Téma "Portrét v exteriéru se zábleskovými světly" - hodnocení Okem profesionála duben 2017

V dubnu jste měli možnost vkládat své fotografie do soutěže "Okem profesionála" na téma "Portrét v exteriéru se zábleskovými světly". Fotografie hodnotil profesionální fotograf Antonín Lavrenčík - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak toto téma bylo zpracováno.

Než přistoupíme k hodnocení dubnového tématu, chtěli bychom připomenout, že květnovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Barevná dominanta“. Vložit můžete série fotografií zde na webu do galerie až do 31. května 2017, 23:59. Hodnotí profesionální fotograf MgA. Jan Pohribný, QEP. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Milí fotografové,

Účast v tomto kole byla slabá a to jak po stránce počtu přihlášených portrétů, tak po stránce jejich kvality. Zadání splnilo jen několik fotografií z celé galerie. Jaké bylo ono zadání? Portrét v exteriéru se zábleskovými světly. Už tato základní podmínka u mnohých nebyla splněna.

Kombinovat dostupné světlo se záblesky je velmi náročná disciplína. Využívání záblesků mimo ateliér vám otevírá úplně jiné možnosti. Nemusíte se spoléhat jen na dostupné světlo. Pokud najdete nádhernou lokaci, která nedisponuje světelnými podmínkami, které by byly pro ztvárnění vašeho konceptu ideální, tak si prostě světlo upravíte, naohýbáte podle vašich představ.

Potřebujete světlo měkké, máte ho po ruce. Chcete tvrdé? Stačí záblesk, volba správného modifikátoru a není co řešit.

Záblesk může být kreativní prvek, ne jen element, který umožní správné naexponování snímku.

Silná zábleskové světla vám dovolí i během slunečného dne měnit atmosféru fotografované scenérie. Do plochého nudného světla za pomoci záblesků vtisknete jiskru a energii. Použitím barevných gelů lze vytvořit hloubku či lichotivé barevné spektrum.

U tohoto snímku je za pomoci záblesku dosaženo korektní expozice. Nicméně “catchlight” ve středu oka napovídá, že byl použit blesk v sáňkách fotoaparátu či pouze systémový blesk. Portrét působí ploše.

Stejně i u tohoto portrétu je použit záblesk v ose a blízko u fotoaparátu. Podívejte se na odraz ostrého malého záblesku umístěného ve středu oka. Příjemně působí teplejší světlo ve vlasech. Pokud je to záblesk s teplým barevným gelem, tak chválím. Pokud je to paprsek slunce, tak je zde zvolena správná pozice či orientace modelu vůči stálému světelnému zdroji. Osobně bych volil větší světelný modifikátor, který bych polohoval výše nad model.

Tento portrét patří ke zdařilejším z celé série. Naexponováno máme dobře. Odraz záblesku je v horní třetině oka. Je patrný směr světla. Zdroj je větší a měkčí. Krásná tvář i příjemný výraz. Osobně mě ruší příliš saturované pozadí a ne příliš příjemný bokeh objektivu.

Tenhle snímek je zajímavý. Poloha záblesku je čitelná zejména díky stínu u náušnice. Středová kompozice na můj vkus není úplně šťastná, stejně tak postproces. Ladění do HDR výrazu na mě působí tvrdě a uměle. Pěkný moment!

Západovky mám rád. Už jen samotný západ slunce zahřeje na duši, a pokud do západu šikovně zakomponujete a přiblýsknete novomanželský pár, tak ta fotka půjde na stěnu. Nejkreativnějším prvkem této fotografie je stokrát ohraný nápad. Horizont je na můj vkus příliš ve středu a “řeže” model v oblasti krku. Blesk opět na foťáku. Máme fajn naexponovanou tvář, nebe, slunce a z krajiny moc nemáme. Možná bych maličko povolil čas a otevřel i dolní polovinu fotografie.

Nakonec jsme v redakci k ocenění vybrali následující foto. Světlo blesku je zde využito kreativně – imituje nasvícení od měsíce (či jiného přímého zdroje světla). Tudíž je tvrdé světlo namístě. Ústředním tématem fotky je zprostředkování atmosféry, ne ženské krásy modelky. Stejně bych ale doporučil použít ještě jedno zábleskové světlo k mírnému „odpíchnutí“ postavy od tmavého pozadí. Na rozdíl od mnoha fotografií však tento snímek odpovídá zadání soutěže (portrét s bleskem v exteriéru) a přesto, že by si zasloužil ještě trochu práce, je vítězným snímkem dubnového kola soutěže Okem profesionála.

(všechny fotografie a jejich autory naleznete zde)

Vítězem únorového kola je tedy kosmonau­t444 s fotogra­fií Vaňkovka 1. Gratulujeme!

Připomínáme, že květnovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Barevná dominanta“. Vložit můžete série fotografií zde na webu do galerie až do 31. května 2017, 23:59. Hodnotí profesionální fotograf MgA. Jan Pohribný, QEP. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Jak jste zpracovali minulá témata seriálu „Okem profesionála“ naleznete na druhé straně:

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram