"Inscenovaná fotografie a její příběh" - vyhodnocení Okem profesionála říjen 2017

V říjnovém tématu "Inscenovaná fotografie a její příběh" jste se s námi podělili o 21 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Antonín Lavrenčík - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.


Než přistoupíme k hodnocení, chtěli bychom připomenout, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na prosinec je Vánoce, Vánoce přicházejí…". Vložit fotografie do naší galerie můžete do 31. prosince 2017.

Téma “inscenaček” mi osobně přišlo velmi poutavé, nicméně účast v tomto kole nebyla valná. Sešlo se celkem 21 fotografií. Jen pár z nich mě zaujalo nápadem a provedením.

Z mého pohledu je provedení stejně důležité jako samotný příběh. Bohužel musím konstatovat, že většina z vás si s provedením nelámala hlavu.

Žena s válečkem je typickým zástupcem težkopádného provedení vtipného příběhu. Systémový blesk v sáňkách fotoaparátu vytváří ploché světlo a tvrdý stín. Fotografie postrádá atmosféru. Raději bych zvýšil ISO a použil dostupné světlo, nebo blesk umístil na stativ mimo aparát.

V tomto případě jde nejspíš o dva snímky pořízené ze stativu a složené v postu. Nápad výborný, provedení pokulhává. Semafor se dotýká hlavy cyklisty a to mi nepřijde zrovna šťastné. Kolega si s výběrem lokace podle všeho nelámal hlavu. I při takovýchto záběrech lze pracovat s mělčí hloubkou ostrosti. Není to obtížné a fotku to může posunout dál v očích diváka.

3. Místo – SayR: Skrytá tajemství duše

V jednoduchosti je krása. Fotky jako je tato, dokáží rozpumpovat fantazii. Neutrální výraz a zpola zakrytá tvář. Schovává se? Bojí se něčeho? Koho? Možná, kdyby byl závěs bez vzoru, mohlo by to fungovat lépe. Zkusil bych umístit model mimo střed. Věřím, že tvář více vlevo funguje lépe. Co myslíte?

2. Místo – Jiří Kolář 1: Sešup

Tahle fotka je velmi vtipná. Výraz je výborný. Příběhů mi lítá v hlavě mraky, jen si vybrat. Věřím, že jste se u výroby téhle fotky museli nachechtat. Je mi líto postu. Vymaskování není ideální a umělé rozostření je hodně čitelné, ale co…fotka mě baví. Získává skvělé druhé místo.

1. Místo – jolly: Ze života vdovy Rozverné

Chválím práci se světlem. Technicky pěkně a příběh neotřelý. Líbí se mi jak provedení, světlo, výraz modelky i post. Rámečky moc nemusím, ale tady mile doplňuje celkový koncept.

(všechny fotografie a jejich autory naleznete zde)

Vítězem říjnového kola je tedy jolly s fo­tografií Ze života vdovy Rozverné.
 

 Gratulujeme!

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na prosinec je Vánoce, Vánoce přicházejí…". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie až do 31. prosince 2017, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Jak jste zpracovali minulá témata seriálu „Okem profesionála“ naleznete na druhé straně: 

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace