Test digitálního fotoaparátu OLYMPUS E-500

Po „revoluční“ zrcadlové konstrukci OLYMPUSU E-300 přichází OLYMPUS E-500 s hranolem. Je to přirozený výběr, nebo krok zpět? Na tuto a další otázky se pokusím odpovědět v testu, ke kterému nám fotoaparát zapůjčila firma Olympus.

Úvod

OLYMPUS E-500 - čelně

Digitální SLR zrcadlovku OLYMPUS E-500 mně k testu zapůjčila firma OLYMPUS C&S s.r.o.. Základní balení obsahovalo: Tělo E-500, USB kabel, video kabel, akumulátor Li-Ion BLM-1, bateriový držák LHD-1 na 3×CR123A, nabíječku akumulátorů BCM-2, popruh, CD-ROM Olympus Master, návod k obsluze, záruční list. V zahraničí se také můžeme setkat s názvem OLYMPUS Evolt E-500. Doporučená cena těla byla k 20.listopadu 2005 21990,–Kč, (výhodnější jsou sety s objektivy a příslušenstvím, kde u nejdražších cena osciluje kolem 30 tis. včetně DPH). Mimo samotné tělo se dodávají ještě tři kompletní kity s jedním až dvěma zoomy.

Konstrukce

OLYMPUS E-500 - zepředu OLYMPUS E-500 - zezadu
OLYMPUS E-500 - shora OLYMPUS E-500 - zespodu
OLYMPUS E-500 - zleva OLYMPUS E-500 - zprava

Tělo – OLYMPUS E-500 má tělo z tvrzeného polykarbonátu, tedy z velmi kvalitního plastu používaného pro výrobky určené do ztížených podmínek. Použitý materiál má vliv na velmi nízkou hmotnost E-500. Za nízkou hmotností nezaostávají ani malé rozměry těla fotoaparátu, menší, než má E-300. Ergonomii těla snad není co vytknout. Přes svoji úspornou konstrukci se drží v ruce skvěle. Pravou rukou můžu pohodlně ovládat všechny prvky včetně dvoupolohové spouště. Něco tlačítek zbylo i pro levou ruku, ta je však určená především k obsluze objektivů. Nestalo se mi, že bych nechtěně zvolil nějakou funkci, nebo snad dokonce změnil nastavení fotoaparátu. Zpředu má E-500 pouze bajonet se 4/3 (FourThirds) systémem uchycení objektivu. Shora je výklopný blesk, sáňky pro externí blesk a pro systémové blesky s paticí OLYMPUS, volič režimů, multifunkční ozubené kolečko, spoušť a páčka vypínače fotoaparátu. Zleva má E-500 pod kryty z měkkého plastu vyvedeny konektory napájení, USB a A/V. Zprava je pod plastovými dvířky ukrytý duální slot paměťových karet, připravený pracovat současně s xD kartami a CF I , II kartami nebo Microdrive. Zezadu je ostatní nezbytné ovládání. Nad LCD displejem čeká hledáček s dioptrickou korekcí, tl. AEL, trochu vpravo po palcem tl. Ručního vyvážení bílé a tl. Volby měřících zón. Po levé straně displeje soubor pěti tlačítek ovládajících vestavěný blesk, přehrání snímků, „koš“ pro mazání snímků, Menu a info na LCD displeji. Po pravé straně LCD displeje je multifunkční tlačítko ovládající nastavení sériového snímání, samospoušť (2sec, 12sec.) a dálkové ovládání, dále pak potvrzovací tl. OK uprostřed křížového ovladače s vyvedenými funkcemi nastavení bílé WB, ostření AF, citlivosti ISO a způsobu měření expozice. Na spodní stěně E-500 je pouze kovový stativový šroub v ose objektivu a prostor pro Li-Ion akumulátor BLM-1, uzavřený plastovými dvířky. Jsou zde také praktické výstupky proti odření fotoaparátu a zdrsněný kryt kolem stativového šroubu proti opotřebení při používání stativu.

OLYMPUS E-500 - detail prostoru za objektivem OLYMPUS E-500 - Ultrazvukové čištění čipu
OLYMPUS E-500 - čištění senzoru OLYMPUS E-500 - aplikace ultrazvuku

Změna proti E-300 čeká uvnitř za objektivem. Zrcadlo, jeho pohyb a přenos obrázku na matnici je realizován klasicky jako u jiných zrcadlovek. Je použit opět pentaprismatický hranol. Jako již v celé řadě E-systému je v E-500 použito ultrazvukové čištění CCD senzoru (frekvencí 350kHz). To lze nuceně vyvolat v menu a automaticky probíhá při každém zapnutí fotoaparátu. Jeho činnost je indikována modrou led diodou vedle spouště. Průběh čištění je naznačen na obrázku.
Rozměry těla E-500 jsou jen 129,5(š) x 94,5 (v) x 66(t) mm a váha pouze 435g. Při denním nošení fotoaparát neobtěžuje svou váhou, ani rozměry.

