie je ale moc světlá a celou horní prázdnou a zbytečnou třetinu by potřebovala oříznout.

Portrét jiného zvířete je hezky vidět na této fotografii. I když nejsem jednoznačně přesvědčen, které přesně, asi bychom se mohli shodnout, že bude patřit ke kopytníkům. Asi nejvíc mi připomíná mládě bizona. Taky asi vzhledem k materiálu mi asociace skočila i na poníky u dětských kolotočů. Hezký nález i dobré černobílé zpracování.

Výrazně prostorový a černobíle stylizovaný příspěvek přišel v tomto snímku. Krásná bílá kresba ze zbytků sněhu v krajině. Já tam vidím jezdce na koni vpravo, na kterého zezadu útočí nějaká divoká šelma. Ale i ten taneček avizovaný autorem je tam patrný. Asi závisí, zdali je někdo romantik nebo dramatik. Jak jsem už psal, krása surrealismu je v tom, že si tak každý může najít to své a úplně jiné než ostatní. Nebo i několik odlišných interpretací zároveň.

Docela mě zaujala i tato fotografie, kde mi ta hlava v pravé horní části okamžitě připomněla humanoidního vetřelce od paní Ripleyové. Z posledního dílu filmové ságy o vetřelcích. A docela mě překvapila moje filmová asociace. To nebývá časté. Taky by to mohlo připomínat část lidské lebky. Zvláštní je též kombinace s hodně realistickým zábradlím a nohama autora. Škoda, že fotografie je tak malá a ne moc kvalitně technicky zpracována.

Tentokrát jsem měl favoritů na vítěze hodně. Asi proto, že do soutěže přišlo hodně příspěvků a to i mnoho velice dobrých. Mám ale za povinnost vybrat jenom jednoho, tak i když je to vždy subjektivní, rozhodl jsem se pro tuto fotografii. A to, i když mám o vhodném zpracování trochu pochybnosti. To upravené pozadí je na mě až moc modré. Chápu autora, že k fiktivní, pohádkové bytosti Mechoše se jako do filmové pohádky docela hodí. Svou intenzitou ta modř trochu přebíjí zelenou barvu hlavního prvku. Ztmavením pozadí a snížením kontrastu všude kolem hlavního prvku došlo vhodně k jeho zdůraznění. Bytost je to zajímavá. Dokonce i tmavé oko pod levým rohem jsem u něj našel. A své lesní tajemství a kouzlo tato fotografie určitě má.

(všechny fotografie a jejich autory naleznete zde)

Vítězem listopadového kola je tedy forb s fo­tografií Mechoš. Gratulujeme!

Na závěr připomínáme, že lednové téma „Okem profesionála“ je „Chvála neostrosti", hodnotí Jan Pohribný, QEP a vkládat fotky můžete přímo do galerie.

Jak jste zpracovali minulá témata seriálu „Okem profesionála“ naleznete na druhé straně:

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram