MS Optics - Perar 17mm F4.5 palačinka pro Leica M-mount
Japonský malovýrobce objektivů MS Optics představil manuální "pancake" širokoúhlý objektiv pro bajonet Leica M (M bajonet však používá více značek). Pokryje celé políčko filmu / fullframe senzoru a z fotoaparátu "vyčnívá" pouze o 10.2 mm. Prodávat se bude za 950 €.
Objektiv je velmi jednoduchý – čtyři členy ve čtyřech skupinách. Ovládání je plně manuální – ostří se pomocí malé páčky a cloní se tenkým prstencem od F4.5 do F16.

Nelze tedy očekávat extrémní ostrost od rohu k rohu a sám výrobce uvádí přítomnost vinětace. Na druhou stranu by zkreslení mělo být poměrně mírné (+/-2%) a díky krátkému ohnisku a stupnici hyperfokálních vzdáleností je pdle výrobce ideální na nenápadné focení – při zaostření na 1.3m by mělo být ostré vše od 0.8m do nekonečna, což stačí na „kontaktní“ širokoúhlou fotografii.

Objektiv je však rovněž spárovaný s dálkoměrem pro přesné zaostření. Ostřit sice jde až do 0.3m, ale na to už dálkoměr nestačí. Výrobce doporučuje pro podobné fotky nasadit objektiv na bezzrcadlovku.
Závit pro filtry nenajdeme, ale výrobce dodává malou sluneční clonu, do které by mělo jít vsadit sklo z 34mm filtru.
Váha je pouhých 60g.

Cena, jak už jsme uvedli, je pro Evropu 950 €. Pokud byste o objektiv měli zájem, tak se ale smiřte s delší čekací lhůtou, protože všechny objektivy jsou vyráběny ručně v dílně pana Miyazakiho.
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.