Rostislav Stach, Fotolovy

Fotografování zvířat je jedno z nejpopulárnějších „odvětví“ fotografie. Jak ovšem pořídit snímky expozičně i kompozičně správné, snímky s přidanou hodnotou autora, které jsou popisné i kreativní zároveň? K pořízení takových snímků by vám mohla dopomoci nová kniha vydavatelství Zoner Press od našeho předního fotografa divoké přírody Rostislava Stacha: Fotolovy, naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě.

V druhé části knihy se autor věnuje tomu, jak pořízenou technikou a za pomoci příslušenství zhotovit dokonalé fotografie. Jak z popisné, čistě dokumentační fotografie vytvořit snímek s přidanou hodnotou. Na co si má dát fotograf pozor při nastavování clony a času a jak komponovat. Upozorňuje na omezení techniky ve vztahu k fotografování zvířat, jako je světelnost objektivů, stabilizace objektivů a aparátů, pružnost čipu a další nástrahy. Vše je srozumitelně a dopodrobna popsáno a vysvětleno. Každá omezující situace má v knize popsáno své východisko. Vše je opět hojně dokládáno fotografiemi. U každé fotografie je uveden popis zachycené situace, případně popis záměru fotografa, lokalita, použitá technika a objektiv a expoziční data. Čtenář tak rychle získá představu o podmínkách pořízení snímku.

Autor se nevyhýbá ani aranžovaným fotografiím zvířat a fotografování zvířat v zoologických zahradách. Přičemž aranžovanou fotografií zvířat nemyslí pouze fotografování pózujících zvířat z chovů nebo zoologických zahrad. Svěřuje se s praxí ověřenými fintami, jak zvířata přilákat na předem vybrané místo (kunu na pařez, ledňáčka na předem komponovaný klacík, bahňáky na zaostřený kus břehu…). Finty, které by si mohl nechat pro sebe a dál „vyrábět“ snímky zvířat s perfektní kompozicí a expozicí a nechat obdivovatele dumat: ..´tam to zvíře snad přilepil… Jsou to maličkosti, ano, ale jsou to detaily, které dávají vzniknout bezchybným snímkům, na jaké jsme od autora zvyklí.

Část třetí se zaobírá praxí. Autor se zde rozepisuje dopodrobna o fotografování zvířat v nejrůznějších situacích a prostředích. Velká část kapitoly je věnována maskování, metodám přiblížení se ke zvířatům a budování a využívání krytů. Dopodrobna je například popsáno i autorovo zbudování pověstného fotografického voru. Z textu je jasné, že autor má hluboké znalosti o chování zvířat, zná zvyky fotografovaných druhů a ví, jak využít prostředí a nejrůznější pomůcky k obelstění. Čtenář rychle pochopí, jak důležité je, aby fotograf divoké přírody byl zároveň i zoologem, ještě lépe etologem (etologie = nauka o chování zvířat). Upozorňuje na nástrahy prostředí, zvyklosti některých druhů savců a ptáků. Stejně jako v předešlých kapitolách i zde prozrazuje své tipy a triky, které usnadní fotografovi dosáhnout kýženého výsledku.

Poslední kapitola Fotolovů je jakousi galerií fotografií Rostislava Stacha, doplněnou tipy a náměty, co fotit v jednotlivých ročních obdobích. Text i fotografie v této části knihy, ostatně jako v celé publikaci jsou důkazem velkých znalostí přírody a zvířat autora. Navíc a řekl bych, že především, ačkoliv kniha popisuje lovy, v podání Rostislava Stacha jsou to lovy nekrvavé, plně respektující přírodu a zvířata.

Publikace vsadila na osvědčené a čtenáři vřele přijaté schéma úspěšné knihy Roberta Thompsona: Naučte se fotografovat dobře makro a detail. Obě knihy jsou si podobné svoji názorností a popisností. Fotografovi/čtenáři se nevnucují, rady jsou nenásilné a snadno srozumitelné široké fotografické veřejnosti.

Podle mého názoru knihu, která právě vyšla v nakladatelství ZonerPress, přivítají všichni – fotografičtí nováčci i pokročilí. Každý si jistě v publikaci najde to své. Kniha má šanci stát se „biblí“ fotografa divoké přírody, která bude vždy po ruce – pro načerpání důležitých informací nebo jen pro potěchu oka při prohlížení krásných fotografií.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Libor T.
    Libor T.
    07.03.2007 21:08

    Výborná kniha

  • Ivan Zykán
    Ivan Zykán
    08.03.2007 11:50

    Nemuze v tom rozdilnem vnimani "hloubky ostrosti", nebo jak spis bylo receno, bokehu, hrat roli i rozdilny pocet lamel ve clone?

  • Stanislav Mitáč
    Stanislav Mitáč
    10.03.2007 12:48

    Knížka je fajn, autorovi se vyvedla a moc mu k ní gratuluji. Jen bych dodal, že rozlišení se neudává v MB, ale v MPix, je to hned v první kapitole. Porovnání hloubky ostrosti u zoomu a pevného skla beru jako dobrou autorovu zkušenost...

  • Kolbiš
    Kolbiš
    16.03.2007 10:15

    To Martin: Takže ten mobil co jsi mi dal "končí" na adrese www.sema-louny.cz, což je něco malinko jiného jak www.sema.cz. V každém případě dnes ten člověk neví, jestli tento konkrétní přístřešek bude, Předpokládá, že spíš doje něco podobného, ale pochybuje, že to bude mít maskovací zabarvení. Mám ale sledovat zmíněný web www.sema-louny.cz a pokud se tam objeví, tak objednat. Tvrdil, že pokud se tam neobjeví do konce září, tak už určitě nebude.

  • Petr Kozel
    Petr Kozel
    02.09.2007 09:19

    V knize je spoustu skvělích obrázků na kvalitním papíře, ale jinak si myslim, že pokud je to kniha o učení, tak se spoustu věcí nedá použít. Člověk si to celé musí vyzkoušet a osahat stejně sám ( né každej má vodní vor, nebo přenosný kryt..) aby dosáhl dobrého výsledku.. Co se týče mě tak text ve knize mě mnoho nedal.. To ale neznamená, že tím chci říct, že je to špatná kniha.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (36)

Tisknout článek

Tip na článek

KONTRAST JAKO ZÁKLAD (NEJEN) BAREVNÉ SKLADBY OBRAZU, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 14. DÍL
KONTRAST JAKO ZÁKLAD (NEJEN) BAREVNÉ SKLADBY OBRAZU, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 14. DÍL

Čtr­náctý díl se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván té­matu KON­TRAST JAKO ZÁ­KLAD (NEJEN) BA­REVNÉ SKLADBY OB­RAZU. 

Cvi­čení: Vy­tvořte ale­spoň 2 kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kdy každá bude vý­razně po­sta­vená na jed­nom z ba­rev­ných kon­trastů, pří­padně i na kom­bi­naci více kon­trastů v jed­nom snímku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram