Novinky ve fototechnice - I/2016

První čtvrtletí roku 2016 se nám blíží ke svému konci a můžeme se tak podívat, co přineslo ve světě fototechniky. Vybrali jsme pro vás zajímavosti mezi fotoaparáty, objektivy a příslušenstvím, které byste rozhodně neměli vyminout.

Leden

Rok 2016 začal, co se týče představených novinek, asi 5. ledna. To se díky veletrhu CES 2016 (podrobněji jsme o novinkách z CES napsali zde).

Jen pro připomenutí:

Napšíklad Canon a Panasonic zde předvedli celou škálu kompaktních fotoaparátů, které rozhodně vypadají zajímavě, prodávat se budou dobře, ale tak nějak byla všechna tato oznámení trochu zastíněna novinkami Nikon, který využil CES k představení zrcadlovky Nikon D5 (FX vlajková loď) a D500 (DX vlajková loď).

(Novinky Canon v tomto článku)

Tedy k těmto hvězdám CESu: Nikon D5 má senzor s rozlišením 20­.8MPx, snímá až 12sn./s s AF a 14 bez průběžného AF, ISO umí až 102400 či s rozšířením až 3280000 (!). Má 153 AF bodů (55 volitelných + pomocné) a 4K video. Překvapil dotykový displej. Možná se může zdát 20MPx dnes „málo“, ale věřte, že není. Toto není fotoaparát na krajinky, ale pro novináře, kteří potřebují fotky hlavně udělat v daném okamžiku, a rozlišení je vedlejší (naopak vysoké rozlišení by omezovalo další výkony fotoaparátu).

Něco podobného platí i pro Nikon D500, který přináší některé prvky z D5 do segmentu APS-C (zcela shodný AF nebo 4K video). Umí sice „jen“ 10 sn./s a má menší senzor, tudíž je max. citliivost jen ISO 51200 v normálním a 1640000 v roz­šířeném režimu.

(Celý článek o D5 a D500)

Díky rozruchu kolem těchto zrcadlovek je snadné zapomenout, že na CESu (který přitom není primárně foto veletrh) byla představena ještě minimálně jedna foto-lahůdka:

Objektiv Pana­sonic Leica 100–400mm F4–6.3. Možná si člověk hned neuvědomí, jaký rozsah ohnisek takový objektiv pokryje, ale vzhledem k 2× crop faktoru fotoaparátů Panasonic (a Olympus) jde o objektiv s ekvivalentním 35mm rozsahem 200–800mm. To už je pořádný dalekohled. K tomu by měla být kvalita zajištěna designací Leica (Panasonic s Leicou úzce spolupracují, Leica se podílí na vývoji a objektivy pak vyrábí Panasonic ke standardům vyžadovaným Leicou k tomu, aby byla ochotna se na objektiv „podepsat“).

(Článek o novinkách Panasonic)

Uživatelé systému m4/3 měli vůbec tou dobou „žně“: Svou vizi superteleobjek­tivu přinesl i Olympus, když uvedl M.Zuiko Digital 300mm F4. Jde o ekvivalent pevné šestistovky, vyznačující se údajně nejvyšším rozlišením ze všech objektivů Olympus a  takénejúčinnější stabilizací – díky tomu, že je (pro výrobce netypicky) stabilizován opticky, ale zároveň umí plně využít stabilizaci v těle fotoaparátu, zvládne prý tak až 6EV kompenzace.

V ruce jsme ho v redakci již měli a mohu potvrdit, že stabilizace je opravdu excelentní.

(Více o M.Zuiko Digital 300mm F4)

A když už jsme u superteleob­jektivů, v lednu přinesl svou „troškou do mlýna“ i Fujifilm. Pro své APS-C bezzrcadlovky uvedl model Fujinon XF 100–400mm F4.5–5.6 OIS WR.

Díky APS-C senzoru tak jde vlastně o 150–600, což není málo a dává to uživatelům bezzrcadlovek Fuji X vítanou možnost použití extrémního teleobjektivu. Navíc k němu má Fuji ještě 1.4× telekonvertor. Při těchto číslech se bude jistě hodit stabilizace 5EV.

A aby bylo na co takový profi-zoom nasadit, uvedl výrobce i svůj top-model bezzrcadlovek, X-Pro 2 (test zde). Ten přináší zejména nový 24MPx senzor a také konečně dobré video.

Kromě něj se pochlubil i novinkami X-E2S a X70.

(O novinkách Fujifilm si přečtěte v tomto článku)

Jednu zvláčtní lednovou novinku přinesla Leica – APS-C profesionální kompakt s pevným objektivem, určený pro focení pod vodou – Leica X-U (Typ 113).

(Detaily najdete zde)

Koncem měsíce pak byl uveden Olympus PEN-F. PENy byly zatím spojeny hlavně s kompaktními a méně vybavenými řadami výrobce, a tak překvapilo, že jde vlastně asi o nejvíce vybavený fotoaparát Olympus, který na trhu je (aspoň do očekávaného příchodu OM-D E-M1 Mk II). Zmiňme EVF a rovněž nový 20MPx senzor, který dosud žádný Olympus neměl.

(Celý článek o Olympus PEN-F)

Únor

Měsíc únor začal také velkolepě, když Canon uvedl svou vrcholovou zrcadlovku (a přímou konkurenci pro Nikon D5), EOS 1DX Mark II.

Oproti staršímu 1D X přináší vylepšení v mnoha směrech – nový senzor s Dual AF, ISO až 409600, 14fps snímání s AF a 16fps se zamknutým zrcátkem, 4K video 60p či zabudovanou GPS. Nový je i AF modul s 61 body.

(Kompletní informace k EOS 1D X II)

Počátek roku, zdá se, byl ve znamení rychlosti. Pozadu nezůstali ani u Sony, když uvedli bezzrcadlovku Alpha a6300. Sice jde o fotoaparát daleko nižší třídy, než zmíněné DSLR, ale na druhou stranu konečně přináší i do segmentu bezzrcadlovek jednu důležitou věc, která zatím byla výsadou jen zrcadlovek – nepřerušený obraz v hledáčku mezi snímky při sériovém snímání. Zní to jako detail, ale je rozdíl, pokud snímáte 8 sn./s (což je podporovaná rychlost u a6300) a vidíte jen řadu statických obrázků, nebo mezi expozicemi vidíte pohyb. A to právě a6300 umí. Pokud vám 8 sn./s nestačí, foťák umí až 11, ale to již klasicky, bez funkce kontinuálního LV.

(Více o Sony a6300 najdete zde)

Zajímavé jsou i novinky pro řadu Alpha a7 (fullframe). Pro ni – ale samozřejmě i pro a6300 atd. – představil výrobce trojici skel 24–70/2.8, 70–200/2.8 a 85/1.4, tedy novou provi řadu G-Master.

(O profi objektivech pro bezzrcadlovky Alpha se dočtete tu)

Pro milovníky selfie byl v únoru představen Panasonic Lumix GF8. Jde však o recyklaci loňského GF7 s novými barevnými kombinacemi a selfie funkcemi.

(Více o GF8)

Kdo máte rádi manuální objektivy, nenechte si ujít novinku od Mitakon – APS-C objektiv Speedmaster 35mm F0.95 pro bezzrcadlovky. nahrazuje starší model stejných hodnot, je ale menší a nově prý i dost ostrý.

(Detaily k Mitakon 35/0.95)

Technickou zajímavostí představenou v únoru (zatím nejde o finální produkt) je kamera FlatCam. jde o fotoaparát/kameru bez čočky. Funguje na principu dírkové komory, ale místo jedné má dírek celou řadu. Obraz je samozřejmě rozostřený, ale díky vysoké výpočetní síle současných (a budoucích) procesorů lze z výsledné změti zrekonstruovat celý obraz. Výhodou je téměř neznatelná tloušťka takového modulu.

V únoru 2016 se konečně dočkali i fanoušci značky Pentax, pro něž Ricoh uvedl svůj první fullframe fotoaparát. Jmenuje se Pentax K-1, má 36MPx senzor, vestavěnou 5-osou stabilizaci, pixel-shift pro fotky s vyšším barevným rozlišením, sériové snímání 4,4 sn./s, Full HD video 30p, 100% hledáček, Wi-Fi, GPS a zejména nový AF systém s 33 body, z toho 25 křížových. Tradičně je utěsněný proti vodě a prachu. To vše za relativně dobrou cenu.

K němu výrobce uvedl i několik objektivů. K dřívějším teleobjektivům a 24–70/2.8 tak přibyl i seťák 28–105/3.5–5.6 a širokáč 15–30/2.8.

(Článek o Pentax K-1)

Canon také nezahálel a uvedl fotoaparát EOS 80D, který navazuje na úspěšný 70D. Ten přináší hlavně nový 24MPx senzor s Dual-pixel AF a vylepšený autofocus s 45 body. Senzor je kompletně nový, a slibuje třeba vyšší DR.

K němu přibyl i nový 18–135 objektiv, který má zcela nový motor pro rychlejší a plynulejší ostření (a podle našich prvních testů skutečně rychlý je) a navíc podporuje i adaptér na powerzoom, který ocení milovníci videa.

Kromě toho byl uveden i kompakt G7X mark II.

(Více informací k EOS 80D, 18–135 a powerzoom adaptéru)

O další novinku se postaral výrobce objektivů Tamron. Uvedl objektiv 85mm F1.8 VC, který je unikátní na trhu tím, že disponuje stabilizací obrazu. ta se při delším ohnisku může hodit. kromě toho je kompletně utěsněn a výrobce slibuje rychlý AF, kvalitní antireflexní vrstvy a výbornou ostrost. Bude to mít ale těžké, protože na Canon a Nikon se objektivy 85/1.8 považují za ty levnější, a Tamron úplně levný není. Takže záleží jen na vás, kolik si chcete za stabilizaci a plnohodnotné utěsnění připlatit.

„Osvěžen“ v podobném duchu bude i již existující Tamron 90mm F2.8 macro.

(Článek o novinkách Tamron)

Pokud rádi fotíte na dlouhé časy, zbystřit byste měli při novince mezi ND filtry od výrobce Aurora. Její variabilní filtr PowerXND 2000 jako jediný podobný variabilní filtr na trhu nabízí ztmavení až o 11 EV. Klasické ND 1000 dělají 10EV.

Nikon rozčeřil vody 1" kompaktů se zcela novou vlastní řadou DL. Jde o modely DL18–50, DL24–85 a DL24–500. Ty nesou označení podle svých přepočtených ohnisek (oceňuji, dobře se to pak pamatuje). Všechny mají 20MPx, hybridní AF, superrychlé sériové snímání a 4K video. Unikátní je zejména DL18–50, nabízející ojedinělý rozsah od ultrawide po standardní ohnisko. Kromě nich přibylo hned několik ultrazoomů.

(Přečtěte si o „déelkách“ a nových ultrazoomech celý článek)

Velice zajímavé jsou i únorové novinky Sigma. Kromě AF adaptéru pro EF mount a SA mount Sigma objektivy pro Sony E mount, který podporuje všechny AF režimy, nového ojedinělého APS-C zoomu 50–100/1.8 nebo nového APS-C bezzrcadlovkového objektivu Sigma 30mm F 1.4 je to zejména dvojice bezzrcadlovek: sd Quattro a sd Quattro H. Mají APS-C, respektive APS-H (1.3×) senzory typu Foveon, SLR bajonet Sigma SA, elektronický hledáček a futuristický design. Kromě nepříliš úspěšného Pentaxu K-01 jsou to první bezzrcadlovky se SLR bajonetem a také první s Foveon snímačem. Foveony umí zachytit kompletní barevnou informaci na každém pixelu a není tak potřeba žádný přepočet obrazu – fotky jsou ostřejší.

(Jaké jsou novinky Sigma se dozvíte zde)

Pokud fotografujete na fotoaparáty s m4/3 senzorem, máte rádi větší zoom a hodně fotíte za špatného počasí, možná vás potěší nový objektiv Panasonic Lumix G Vario 12–60mm F3.5–5.6 Power OIS. Ten totiž nabídne kompaktní rozměry, ohniska od 24 do 120 mm a utěsnění proti vodě a prachu. navíc je stabilizovaný.

(Více o Lumix G 12–60mm zde)

Březen

Počátkem března Sony oznámilo vývoj bezdrátového rádiového systému odpalovačů pro svou řadu blesků. Uvedlo také nový kompakt DSC-HX80 s 30× zoomem a elektronickým hledáčkem.

(Více v tomto článku)

O další novinku zaměřenou zejména na amatérské fotografy, tentokrát ze světa DSLR, se postaral Canon se svou novinkou EOS 1300D. Oproti stávajícímu modelu 1200D přináší nový procesor, lepší LCD displej, nový režim WB ‚priorita bílé‘ či Wi-Fi a NFC.

(Podrobnější informace o EOS 1300D)

Kdo rád fotí portréty a je fanda kvalitního bokehu, mohl by ho oslovit nový objektiv od méně známého výrobce Laowa. Jde o 105mm F2.0 s apodizačním filtrem (a takových je na trhu málo). Bude se dodávat pro Nikon F, Canon EF, Sony A, Sony E a Pentax. To je dobré, protože některé z těchto systémů zatím vůbec objektiv s apodizačním filtrem neměly.

(Co je apodizační filtr a více info o Laowa 105/2 najdete zde)

Phase One obohatil svůj systém středoformátových fotoaparátů a digitálních stěn o dva nové objektivy 110mm a 240mm, nový firmware pro XF a update pro program Capture One na verzi 9.1.

(Celá aktualita o novinkách Phase One)

Na trh s objektivy vstoupil v březnu 2016 nový výrobce, Irix. Jde o švýcarsko-korejský projekt, na kterém se pravděpodobně podílí Samyang. Uvedl se prvním sklem, fullframe širokáčem Irix 15mm F2.4. Ten má sice manuální ostření, ale automatickou clonu umí. Bude pro Nikon, Canon a Pentax. Snaha odlišit se však vedla k trochu legračnímu názvosloví… To je však vedlejší, pokud bude optický výkon dobrý.

(Přečtěte si více o tomto novém širokoúhlém objektivu)

Jeden nový objektiv na trh uvedla i Leica. Jde o objektiv úplně jiného střihu – určen je pro bezzrcadlovky systému TL, tedy momentálně APS-C Leicu T. Ohnisko 35mm zde tak dělá základní objektiv. Summilux 35mm F1.4 ASPH však, pro Leicu typicky, nebude zrovna levný. Zajímavostí může být, že objektiv dosahuje maximálního rozlišení ve středu obrazového pole již při cloně F1.4.

(Více informací a cena nového Summiluxu)

A protože k fototechnice patří i software, jedna potěšující novinka na závěr – sada Nik Collection (Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Silver Efex Pro, Viveza, HDR Efex Pro, Sharpener Pro a Dfine) přechází mezi freeware a je k dispozici zdarma.

(Podrobnosti, nároky a odkaz na stažení zde)

(Aktualizace) So­ny uvedlo novinky – objektivy pro bezzrcadlovky E-mount v podobě objektivů 50/1.8 a 70–300/4.5–5.6, které pokryjí fullframe políčko a nový kompakt s velkým 1" snímačem a objektivem ekv. 24–600mm F2.8–4, CyberShot RX10 III.

(Celý článek najdete zde)

       

Co od začátku roku nejvíce zaujalo vás? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace