Test digitální zrcadlovky OLYMPUS E-300

Jaká je pravá digitální SLR zrcadlovka s čipem 8 Mpx OLYMPUS E-300 ? Nevypadá jako zrcadlovka, nemá hranol, zrcátko není sklopné nahoru, prach se neusazuje na čipu. Díky své nízké ceně, 4/3 standardu a kompatibilitě s profesionálním příslušenstvím řady E bude určitě zajímavým členem rodiny digitálních zrcadlovek.

Otevřený blesk

Vestavěný blesk – je umístěn mírně vpravo nad objektivem. Je vidět snahu dostat reflektor blesku co možná nejvýše , aby nevrhal přes konstrukčně delší objektivy stín. Přesto, při fotografování s dodávaným zoomem, tento vržený stín vznikl při použití sluneční clony a zoomu na ohnisko 14 – 25 mm. Od vestavěného blesku můžeme očekávat všechny běžné zábleskové režimy: Automatický (automatická aktivace při špatném světle), Snížení jevu červených očí, Doplňkový (vnucená aktivace), Synchronizace s delší expozicí, Synchronizace s delší expozicí + redukce červených očí, Vypnutý. Užitečná je také volitelná synchronizaci na 1., nebo 2. „lamelu“ (dlouhý čas + blesk při otevření nebo zavření závěrky). Jeho výkon (směrné číslo cca 11 při 100 ASA, nabíjení cca 5–7 sec) není velký, ale stačí pro přisvětlení, rodinné snímky a snímky v menších prostorách. Vyhovuje jako přisvětlení v protisvětle, i pro tzv.“noční portrét“. Externí systémový blesk Olympus lze nastavovat ve stejném rozsahu, jako blesk vestavěný. Použít jde též starších blesků, vybavených jen středovým kontaktem, ale nebudou spolupracovat s elektronikou E-300.

FL-36

Vykrytí scény vestavěným bleskem je vidět na ukázkách, při spodní hranici ohniska jsou rohy nepatrně tmavší, ale na výsledných snímcích to příliš rušivě nepůsobí. Kdo z nějakého důvodu potřebuje vyšší výkon, nebo ovládání ateliérového zábleskového systému, může použít externího připojení blesku do sáněk se středovým kontaktem a s kontakty pro systémové blesky OLYMPUS FL-20, FL-36, FL-50 a makro blesky profesionální řady Olympus E-System – SRF-11 (kruhový blesk) a STF-22 (Twin blesk) s adaptérem FR-100.

Objektiv – V setu s E-300 je dodáván levnější objektiv ZUIKO DIGITAL 14–45mm (28–90mm), f3,5–5,6. Jde o novinku v řadě již dodávaných objektivů. Má poměrně malou světelnost, ale jeho kresba je slušná. Mechanicky funguje výborně, vše se posouvá a otáčí hladce, bez drhnutí a při pohybu nejsou slyšet žádné zvuky.

ZUIKO DIGITAL 14-45mm ZUIKO DIGITAL 40-150mm

Snímací funkce

Fotoaparát zapneme páčkovým vypínačem pod voličem režimů na horní stěně E-300. Při každém zapnutí aktivujeme proces ultrazvukového čištění CCD senzoru. Po dobu tohoto procesu bliká modrá kontrolka SSWF. Je-li na voliči režimů zvolen některý z režimů „P“ program, „A“ Priorita clony, „S“ priorita času závěrky a „M“ manuální nastavení, můžeme fotografovat podle vlastního nastavení většiny parametrů. V případě režimu „P“ tento nastavuje optimální clonu a čas v závislosti na použitém objektivu. Tento parametr jde jednoduše změnit za současného zachování správné expozice Nastavovacím kolečkem pod voličem režimů. Dále máme možnost volby z režimů „Portrét“, „Krajina“, „Makro“, „Sport“ a „Noční foto“. Tyto režimy jsou optimálně přednastavené pro daný úkol. Kdybychom ještě tápali, co zvolit, jsou zde scénické režimy: Krajina, Portét v krajině, Noční scéna, Portrét v noci, Ohňostroj, Západ slunce, Portrét, High Key (vysoký jas snímku), Makro, Dokument (vysoký kontrast snímku), Muzeum, Sport, Pláž a sníh a Svíčka. Všechny tyto scénické režimy opět nastaví parametry E-300 optimálně pro zvolený motiv. Stav ukládání snímku indikuje červeně blikající led dioda umístěná na zadní stěně pod voličem režimů. Snímky se ukládají na paměťové medium správně orientované, E-300 je vybavená senzorem polohy fotoaparátu.

E-300 zadní stěna Ovládání

Expozici nám dovolí E-300 nastavit v programových nastaveních od 2 sec.-1/4000 sec. s možností korekcí +/- 5 EV po 1/3 nebo 1/2 EV. V režimu „S“ a „M“ lze nastavit dlohé časy do 60-ti sec. A čas B (bulb), který sice není neomezený po dobu stisku spouště, ale může dosáhnout až 8-mi minut. To by mělo stačit na většinu situací. Logika nastavení funkcí vyvedených na tlačítka je jednoduchá. Namáčkneme tl. měněné funkce a kruhovým voličem pod voličem režimů nastavíme parametr na správnou hodnotu. Celou operaci sledujeme pohodlně na TFT displeji. Při použití samospouště máme volbu mezi 2 sec. a 12-ti sec.

Displej

Menu – Zde můžeme vytvářet další nastavení, které nám pomůžou k dokonalému vyladění snímků. Například nastavení vyvážení bílé Automaticky, podle barevné teploty (12 pozic od 3000 st. K do 7500 st. K), přednastavené na symboly Slunce, Zamračeno, Žárovka, Zářivka a ručně, jedním dotykem . Užitečná je možnost pořídit snímky v černobílé stupnici, nebo v sepiovém tónu. Poměrně široké možnosti vlastního doladění snímku nabízí možnot korekce ostrosti, kontrastu, sytosti barev (saturace) a gradace snímku. Nastavit lze též barevný profil sRGB a Adobe RGB, vynucené čištění senzoru (Cleaning mode). Důležitý je i autobracketing (až 5 snímků s krokem 1/3 EV – 1 EV). Dobrou pomůckou je samozřejmě funkce Histogram. Možností nastavení v menu je samozřejmě daleko více, uvádím jen ty, které pokládám za důležité, nebo zajímavé. Ostatní je velmi podrobně popsáno v návodu k obsluze E-300.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Pavol Bottka
    Pavol Bottka
    14.02.2005 20:57

    Mal by som na autora článku otázku. Je možné na E 300 použiť tak isto adaptér na využitie manuálnych Zuiko OM objektívov ako u E 1. Je mi jasné, že to funguje u E1 bez autofokusu, ale pre mňa by to bola vyriešená otázka pre digitál. Chápem, že pre niekoho je formácia Canon/Nikon lepšia no ceny dobrých objektívov výrazne prevýšia ceny digi tiel a do toho sa mi teraz nechce investovať .

  • Tom D Tom Dosoudil
    Tom D Tom Dosoudil
    23.02.2005 17:38

    Myslím si, že Olympus se pokusil alespoň o vývoj. Je potřeba si uvědomit, že ne všichni majitelé zrcadlovek hledají senzace na koncertech nebo při focení jednodušších blondýn. Tací fotografové by měli zůstat u svých dosavadních značek a pitvat se v šumech, atd. Systém E nabízí bezesporu něco úplně jiného, je to potřeba brát v úvahu.

  • Jiří Mikulec Shadow
    Jiří Mikulec Shadow
    08.09.2005 13:56

    Shadow
    Jsem uživatel E-300 (To pro začátek a rozhodně se za to nestydím) Pořídil jsem ho za 30 a to rovnou se dvěma ob. 14-45 a 40-150. Fotím vše možné ať krajinky, portréty tak i reportážní fotky. Přiznávám že jsem v tomto oboru začátečník. Ale E-300 je pro člověka jako já to nej co může mít za super cenu. To co jsem se tu dočet mi chvilkama přišlo jako naprosto zcestné (pro srovnání asi jako názory skína na cikána, prostě nepřístupný k žádné kompromisu). Doopravdy objektivních názorů moc nebylo. Pro srovnání mi to přijde jako klasický spor co je lepší jestli AMD nebo Pentium, když zapátráte v paměti tak si možná i vzpomenete že i výrobců procesorů bylo víc a dokonce i ten největší dělal kroky vedle a co na to my uživatelé? Stejně jsem to kupovali za hoňkou za větším číslem u jednotky Mhz (doopravdy je tak potřebujete) A jak čs běžel tak výrobců ubylo a zůstali jen ty největší a je jen na uživateli pro který se rozhodně a stejné to bude i u fotoaparátů. A stejné mi to připadalo i u některých vašich komentů (nezvládá ISO 800 je to šmejd a hotovo už to neřeším) Měl jsem tu čet už mluvit s několika osobami co v digi už nějakou dobu dělají. Na otázku ISO vždy znělo 100 - 200 nač větší je to zbytečné. A upřímně řečeno I s EOS 1D se dá pořídit fotka na hovno, pro ty méně chápající myslím si že je to hlavně o umu fotografa a penězích co do toho chce člověk do toho dát. Takový člověk i když to ruky dostane roťák za 3.50 na jedno použití tak sním udělá fotky nad kterýma se bude uživatel zrcadlovky slintat. Podle mě to rozhodně není špatný přistroj, má některé své mouchy ale co je nemá. Takže já tento stroj uživatelům jako jsem já vřele doporučuji. Za cenu 30000 to máte v double Kit s 1gb kartou. .))

  • Navážka
    Navážka
    04.01.2007 20:17

    Celkem by mě zajímalo, jak se změnily místní názory po těch skoro dvou letech...
    Vlastním E-300, kromě Zuika 14-45 mám ještě Sigmu 55-200 a uvažuju o 7-14 a jsem plně spokojen. Standardně fotím na ISO 100, málokdy dám vyšší a maximum, co jsem použil je ISO 800, které není nepoužitelné, jak někteří lidé tvrdí...
    Takže je celkem jisté, že až bude potřeba vyměnit tělo, bude to opět Oly, jenom doufám, že udělají nějakého nástupce E-1 a vezmou v potaz připomínky uživatelů...

  • Miloš Etlík
    Miloš Etlík
    14.03.2007 21:32

    Ahoj mám Oly-E300 a jsem spokojen jen ty objektivy to je tragédie zuiko je drahé a OM se špatně shání i když něco jsem koupil a je to celkem ok hlavně 50 1,8 ta je hodně gut. To hlavní je že uvažuji o prodeji a chci přejít mám už klasiku Nikon tak uvidíme jak to dopadne ,ale asi to už nikdo za slušnou kačku nekopí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (39)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram