Okem profesionála: Zpracování tématu "Šaty dělaj člověka"

Květnovým/červnovým tématem seriálu Okem profesionála bylo "Šaty dělaj člověka". Vaše fotografie zhodnotil a okomentoval profesionální fotograf Kamil Varga. Koho z vás vybral za vítěze se dozvíte v dnešním článku.

Zároveň připomínáme, že červencovým tématem seriálu Okem profesionála je "Humor"

Než přistoupíme k hodnocení květnového/čer­vnového tématu, chtěli bychom připomenout, že červencovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Humor“. Fotografie můžete posílat do 31. července 2015, 23:59 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz
Max. 2 fotografie, max. 500kB, max. 800Px delší strana
Vyhlášení tématu najdete ve FotoBlogu

Vážení přátelé fotografové, jsem zklamán. Na téma „šaty dělaj člověka“ přišlo i po prodloužení uzávěrky skutečně žalostně malé množství vašich příspěvků. Chápal bych to, kdyby téma bylo třeba příliš složité. Ale u módní fotografie? Oblasti u fotografů mimořádně oblíbené a vámi často zasílané i k jiným tématům (kde navíc nejsou šaty vůbec zmíněny). Třeba na lednové téma „jiskra v očích“ přišlo několik vysloveně módních fotografií.

Obligátní balíček turisticko-cestovatelských fotografií přišel i tentokrát. Tyto dvě nevynikají ani zajímavým světlem, ani kompozicí. Mají pouze informativní hodnotu.

O něco lépe vyznívá tento záběr z turecké ulice, rozdělující plochu záběru na starší generaci v tradičním oblečení vpravo a v moderním evropsko-americkém stylu se oblékající mládež vlevo. Protisvětlo ve snímku je zvládnuté přijatelně, i když v pozadí s obchody je vždy problém se lidí zbavit, zvláště ten pán s vozíkem působí hodně rušivě.

Motiv generací a jejich odlišností v oblékání výrazně lépe tematizuje tato fotografie. A nepotřebuje k tomu ani exotickou destinaci. Obě dámy elegantně a spolehlivě svisle zakomponovány do třetinového dělení plochy. Málo využívaná čtvercová kompozice tentokrát skutečně účelně využita. V kombinaci s černobílým provedením připomíná klasické fotografie fotografované na svitkový film 6×6 cm.

Poněkud morbidní snímek, pokoušející se o filozofující posun tématu do časů po smrti člověka – a tedy relativizace hesla „šaty dělaj člověka“. V kompozici opět tradičně děleno do zlatého řezu.

Pokus o klasickou módní fotografii, bohužel s množstvím začátečnických chyb jak v póze, tak i ve zpracování. Tento typ šatů – jejich spodní část – potřebuje správně zobrazit tvar a tedy buď vítr zprava, nebo někoho, kdo jejich „ocas“ těsně před focením spustí a dá tak vyniknout atypickému tvaru. Takto jenom nevhodně koliduje s pravou nohou modelky. Špička levé nohy zabořená do písku také není vzorem elegance. Světlo je sice pod ideálním nízkým úhlem a tedy plastické, nicméně stín neznámého kopce vpravo vrhá do střední části fotografie poměrně nevhodný tvar. Vysoký kontrast snímku eliminující veškeré detaily šatů ve stínech je bohužel rovněž nezvládnutý. Zápěstí pravé ruky je „vykloubené“ a levá zbytečně koliduje s elegantními vlnkami na pozadí.

Profesionálně dobře zvládnutý snímek z folklorních tanců. Pohybová neostrost je ideálním způsobem vyjádření rychlého pohybu. U této fotografie výborně zvládnuta, vyplňující levou část a v kontrastu s ostrou a statickou dvojicí tanečníků v pravé polovině. Svou stavbou poměrně jednoduchá a přehledná fotografie hodící se kupříkladu na titulní stránku nějakého časopisu nebo prospektu.

Tyto dvě fotografie jsou si velmi podobné zpracováním. I téma fotografie je u obou totožné. Již při hodnocení jsem předpokládal, že jde o stejného autora, což se ukázalo jako pravda. Podobnost fotografií prozrazuje, že autorovi šlo o koncept a ne jenom o ojedinělé „cvaknutí“, což se mi hodně líbí, protože fotografie navíc můžou fungovat i jako dvojice ve vzájemném vztahu. Vhodné i jako téma pro rozsáhlejší sérii. U obou fotografií zachován koncept dvou dívek v podobném stylovém outfitu s pozadím stylového obchodu. Rozhodl jsem se proto ocenit právě tohoto autora.

***

Vítězem květnového/čer­vnového kola se stal (a cenu od partnera Centrum FotoŠkoda tak dostává):
Petr Linhart s dvojicí fotografií „Která je která“ a „Individualismus“
Gratulujeme!


Připomínáme, že červencovým tématem je „Humor
Fotografie můžete posílat do 31. července 2015, 23:59 na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz, max. 2 fotografie, až 500kB, max. 800Px delší strana

(seznam minulých témat seriálu „Okem profesionála“ naleznete na další stránce)

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram