​Jak vyfotit kometu aneb Neowise na naší obloze

Jak na fotografování komety? Favoritkou je nyní kometa, v oficiálním označení Neowise C/2020 F3, kterou teď v červenci 2020 můžete fotografovat od soumraku do úsvitu. V článku najdete návod i fotografie Neowise C/2020 F3 u nás v ČR.

Tak jsme se dočkali. Na jaře poletovalo několik komet, které dávaly naději, že po 13 letech opět nějakou uvidíme prostým okem. Vlasatice jsou hodně ošemetné, a tak předpovědi nemusí vycházet. Některé se rozpadly ještě dříve než stačily oblétnout Slunce, jiné se nedokázaly rozzářit.

Naší favoritkou se však nyní stala kometa, v oficiálním označení Neowi­se C/2020 F3, která naplnila tužby jak astronomů, tak i laické veřejnosti. Již nyní se přehoupla více k severu, a tak se stala viditelnou od soumraku do úsvitu. Pozorovat jí můžeme severním směrem ve výšce několika úhlových stupňů nad obzorem. Její jasnost dosahuje jasnosti hvězd Velkého vozu a její ocas se směle může poměřovat s velikostí 6 měsíčních úplňků naskládaných vedle sebe. Výzva jak pro astrofotografy tak i fotografy. Posledním překážkou může být oblačnost. Obzor by měl být co nejčistější. Vzhledem k výšce komety vám může vadit i oblačnost nad místem vzdáleným několik desítek kilometrů.

A jak tedy na fotografování komety?

Astrofotografie má svá specifika, tu tady nyní rozebírat nebudeme. Jako fotografové fotit a komponovat můžeme jak ve městě, tak i v krajině. Základem je stativ, snímání pomocí časové spouště a vše mít pod kontrolou v manuálním režimu. Dle použitého ohniska je třeba počítat s maximálním časem expozice, který je ještě akceptovatelný. Důvodem je pohyb oblohy a budeme chtít, aby se nám jak kometa, tak hvězdy nerozmazaly. Pro ohnisko 24mm vychází čas expozice cca 20s. Já jsem použil objektiv s ohniskem 100mm, kde maximální použitý čas byl 6s. Samozřejmě světelnost objektivu je výhodou, vše s ohledem na optické vlastnosti objektivu. ISO doladíme. Poslední věcí je vypnout stabilizaci objektivu a ostřit manuálněOstříme přes displej s ma­ximálním zvětšením na nejjasnější hvězdu.

Pro fotografie jsem použil dvě cesty

Snímek vesnice Vrbice s kostelem sv. Havla vyšel na jeden cvak. Dynamika snímače vše zvládla. 6-ti sekundová expozice s clonou 2.8 a ISO 400 dokázala zachytit světlo dle představ. Poté doladěno v PC.

Snímek chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně byl větší oříšek. Chrám je velmi nerovnoměrně nasvícen, v pozadí krom městské záře je zde i světelný smog z automobilky. Pro obrovský dynamický rozsah světel a stínů je třeba použít technologii HDR. Ale ona sama o sobě nestačí. Důvodem je, že se vám pohybuje obloha zároveň i kometa má svůj vlastní pohyb po obloze. Výsledek je pak kombinací, kdy spodní část je složenina z více expozic s různou expoziční dobou za pomoci technologie HDR a ve vrchní části je prolnut snímek s kometou a hvězdným pozadím.

S přibývajícími dny bude kometa postupně slábnout a tak neváhejte. Těšíme se na vaše snímky.
Dobré světlo a tmu. 

Libor  (mychparfotek.cz)

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Montypeter
  Montypeter
  15.07.2020 12:46

  To je aspoň pořádná fotografická V-ÝZVA :-)
  Fajn článek, uvidíme jestli se zadaří ...

 • Festa
  Festa
  17.07.2020 14:37
  Reaguje na Montypeter 15.07.2020 12:46:

  "To je aspoň pořádná fotografická V-ÝZVA :-) Fajn článek, uvidíme jestli se..." - zobrazit celý komentář

  Jo. tady nezáleží jen na technice, ale i na počasí.
  Posléze i na té technice a dovednosti. :-)
  Výzva by byla, vyfotit to bez několika expozic a úprav.
  Prostě tak, jako fotit na film.
  Potom je to jen souboj editorů.

 • Atropina
  Atropina
  18.07.2020 01:07
  Reaguje na Festa 17.07.2020 14:37:

  "Jo. tady nezáleží jen na technice, ale i na počasí. Posléze i na té..." - zobrazit celý komentář

  Asi to jde i na jednu expozici viz. snímek k článku Vrbice s kostelem sv. Havla i když pravda bez té úpravy v editoru to fakt asi nebude stát za nic. Když se to tak vezme tak dnešní trendy ve fotografii jsou napříč všemi žánry hlavně souboje editorů.

 • Jokovich
  Jokovich
  17.10.2020 15:58

  Tyto informace jsem hledal dlouho, byl jsem velmi překvapen, když jsem je zde našel.
  https://routerlogin.pro

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace