Test bezzrcadlovky Panasonic Lumix DMC-GX8
Předchůdcem dnes recenzovaného modelu fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GX8 je model GX7. Ale již na první pohled je jasné, že oba se liší opravdu hodně. Vůbec bych řekl, že se GX8 vlastně nepodobá ničemu dalšímu z řady G. Podívejme se na něj blíže.
Fyzické vlastnosti
Rozměry cca 133 × 78 × 63 mm, hmotnost bez objektivu cca 490g, včetně testovaného objektivu 14–42mm cca 600g. Udávaná výdrž baterie je 330 snímků.
Čip
Velikost a charakteristika čipu předurčuje chování fotoaparátu. Zde je jím stabilizovaný(!) 4/3 Live MOS Sensor o rozměrech 17.3 × 13.0 mm (poměr stran 4:3) s efektivním rozlišením cca 20 Mpx (5184×3888 px), což je momentálně nejvyšší hodnota bezzrcadlovek 4/3 formátu. Při jiných poměrech stran jde o ořez z maximálního rozměru. Ultrazvukový filtr se stará o odstranění nečistot z čipu. A ano, četli jste výše správně, čip je stabilizovaný. U Panasoniců to tak nebývá. Stabilizované jsou objektivy. Fotoaparát má tedy duální stabilizaci, protože ke stabilizovanému čipu přispěje ještě stabilizace objektivu. To je dobré pochválit.
LCD, EVF
Obojí je opět excelentní. Displej je výklopný a otočný. LCD je dotykové a tím se objevují další možnosti ovládání a způsobu nastavení. V zásadě platí, že co lze řešit nastavením tlačítky, lze řešit i dotykem na LCD (myšleno nastavení vlastností obrazu). Přesnost a citlivost mě samotného překvapily, prostě se netrefíte vedle, přestože některé ikonky jsou poměrně malé. Já tedy problémy neměl. Fyzická velikost LCD jsou standardní 3", rozlišení cca 1 mil. bodů, což je o něco maličko lepší, než standardní VGA (ve skutečnosti totiž tři barevné subpixely – body – tvoří jeden obrazový pixel). Poměr stran LCD je 3:2, takže při snímání 4:3 je kolem dost místa na záložky pro nastavení.
Hledáček je typu OLED a zobrazuje totéž co LCD (s výjimkou toho, co souvisí s dotykovostí LCD), má totiž výborné rozlišení 2,36 mil. bodů (1024×768) a navíc zvětšení 0,77× (ekv. 35 mm filmu). Navíc má dioptrickou korekci v rozsahu – 4 až +3 dioptrie, což je hodně a je to skvělé pro lidi s vadou zraku. Hledáček lze vyklopit – funguje pak jako hledáček úhlový např. pro makro.
Snímání ve 4K (funkce 4K Photo)
4K Photo je funkce, která jednoduše umožní vybírat si jednotlivá okénka z videozáznamu a ukládat je zpětně jako fotografie. Nastavuje se voličem režimu snímání (vlevo nahoře). Pořizuje a ukládá snímky po dobu maximálně 30 minut v rozlišení cca 8Mpx (4K). Data se ukládají nikoliv do .jpg, ale rovnou do MP4. Pak si prostě daný snímek vyberete. Má to jednu podmínku – pro natáčení 4K jsou vhodné karty UHS speed class 3.
Varianty
Standardní – ukládá snímky po dobu stisku spouště (bez zvuku).
Burst S/S – ukládá snímky mezi dvěma stisky spouště (včetně zvuku). Prakticky jde o video ve 4K.
Pre-Burst – ukládá snímky vzniklé 1 sekundu před a 1 sekundu po stisku spouště.
Tahle funkce se začíná myslím ujímat, byť nahrává k focení všeho a v nekonečném množství:-)
Ukázka framegrabu udělaného přímo ve fotoaparátu ze 4K záznamu:
Video
Standardně je k dispozici v AVCHD až FullHD a v režimu MPEG-4 video až 3840×2160/30p/24p + stereo zvuk. Stejně jako při focení i zde platí potřeba používat karty třídy alespoň UHS speed class 3, takže velmi rozšířené SDHC class 10 nechte raději odpočívat, nicméně mě se kupodivu data stíhala ukládat i na ní.
Ukázkové video ve Full HD:
Na kompletní funkce a specifikace se podívejte na stránky www.panasonic.cz.
Příslušenství
V setu lze pořídit GX8 mj. s objektivem LUMIX G VARIO 14–42mm / F3.5–5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. Cena je pod hranicí 30 000,– (únor 2016). Pak máte samozřejmě k dispozici veškeré příslušenství Panasonic.
Konektivita
USB, HDMI, WiFi najdeme také. Překvapila mě nepřítomnost GPS modulu, ale GX8 lze párovat s chytrými telefony a využít GPS v nich. Nicméně v téhle cenové relaci bych GPS čekal.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruPřístroj jsem měl v ruce a líbí se mi, ale doufal jsem, že s novou generací snímačů se m4/3 fotoaparáty naučí nativní ISO 100. Tady je stále základní 200 a 100 je softwarové. Sice to tolik nevadí, protože obrazová kvalita je i tak dobrá, ale nevím, proč to tak je.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.