Test objektivu Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8

Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8 je velmi lehký a kompaktní makrobjektiv, který velmi dobré optické kvalitě je použitelný i pro snímky krajiny a portrét. Objektiv jsem testoval v kombinaci s Panasonic Lumix S 18-40 mm f/4.5-6.3 jako lehkou cestovatelskou kombinaci spolu s tělem Panasonic Lumix DC-S9. Tělo s dvěma objektivy váží jen 1kg a je to “full frame”.

Test Panasonic Lumix DC-S9 najdete zde. K setovému objektivu Panasonic Lumix S 18–40 mm f/4.5–6.3 (test zde) se při cestování hodí objektiv s delší ohniskovou vzdáleností a lepší světelností. Pokud ještě navíc chcete začít objevovat svět neviditelných detail při fotografování přírody, je Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8 ideální vol­ba.

 Lumix DC-S9 s nasazeným Pa­nasonic Lumix S 100 mm f/2,8 a setovým univerzálem Pa­nasonic Lumix S 18–40 mm f/4.5–6.3

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

Konstrukce a mechanické vlastnosti

Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8 váží jen 350g a je to asi nejlehčí makroobjektiv, který nabízí zvětšení až 1:1, co znám. U Panasonic Lumix DC-S9, který se ji jinak velmi líbí, mi chybí absence hybridního hledáčku. U makrofotografie, zejména, když fotografujete u země, je kombinace lehkého objektivu a těla s výklopným a plně otočným monitorem velmi výhodná.

Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8 má velmi dobře zatěsněný ostřící kruh pro manuální ostření. Přepínač AF/MF a přepínač pro omezení zaostřovací vzdálenosti, který je výhodný pro rychlejší zaostření, pokud třeba nefotografuje­te makro.

Sluneční clona je kvalitně provedená s patentem, který ji dobře fixuje na objektivu.

Celkový dojem je příjemný vzhledem k lehké konstrukci, která se u mne s přibývajícími léty a množství techniky, stává prioritou.

Ostření a stabilizace

Objektiv nemá optickou stabilizaci. Bez problému však s ním funguje výborná stabilizace sensorem Panasonic Lumix DC-S9.

Ostření je přesné a rychlé při běžném používání. Na těle Panasonic Lumix DC-S9 jsem ostřil dotykem na aktivní display. To může být výhoda při fotografování portrétu, kdy s fotografovaným můžete konverzovat a v případě tichého režimu elektronické závěrky běžný člověk netuší, že ho fotíte.

Portrét Šumavský bard

 Lumix DC-S9, Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8, clona f/2,8, 1/100s, ISO 400

U nás na Šumavě se maká za každého počasí. Tady si pan zedník dával svačinku a já s ním povídal o focení nenápadným “full frame” S9. Měl jsem vyklopený display a ťukal jsem si, kam bylo potřeba. Byl jsem potěšen, že všechny snímky na obličej byly správně zaostřeny. K tomuto způsobu ostření mě přinutil až Panasonic S9. 

Makrosnímky

Testy fototechniky dělám uživatelské . Na Šumavě napadl sníh a byly krásné námrazy. Proto jsem Panasonic Lumix S S 100 mm f/2,8 využíval na krajinu, která mne bavila. Objektiv umí zvětšení až 1:1. Musím počkat na jaro, kdy u nás rozkvetou orchideje a louky jsou plné hmyzu a motýlů. Snímek lišejníku z ruky dává představu o možnostech objektivu.

Lišejník

 Lumix DC-S9, Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8, clona f/2,8, 1/80s, ISO 320

Optické vlastnosti

Kresba a kontrast

Makroobjektivy mají tradičně kvalitní kresbu s vysokým rozlišením a kontrastem. Panasonic Lumix S S 100 mm f/2,8 není výjimkou. Ostrost je velmi dobrá až ke krajům snímku, což je výhodné, když fotografujete krajinu.

Pohled z Viničního vrchu na hřeben s Kašperkem

 Lumix DC-S9, Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8, clona f/9, 1/80s, ISO 320

Pokud potřebujete širší ohnisko, není problém pomoci se sérií snímků do panoramatu. Objektiv má výbornou kresbu a tělo S9 velmi dobrou stabilizaci.

Pohled do údolí Vydry ze svahu Huťské hory

 Lumix DC-S9, Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8, clona f/16, 1/100s, ISO 125 – panorama z 5-ti snímků

Optické vlastnosti

Bokeh

Rozostření pozadí je velmi příjemné nejen při plně otevřené cloné.

Clona f/8

Clona f /3,2

Ještě v černo-bílé variantě Leica Monochrome, kterou jsem si u Panasonic oblíbil

Kresba v protisvětle

 Lumix DC-S9, Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8, clona f/16, 1/1000s, ISO 125

Určitě poznáte rozdíl např. ve srovnání s špičkovými objektivy např. řada Sony GM, kde anti-reflexní vrstvy jsou o ligu dále. Zde bych hodnotil výkon spíše jako průměrný. Technicky mi chování anti-reflexních vrstev připomíná Panasonic Lumix S 18–40 mm f/4.5–6.3.

Závěr

Panasonic Lumix S 100 mm f/2,8 je lehký makroobjektiv se solidní kresbou, který využijete nejenom u makrosnímků.

Klady

  • Nízká hmotnost a malé rozměry
  • Velmi dobrá kresba včetně rohů
  • Příjemné ovládání

Zápory

  • Výkon v protisvětle

Děkujeme společnosti Panasonic.cz za zapůjčení objektivu na test.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografujeme kometu Tsuchinshan
Fotografujeme kometu Tsuchinshan

Ko­metu Tsu­chin­shan At­las jsem fo­to­gra­fo­val ob­jek­tivy Sigma 35mm f/1.4 a Sony FE 85mm f/1.4 GM II. Na Šu­mavě bu­dete ur­čitě bo­jo­vat s ob­lač­ností, Mě­sí­cem v úplňku a sil­ným le­tec­kým pro­vo­zem. Fo­to­gra­fie v článku jsou ze 13.,17., 21. a 29. října 2024. Přeji lovu zdar.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram