Test digitální zrcadlovky OLYMPUS E-300

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    09.02.2005 17:05

    Zrovna kvalitu obrazu bych za plus nepovažoval, od ISO 800 je to nepoužitelné. Senzor polohy má snad každá (nejen) DSLR, kompatibilita s E-systémem je podle mě spíš zápor :) Hledáček je malý, autofokus líný s nevhodně zvolenými zaostřovacími body, automatické měření expozice často hodně ujíždí, tělo je nevzhledné a vypadá jako kompakt... osobně mi není moc jasné, proč bych si tohle měl koupit :)

  • Martin Jebavý
    Martin Jebavý
    09.02.2005 19:46

    Souhlasím, ten šum je dost příšerný.

  • johny5
    johny5
    10.02.2005 01:36

    fakt nevím, co máte všichni s tím šumem? už jste někdy strčili do foťáku citlivější film, než ISO 400? Vsadím se, že jste ho ani nedrželi v ruce. Ale po digitálech chcete, aby to fotilo i po tmě bez šumu...

  • Bitovod
    Bitovod
    10.02.2005 08:22

    johny5: :)))))) To, že to ty nepoužíváš, ještě neznamená, že to nepoužívá nikdo - jí s Canonem 10D fotím na ISO 1600 poměrně často (a je slušně použitelná i ciotlivost 3200), v kinofilmové zrcadlovce mám taky docela často Kodak T-Max 3200 s pushem na 12800... Takže i pro mne by byla tahle obluda fakt tragédie...

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    10.02.2005 08:36

    Já bych skoro celý sloupeček "klady" přesunul do sloupečku "zápory" :-)). Jak může někdo závislost na systému E a tedy na pár objektivech od jednoho výrobce vydávat za klad, to nevím. Ale to hlavní u zrcadlovek je kvalita a šum - nacpat 8MPix na tak malý čip jde prostě proti kvalitě. Takž mi to vyšlo, že to je foťák použitelný jen do velmi dobrých světelných podmínek. A nějak jsem přehlédl, kolik stojí - nebo to článek neuvádí ? Čekal bych cenu do 15 tis., ale i tak by to bylo drahé, vzhledem k tomu, že si musíte pořídit celou řadu objektivů, které už nepoužijete na nic jiného !

  • Lubo Torok
    Lubo Torok
    10.02.2005 10:11

    povedal by som, ze krajinkarom by bohato stacil. Na reportaze asi tazko.

  • Richard Višňák
    Richard Višňák
    10.02.2005 12:05

    E-300 se zakladním zoomem 14-45 se da nyni poridit za cca 29 kKc. Neni to malo, ale uvedomte si, co za podobny peniz dneska koupite. V podstate jen EOS-300D s podradnym objektivem 18-55. Kazdy si musi vybrat, co mu vyhovuje. Olympus nabizi bonus v podobe trochu vetsiho rozliseni (to neni zanedbatelne), malus v podobe vyssiho sumu. Dalsi prednosti E-300 je ultrazvukove cisteni cipu, nekomu muze vyhovovat format snimku 4:3. Parametry, jako nizky sum pri citlivostech nad 400 ASA, rychle seriove snimani, extremne kratke casy, vysoka svetelnost objektivu, velky rozsah zoomu atd. mohou byt pro radu fotografu klicove, ale je i nemalo uzivatelu, pro nez nehraji zasadni roli. <p>Mohu-li mluvit ze sve zkusenosti (fotim jiz cca 20 let, a to nikoliv "svatecne"), tak jsem mnohe z tolik sledovanych ukazatelu vubec nevyuzil: jen parkrat za zivot jsem pouzil cas 1/1000 (kratsi nikdy!), nikdy jsem nefotografoval seriove, vetsinou neclonim mene nez na 8, vyjimecne pouzivam filmy s citlivosti vyssi nez 100 ASA (totez na digitalu, ale tam je to tak trochu z nouze ctnost), je-li to mozne, vyhybam se pouziti zoomu a k mym oblibencum nenalezi ani autofokus... <p>Z tohoto hlediska neni pro mne Oly E-300 az tak nezajimavy produkt i kdyz jeho cena je na muj vkus prilis vysoka (ovsem adekvatni situaci na trhu). Pokud bych ozelel vymenne objektivy a smiril se s pouzitelnou citlivosti max 200 ASA, mozna bych spise sahl po pseudozrcadlovce Oly C-8080, ktera ma pri 100 ASA prinejmensim srovnatelny obrazovy vykon a da se koupit o cca 5 tis. levneji. Abych to shrnul: pro muj styl foceni nabizi Olympus E-300 vice prednosti nez srovnatelne drahy Canon. Tim netvrdim, ze jde o hodnoceni univerzalni, chtel jsem jen dolozit, ze osobní preference se mohou ruznit a nelze tvrdit, ze fotak, který neumi ISO 1600/3200, nestiha 5 obrazku za sekundu atd. je sunka.

  • Radek Cholasta
    Radek Cholasta
    10.02.2005 12:44

    Nic proti olympusu ale mně to přijde neprodejné při ceně srovnatelné s D70 a 300D. Za 18 tis. jako konkurence 8mi megových kompaktů možná. Ale olympus si libuje v 4/3 (co jiného mu zbývá) a snaží se asi marně. Celkem lituju Zuiko, ten vývoj skel totálně nekompatibilních s ničím jiným je musel stát spoustu energie....

  • Radek Cholasta
    Radek Cholasta
    10.02.2005 12:51

    Navíc při světelnosti objektivu bude asi velikost hledáčku (který nemůže být větší než je 4/3 čip s crop=2) to nejslabší místo v praktickém provozu...

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    10.02.2005 13:29

    Já ještě malou poznámku obecnou. Je to od výrobců projev velkého sobectví, které - pokud my spotřebitelé budem podporovat - proděláme. Vymýšlení stále nových, s ničím nekompatibilních systémů (nevymyslí někdo 5/6 ?) tahá všem fotografům, co už něco investovali peníze z kapes a stěžuje volnou konkurenci - o to jim jde - vytvořit pomocí příslušenství závislost, ze které není (bez velkých ztrát) úniku. Jistě se najde dost lidí, kterým tento systém vyhoví, ale musí mít trochu dobrodružnou povahu, aby věřili, že přežije rok 2010, natož, že se k němu někdo z významných značek přidá. Toť vše. PS : sám ještě jeden Olympus vlastním (bylo to moje první nadšení i zklamání digitálem). Každý se nějak vyvíjí.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse