Konečně jsme se dočkali. Olympus E-3, nástupce profesionálního E-1, je zde. Olympus E-3 je momentálně nejrychlejší digitální zrcadlovkou na světě a jistě osloví fotografy svojí kvalitou zpracování i technickými vlastnostmi.

Úvod

OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3

Digitální SLR zrcadlovku OLYMPUS E-3 zapůjčila naší redakci k testu firma OLYMPUS C&S s.r.o. Cena samotného těla by se měla pohybovat pod 45 tisíci Kč. K novému tělu se dodává v setu zcela nový, 5× zoom objektiv Zuiko Digital 12 – 60 mm, použitý v testu. OLYMPUS E-3 může samozřejmě dále využívat celého 4/3 stadardu Olympus E-systému, přes redukce i systému Olympus OM a závitu M-42 (samozřejmě s určitým omezením automatických funkcí).

Konstrukce

OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3
OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3
OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3

Tělo – OLYMPUS E-3 je úplně jiný než jsme byli u zrcadlovek tohoto výrobce zvyklí. Je vyroben z hořčíkové slitiny. Je větší a těžší než jeho předchůdci a skvěle padne do ruky. O to se také stará příjemné pogumování pod prsty. Na horní straně fotoaparátu přibyl pomocný displej a logika ovládání je tomu přizpůsobena. Na zadní stěně má E-3 výklopný otočný TFT displej sloužící, kromě nastavení menu a prohlížení uložených snímků, též jako živý náhled se 100% zobrazením obrazu dopadajícího na čip E-3. Je to plně výklopný displej s možností natáčení. Nebudu zde popisovat každý detail, to je precizně provedeno v návodu, ale za pozornost stojí zapínání fotoaparátu zapuštěnou páčkou, otevírání prostoru paměťové karty zapuštěnou páčkou, stativový závit v ose objektivu a konektor připojení kablíku studiového blesku, který je krytý plastovým šroubem. Po celou dobu testu nedošlo k náhodnému zmáčknutí některého z ovladačů, spouště, či hlavního vypínače. Při obsluze fotoaparátu vše fungovalo na první pokus, nedocházelo k nedomáčknutí, není problém udržet i delší časy závěrky bez zapnuté stabilizace. Zepředu má E-3 bajonet se 4/3 systémem uchycení objektivu. Shora je vyskakovací výklopný blesk, sáňky pro externí blesk a systémové blesky OLYMPUS, dále pomocný displej, spoušť a v úrovni prstů kruhové zapuštěné voliče. Zprava je pod plastovými dvířky ukrytý aretovaný prostor paměťových karet připravený pracovat současně s xD kartami a CF I a II kartami. Vzadu jsou ostatní ovládací prvky. Nad LCD displejem je umístěn pentaprismatický hledáček s dioptrickou korekcí +1/-3 D a vestavěnou záslepkou ovládanou páčkou. Pod displejem je soubor čtyř tlačítek ovládajících: „koš“ pro mazání snímků, „Menu“, „Info“ a ovládání displeje. Po pravé straně LCD displeje je důležité tl.“IS“ sloužící k ovládání režimů stabilizace obrazu. Na spodní stěně E-3 je kovový stativový závit a prostor pro Li-Ion akumulátor uzavřený plastovými dvířky s aretací. Jsou zde také praktické výstupky proti odření fotoaparátu a zdrsněný kryt kolem stativového závitu proti opotřebení při používání stativu.

OLYMPUS E-3 kostra OLYMPUS E-3 odolnost
OLYMPUS E-3 Pomocný displej OLYMPUS E-3 Objektiv
OLYMPUS E-3 Konektory OLYMPUS E-3 Prostor karet
OLYMPUS E-3 Akumulátor OLYMPUS E-3 ovládání
OLYMPUS E-3 ovládání OLYMPUS E-3 Spoušť
OLYMPUS E-3 konektor studiového blesku OLYMPUS E-3 ovládání

Za objektivem E-3 se nachází rychle sklopné zrcadlo, nad ním je matnice s možností výměny a za zrcadlem nový 11,8 Mpx čip krytý fólií ultrazvukového protiprachového zařízení. Ultrazvukové zařízení je podobné jako u E-410. Čištění senzoru ultrazvukem probíhá při každém zapnutí fotoaparátu impulsem s frekvencí 30000 kmitů za sec. a jeho činnost je indikována modrou led diodou na zadní stěně fotoaparátu. Čištění senzoru lze vyvolat nuceně z menu. Oklepaný prach ze senzoru je zachytáván trvale lepivým povrchem pásku pod senzorem (pásek lze vyměnit v servisu). Rozměry těla E-3 jsou 142,5(š) x 116,5 (v) x 74,5(t) mm a váha těla 810g. Tedy žádný drobeček.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • cc355
  cc355
  13.01.2008 18:56

  Myslim si, že na focení makra např. se Sigmou 150mm/2,8 je to úplně nejlepší. Monitor se dá vyklopit a nemusí se ležet někde v blátě. taky crop 2x.... prostě 300mm se světelností 2,8...to nemá žádný jiný objektiv..(možná nikor 200mm + crop 1,5 = 300mm), ale světelnost je 4. Kvalita fotek (makro) je parádní viz. Rodriges...,na krajinky to asi nebude pro cenu originálních širokáčů, ale na to makro...bomba.:-) Pěkný večer

 • Radek Klimeš
  Radek Klimeš
  14.01.2008 18:19

  Autor clanku by mel byt trosku objektivni. Tohle ze je nejrychlejsi fotak na svete? A v ce? V padu ze stolu?

 • Marek Bubník
  Marek Bubník
  19.01.2008 01:03

  Tahle diskuse mi fakt nedá:
  Fotím na E1 pár let a komerčně, čili profesionálně (platí mi za to, a mám živnost)
  E3 je naprosto výborná idea, a věřím, že to hodně lidí s.r. :)
  Bohužel, české vlastnosti, mezi které pratří i závist a předsudky, mají v této diskusi opět zelenou, jak tak na to koukám.
  Běžte raději fotit :)

 • Zbyněk Buřival
  Zbyněk Buřival
  20.01.2008 00:14

  Koukám hejno odborníků zase promluvilo... Tato recenze se bohužel zcela nepovedla, nicméně např. na digineffu je lepší. Co mě zajímá je odolnost těla, poměr cena/výkon, rozumný skla a ne nějaké pseudoproblémy typu formát 4:3 nebo šum na iso1200.

  Zcela "neschopná" společnost jako Olympus jako první zavedla ultrazvukové čištění snímače a živý náhled. Nejúžasnější a nejskvělejší Canon a Nikon to svižně obšlehli a rovnou se pod tím objevilo "nové", "převratné" a "revoluční". E-3 prohraje v šumu na vysoké iso (pochopitelně), naopak zcela bez debaty konkurenci 40D a D300 rozdrtí v kvalitě ultrazvukového čištění a vodotěsnosti (ano vodotěsnosti, nikoliv odolnosti proti stříkající vodě). Stabilizovaný čip taky neurazí.
  Co se ceny týče, tak E-3 je hodně nový foťák, za půl roku bude cena taky jinde. Už těď vyjde set E-3 7-14, 12-60 a 50-200 zhruba nastejno jak 40D + 3 L-skla obdobného rozsahu od Canonu. Ano, Oly nemá FF foťák - otázka je kdo ho opravdu potřebuje? Kdo ze zdejších zavilých kritiků vlastní tělo dražší 70 tisíc? Moc ne, že?!

 • Jaroslav Lazar
  Jaroslav Lazar
  14.03.2008 10:52

  Osobne soushlasim s "Basti", kdyz si vezmu co stoji 40D, je to v podstate to same, ale vlastne nesrovnatelne,,,k vyctu mala objektivu, chci rict ze ani Nikon, ani Canon nemaji takhle velky uceleny digitalni system, na ktery navic vyrabeji skla jini vyrobci napr. Sgma ci proslavena Leica, nehlede pres redukci pouzivat vyborna OM skla nebo jine pres redukci...Chyba ze nema kinofilmove pole....? Mozna...ale nikdy jsem to osobne nezaznamenal,,navic vsechny jejich objektivy jsou na to koncipovany, takze nedochazi k nejakym "divokym ohniskum" jako kdyz pouzijete 28-80 na napr. D200,haha. Skvelym prevodem 2x, da se dosahnout vynikajich vysledku . priklad..135/2.8 je razem 270/2.8 s vynikajicim obrazem,,,50/1.4 je 100/1.4. Pro me je olympus jasna volba, protoze spise pouzivam OM system, ale na E-1 hojne vyuzivam prave zminene objektivy, mejte se hezky....viva Oly......

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (309)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram