ZVÍŘATA V PŘIROZENÉM PROSTŘEDÍ ŠIROKÝM OBJEKTIVEM - hodnocení profesionálem

V tématu "Zvířata v přirozeném prostředí širokým objektivem" jste se s námi podělili o 47 fotografií. Téma to není časté, a tak to pro někoho mohla být výzva zkusit něco nového. Fotografie hodnotil fotograf Igor Mikula. V článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítěz získává cenu od Centrum FotoŠkoda.

Přestože tato disciplína nebyla úplně jednoduchá, mám velkou radost, že jste se daného tématu nezalekli a pustili se do toho s vervou.

Vždyť co jiného by nás mělo v našich uměleckých snahách posouvat dál, než podobné výzvy?

Jaro bylo pro dané téma ideálním obdobím, takže se nebylo na co vymlouvat. Osobně jsem rád, že mohu vybrat a zhodnotit snímky, které se mi líbily nejvíc. Pojďme se tedy do toho pustit…

Jako jedna z prvních mě zaujala fotka „Podvečer u jezera Song Kol“. Fotografie nádherně ukazuje prostředí, ve kterém daný živočich žije, líbí se mi kompozice i atmosféra potemnělých nekonečných plání, ze kterých dýchá tajemno, až mystično.

Čumáčková: „Podvečer u jezera Song Kol“

Je pravdou, že dostat se ke zvířátku tak, abyste ho mohli vyfotit zblízka, není úplně snadné, avšak existuje spousta míst, kde to lze. A to je právě případ fotografie „Fakt je kulatá“. Sám mám velmi rád fotografie, které propojují svět zvířat s prvky lidské činnosti, která ovšem bohužel častokrát spíš v tom negativním slova smyslu ovlivňuje veškerý život na Zemi.

Milan Fiala: „Fakt je kulatá“

Ale zpátky k hodnocené fotce. Vůbec mi zde nevadí zkreslení extrémně širokým ohniskem, kompozičně je snímek taky vyvážený, takže mohu jen pochválit moment, který dělá foto ještě atraktivnější.

Podvodní fotografie u nás zatím není zcela běžná a proto mám radost, že se objevila i v naší soutěži. Další z vybraných snímků s názvem „Za potravou“ nám obyčejným smrtelníkům ukazuje svět běžnému oku skrytý a přesto tak úchvatný. Svět pod vodou hýří všemi možnými barvami, tvary i velikostmi protagonistů obývajících nejen mořské dno. Tato fotka má dynamiku a akci, která činí pohled pod mořskou hladinu ještě zajímavější. Myslím, že autor musel vynaložit velké úsilí a zápal pro věc, aby mohl snímek zrealizovat a to je i jeden z důvodů, proč se tato fotografie dostala do finálního výběru.

Pazy: „Za potravou“

Snímek „Plavební dozor“ nám ukazuje adaptaci zvířat na prostředí vytvořené člověkem. Fotografie je pěkná, snad jen jedno malé doporučení – zkusit kachny maličko přisvítit, aby se víc vypíchly ze zbytku fotografie.

Pablo Q: „Plavební dozor“

Pomalu se blížíme do finále vyhodnocení tohoto nelehkého tématu. Osobně se širokoúhlému fotografování zvířat věnuji druhým rokem, za tento čas jsem nabyl mnoho poznatků o této disciplíně, ale stále se učím.

Mojí nejoblíbenější skupinou pro tento druh fotografie jsou obojživelníci a plazi. Je to, dle mého názoru, kategorie zvířat velmi obtížná pro realizaci dobré fotky, například vzhledem k jejich často skrytému stylu života. Mnoho z nich je aktivních právě v noci nebo za soumraku, jsou rychlí, umějí se perfektně maskovat a hlavně o setkání s lidmi moc nestojí.

I proto jsem jako vítěznou fotografii vybral snímek „Pseudopus apodus“, který znázorňuje blavora žlutého zachyceného v národním parku Divjakë v Albánii.

Adam.J: „Pseudopus apodus“

Fotografie je výborně zpracovaná jak technicky, tak kompozičně. Pískovými dunami lemované vodní plochy poskytují tomuto živočichovi dokonalé podmínky jak k nalezení potravy, tak k rozmnožování a životu vůbec.

Závěrem bych jen dodal, že jsem opravdu rád, že jste se daného úkolu zhostili s odvahou a doufám, že vás to aspoň trochu nakoplo a posunulo zas o krůček dál ke krásným snímkům.

Všem, kteří se zúčastnili, přeji dobré světlo a mnoho dalších povedených fotografií…

Vítězná fotografie je Adam.J: „Pseudopus apodus“. Gratulujeme!

Všechny snímky najdete v naší galerii ZVÍŘATA  V PŘIROZENÉM PROSTŘEDÍ ŠIROKÝM OBJEKTIVEM.

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na červen je „V kruhu". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie „V kruhu“ až do 30. června 2019, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Jan Pohribný. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram