Okem profesionála - vyhodnocení tématu 'Krásné nové stroje'

Tématem seriálu Okem profesionála za měsíc listopad bylo "Krásné nové stroje". Jak se vám toto téma podařilo zpracovat se tentokrát podíval profesionální fotograf Kamil Varga.

Připomínáme, že prosincovým tématem je "Pro štěstí".

Než přistoupíme k hodnocení listopadového tématu, chtěli bychom připomenout, že prosincovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Pro štěstí“. Fotografie můžete vkládat pří­mo do určené galerie do 31. prosince 2015, 23:59 nebo.posílat ma­ilem (fotoaparat@fo­toaparat.cz)

Max. 2 fotografie/sou­těžící. Max 1200 delší strana, max. 2 MB velikost souboru.

Vyhlášení tématu najdete v samostatném článku.

Seriál „Okem profesionála“ nabízí možnost nafotit dané téma a nechat si své snímky zhodnotit profesionálním fotografem.

Milí přátelé fotografové,

stroje provázejí naši civilizaci již dlouhá tisíciletí. Pomáhají nám zjednodušit si život. V posledních desetiletích se technologicky vyspělé stroje stávají permanentní součástí našich životů a mnozí z nás si život bez nich ani neumí představit. Protože jsou již neustále kolem vás, neměl jsem obavy, že byste je fotograficky ignorovali a na toto téma by nepřišlo dostatečné množství fotografií. V tom jste mě nezklamali, fotografií k tématu přišlo dost. Spíše mě trochu zklamalo, že jsou to fotografie průměrné kvality, co je u soutěže na fotografickém serveru dost velkým zklamáním. Nenašel jsem mezi nimi bohužel jedinou, u které bych s nadšením řekl: ano, to je paráda.

Některé však měly i svůj autorský vklad.

Obr. 1: Že i stroje se rozpadávají je známé a i tématem této fotografie. Téma očekávaně zpracováno do hnědého – retro tónování. Kompozičně čistě zpracováno, i když možná až moc natěsno ořezáno.

Ale pojďme spíše „od konce“. Jako tradičně přišlo několik nepovedených fotografií:

Obr. 2, 3: Druhou a to dost početnou skupinu tvoří informativní záběry, bez jakéhokoli autorského přínosu: U první skutečně amatérská kolize rostliny a míchačky. U druhé to bez tváře pána fakt nemá smysl.

Obr. 3, 4: Navíc občas se základními technickými nedostatky, jako je třeba špatné vyvážení bílé u té vpravo.

Fotografie z expozic aut (Obr 5, 6.):

A už raději nebudu pokračovat. Podíváme se na nějaké, kde najdeme nějaký autorský vklad.


Obr. 7.: Jistou atmosférou disponuje tato stínohra. Jednak díky výrazné barevnosti sytých červených paprsků zapadajícího slunce dopadající na podzimní listí, navíc v kontrastu s modrou oblohou. Druhým nepřehlédnutelným prvkem je pohybová neostrost, která ji dodává dynamiku a jistý neklid. Z kompozičního hlediska by se dalo mluvit o horizontální symetrii ale hlavně o pravidle lichého počtu, oblíbeném to pravidlu u reklamní fotografie.


Obr. 8: Pokusem o vizuální humor je tento příspěvek. Název „výsadek na měsíc“ je sice zavádějící, nicméně pojďme k obrazu, protože každá fotografie používá vizuální jazyk a ten slovní ani nepotřebuje. Modrá monochromatičnost fotografii svědčí a pár výrazných linií na čistém pozadí z ní dělá lineární kompozici. Pravá strana je ale prázdná a kompozice do čtverce tak působí samoúčelně. Ani linie lana jeřábu není svislá, co je u této lineární kompozice nedostatkem.


Obr. 9: Za úspěšnější lineární kompozici považuji tuto – rovnoběžné linie kabelů a dráhy letadla komponované téměř uhlopříčně. Nicméně pomohla by tu ona tmavá obloha z předešlého snímku. Protože vedle výrazně tmavých drátů je letadlo téměř přehlédnutelné. Černobílé provedení a přidaná vinětace nejsou sice na škodu, nicméně kdyby zde nebyly, tak to asi fotografii nijak neublížilo.

Obr. 10, 11: Tyto dvě černobílé „žánrovky“ mají sice úplně odlišné téma, ale taky hodně společného. Kromě černobílého zpracování třeba atmosféru vytvořenou světlem. I když dost odlišným. U první k šedivému počasí zvoleny šedé odstíny. To něco navíc ji dodává tmavá zadní část tramvaje přes kterou je foceno. U druhé je to ostřejší světlo stolní lampičky vytvářející intimní atmosféru. Téma bohužel očekávané: starší pan u nové technologie. Proto považuji první z nich za povedenější.


Obr. 12: Kolotoč v noci je oblíbený motiv každého fotografa, který má u sebe stativ. Světelné stopy, které tento svítící stroj produkuje, působí neskutečně efektně. Fotil ho už i klasik fotografie Andreas Feininger, i když v tom čase to šlo ještě jen černobíle. I tady se elipsa skutečně povedla. Nedostatkem je bohužel nezajímavá spodní část. Navíc celá fotografie je zlehka nakloněna doprava. Vyhledávač nabídne hodně povedenějších.


Jako vítězná tedy byla vybrána tato fotografie (Obr. 13). A i když k dokonalosti má daleko jak po technické (tmavá), tak po kompoziční stránce (levá strana je prázdná a nezbývá než ji oříznout a to i když fotografie je přeplněná a potřebovala by víc prostoru hlavně nahoře). Jednoznačně nejlépe ale vystihuje vypsané téma, určitě povědomé i každému fotografovi. Bez foťáčku u oka se už na svět kolem sebe snad ani neumíme koukat.

Kamil Varga

Vítězem listopadového kola se stal (a cenu od partnera Centrum FotoŠkoda tak dostává):

Autorka ALLISE­E… s fotografi­í Bude to stačit…?

Gratulujeme!

V redakci nyní vybereme ještě jednoho vítěze – cenu redakce. Kdo to bude se dozvíte v komentářích pod článkem.

Přípomínáme, že prosincovým tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Pro štěstí“. Až 2 fotografie/autor můžete vkládat přímo do určené galerie do 30. listopadu 2015, 23:59 nebo v případě technických problémů s vkládáním poslat na adresu: fotoaparat@fo­toaparat.cz

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  22.12.2015 17:25

  Jako cenu redakce - jednodenní kurz s Robertem Vano od FotoInstitut.cz - jsme vybrali fotografii Stanislava Ševčíka: "Tramvaj". Gratulujeme!

 • KIV
  KIV
  22.12.2015 21:54

  Protože už vyšel článek s vyhodnocením soutěže „Okem profesionála“ na téma „Krásné nové stroje“, fotky by měly být přístupné veřejnosti k prohlížení a komentářům.
  Můžete mi prosím napsat, jak to mohu udělat?
  Kliknutím na fotku v článku to nešlo, tak jsem zkusila procházet zpětně všechny vložené fotky za poslední měsíc plus.
  41x jsem klikla ve „Všechny fotografie“ na „Načíst další“, a pak jsem narazila na stránku, kde konečně jsou první čtyři z nich. Jsou tam, ale nejdou otevřít, hlásí mi to „K této fotografii nemáte přístup“.
  Tak jsem se šla podívat na ty dvě mé vlastní v mé osobní galerii, a taktéž, fotky nemohu otevřít, je tam taky nápis „K této fotografii nemáte přístup“.
  Až to opravíte, můžete mi prosím napsat, jak zobrazím všechny vložené, aniž bych musela klikat 41x ve všech vložených fotkách? Děkuji.

 • Petr.
  Petr.
  28.12.2015 13:02

  Hmm, upřímnost za upřímnost. Profesionál byl zklamán a tak na oplátku odflákl článek a v podstatě nic přínosného k fotkám nenapsal. Možná, že by to právě ti z "nepovedených" ocenili nejvíc.

 • KIV
  KIV
  28.12.2015 13:53

  No, tak se zeptám ještě jednou a srozumitelněji:
  Kde se dají zobrazit fotky vložené do listopadového OP na téma stroje?
  Nebo jinak, proč jsou dokonce zamčené?
  (To znamená že když vím která fotka to je a najdu si ji ve vložených fotkách, a kliknu na ni, tak mi to řekne že k té fotce nemám přístup.)
  A podotázka:
  Galerie – Všechny soutěže – kde je OP-listopad? (je tam říjen, je tam prosinec)
  ---------
  Soutěže – všechny soutěže – OP říjen – Zobrazit všechny – klik na kteroukoliv z nich –
  To je to co hledám pro listopadové téma…

 • KIV
  KIV
  29.12.2015 17:00

  Když už tu běží nějaká soutěž, chce to pustit lidi pod fotky co nejdřív to jde, jinak ty fotky budou navždy prázdné, autoři budou naštvaní, a je to škoda i pro foto-portál, i pro morálku lidí.
  Chce to průběžně podporovat aktivitu, přidat na soutěživosti, krátkodobé soutěže na téma, spontánní soutěže, co čtvrt roku vybrat nejlepších 10 černobílých fotek, nejvtipnější fotky, nejzajímavější dokumenty, vybrat deset uměleckých, nejlepší tucet momentek za poslední měsíc, či makrovek, zvířecích, a podobně. Prostě aby se lidi sami od sebe chtěli víc zapojit, vytáhnout své skutečně dobré fotky aby se jejich fotky zařadily mezi ty zmíněné dobré či zajímavé….
  Chtělo by to přidat galerie, například humor, momentky, street, co já vím, aby se z nich pak tyhle fotky pro soutěžení mohly lehčeji vybírat…
  Člověk sem něco napíše, jako například tady ta má zmínka o mrtvých fotkách vložených do OP, a nedostane ani odpověď… Je to škoda…

 • Helena Macenauerová
  Helena Macenauerová
  29.12.2015 22:34
  Reaguje na KIV 28.12.2015 13:53:

  "No, tak se zeptám ještě jednou a srozumitelněji: Kde se dají zobrazit fotky..." - zobrazit celý komentář

  Ahoj Karen, dekujeme moc za postrehy a napady. System je novy, jeste se nastavit/ vyhodnotit soutez ucime :) "Okem profesionala - listopad" uz by melo byt videt: https://www.fotoaparat.cz/fotogalerie/galerie/127/
  Jsou povoleny komentare, i hodnoceni. U "Tema dne" jsou povoleny jen komentare.. Jako admin nekdy vidim vic, tedy budu rada za reakci, zda je to takto vporadku. Dekuji. Helena

 • rulisa
  rulisa
  30.12.2015 00:52
  Reaguje na Helena Macenauerová 29.12.2015 22:34:

  "Ahoj Karen, dekujeme moc za postrehy a napady. System je novy, jeste se..." - zobrazit celý komentář

  No, ehm, nevím jak teď, ale dřív se to testovalo prostě odhlášením z adminského na jiný, testovací profil...

 • Raul Zelený
  Raul Zelený
  30.12.2015 08:59

  Milý Ježíšku, děkuji ti, že jsi nám touto cestou naložil krásný nový stroj od známé firmy
  Laurin a Klement (obr. č. 7).

 • rulisa
  rulisa
  30.12.2015 10:12
  Reaguje na Raul Zelený 30.12.2015 08:59:

  "Milý Ježíšku, děkuji ti, že jsi nám touto cestou naložil krásný nový stroj..." - zobrazit celý komentář

  :-))))

 • Helena Macenauerová
  Helena Macenauerová
  30.12.2015 13:52
  Reaguje na rulisa 30.12.2015 00:52:

  "No, ehm, nevím jak teď, ale dřív se to testovalo prostě odhlášením z..." - zobrazit celý komentář

  Okem profesionala nyni probiha novym zpusobem - fotografie se importuji primo pres webove rozhrani a prestavaji se posilat mailem. Probehnutim noveho kola muze tak dojit k novym postrehum/napadum. Nejlepe primo od ucastniku teto souteze....za prinosne napady dekujeme :)

Vkládání komentářů je uzamčeno.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz
Aktuální FotoSoutěže Galerie FotoAparát.cz

Každý mě­síc se mů­žete zú­čast­nit ně­ko­lika sou­těží v naší <a href=„https:/­/www.fo­to­a­pa­rat.cz/fo­to­ga­le­rie/“ tar­get=„_blank“>ga­le­rii. Každá má při­tom trošku jiná pra­vi­dla, sou­těž Okem Pro­fe­si­o­nála hod­notí zku­šený fo­to­graf, o ví­tě­zích dvou­mě­síční sou­těže roz­ho­du­jete sami svým bo­do­vým hod­no­ce­ním a Téma dne si ur­ču­jete sami a má uni­kátně pouze slovní hod­no­cení. Jako výzvu na­bí­zíme další díl se­ri­álu Škola světla Jana Po­hrib­ného“, ten­to­krát na téma „Ně­ko­lik umě­lých svě­tel / dě­lená ex­po­zice“. Nově každý mě­síc při­pra­vu­jeme i fo­to­sou­těže na In­stagramu Fo­to­A­pa­rát.cz a Fo­to­In­sti­tut.cz.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram