"Vánoce, Vánoce přicházejí..." - vyhodnocení Okem profesionála prosinec 2017

V prosincovém tématu "Vánoce, Vánoce přicházejí..." jste se s námi podělili o 47 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Kamil Varga - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

Než přistoupíme k hodnocení, chtěli bychom připomenout, že tématem seriálu „Okem profesionála“ na leden je Dokumentární portrét – profese". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie až do 31. ledna 2018, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

Vážení přátele fotografové,

téma „Vánoce, Vánoce přicházejí…“ bylo přístupné pro všechny, a tedy skutečně lidové. Jak jsem očekával, co do počtu zaslaných fotografií, přišla skutečná vánoční nadílka. Od snímků svátečních ulic, vánočních výzdob, zátiší až po živé snímky u vánočního stromečku.

Z těch pouličních přišlo až překvapivě velké množství příspěvků s chumelenicí. Fotografování v takovém počasí patří mezi trochu rizikové, protože i několik vloček spadlých na přední čočku objektivu může výrazně zhoršit ostrost fotografie. Sněžení snímkům sice nepochybně dodává tu v našich končinách správnou vánoční atmosféru, nicméně pro dobrý snímek to bohužel nestačí. Výše u snímku vlevo se dá ocenit jedině to, že se tam vešel celý gotický kostel včetně věže. Jinak nevhodné popředí – stánky odzadu a objekt, který ani nejsem schopen dešifrovat, vánočně rozhodně nepůsobí. Vyvážení bílé se taky bohužel nepovedlo. To fotografie vpravo dopadla o poznání lépe. Jasný hlavní prvek zakomponovaný do levé třetiny třetinového dělení plochy. Taky členění na popředí a pozadí je dodrženo. Škoda modré aury kolem vánočního stromečku. Asi následek extrémní postprodukce. Snímek je taky trochu nakřivo, protože všechny budovy se naklánějí doleva. Jinak taková klasická pohlednice.

Fotografie s lidmi z vánočních ulic mám výrazně radši. Přeci jenom Vánoce jsou svátkem lidí a ne výzdob. U první mi dalo docela zabrat, dokud jsem našel alespoň něco, co bych mohl považovat za hlavní prvek. Ten je ale pro každou fotografii velice důležitý, protože se stará o to, aby fotografie diváka zaujala, a často i určuje její obsah. Takže za hlavní prvek by se asi dala považovat dvojice s deštníkem uprostřed snímku. Fotografie je taky nakřivo a má dost slabou technickou kvalitu. To druhá fotografie má poměrně jasný hlavní prvek. Je jím dítě s prskavkou v ruce. Umístěno velice atypicky v levém dolním rohu. Nicméně je na nerušivém pozadí, a proto výrazné. S vyvážením bílé by to taky chtělo si trochu pohrát. I když nažloutlé světlo je vždycky lepší než namodralé. Ve večerních ulicích to je s vyvážením bílé vždy trochu boj, protože pouliční osvětlení obvykle neodpovídá žádné předvolbě ve fotoaparátu. Často je barevné a neobsahuje ani plné barevné spektrum. Ve složitých barevně ne moc estetických situacích bych doporučoval raději převod do černobílé. Někdy to přidá fotografii i jiný rozměr.

Z fotografií se sněžením mě asi nejvíc zaujal tento minimalistický snímek. Jemně se rýsující jehličnan, v našich končinách symbol Vánoc, je zajímavě orámován zvláštně zaoblenými větvemi nalevo a nahoře kolem něj. Záměrná neostrost podtrhuje jemnost a křehkost působení této monochromatické kompozice.

Co si tak pamatuju, tak tento rok jsme měli přes vánoční svátky mimořádně velké množství slunečních dní. I díky tomu mohla vzniknout tato fotografie. A i když stínohra na ní je docela hezká, je to asi tak všechno. Snímek postrádá zajímavou a výraznou kompozici a je i dost ledabyle oříznutý. Hvězdičky vpravo měly být buď celé, nebo žádné.

Za povedený považuji tento pouliční portrét. Zajímavý výraz dítěte, vhodně natočená vánoční hvězda a efektní bokeh světel v pozadí. Trochu rušivě působí neostré figury v pravé polovině. Možná by pomohlo je trochu ztmavit.

Vzhledem k tomu, že kapr je tradiční vánoční jídlo a prodej kaprů je před Vánoci téměř na každém rohu, překvapilo mě, že do soutěže přišla jediná fotografie s tímto tématem. Dá se ale říct, že je to docela povedený zástupce tohoto motivu. Logisticky i kompozičně výborně zvládnutá reportážní fotografie. Hlavní prvek je prodejce s rybou v rukách (a vidíme mu i do tváře). Za ním tatínek s dvěma dětmi upřeně hledícími na rybu.

Vánoce se slaví i jiných krajinách. I když obrazově důsledně se symbolem pouhé svíčky se to u této fotografie asi nedá dokázat. Mohly by to být i Velikonoce nebo něco jiného. Nicméně fotografie má své výrazné kouzlo a budu jí říkat vánoční kouzlo. To tkví ve výrazu dítěte. Asi největší chybou u této fotografie je, že je zaostřeno na svíčku, ale mělo být jednoznačně na tvář dítěte. Kompozice je taky dost těsná, hlavně zespodu by mělo být trochu víc prostoru. Taky bych zprava trochu uříznul černou plochu, aby se tvář dítěte dostala do pravé třetiny.

Vánoční svátky jsou pro mě hlavně svátky dětí, vždyť se vlastně oslavuje narození Ježíška. Proto už ani nevybočím z nabraného směru a až do konce budeme mluvit o fotografiích dětí. V tomto případě povedená momentka od vánočního stromečku. Oceňuji, že to není jenom cvak dětiček s dárečkem pod stromečkem, ale že má fotografie složitější stavbu. Vlevo ruky s foťáčkem v akci a vpravo přísedící pozorující dědeček. Uprostřed samozřejmě dva nadšení kluci jako hlavní prvek. Velice přirozený černobílý snímek z vánočního života.

U této fotografie mám podezření z nahranosti, protože neznám dítě, které by s úžasem hledělo na stromeček, když má v rukách ještě nerozbalený dárek. Nicméně výraz holčičky je přirozený a přesvědčivý – asi budoucí herečka. Pokud je fotografie inscenovaná, fotograf si mohl vybrat trochu vhodnější pozadí, a i kdyby ne, tak alespoň vyretušovat ty těžko identifikovatelné, ale rušivé prvky dole uprostřed. Jinak jemné hnědé tónování a měkká kresba fotografii sluší.

Fotografie dětí v jiných soutěžích většinou ani do hodnocení nezařazuji, protože mívají v lepším případě pouze památkový charakter. Ale jak jsem již psal, tak Vánoce jsou pro mě především svátkem pro děti. Navíc tentokrát byt tento motiv velice povedený. Proto je asi očekávatelné, že jsem se rozhodl ocenit právě fotografii s tímto tématem. Přirozeně rozradostněná mladá dívka je hlavním motivem této fotografie. Jako typické dítě sedí přímo na podlaze před stromečkem s dárky. Rozpažení rukou i nakloněná kompozice fotografii přidávají na dynamičnosti. Černobílé zpracování se ke snímku hodí. Fotografie je trochu tmavá, i když chápu snahu mít jako nejsvětlejší ve snímku svítící ozdoby na stromečku. Rozhodně výborný vánoční dokument.

Vítězná fotografie je MarketaSVá­noce jsou tady!

Gratulujeme!

Připomínáme, že tématem seriálu „Okem profesionála“ je „Dokumentární portrét – profese". Vložit můžete fotografie zde na webu do galerie až do 31. ledna 2018, 23:59. Téma hodnotí profesionální fotograf Kamil Varga. Vybraná fotografie získá odměnu od Centrum FotoŠkoda.

   

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Martin Pyš
  Martin Pyš
  26.01.2018 13:49

  Moc se mi líbí tak rozsáhlé komentáře k různým fotografiím. Je to poučné a je poznat, že porotce si na výběru dal záležet !

 • KIV
  KIV
  26.01.2018 20:43

  Souhlasím s Martinem, a chci poděkovat za článek a rozbor fotografií.

 • Cayen21
  Cayen21
  27.01.2018 08:07

  Děkuji za pozastavení a hodnocení, moc si toho vážím.

 • PavelS
  PavelS
  27.01.2018 12:54

  Děkuji za hodnocení. Moc si vážím vašeho času a komentářů k fotografiím.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram