Zpracování tématu: "Kniha"

Zdá se, že práce se slovem a vztah ke knihám je pro Vás, fotografy vnímající vizuálně, poněkud vzdálená oblast. Což je ovšem škoda, protože kniha v obraze může být využita i jako symbol moudrosti nebo poznání. V přístupu k témtu jste obsáhli snad všechny oblasti. Od výtvarných studií knihy, přes zátiší, informativní, reportážní snímky, humor, až po imaginaci.

Vážení fotografové,
zdá se, že práce se slovem a vztah ke knihám je pro vás, fotografy vnímající vizuálně a pracující s obrazem, přece jenom poněkud vzdálená oblast. Fotografií na téma „kniha“ od vás přišlo trochu méně než obvykle. To je ovšem škoda, protože kniha v obraze může být využita i jako symbol moudrosti nebo poznání. Práce se symboly je velice častý vyjadřovací prostředek používaný v celé historii výtvarného umění. A je i všeobecně známo, že čtení podporuje obrazotvornost a fantazii. A to jsou schopnosti skvěle využitelné ve vizuální oblasti, jakou je třeba fotografie. I když počet příspěvků nebyl nijak mimořádný, v přístupu jste obsáhli snad všechny oblasti, které mě napadají. Od výtvarných studií knihy, přes zátiší, informativní a reportážní snímky, humor, až po imaginaci.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrum FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji za svou fotografii Let bílých jeřábů získala Majda Martinská.
Fotografie do tématu na červenec 2013 „Momenty sportu“ můžete posílat do konce měsíce.

Co se výtvarných studií knihy týče, potěšilo mě, že jste nezaslali již obehraný prstýnek vložený mezi dvě stránky rozevřené knihy, který při nasvícení protisvětlem vytváří stín ve tvaru srdíčka. Nepřišla ani žádná fotografie s nějakým oblíbeným doplňkem knihy, jako třeba brýle, lupa, propiska… což je možná trochu na škodu.

Kniha

Tyto fotografie využívají velice strohé a jednoduché kompozice. Vlevo tajemný snímek, v souladu s autorem knihy a nepochybně i díky grafikovi, který dělal obálku knihy. Ale samozřejmě i díky fotografovi. Protože fotograf si vybírá z reality to, co vyhovuje jeho fotografickému záměru. Navíc stín záclon vhodně zvýrazňuje atmosféru záběru. Snad jen bílý trojúhelníček vpravo nahoře je kompozičně nadbytečný. Vhodnější by bylo ho oříznout nebo zaretušovat. Taky mě napadá, že pokud by se autorovi z přepalů vlevo nahoře povedlo vytáhnout ještě nějakou kresbu záclony, pomohlo by to k zajímavějšímu celkovému působení.

Pravá fotografie je kompozičně o něco složitější i působivější. Využívá klasické třetinové dělení plochy a protisvětlo k dosažení zajímavé atmosféry. Oceňuji i přesné zaostření.

Beethoven v Jezeří dej mi duše, ostatní si vezmi...

Dvě protichůdné ukázky z kategorie takzvaných „nalezených zátiší“. První průměrné, ne moc zajímavé řešení, u kterého si divák asi položí otázku: proč to ten fotograf vlastně fotil? Co ho na tom vlastně zaujalo? Odpověď bude asi v oblasti osobního, pro veřejnost nezajímavého důvodu. Ale každá fotografie, kterou publikujete, je určena veřejnosti jako forma vašeho sdělení.

Vpravo velice působivé nalezené zátiší, pravděpodobně z půdních prostor. První co zaujme na této fotografii, a dodává jí zajímavou atmosféru, je plastické boční světlo. Důležité prvky snímku: obraz se světcem i stará kniha jsou v obsahovém souladu. Kompozice tradičně využívá třetinového dělení plochy a hlavní (obraz) a vedlejší (kniha) prvek.

Má vlast

Po fotografické stránce sice ne příliš zajímavá fotografie, ale v kombinaci se svým názvem „Má vlast“ jediný příspěvek s prvkem humoru. Za vtipné se dá považovat i to, že Slovensko podepírá všechny české kraje proti pádu.

Babička je nemocná

Po jediném zástupci humoru pro změnu jediný zástupce moderní elektronické knihy. Asi nebude tak fotogenická jako klasická, když Vás tak nezaujala. Fotografie je postavena na obsahovém kontrastu – staré ruce drží novou technologii. Kromě vyššího počtu prstenů zaujmou i trubičky, které vizuálně informují o pobytu v nemocnici.

V knihovně

Pouze informativní je tato fotografie z knihovny. Autor asi neměl umělecké ambice. Technicky i kompozičně je fotografie bezchybná. Fotograf umístil hlavní prvek do pravé třetiny a hloubku prostoru zdůraznil ubíhající perspektivou. Fotografie je vhodná do katalogu nebo prospektu knihovny.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Robert Kujan
    Robert Kujan
    10.07.2013 14:11

    Vítězná fotografie je opravdu velmi povodená. Gratuluji vítězi i Vašemu výběru.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram