Předchůdcem dnes recenzovaného modelu fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GX8 je model GX7. Ale již na první pohled je jasné, že oba se liší opravdu hodně. Vůbec bych řekl, že se GX8 vlastně nepodobá ničemu dalšímu z řady G. Podívejme se na něj blíže.

Fyzické vlastnosti

Rozměry cca 133 × 78 × 63 mm, hmotnost bez objektivu cca 490g, včetně testovaného objektivu 14–42mm cca 600g. Udávaná výdrž baterie je 330 snímků.

Čip

Velikost a charakteristika čipu předurčuje chování fotoaparátu. Zde je jím stabilizovaný(!) 4/3 Live MOS Sensor o rozměrech 17.3 × 13.0 mm (poměr stran 4:3) s efektivním rozlišením cca 20 Mpx (5184×3888 px), což je momentálně nejvyšší hodnota bezzrcadlovek 4/3 formátu. Při jiných poměrech stran jde o ořez z maximálního rozměru. Ultrazvukový filtr se stará o odstranění nečistot z čipu. A ano, četli jste výše správně, čip je stabilizovaný. U Panasoniců to tak nebývá. Stabilizované jsou objektivy. Fo­toaparát má tedy duální stabilizaci, protože ke stabilizovanému čipu přispěje ještě stabilizace objektivu. To je dobré pochválit.

LCD, EVF

Obojí je opět excelentní. Displej je výklopný a otočný. LCD je dotykové a tím se objevují další možnosti ovládání a způsobu nastavení. V zásadě platí, že co lze řešit nastavením tlačítky, lze řešit i dotykem na LCD (myšleno nastavení vlastností obrazu). Přesnost a citlivost mě samotného překvapily, prostě se netrefíte vedle, přestože některé ikonky jsou poměrně malé. Já tedy problémy neměl. Fyzická velikost LCD jsou standardní 3", rozlišení cca 1 mil. bodů, což je o něco maličko lepší, než standardní VGA (ve skutečnosti totiž tři barevné subpixely – body – tvoří jeden obrazový pixel). Poměr stran LCD je 3:2, takže při snímání 4:3 je kolem dost místa na záložky pro nastavení.

Oto?n?, v?klopn? LCD V?klopn? hled??ek

Hledáček je typu OLED a zobrazuje totéž co LCD (s výjimkou toho, co souvisí s dotykovostí LCD), má totiž výborné rozlišení 2,36 mil. bodů (1024×768) a navíc zvětšení 0,77× (ekv. 35 mm filmu). Navíc má dioptrickou korekci v rozsahu – 4 až +3 dioptrie, což je hodně a je to skvělé pro lidi s vadou zraku. Hledáček lze vyklopit – funguje pak jako hledáček úhlový např. pro makro.

Snímání ve 4K (funkce 4K Photo)

4K Photo je funkce, která jednoduše umožní vybírat si jednotlivá okénka z videozáznamu a ukládat je zpětně jako fotografie. Nastavuje se voličem režimu snímání (vlevo nahoře). Pořizuje a ukládá snímky po dobu maximálně 30 minut v rozlišení cca 8Mpx (4K). Data se ukládají nikoliv do .jpg, ale rovnou do MP4. Pak si prostě daný snímek vyberete. Má to jednu podmínku – pro natáčení 4K jsou vhodné karty UHS speed class 3.

Varianty
Standardní – ukládá snímky po dobu stisku spouště (bez zvuku).
Burst S/S – ukládá snímky mezi dvěma stisky spouště (včetně zvuku). Prakticky jde o video ve 4K.
Pre-Burst – ukládá snímky vzniklé 1 sekundu před a 1 sekundu po stisku spouště.

Tahle funkce se začíná myslím ujímat, byť nahrává k focení všeho a v nekonečném množství:-)

Ukázka framegrabu udělaného přímo ve fotoaparátu ze 4K záznamu:

Video


Standardně je k dispozici v AVCHD až FullHD a v režimu MPEG-4 video až 3840×2160/30p/24p + stereo zvuk. Stejně jako při focení i zde platí potřeba používat karty třídy alespoň UHS speed class 3, takže velmi rozšířené SDHC class 10 nechte raději odpočívat, nicméně mě se kupodivu data stíhala ukládat i na ní.

Ukázkové video ve Full HD:

Na kompletní funkce a specifikace se podívejte na stránky www.panasonic.cz.

Příslušenství

V setu lze pořídit GX8 mj. s objektivem LUMIX G VARIO 14–42mm / F3.5–5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. Cena je pod hranicí 30 000,– (únor 2016). Pak máte samozřejmě k dispozici veškeré příslušenství Panasonic.

Konektivita

USB, HDMI, WiFi najdeme také. Překvapila mě nepřítomnost GPS modulu, ale GX8 lze párovat s chytrými telefony a využít GPS v nich. Nicméně v téhle cenové relaci bych GPS čekal.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    08.02.2016 15:23

    Přístroj jsem měl v ruce a líbí se mi, ale doufal jsem, že s novou generací snímačů se m4/3 fotoaparáty naučí nativní ISO 100. Tady je stále základní 200 a 100 je softwarové. Sice to tolik nevadí, protože obrazová kvalita je i tak dobrá, ale nevím, proč to tak je.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram