Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Kometu Tsuchinshan Atlas jsem fotografoval objektivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šumavě budete určitě bojovat s oblačností, Měsícem v úplňku a silným leteckým provozem. Fotografie v článku jsou ze 13. října,17. října , 21,.a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Po C/2020 Neowise v roce 2020 je kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS druhou velkou kometou tohoto desetiletí na severní polokouli. Perioda cesty do Oortova pásu na vnějším okraji naší Sluneční soustavy je 80,000 let. Takže je to jako obvykle u velkých komet, jednou za život.

Kde ji najdete


Potřebujete volný pohled na západní obzor. Nejlépe je dorazit na místo asi 30 minut po západu Slunce, kdy už se obzor dostatečně ztemní. Pro orientaci vám bude sloužit zapadající Venuše. Jakmile uvidíte obří hvězdu Arcturus, můžete začít kometu hledat buď triedrem nebo pomocí fotoaparátu, který je citlivější než oči.

Kometa Tsuchinshan s Kašperkem 21. října 2024, Kašperské Hory vlevo, městečko vpravo jsou Hartmanice

V okamžiku, kdy vidíte jasnou hvězdu Arcturus nastává okamžik, kdy je vidět i kometa Tsuchinshan, V této chvíli zároveň zapadla Venuše za obzor.

Kometa se nacházela za Sluncem od 9. so 11.října 2024. Poprvé jsem ji vyfotografoval přes hustou oblačnost 12. října, kdy byla velmi jasná. Vzal jsem to cestou ze Sušice ze Šumavského fotofestivalu a fotomaratonu.

Kometa Tsuchinshan přes mraky nad údolím Otavy

Další příležitost tady na Šumavě byla až 17.října díky oblačnosti. Do toho bohužel ještě vstoupil Měsíc v úplňku, který vychází na východě a osvětluje západní oblohu s kometou Tsuchinshan, čímž snižuje kontrast. Kometa je naštěstí dostatečně jasná a hlavně velká.

Čím fotografovat

Jako obvykle v astrofotogra­fii potřebuje­te co nejsvětelnější objektiv. Dobrá zpráva je, že vám bude stačit i plastový 50mm f/1,8. To je jeden z nejlevnějších objektivů, co se dá koupit. S postupujícím časem bude kometa stoupat výše nad obzor. 17.10 jsem ji objevil dokonce výše než Arcturus (směrem k jihu). To byl důvod, proč jsem proč jsem pro panorama zvolil objektiv s ohniskem 35mm. Tady na Šumavě jsou nad hřebeny vždy mraky. Lepší je zabrat větší kus oblohy než uříznout ocas.

Panorama hraničního hřebene Šumavy s Roklanem (vlevo) a Poledníkem s rozhlednou (Šumava)

Canon EOS R5, objektiv Sigma 35mm f/1,4, clona f/1,4, čas 5s, ISO 1600 (složeno ze 6ti snímků), také jsem musel vyretušovat stopy letadel – nejhorší jsou ty, co létají nejvýše, neboť jejich spaliny dokonale zaneřádí oblohu. Kam se hrabe Elon Musk se svými řetězci družic.

V současné době testuji portrétní objektiv Sony FE 85mm f/1,4GM II. Jak jsem zjistil, zvládá perfektně nejenom portréty s výborným bokeh, ale je má vynikající kresbu od středu ke krajům, Nečekal jsem, že to bude tak dobrý objektiv i pro účely astrofotografie. Canon EF 85mm f/1,2 má totiž o dost měkčí kresbu při plně otevřené cloně. 

Kometa Tsuchinshan Atlas nad Poledníkem, Šumava

Sony A1, objektiv Sony FE 85mm f/1,4 GM II, clona f/1,4, čas 4s, ISO 1600


Kometa Tsuchinshan Atlas v boji s letadly

Sony A1, objektiv Sony FE 85mm f/1,4 GM II, clona f/1,4, čas 4s, ISO 1600

V době Neowise byla doprava omezena díky Covidu. Teď se létá naplno… Snímek oblohy bez letadla do půlnoci není tady na Šumavě již skoro možný. Letiště Mnichov je nedaleko.


Kometa Tsuchinshan Atlas s malou cestovní montáží

Sony A1, objektiv Sony FE 85mm f/1,4 GM II, clona f/1,4, čas 30s, ISO 400, složeno ze 4 snímků

S kometou jsem se přišel rozloučit ještě 21. října. Bylo vidět, že již zeslábla proti snímkům 17. října. Expoziční čas jsem prodloužil pomocí malé cestovní montáže Vixen Polarie, se kterou se jednoduše pracuje. Výhodou je, že se zbavíte rušivých mraků a tenká oblačnost pak tolik nevadí.


Kometa Tsuchinshan Atlas 29. října již v Mléčné dráze

Canon EOS R5 Mark II, objektiv Canon 24–105mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 105mm, f/2.8, s, ISO 6400, průměr z 10-ti snímků

V rámci testu nového Canonu mě napadlo, zda je Tsuchinshan pořád vidět. 


Určitě by ještě stálo za to vyzkoušet objektiv s delší ohniskovou vzdáleností, maximálně tak do 200mm, aby se vám kometa vešla do výřezu. Tady budete potřebovat malou montáž na prodloužení expozičního času.

Kometa Tsuchinshan nám připomíná, že jsme součástí vesmíru a i přes civilizační smog, který každým rokem na naší planetě narůstá. Pro mne je tahle kometa astronomickou událostí číslo jedna tohoto roku v Čechách. Proto C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS určitě vyzkoušejte vyfotografovat. Šance je do konce října. Se vzdáleností od Slunce však záře komety bude slábnout.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL
ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 7. DÍL

Sedmý díl no­vého se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván 1. části té­matu „Barva jako sym­bo­lický i lé­čivý ja­zyk“. Cvi­čení: Vy­tvořte kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kde klí­čo­vou roli bude hrát šedá (již jako hlavní ná­mět nebo po­zadí), pří­padně v kom­bi­naci s další bar­vou (barvami). Snažte se po­cho­pit, jak dů­le­žitá je právě kom­bi­nace ne­ut­rální barvy a jiné vý­razné barvy, která může být vůči šedé na­prosto mar­gi­nální a přes to jí ne­pře­hléd­neme (prin­cip ba­revné do­mi­nanty).

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram