Nikon Z50 II - první dojmy
Nikon Z50 II je APS-C bezzrcadlovka s rozlišením 20,9Mpix postavená na starém sensoru (jako v Nikon D500) avšak se špičkovým obrazovým procesorem Expeed 7. Výkonnější autofokus a sekvenční snímání, chybí stabilizace obrazu na sensoru. Má Pre-burst, což je u základního modelu neobvyklé. Tělo Nikon Z50 II bude stát 25,990Kč. Se základním objektivem Nikkor 16-50mm pak 29,990Kč.
Hlavní rozhodnutí pro začínající fotografy je velikost sensoru. Pokud si koupíte fotoaparát s velkým sensorem typu full frame, více se odlišíte od smartphonů. Menší APS sensory jsou dobré pro makrofotografii a fotografování zvířat, ale pro portrét a krajiny je určitě lepší stavět systém full frame.
Mechanické vlastnosti a ovládání
Nikon Z50 II není nejmenší a nejlehčí fotoaparát. Váží 495g. Výhodou větší velikosti je, že se lépe ovládá. Přestože chybí joystick pro ovládání autofokusu, je zde dostatek tlačítek pro rozumné ovládání. U staršího Nikon Z50 vystupoval hledáček, což vadilo při zastrkávání do pouzdra. To bylo odstraněno. Monitor je nyní otočný. Fotoaparátem si jeho vlastnící mohou udělat selfie.
Autofokus, stabilizace a sekvenční snímání
Ukazuje se, jak důležitý je obrazový procesor. Expeed 7 má i nejvyšší model Nikon Z9. Tady však zpracovává data ze skoro 9 let starého APS sensoru, který je podobný jako byl v zrcadlovce Nikon D500. Software prostě hraje klíčovou roli a nepotřebujete BSI sensor s rychlým odečtem. Mechanická závěrka zvládne 11sn./s což je výborný výkon. Elektronická s cropem až 30sn./s. Nevím však, k čemu vlastníci tohoto fotoaparátu budou potřebovat tak vysokou rychlost sekvenčního snímání. Jednoduše tahle technologie se dává všude.
Určitě zásadní vylepšením je autofokus spolu s vyhledáváním objektů. Je jich zde požehnaně. Na rozdíl od výkonného „full framu“ Nikon Z6iii, který jsem tři týdny testoval je zde v menu nabízeno i vyhledávání ptáků. Zajímavostí je Pre-burst mode. Nikon evidentně míří na fotografování rodiny, zejména dětí. Ty jsou ve svých reakcích často nevyzpytatelné. Proto se Pre-burst může hodit.
Užitečná by byla určitě stabilizace sensoru, aby fotograf udržel delší expoziční časy zejména pokud nebude používat nové objektivy s optickou stabilizací. To je ale samozřejmě marketingová politika.
Ostatní
Kvalita obrazu bude vyžadovat test. Nikon nabízí ISO až 51400. Přestože určitě nebude konkurovat full framu, moderní procesor určitě udělá velmi dobrou práci a pro běžné použití předpokládám, že bude určitě dobrá.
Záznam videa je 4K UHD/30p (převzorkované z 5,6K), což je dostatečné.
Poslední dobou hodně řada výrobců – např. Panasonic S9, Fujifilm nabízí Pre-sety v JPEG. Nikon na to udělat u Nikon Z50 II zvláštní tlačítko.
Nikon Z50 II má jeden slot na paměťovou kartu stabdardu UHS-II.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruAndreji, myslim ze ta veta v uvodu, kdy klasifikujes velikost sensoru Vs zanr neni uplne stastna ...
Menší sensor znamená větší hloubku ostrosti - výhoda pro makro a delší delší ohniskovou vzdálenost - zvířata jsou daleko. Portrét má zase rád malou hloubku ostrosti, proto větší sensor. Souhlas, že je to na delší diskuzi. Třeba na noční fotografii určitě větší sensor, protože zachytí více světla.
Mám pocit, že BSI senzor v tom nehraje roli. To je hlavně o vyšší efektivní ploše pro sběr světla. Ale nevím, jestli je i důsledek, že takový senzor je rychlý. Nemyslel jste stacked senzor?
Myslím, že tomu úvodu není co vytknout . S velkým senzorem při focení makra se žádná výhoda nezíská (při požadované velké hloubce ostrosti), kromě zvýšené pracovní vzdálenosti,ale i to je otázka objektivu.
Já myslím, že všichni v techničtí fotografové o nevýhodách a výhodách velikosti senzoru ví , o čem je řeč, ale čekají až někdo na toto téma něco pronese a může říct "ale vždyť to není pravda"(ostatně i na mém tvrzení výše lze najít situaci, kdy to nebude pravda) Vždy je ještě nutné dodat, které další parametry jsou beze změny a které se taky úměrně změní. To pak dává ty zdánlivé rozpory, že zachytí stejně/více světla / H.O. je stejná/větší. Přitom pravdu mohou mít oba, ale záleží na omezujících podmínách.
Ale ono to je krásně pravdivé, "pokud si koupíte fotoaparát s velkým senzorem, tak se rozhodně odlišíte" . Právě velikostí a hmotností celé soustavy a částkou.
Ale něco pravdy na tom bude : Z6ii vs Z5 = 14fps vs 4.5fps .. Z5 nema BSI
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.