CCD čidlo a zpracování obrazu – V těle OLYMPUS E-500 je opět použito senzoru KODAK KAF- 8300CD, 4/3 typ, progresivní Full Frame Transfer CCD RGB, o velikosti obrazového pole 17,3mm x 13mm. Podle výrobce je senzor optimalizován pro 4/3 systém Olympus pro použití širokoúhlých objektivů i teleobjektivů. Senzor je vybavený infračerveným filtrem a anti-prachovým filtrem (Supersonic Wave Filtr ). Dále je obraz zpracováván procesorem DIGIC II se sníženou spotřebou energie, technologií TruePic turbo s novým zpracováním redukce šumu pro vyšší hodnoty ISO. Barevné profily lze volit sRGB / Adobe RGB. Lze také zvolit pět úrovní saturace, ostrosti a kontrastu, tři úrovně gradace snímku (High key, Normal a Low Key) a samozřejmě je také možné snímek zpracovat jako černobílou fotografii a to i se simulací barevných filtrů (žlutý, oranžový, červený, zelený), případně jako tónovanou fotografii v sepiovém, modrém, červeném a zeleném odstínu. Citlivost je nastavována automaticky od ISO 100 do ISO 400 nebo manuálně na hodnoty ISO 100, 200, 400 a jejich mezihodnoty, s možností rozšíření o ISO 800 a ISO 1600. Celý proces je doplněn o funkci Pixel mapping k programové eliminaci nefunkčních pixelů senzoru a možností zapnutí NR – redukce šumu. Zpracovaný obraz je na paměťové médium ukládán ve formátech RAW, TIFF nebo JPEG -SHQ, HQ, SQ a SQ v šesti velikostech a komprimaci 1/4,1/8 a 1/12. Uložení ve formátu RAW je možné doplnit o uložení stejného snímku ve formátu JPEG.

OLYMPUS E-500 - CCD OLYMPUS E-500 - porovnání velikosti čidel

Zaostřování – Olympus nazývá tento systém TTL Phase Difference Detection System. Spolehlivě pracuje v rozmezí 0 – 19 EV ve třech ostřících zónách. S ostřením nebyly problémy ani v přímém protisvětle, při nízké hladině osvětlení a zvláště na nekontrastních přechodech se jistě občas problém vyskytl. Od toho má SLR zrcadlovka matnici, na kterou můžeme ostřit ručně. AF Systém umožňuje jednotlivé zaostření, kontinuální ostření, manuální ostření a kombinace manuálního ostření s jednotlivým, nebo kontinuálním AF. Ostřící zóny můžeme volit automaticky nebo ručně, aretace zaostření se provádí namáčknutím spouště. Celý systém je doplněn vypínatelným AF iluminátorem (pomocným osvětlením realizovaným sérií záblesků).
Ještě se vrátím k ručnímu zaostřování. To považuji u SLR zrcadlovky za podstatné. Ostří se prstencem objektivu, který krokově ovládá přes tělo fotoaparátu AF motorek objektivu a ten pohybuje optickou soustavou na požadovanou stranu. Toto řešení např umožňuje v menu zvolit způsob otáčení prstence, na jaký jsme z analogové zrcadlovky zvyklí (některé mají nekonečno vlevo, některé vpravo). Osobně by mně lépe vyhovovalo přímé machanické ovládání optické soustavy.
Při tomto způsobu ostření mně stejně jako u E-300 vadil malý obraz na matnici. Nejsou na něm dostatečně vidět podrobnosti a to ani u světlejšího obrazu v E-500. Kvůli pohodlnějšímu zaostření bude od prosince 2005 na trhu Eyecup ME-1, který po nasazení na hledáček zvětší obraz o 20%.

Hledáček a LCD displej – TTL hledáček s pentagonálním hranolem typu Eye-Level TTL Penta má E-500 klasicky umístěný. Je vybavený účinnou dioptrickou korekcí od –3 do +1 dioptrie. Uprostřed pevné matnice (typ Neo Lumicron Mat) jsou vyznačeny zaostřovací zóny, na pravém okraji matnice je malý informační panel. Bez přerušení je tedy fotograf informován o cloně, času, nastavení bílé, o stavu zábleskového zařízení, o korekcích expozice, o způsobu měření expozice, o stavu akumulátoru a o nastaveném režimu. Dále jsou zde informace o počtu snímků při sériovém snímání, značky správného zaostření a aretace zaostření. V TTL hledáčku je na matnici vidět 95% ze skutečně zabíraného snímku při zvětšení 1×. Jako zvláštní výbavu lze k hledáčku pořídit očnici, od prosince 2005 1,2× lupu ME-1. S hledáčkem se mně pracovalo slušně, při ručním zaostřování bych přivítal větší obraz, nebo nějaké ostřící pomůcky, například mikrorastr, ale matnice je opravdu velmi jemná a lze na ní zaostřit. Hledáček se mně zdál být jasnější, než u E-300, neměl jsem však srovnání obou za stejných podmínek.
Barevný TFT LCD displej (Hyper Crystal LCD Panel) se 215 250 px a úhlopříčkou 6,4cm (2,5“) je pevně umístěn na zadní stěně fotoaparátu. Jeho jas lze regulovat v +/- sedmi krocích. Svojí funkci informačního a kontrolního panelu plní bez připomínek. Obraz na něm je ostrý, jasný a viditelný v zorném úhlu 160°.

OLYMPUS E-500 - lupa OLYMPUS E-500 - Info v hledáčku E-500
OLYMPUS E-500 - Vyklopený blesk

Vestavěný blesk – je umístěn nad hranolem. Je opět vidět snahu dostat reflektor blesku co možná nejvýše, aby nevrhal přes konstrukčně delší objektivy stín. Při použití vestavěného blesku je třeba nenasazovat ani na základní zoom sluneční clonu, mohla by vrhat stín. Od vestavěného blesku můžeme očekávat všechny běžné zábleskové režimy: Automatický (automatická aktivace při špatném světle), Snížení jevu červených očí, Doplňkový (vnucená aktivace), Synchronizace s delší expozicí, Synchronizace s delší expozicí + redukce červených očí, Vypnutý. Užitečná je také volitelná synchronizaci na 1., nebo 2. „lamelu“ (dlouhý čas + blesk při otevření nebo zavření závěrky). E-500 umožňuje nastavení korekcí blesku. Jeho výkon (směrné číslo cca 13, nabíjení cca 6–7 sec) stačí pro přisvětlení, rodinné snímky a snímky v menších prostorách. Vyhovuje jako přisvětlení v protisvětle, i pro tzv.“noční portrét“. Externí systémový blesk Olympus lze nastavovat ve stejném rozsahu, jako blesk vestavěný. Použít jde též starších blesků, vybavených jen středovým kontaktem, ale nebudou spolupracovat s elektronikou E-500. Vykrytí scény vestavěným bleskem je vidět na ukázkách, při spodní hranici ohniska jsou rohy nepatrně tmavší, ale na výsledných snímcích to příliš rušivě nepůsobí. Kdo z nějakého důvodu potřebuje vyšší výkon, nebo ovládání ateliérového zábleskového systému, může použít externího připojení blesku do sáněk se středovým kontaktem a s kontakty pro systémové blesky OLYMPUS FL-20, FL-36, FL-50 a makro blesky profesionální řady Olympus E-System – SRF-11 (kruhový blesk) a STF-22 (Twin blesk) s adaptérem FR-100.

OLYMPUS E-500 - Vyklopený blesk OLYMPUS E-500 - Externí blesk
OLYMPUS E-500 - set se dvěma objektivy

Objektiv – V setu s E-500 jsem měl stejný objektiv, jako při testu E-300, ZUIKO DIGITAL 14–45mm (28–90mm), f3,5–5,6. Má poměrně malou světelnost, ale jeho kresba je slušná. Malé soudkovité zkreslení na širokém konci objektivu je obvyklé, na nejdelším konci je zkreslení neznatelné. Mechanicky funguje výborně, vše se posouvá a otáčí hladce, bez drhnutí a při pohybu nejsou slyšet žádné zvuky.
Na trhu se objevila další optika k E-systému, nejen od OLYMPUSu, včetně vysoce světelných objektivů unikátní konstrukce a stále běžnější je používání asférických a ED členů v konstrukcích těchto objektivů. Výrobce dodává i cenově výhodné sety se dvěma objektivy.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Daaali
  Daaali
  22.12.2005 17:01

  Hop, uz som tu redukciu nasiel! No, dva tisice usetrene. ;-DDD

 • Pavel Staněk
  Pavel Staněk
  22.12.2005 18:37

  jasne, ze tam ta redukce je:-)

  kdyby sel z okna rekni kde mam chytat...

 • Radovan Šrámek
  Radovan Šrámek
  08.01.2006 13:42

  Prosím o objektivní zápory tohoto foťáku. Klady už mám. Zvažuji jeho koupi. Dík

 • Daaali
  Daaali
  10.01.2006 16:57

  hikeen: Nakoniec sa teda Olympus zachoval kralovsky a po mojej urgencii SE mi vymenil za KIT. Takze super bomba. ;-)))

 • Jojos
  Jojos
  07.10.2006 07:22

  Na zaklade tohoto clanku som sa rozhodol kupit E-500 DZK. Ako amater som mal pocit ze mi poskitne po prechode s kompaktu vecsiu radost z fotienia. Mam ho doma mesiac a stale via a viac sa presviedcam ze lepsie som vybrat nemohol. Ku kupe ma priviedli priatelia ktory mi dali do ruky Nikon 200 a Nikon 50, ale ja som mal doma vzdy Oly takze preto E 500, napriek vystraham ze sumi, drahe skla atd. Ale jeden jedin problem z tymto fotakom je a to musim objektyvne priznat. a to je mala ocnica, obraz je tak maly a tmavy za horsich svetelnych podmienok ze to pokladam za velike minus inac dobreho fotoaparatu. Nepomohla ani ocnica. Ktoru som nakoniec dal dole pretoze som mal pocit ze je to este horsie. Ale je mozne ze mam zle oci :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (61)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace