Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.

Test fotoaparátu Nikon D810

Kromě reportážního D4s se na vrcholu nabídky Nikonu usadil nový přístroj D810. Název by mohl naznačovat pouze kosmetický upgrade „osmistovky“ (á la D600/D610), ale není tomu tak. Jedná se o výrazně přepracovaný fotoaparát, byť na principu evoluce a nikoliv revoluce. Ale v tomto případě je to jenom dobře.

Sourozenci Nikon D800 a D800E (test zde) byli představeni už v roce 2012. Kolem jejich 36Mpx senzorů se v té době strhlo pěkné haló – vždyť předchůdce D700 měl Mpx 12, Canon se držel 21Mpx (na 22Mpx zůstal i krátce nato představený 5D III) a jako studiové monstrum byl používán např. velmi drahý Nikon D3× s 24Mpx.

Novinka D810 ale v tomhle směru nikam nespěchá. Konkurence od té doby trochu dohnala – 24Mpx už je standard, 36Mpx se objevilo i v levnější Sony A7r a nejlevnější středoformát Pentax 645Z z dostřelu „osmistovky“ utekl o dalších 10Mpx (na 50).

Místo zvyšování počtu fotodiod totiž u Nikonu vsadili na zlepšení technologie snímače. Ten nyní postrádá zcela low-pass filter (D800 ho měla a verze „E“ měla speciálně upravený), liší se i konstrukcí snímače (ta je tedy nová, nemělo by jít o zcela totožný čip) a přináší nižší základní ISO pro hladší snímky s čistějším prokreslením stínů. Troufám si tvrdit, že to je rozumný postup.

Co je tedy nového?

Kosmeticky se těla příliš neliší – jinak vysochaný grip, jinak umístěný nápis, tu jinak umístěné tlačítko, či jinak tvarovaný detail… ale rodinná příslušnost je zřejmá. Zdánlivě se neliší ani specifikacemi – stejné rozlišení, stejný rozsah exp. časů atd. Ale zde už došlo k závažnějším změnám – senzor je, jak už bylo řečeno, ve výrobcem přepracované verzi a závěrka je zcela nová. Snímač tedy už přišel o low-pass filter a má nyní širší rozsah citlivostí. Překvapivé je, že ne pouze do hodnot vysokých – i když zde si přístroj v běžném režimu troufá na citlivost o 1EV vyšší (12 800 ISO), ale i do zmíněných hodnot nízkých. Pomocí softwarového „push/pull“ lze používat citlivosti v rozsahu ekvivalentním 32 – 51 200 ISO. Kromě nové verze snímače tomu pomáhá zejména nový procesor Expeed 4.

Ten ve spojení s novou závěrkou z kompozitu a vyvažovacím mechanismem zrcátka umožnil zvýšit frekvenci sériového snímání o 1 snímek za sekundu (5sn./s v FX, až 7sn./s v DX formátu s gripem). V JPEGu je navíc sériové snímání neomezené počtem snímků. Nová závěrka je také tišší.

Vyšší rychlost snímání a senzor s vysokým rozlišením vyžadují i špičkový AF. Přístroj D810 sice přebral 51 bodový systém od předchůdce, ale zaostřovací algoritmy jsou nové a celková odezva by se měla zase o něco zlepšit. AF by měl spolehlivě pracovat i při hodnotě –2EV. Dále je zde možnost elektronické první lamely při live-view pro minimalizaci otřesů (a že to je při takto vysokém rozlišení potřeba).

Vylepšen byl i hledáček – nové vrstvy na optice soustavy hledáčku mají pomoci jasnějšímu obrazu a displej v hledáčku je tentokrát OLED.

Novinkou jsou i různá nová nastavení – například možnost fotit do RAWu velikosti S – tedy „small“. Zkrátka využít nekomprimovaný RAW soubor se všemi jeho výhodami, ale nižším rozlišením (a tedy i datovým objemem). Také možnost nastavit si barvy a jas monitoru přijde vhod (i rozlišení monitoru je nyní vyšší). Nové či vylepšené je i různé nastavování obrazu („Picture Control“).

Zlepšení dosáhlo i video – mělo by mít kvalitnější výstup ve FullHD, než u předchozích modelů. Navíc přibyla třeba funkce Auto ISO v režimu M při videu či „zebra“ pro pomoc při nastavení expozice.

V neposlední řadě by měl přístroj také vydržet déle na jednu baterii. Vylepšení je tedy mnoho… výše je vypsán seznam toho nejdůležitějšího, detailů lze při práci s přístrojem nalézt více.

Specifikace:

Nikon D810
bajonet: Nikon F
typ: profesionální DSLR
senzor: 36Mpx FF CMOS, bez AA filtru
citlivost: 64–12800ISO (31–51200 rozšířené)
Live-view (LV) ano
závěrka: kompozitní, štěrbinová, možnost elektronické 1. lamely v LV
rozsah časů: 30s-1/8000s + B
synchročas: 1/250s
sériové snímání: 5fps, až 6fps v crop módu (7 s přídavným gripem)
formáty snímání: JPEG, TIFF, RAW (.NEF, 12 nebo 14-bit), RAW S (9Mpx, 12-bit), MPEG-4, H.264
video: FullHD, 60p, stereomikrofony
autofocus: detekce fázového posunu (51 bodů), detekce kontrastu (LV), možnost přisvícení
blesk ano, GN 12 (100ISO), možnost dálkového ovládání systémových blesků
externí blesky standardní sáňky, PC sync konektor, bezdrátové odpalování
konektivita: USB 3.0, miniHDMI, 10-pin konektor pro externí spoušť, Wi-Fi přes WT-5A nebo Eye-Fi
médium: dva sloty, CF a SD (HC, XC)
hledáček: hranolový, 100%, 0,7×
displej: pevný, nedotykový, TFT, 3,2“, 1 229 000 „bodů“
konstrukce těla: kovová slitina s plastovými a gumovými doplňky
utěsnění: ano, proti stříkající vodě a vniku prachu
vertikální grip: ano, externí, bateriový
baterie: EN-EL15, výdrž na 1200 snímků (dle CIPA)
rozměry: 146×123×82 mm
váha: 980g
cena: cca 80 000,– (červenec 2014)

Design a ovládání

Tělo přístroje je kvalitně vyrobeno z hořčíkové slitiny s plastovými a gumovými doplňky. Je poměrně velké, ale jeho držení je velmi dobré – grip je rozměrný s pohodlným tvarem i povrchovou úpravou, palec má také dost místa i dostatečnou oporu (více než u předchozího modelu). Pogumovány jsou nově i dvířka na karty (společné pro CF a SD) v místě, kde se o ně při držení opírá vaše dlaň.

Fotoaparát je také utěsněný proti vniknutí vody a prachu.

Začneme popisem zadní strany – co kde je, co se změnilo:

Rozmístění ovladačů vychází z předchůdců a je typicky „Nikoní“. Nový je displej stejných rozměrů, ale vyššího rozlišení. Vlevo od něj je pětice tlačítek, která změny nedoznala – shora dolů Menu, Zámek/Picture kontrol/nápověda, Lupa +, Lupa – a OK.Nad nimi pak ještě dvojice tlačítek Náhled a Mazání/Formátování. Nad displejem sedí pohodlná očnice hledáčku a dva související ovladače: páčka záslepky hledáčku (pro dlouhé expozice na stativu) a korekce dioptrií (potřeba před štelováním povytáhnout – dobré proti náhodnému pootočení). Změn doznalo rozmístění ovládacích prvků na pravé straně: čtyřsměrný (vlastně osmisměrný) volič s potvrzovacím středem a páčkou zamykající přepínání AF bodů zůstal stejný, pod ním však přibylo tlačítko „i“ pro spuštění rychlého menu (funkce fotografování nebo retuš snímků…). Poblíž pak máme tlačítko pro live-view s páčkou přepínání režimu focení a videa a tlačítko Info spouštějící displej s informacemi o aktuálním nastavení a stavu fotoaparátu. U palce pak máme pogumovaný roller a dva knoflíky: zámek expozice a AF-ON tlačítko. Tam už ke změně došlo: zmizel prstenec přepínání režimu měření.

Srovnání – vlevo D800, vpravo D810.

Shora pak uvidíme vlevo od hranolu pro profesionální Nikony typický systém voličů sestávající z aretovaného kruhového voliče režimu snímání (drive: single, kontinuální pomalý a rychlý, tichý režim, tichý kontinuální – novinka, samospoušť a předsklopení zrcátka) a čtyř tlačítek pro volbu pomocí stisknutí a rolleru/ů: kvalita snímku, vyvážení bílé, citlivosti a nově režimu měření (místo bracketingu u D800). Na druhé straně hranolu pak najdeme rozměrný stavový displej, tlačítko Mode pro volbu expozičních režimů (PASM) sloužící i pro formátování (s dvojstiskem s druhým formátovacím tlačítkem), dále spoušť videa (funguje jen v režimu videa), tlačítko korekce expozice a samozřejmě spoušť s měkkým, pružným domáčknutím. Kolem ní je ještě prstenec, který má tři polohy: OFF, On a zapnutí podsvícení stavového displeje.

Zepředu na fotoaparátu si všimneme předního rolleru, lampy přisvícení AF, u bajonetu pak programovatelná tlačítka náhledu hloubky ostrosti a „Fn“ tlačítka s volitelnou funkcí (v základu digitální vodováha). Na opačné straně bajonetu pak máme aretaci objektivu a konektory (PC sync, 10 pinový konektor). Kolem bajonetu je pak prstenec odečítání clony, který má na rozdíl od nedávno testovaného Nikonu Df „pacičku“ nesklopnou.

Ze stran fotoaparátu nalezneme následující: Na gripové straně dvířka pro paměťové karty (CF, SD/HC/XC), na opačné přepínač režimu ostření (AF/MF + středové tlačítko fungující s rollery, dále pak tlačítko nastavení blesku (kompenzace a režimů), nově tlačítko bracketingu a zcela nahoře na hranolové kapličce mechanické tlačítko vyklopení blesku. Kromě ovládacích prvků tu pak máme sadu konektorů: 2× jack, USB 3.0 a HDMI.

Zespoda foťáku pak najdeme závit pro stativ v ose objektivu s pogumovaným okolím, vstup do šachty pro baterii a konektor pro vertikální grip, krytý sundavací gumovou krytkou (pozor, lehce se ztratí).

Hledáček:

Je chloubou D810. Samozřejmě se jedná o hranolový typ. Nabízí 100% pokrytí a dostatečné 0,7× zvětšení. Má velmi kvalitní a jasnou matnici, možnost zobrazení digitálních informací přes hledáček a nově OLED displej. Pokrytí jeho plochy AF body je vynikající. Oproti D800 má nové antireflexní vrstvy na hranolu.

Ovládání:

Je pohodlné. Přístroj příjemně padne do ruky a ovládací prvky jsou na dosah a dobře ovladatelné.

Shrnutí: Nikon je třeba pochválit. Změny od poslední generace jsou sice spíše kosmetické, ale vždy k lepšímu. Přístroj se tak perfektně drží a plynule ovládá. Samozřejmě je třeba si zvyknout na Nikoní logiku ovládání, která je odlišná od konkurence a hodně spoléhá třeba na dvojhmaty (zmáčknu tlačítko a točím rollery) a má i jiné své libůstky. Jak si na ni zvyknete, je ale skvělá.

Menu:

Menu bude všem uživatelům moderních Nikonů dobře známé – pro ostatní:

je rozděleno do šesti sekcí přístupných pomocí stále přítomného sloupečku v levé části displeje. Jedná se o tyto záložky (shora dolů): Menu přehrávání, Menu fotografování, Menu uživatel. funkcí, Menu nastavení, Menu retušování a Moje Menu. Pod každou záložkou může být směrem dolů menu přes několik obrazovek, což nám v takovém případě naznačí posuvník vpravo. U některých – posledních dvou – záložek menu se zobrazuje otazník – to znamená, že je k dispozici nápověda pro toto menu pomocí stisknutí tlačítka „zámku“ v levém sloupci pěti tlačítek na zadní straně fotoaparátu.

Jak je menu ztvárněné a jaké položky nabízí se můžete podívat níže:

Zhora dolů, z leva do prava: Menu přehrávání, Menu fotografování, Menu uživatelských funkcí, Menu nastavení, Menu retušování, Moje menu, rychlé menu pro přepínání základních nastavení, obrazovka s přehledem informací, zobrazení snímku a informací o něm, výchozí obrazovka LV, výchozí obrazovka režimu videa
Nikon D810 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  28.07.2014 21:23

  Zaměření Nikonu na obrazovou kvalitu se mi líbí, i když fotím Canonem. Určitě bude zajímavé, jak se bude vyvíjet hon za stále lepší obrazovou kvalitou v budoucnu. Tzv. dostupný středoformát Pentax 645D totiž nemá sensor 6x4,5cm, ale o hodně menší, i když se snaží - CMOS, výhody zrcadlovek v nejnovějším modelu. Hlavní omezení bude zatím v nabídce a ceně kvalitních objektivů. Velikost sensoru však jednou může limitovat, jako to bylo u filmu.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  29.07.2014 09:19

  Tak tak, Pentax Hasselblad a spol. používá cca 44x33mm senzor, což sice není plná velikost jako u 120 filmu u původního modelu 645, ale pořád je tam teoretická možnost téměř dvojnásobného limitu rozlišení než u full-frame - také mě zajímá, kam až se počet pixelků dostane, než bude naraženo na fyzikální limit. Běžné kompakty už ho na malých senzorech v podstatě dosáhly, u full-frame je ještě prostoru dost.
  Canon před pár lety testoval senzor s cropem 1.3x (APS-H) při 120Mpx (!). Prý byla kresba na pixelové úrovni stále dobrá. FF by tím pádem snesl tak 200 a středoformát zase skoro 2x tolik. Otázka je, k čemu by to komu bylo:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace