Test fotoaparátu Fujifilm Finepix S5500

Fujifilm FinePix S5500 je EVF zrcadlovka s 10-tinásobným ultrazoomem a čipem o rozlišení 4 Mpix. Bude úspěšným pokračovatelem úspěšného předchůdce S5000? Pro koho může být určen, co od něj očekávat a co ne se pokusíme rozvést v následujícím testu.

Úvod

Model Fujifilm FinePix S5000 měl mezi amatérskými fotografy obrovský úspěch, je proto sympatické, že vývojáři Fuji neusnuli na vavřínech a na světě je pokračovatel Fujifilm FinePix S5500 , který má šanci stát se hrdým nástupcem. Co je nového? Především rozlišení čipu se „zvedlo“ z předcházejících 3 Mpix na 4. Změnily se také možnosti uživatelských nastavení (histogram, manuální nastavení bílé, focení v „surovém“ formátu RAW ad.). Pověstným jazýčkem na vahách u nerozhodnutých může být i hodnota nejdelšího ohniska – celých 370 mm (odpovídající klasickému 35 mm fotoaparátu), který přístroj řadí mezi tzv. ultrazoomy.

Na první pohled

Pohled zpředu Pohled zpředu
Zadní stěna Zadní stěna

Při prvním potěžkání snadno zařadíte fotoaparát do skupiny, kam patří. Tělo je plastové, fotoaparát váží 337 g (bez baterií a paměťové karty). Přesto fotoaparát působí robustním dojmem. Rozměry jsou 113× 81× 79 mm. Tělo není tvarem žádný módní výstřelek, spíše naopak se drží klasického vzhledu, na jaký jsme zvyklí. Ergonomie přístroje je velmi dobrá, aparát výborně padne do ruky. Místa úchopů jsou pogumována. Všechna tlačítka jsou umístěna na dosah prstů (především palce pravé ruky), není třeba podávat akrobatické výkony. Hlavní vypínač a přepínač mezi režimem focení a prohlížení slouží zároveň jako spoušť a je umístěn napravo nahoře. Zároveň lze zoomovat dvěma tlačítky, která jsou umístěna vpravo pod horní hranou. Bezprostředně nad tlačítky zoomu je otočný volič režimů. Dalším, určitě velmi frekventovaným tlačítkem je ovládání menu. Je jím do čtyř směrů výkyvný joystick, jeho stiskem se potvrzuje volba. Rušícím tlačítkem je „back“, umístěné nad joystickem. Je dobré zmínit, že tlačítkem menu lze ovládat také přepínání do režimu makro a nastavení blesku. Pod menu tlačítkem je ještě ovladač jasu LCD displeje. LCD monitor je 1.5 palce velký (3,8 cm) polysilikonový TFT, s rozlišením 115 000 pixelů a se 100% pokrytím. Velikost monitoru tedy není z největších, na druhou stranu mi zalichotil dobrým podáním barev a jasem. I ve slunečném počasí je na něm snímaná scéna dobře viditelná.

Nad LCD displejem se nachází přepínač volby zobrazení scény na LCD nebo v hledáčku a pro mne málo pochopitelné a možná trochu zbytečné tlačítko („F“) nejpoužívanějších funkcí (velikost obrazu, citlivost a barevný režim fotografie). Tomuto tlačítku nelze přiřadit uživatelská nastavení jako je tomu u jiných značek. Možná jsem zapšklý konzervativec, ale raději bych všechno pěkně pohromadě, tj. pěkně pod jedním tlačítkem, v jednom menu. Nad těmito tlačítky je hledáček chráněný gumovou očnicí, s možností nastavení dioptrické korekce. Hledáček je digitální, rozlišení je stejné jako u LCD monitoru – 115 kpix. Na horní hraně dále ještě najdeme tlačítko funkce korekce expozice (EV), tlačítko pro sekvenční snímání, tlačítko pro režimy ostření (AF/MF). Tlačítko aktivace vestavěného blesku. Je umístěno na levé hraně, vedle mikrofonu. Na spodní straně je závit pro stativový šroub, bohužel plastový a dále víko pro vložení 4 AA baterií. Na levé hraně je gumový kryt pro připojení přístroje k AC adaptéru, USB slot a zdířka pro připojení k televiznímu přijímači. USB slot byl pro mne příjemným překvapením, přístroj lze tedy připojit k PC standardním USB kablíkem. Na levé straně je také víko slotu pro paměťové karty xD.

Vybavení funkcemi je myslím v dané kategorii a cenové hladině výborné, spokojený bude jistě i pokročilejší fotograf. Fotografovat je možné v plně automatickém režimu, v přednastavených programech (portrét, krajina, sport, noční fotografie), v kreativních programech (s prioritou clony, času, programová automatika), pokud chce mít uživatel plnou kontrolu nad fotoaparátem, lze fotit i v plném manuálním režimu. Příjemně mne překvapilo množství možností nastavení bílé: Auto, 6 přednastavených hodnot nebo manuálně. Barevné režimy jsou tři: standart, černobílý a chrome, který nastaví barevnou saturaci a kontrast na maximum.

Barevný režim - standard Barevný režim - chrome

Na horní hraně je vyskakovací interní blesk. Lze jej používat v režimu Auto, vynutit, nebo naopak potlačit, zvolit pomalou synchronizaci, redukovat červené oči. Blesk lze i manuálně korigovat od –2/3 do 2/3 po 1/3 EV. Dosah blesku je od 30 cm do téměř 5 m. Co mne trochu zamrzelo, je absence sáněk pro externí blesk.

Fotoaparát se dodává s tímto základním vybavením: Návod v češtině, popruh, 16 MB X-Data karta, 4× AA baterie, USB kabel, Video kabel, Adaptér na filtry a předsádky 55 mm, Software FinePix Viewer, Software Image Mixer VCD for FinePix, Software RAW file converter L. Zastavil bych se snad jen u velikosti karty, která není z největších. Fotograf, který bude chtít fotit na nejvyšší rozlišení a v nejvyšší kvalitě (po exponování 8 snímků je karta plná, v režimu RAW se na ní vejdou pouze 4 snímky) je tak nucen okamžitě investovat do karty větší. Přístroj je vybaven funkcí PictBridge, což možnost přímého tisku fotografií bez počítače.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radek Fišer 1
  Radek Fišer 1
  Autor
  05.04.2005 09:00

  konečně jsem se dostal, abych odpověděl. Tak tedy RAW a jeho ukládání: Fotku ve formátu RAW ukládá 3 - 3,5 sec (průměr z 5 různých expozic). Myslím, že při velikosti výsledné fotky o velikosti kolem (spíš více)8 MB, to není na reportážní fotografii, ale špatné také rozhodně ne.

 • f f
  f f
  21.05.2005 13:40

  Zdravím... měl jsem S5000, kterej mně ukradli, koupil jsem S5500. Pár poznatků:

  S5000 taky uměl ukládat v RAW
  můj S5500 měl defaultně nastaveno rozlišení na 4 MPx normal
  Videosekvence v 320x240 jsou taky 30 fps
  Sekvenční focení na plnoautomat umí 40 za sebou, ale ve full rozlišení, cca jeden snímek za vteřinu. Na každej měří znova expozici.
  Co mě nejvíc štve je USB 1.1 (o něm se tady nemluví, ale jinak měl údajně mít 2.0)
  Ostatní výhrady/pochvaly viz článek :)

 • f f
  f f
  22.05.2005 03:02

  jo a nemá digitální zoom...
  ...ne že by mně to chybělo :))

 • Justin
  Justin
  28.06.2005 01:27

  digitalny zoom ma. Pri 2,1 a 0,3 Mpix dokaze aj digitalny zoom

 • Jakub Hollý
  Jakub Hollý
  29.12.2005 19:02

  fotim s S5500 uz pol roka , a poznam ju pri kazdej situaci , najviac ma vytaca ostrenie , dost zle ostri hocico co sa hýbe, pokial fotite nieco staticke a hlavne pri dobrom svetla tak vie spravit nadherne fotogravie , pokial mate svetlo tak je mozne odfotit takmer vsetko ale pokial sa s nim budete trapit po koncertoch ako ja tak to zvladne ale s potiži , jakmile troska pary , hmly tak zabudnite na AF , a s manuale nemate sancu videt ci je obrazok ostri alebo nie , pretoze je to "moc male" , automat nesklame ale radci se hram s manualem , dobre a dost uz zleho , prvom rade treba brat pomer cena/kvalita , ukazte mi fotak ktory dokaze tak perfektne fotit pri cene pod 12.000 SK , vo svojej triede urcite najlepsi a lepsi nez S7000 , to je stara velka kisna , ja bych sice uz do ultrazoomu nesiel , pretoze tuzim po ostreni s kruzkom na objektive a so sankami na externi blesk a s moznosti menit objektivy , lenze ma stale drzia financie :(

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram