Canon PowerShot SX30 IS

Kam až se dá zajít? Canon PowerShot SX30 IS je zatím posledním ultrazoomem firmy Canon na našem trhu a s ním zašel až k 35x zoomu. Navíc jej používá i pro natáčení videa. Jak se to projevilo na kvalitě, se dozvíte v následujícím článku.

Základní technické parametry aparátu Canon PowerShot SX30 IS

Canon PowerShot SX30 IS
Velikost čipu 1/2,3” (CCD) / 14,1 Mpx
Obrazový procesor Procesor DIGIC 4 s technologií iSAPS
Objektiv 4,3 – 150,5 mm (ekvivalent 35mm filmu: 24 – 840 mm)
Základní clonové číslo f/2,7(W) – f/5,8(T)
Závěrka 15s – 1/3200 s (podle režimu).
Vyvážení bílé Automatické (včetně vyvážení bílé při detekci obličeje), Denní světlo, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Vlastní
Ostření detekce obličeje, 1bodové AF (dostupná je jakákoli pozice, fixní na střed nebo výběr obličeje a sledování), blokování AF, manuální ostření, bracketing zaostření
Hmotnost / rozměry 601 g (včetně baterie) / 122,9 × 92,4 × 107,7 mm

Kompletní specifikaci naleznete na stránkách firmy Canon.

Mezi posledními ultrazoomy na FotoAparát.cz najdete:
FujiFilm FINEPIX HS10
Nikon Coolpix P100
všechny fotoaparáty na FotoAparát.cz

Tělo a ovládání aparátu

Zadní strana Horní strana

Tělo Canonu SX30 IS vidíte na přiložených snímcích. Jeho držení je velmi dobré. Rozmístění ovládacích prvků je standardně výborné. Mírně problematická je (tradičně) pouze krajní poloha výklopného LCD – nejde jej dát rovnoběžně se zadní stranou fotoaparátu, což vadí.

Veškerá tlačítka jde ovládat pouze hmatem, zpaměti. Dobře se ovládá i otočný volič kolem středového tlačítka SET, který současně funguje jako křížové tlačítko. Tradiční je i grafický styl Menu a Nastavení. Veškeré podstatné funkce mají vlastní tlačítko a pokud by nějaká chyběla, lze ji přiřadit programovatelnému tlačítku (z výběru v Menu).

Konektory Levá strana
Umístění baterie a karty

CCD, LCD, EVF

Výklopný a otočný LCD

CCD má rozměr 1/2,3" a počet efektivních pixelů je cca 14 milionů. Výklopné a otočné LCD o úhlopříčce 2,7" má rozlišení 230 tisíc bodů, které je v dané kategorii standardní. Obraz na tomto LCD snese i velmi vysoké nároky, je totiž opravdu velmi dobrý. Elektronický hledáček (EVF) s dioptrickou korekcí disponuje 202 000 body. Při pohledu do něj vás ovšem překvapí jeho relativně malá plocha uprostřed „tmy“.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Tomáš Hrubý
  Tomáš Hrubý
  02.02.2011 13:42

  Petrkor - já myslím, že laické uživatele trochu podceňuješ, navíc se ale situace trochu mění. Dnes je totiž stále běžnější právě u laiků prohlížet fotky na velkých HD televizích. Nic profesionálního - typicky třeba pomocí věcí jako Playstation či XBOX, ale i tohle hodně posouvá požadavky nahoru. Schválně si to někdy zkus, stačí celkem běžná FullHD televice 32 palců (což je spíš pod průměrná velikost) a nebudeš se stačit divit, co všechno je na tom vidět, to je něco úplně jiného než třeba galérie FA na netbooku 11 palců. Můžu tě ubezpečit, že když si laik připojí přístroj k televizi (přes HDMI to jde i právě u SX30), tak mu výstup při 1600ISO určitě nebude připadat přijatelný a i těch 800ISO mu bude nejspíš vrtat hlavou...
  Tohle je vůbec téma na samostatný článek o ovlivňování se technologií - na jedné straně nároky na kvalitu sráží Facebook a podobné věci, na druhé straně ale právě rostoucí popularita a dostupnost HD TV nároky zase docelazvedá a lidi si na to zvykají (i videa v YouTube jsou dnes běžně v HD) - dopad je zas i zpětně do fotografie.

 • tomik 3
  tomik 3
  02.02.2011 20:18

  A co takhle Sony DSC-HX100V? 16 Mpx na čipu a 30x.
  Stejně toužím si jednou takovouhle mašinu půjčit. Abych si udělal vlastní názor. A trochu si pohrát.
  Tak tak, na full HD televizi se ISO 1600 líbit nebude.Bude to vypadat jako špatně nahraná VHS kazeta.

 • Karel Omes
  Karel Omes
  03.02.2011 18:34

  koukal jsem nedávno na test předchozího typu, canon sx20 a byl jsem překvapen jak výrazně se dobrou kvalitou kresby odlišoval od ostatních asi 10 kompaktů, které byly také v tom testu...

 • Martin Švandelík
  Martin Švandelík
  04.02.2011 20:50

  Ja fakt nevim, ale ze vsech tech komentaru co na netu ctu me prijde, ze si tu vsichni "umelove" na SX30 akorat honi triko a bezny clovek je tu povazovan za uplneho blbce. 10 000kc neni tak mala castka, aby si kazdy kdo do toho chce jit predem nezjistil vsechny informace a neprecetl vsechny recenze, ktere jsou pro ten fotak dostupne a potom se rozhodl podle plusu a minusu co mu vyhovuje. Je jasne, ze vzdycky to bude proste kompromis. Vetsina prispevku je tu naprosto nekonstruktivni a zbytecna.

 • Zigi J.
  Zigi J.
  05.02.2011 18:57

  Bude to stejný šmejd, jako všechny SX, po roce a půl začne psát "Chyba obj., zap. fotoaparát", pak nepujde ani zoomovat a nakonec to odejde úplně. Reklamace canon neuzná a 10 000Kč v (!)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (21)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram