Test fotoaparátu Nikon D810
Kromě reportážního D4s se na vrcholu nabídky Nikonu usadil nový přístroj D810. Název by mohl naznačovat pouze kosmetický upgrade „osmistovky“ (á la D600/D610), ale není tomu tak. Jedná se o výrazně přepracovaný fotoaparát, byť na principu evoluce a nikoliv revoluce. Ale v tomto případě je to jenom dobře.
Závěr
Troufnu si tvrdit, že Nikon D810 patří k tomu nej, co ve světě současných digitálních SLR můžete pořídit – propracovaná ergonomie, odolné tělo, svižné reakce a hlavně nekompromisní obrazová kvalita zejména na nižších citlivostech. Upřímně řečeno asi nejlepší mimo svět středoformátu. Nejedná se o levný přístroj, ale stále ne o ten nejdražší z Nikoní stáje. Myslím, že cena je nastavena poměrně rozumně – záleží na vás, zda takové monstrózní rozlišení využijete či ho nepotřebujete. A i pokud netisknete fotky tak velké, aby jste 36Mpx potřebovali, má toto rozlišení jinou velkou výhodu – možnost ořezu. I při dvojnásobném „digitálním zoomu“ v editoru vám může zůstat fotka s dostatečným rozlišením cca 9Mpx. Při DX (1,5× zoom) ořezu, který lze nastavit přímo ve fotoaparátu jako režim, pak dostanete krásných 15,3Mpx. Na rozdíl např. od Canonu můžete navíc využívat i přímo DX objektivy, což je díky vysokému rozlišení překvapivě použitelné. Jedná se tedy dle mého soudu o neuniverzálnější současnou zrcadlovku od Nikonu.
Kladně hodnotím i testovaný objektiv, byť by mu slušela nižší cena.
Ne, vaše D800 a D800E kvůli novému modelu zahazovat nemusíte, ale pokud jste nákup jednoho z těchto přístrojů zvažovali, doporučuji nyní zařadit do úvahy D810.
Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších zrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze zrcadlovek či recenze full frame fotoaparátů obecně.
Ukázkové snímky:
(převod z RAWu pomocí ViewNX 2, velmi mírná úprava parametrů)
- Předchozí strana
- 1
- 2
- 3
- 4
- Další strana
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruZaměření Nikonu na obrazovou kvalitu se mi líbí, i když fotím Canonem. Určitě bude zajímavé, jak se bude vyvíjet hon za stále lepší obrazovou kvalitou v budoucnu. Tzv. dostupný středoformát Pentax 645D totiž nemá sensor 6x4,5cm, ale o hodně menší, i když se snaží - CMOS, výhody zrcadlovek v nejnovějším modelu. Hlavní omezení bude zatím v nabídce a ceně kvalitních objektivů. Velikost sensoru však jednou může limitovat, jako to bylo u filmu.
Tak tak, Pentax Hasselblad a spol. používá cca 44x33mm senzor, což sice není plná velikost jako u 120 filmu u původního modelu 645, ale pořád je tam teoretická možnost téměř dvojnásobného limitu rozlišení než u full-frame - také mě zajímá, kam až se počet pixelků dostane, než bude naraženo na fyzikální limit. Běžné kompakty už ho na malých senzorech v podstatě dosáhly, u full-frame je ještě prostoru dost.
Canon před pár lety testoval senzor s cropem 1.3x (APS-H) při 120Mpx (!). Prý byla kresba na pixelové úrovni stále dobrá. FF by tím pádem snesl tak 200 a středoformát zase skoro 2x tolik. Otázka je, k čemu by to komu bylo:-)
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.