"Veselá mysl, půl zdraví" - vyhodnocení Okem profesionála léto 2017

V letním tématu "Veselá mysl, půl zdraví" jste se s námi podělili o 57 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Kamil Varga - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Než přistoupíme k hodnocení, chtěli bychom připomenout, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na září je V lese". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie až do 30. září 2017, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Karel Cudlín. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Vážení přátelé fotografové,

výrazné ochlazení předčasně již začátkem tohoto měsíce mě moc nepotěšilo, ale Vaše fotografie, které jste zaslali do soutěže, to rychle napravily. Některé z nich byly plné optimismu, jiné zase vtipu. Tématicky byly zastoupeny již tradičně zvířata, portréty a tentokrát vzhledem k tématu taky hodně reportážní fotografie, nebo třeba street foto.

Zvířecí tématika byla nejvíc zastoupena domácími mazlíčky, bohužel ne moc valné kvality. Nejvíce mě asi zaujalo výrazné množství řehtajících se koní.
Tyto fotografie jsou dílem postřehu a rychlé reakce fotografa. První, decentní, fotografie páru vyzdobených koňů v zápřahu, kde jenom pravý si dovolil drobný úškleb. Uprostřed, dynamická, koně divocha s rozlétanou trávou. A vpravo, širokoúhlým objektivem zdeformovaná, s koněm mlsalem.


Vzhledem k tématu bylo fotografií, na kterých není člověk ani zvíře, skutečně poskromnu. První těží z vtipnosti výrazu na tabuli díky rozdílnosti jazyků. Sice jenom drobný rozdíl, ale pokud by se ten keř vpravo už odřezal, dostala by se ta tabule do levého třetinového dělení plochy a působila by kompozičně čistěji. Druhá založena na tvarové kurióznosti dřeva ve tvaru srdce. Pro vyčištění kompozice by taky neškodilo drobné oříznutí zprava.

Situační humor je náplní této fotografie s hezkou slunečnou letní atmosférou. Dle hesla „cizí neštěstí vždy potěší“ tentokrát ze soutěže s trakaři přes vodu. Kromě dynamického pádu s trakařem do vody těží fotografie hlavně z výrazů přihlížejících.

Na situačním humoru je postavena i tato „památková“ fotografie kulturisty s dvěma „pivaři“. Na první pohled zaujme i rozdíl v opálenosti aktérů. Pobaveni byli nejenom všichni aktéři, fotografie pobaví i nás.

A do třetice i jedna černobílá. I když zdá se, že tato erotická scénka nechává většinu lidí na protilehlé straně jezera poněkud chladnými. Fotografie působí poněkud šedivě a nevýrazně. Pomohlo by jí zvýšení kontrastu.

Z inscenovaných portrétů asi nejlépe působí tento příspěvek. Nejenom díky přesvědčivosti ve výrazu, ale taky jakousi tajemností podpořenou tmavším tonálním laděním a černobílým provedením. I když ty visící rostliny vpravo, hlavně díky tomu, že už jsou v neostrosti, nějak výrazně nevadí, tématicky s portrétovanou nesouvisí. Dala by se proto zvažovat i kompozičně čistější varianta, kde by byly odřezány. V bezprostřednosti vždy vítězí děti. Je tomu tak i u těchto dvou fotografií. Levá je barevná a hezky tonálně i barevně zpracována. Autor si pomohl i umělou vinětací která soustřeďuje pozornost diváka do středu na portrétované dívky. Pravá, černobílá fotografie je kromě výrazu dítěte zajímavá i protisvětlem, projevujícím se v neostrém pozadí. Škoda jen překážky, která odsekává ruce. Za vhodnější bych považoval tento objekt odříznout. Snímek by pak působil čistěji.

Gejzír nenucené bezprostřednosti čiší i z této reportážní fotografie. Výborně zachycený okamžik z veselého rozhovoru v již složitější kompozici. Povedené je i barevné a tonální zpracování.

Blok fotografií s dětmi zakončím tímto stylově poněkud odlišným příspěvkem. Téměř panoramatická, černobílá fotografie je zajímavá kompozičním minimalismem. I když zjevně dynamická situace, u hlavního prvku – dvojice děvčat – se povedlo, že figury jsou oddělené a v zajímavých pózách, kde zejména ruce „hrají“. Kromě veselé mysle zjevné i z výrazů je tentokrát zaručeno i to zdraví.

Zdraví je u této fotografie pravděpodobné jen do určité hladinky v krvi. Zato radosti je v této bezprostřední fotografii skutečně enormní množství. A tak se dá téma naší soutěže snad i zaručit. Povedené je i černobílé zpracování.

Přiznám se, že pivo mám rád. Nicméně to není důvod, proč jsem se pro tuto fotografii rozhodl jako pro vítěznou. Prostě bezprostřednost a veselá mysl je na této fotografii podobně jako u předešlé (koukám, že i stejný autor) skutečně mimořádná. Bezchybné je i zpracování. Prostě fotograficky povedený postřeh z ulice.

(všechny fotografie a jejich autory naleznete zde)

Vítězem květnového kola je tedy Miroslav Hakavec 2 s fotografi­í zasloužená odměna po práci. Gratulujeme!

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ je „V lese". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie až do 30. září 2017, 23:59. Hodnotí profesionální fotograf Karel Cudlín. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Jak jste zpracovali minulá témata seriálu „Okem profesionála“ naleznete na druhé straně: 

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram