Test digitální zrcadlovky OLYMPUS E-300

Jaká je pravá digitální SLR zrcadlovka s čipem 8 Mpx OLYMPUS E-300 ? Nevypadá jako zrcadlovka, nemá hranol, zrcátko není sklopné nahoru, prach se neusazuje na čipu. Díky své nízké ceně, 4/3 standardu a kompatibilitě s profesionálním příslušenstvím řady E bude určitě zajímavým členem rodiny digitálních zrcadlovek.

úvod

E-300 Čelní pohled

Digitální SLR zrcadlovku OLYMPUS E-300 mně k testu zapůjčila firma OLYMPUS C&S s.r.o.. Základní balení obsahovalo: Fotoaparát, popruh na krk, 32MB xD-Picture Card, USB kabel, A/V kabel, nabíječku BCM-2 s Li-Ion akumulátorem BLM-1, objektiv ZUIKO DIGITAL 14–45mm (28–90mm), f3,5–5,6 se sluneční clonou, přední a zadní krytku objektivu, krytku bajonetu E-300, krytku hledáčku E-300, programové vabavení na CD (OLYMPUS Master 1.0), návody na CD a tištěné, záruční list. V zahraničí se také můžeme setkat s názvem OLYMPUS Evolt E-300.

Konstrukce

E-300 Zepředu E-300 Zezadu
Set

Tělo – Konstrukce těla OLYMPUS E-300 má základ v hliníkovém jádru doplněném horním plášťem z hliníku. Ostatní díly jsou plastové. Tělo je malé, lehké, dobře se drží za pogumovaný nálitek. Pravá ruka může pohodlně ovládat všechny nastavovací prvky včetně dvoupolohové spouště. Pár tlačítek zbylo i pro levou ruku, ale s tou se počítá především při obsluze objektivů. Nestalo se mně, že bych nechtěně něco mačkal, nebo mně něco vadilo v obsluze fotoaparátu. Ergonomie je u E-300 opravdu propracovaná. Zepředu má E-300 pouze bajonet se 4/3 systémem uchycení objektivu. Shora je výklopný blesk, sáňky pro externí blesk a systémové blesky OLYMPUS, volič režimů, multifunkční ozubené kolečko, spoušť a páčka vypínače fotoaparátu. Zlava má E-300 pod kryty z měkkého plastu vyvedeny konektory napájení, USB a A/V. Zprava je pod plastovými dvířky ukrytý prostor paměťových karet, připravený pracovat současně s xD kartami a CF I a II kartami. Zezadu je vše ostatní. Nad LCD displejem hledáček s dioptrickou korekcí, ovládání vestavěného blesku, tl. AEL a tl. Měření. Po levé straně displeje soubor pěti tlačítek ovládajících zábleskové režimy, nastavení bílé, nastavení kvality snímku, „koš“ pro mazání snímků a info na LCD displeji. Po pravé straně LCD displeje jsou tlačítka zpětného přehrání, menu, potvrzovací tl. OK a křížový ovladač s vyvedenými funkcemi nastavení měření, korekce, nastavení AF a nastavení citlivosti ISO. Na spodní stěně E-300 je již jen kovový stativový šroub a prostor pro Li-Ion akumulátor, uzavřený plastovými dvířky. Jsou zde také praktické výstupky proti odření fotoaparátu a zdrsněný kryt kolem stativového šroubu proti opotřebení při používání stativu.

Baterie Paměťové karty
USB

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Pavol Bottka
  Pavol Bottka
  14.02.2005 20:57

  Mal by som na autora článku otázku. Je možné na E 300 použiť tak isto adaptér na využitie manuálnych Zuiko OM objektívov ako u E 1. Je mi jasné, že to funguje u E1 bez autofokusu, ale pre mňa by to bola vyriešená otázka pre digitál. Chápem, že pre niekoho je formácia Canon/Nikon lepšia no ceny dobrých objektívov výrazne prevýšia ceny digi tiel a do toho sa mi teraz nechce investovať .

 • Tom D Tom Dosoudil
  Tom D Tom Dosoudil
  23.02.2005 17:38

  Myslím si, že Olympus se pokusil alespoň o vývoj. Je potřeba si uvědomit, že ne všichni majitelé zrcadlovek hledají senzace na koncertech nebo při focení jednodušších blondýn. Tací fotografové by měli zůstat u svých dosavadních značek a pitvat se v šumech, atd. Systém E nabízí bezesporu něco úplně jiného, je to potřeba brát v úvahu.

 • Jiří Mikulec Shadow
  Jiří Mikulec Shadow
  08.09.2005 13:56

  Shadow
  Jsem uživatel E-300 (To pro začátek a rozhodně se za to nestydím) Pořídil jsem ho za 30 a to rovnou se dvěma ob. 14-45 a 40-150. Fotím vše možné ať krajinky, portréty tak i reportážní fotky. Přiznávám že jsem v tomto oboru začátečník. Ale E-300 je pro člověka jako já to nej co může mít za super cenu. To co jsem se tu dočet mi chvilkama přišlo jako naprosto zcestné (pro srovnání asi jako názory skína na cikána, prostě nepřístupný k žádné kompromisu). Doopravdy objektivních názorů moc nebylo. Pro srovnání mi to přijde jako klasický spor co je lepší jestli AMD nebo Pentium, když zapátráte v paměti tak si možná i vzpomenete že i výrobců procesorů bylo víc a dokonce i ten největší dělal kroky vedle a co na to my uživatelé? Stejně jsem to kupovali za hoňkou za větším číslem u jednotky Mhz (doopravdy je tak potřebujete) A jak čs běžel tak výrobců ubylo a zůstali jen ty největší a je jen na uživateli pro který se rozhodně a stejné to bude i u fotoaparátů. A stejné mi to připadalo i u některých vašich komentů (nezvládá ISO 800 je to šmejd a hotovo už to neřeším) Měl jsem tu čet už mluvit s několika osobami co v digi už nějakou dobu dělají. Na otázku ISO vždy znělo 100 - 200 nač větší je to zbytečné. A upřímně řečeno I s EOS 1D se dá pořídit fotka na hovno, pro ty méně chápající myslím si že je to hlavně o umu fotografa a penězích co do toho chce člověk do toho dát. Takový člověk i když to ruky dostane roťák za 3.50 na jedno použití tak sním udělá fotky nad kterýma se bude uživatel zrcadlovky slintat. Podle mě to rozhodně není špatný přistroj, má některé své mouchy ale co je nemá. Takže já tento stroj uživatelům jako jsem já vřele doporučuji. Za cenu 30000 to máte v double Kit s 1gb kartou. .))

 • Navážka
  Navážka
  04.01.2007 20:17

  Celkem by mě zajímalo, jak se změnily místní názory po těch skoro dvou letech...
  Vlastním E-300, kromě Zuika 14-45 mám ještě Sigmu 55-200 a uvažuju o 7-14 a jsem plně spokojen. Standardně fotím na ISO 100, málokdy dám vyšší a maximum, co jsem použil je ISO 800, které není nepoužitelné, jak někteří lidé tvrdí...
  Takže je celkem jisté, že až bude potřeba vyměnit tělo, bude to opět Oly, jenom doufám, že udělají nějakého nástupce E-1 a vezmou v potaz připomínky uživatelů...

 • Miloš Etlík
  Miloš Etlík
  14.03.2007 21:32

  Ahoj mám Oly-E300 a jsem spokojen jen ty objektivy to je tragédie zuiko je drahé a OM se špatně shání i když něco jsem koupil a je to celkem ok hlavně 50 1,8 ta je hodně gut. To hlavní je že uvažuji o prodeji a chci přejít mám už klasiku Nikon tak uvidíme jak to dopadne ,ale asi to už nikdo za slušnou kačku nekopí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (39)

Tisknout článek

Tip na článek

Jsou zrcadlovky mrtvé?
Jsou zrcadlovky mrtvé?

A jéje, další člá­nek na téma zr­ca­dlovky ver­sus bez­zr­ca­dlovky, ko­li­krát jsme to už četli, ří­káte si? A máte pravdu. To­hle téma se řeší už od doby, kdy bez­zr­ca­dlovky při­šly na trh. Téma je po­řád stejné, ale od­po­věď se v prů­běhu let mění. Jak si ta­hle de­bata stojí v roce 2021?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram