Pentax K-70 je amatérská zrcadlovka, která však umí překvapit. Kromě kvalitního 24MPx APS-C senzoru a přiměřené ceny zde nejdete funkce, které byste čekali spíše o třídu výš: velký 100% hledáček, dva rollery, utěsnění proti vodě a prachu, režim multiexpozice pro vyšší rozlišení či hybridní autofokus. Je to ideální zrcadlovka pro začátečníky, nebo ne?

Úvod

Výrobci pravých digitálních zrca­dlovek na bázi 35mm systémů jsou dnes všehovšudy tři; Canon, Nikon a Pentax. Ostatní (Sony, Sigma, Olympus, Samsung…) dříve nebo později přešli plně na bezzrcadlovky a jiné typy přístrojů, jen ne tradiční SLR.

Z těchto tří výrobců má právě Pentax na trhu nejmenší zastoupení, ale jak se říká, ten poslední se musí nejvíc snažit. V tomto případě se to projevuje, jak už jsme naznačili v perexu článku, nabídnutím pokročilých funkcí u fotoaparátů nižších tříd, než je zvykem u konkurence.

Namátkou: hranolový 100% hledáček s 0.95× zvětšením, dva rollery, utěsnění proti vodě a prachu, režim multiexpozice pro vyšší rozlišení, hybridní autofokus, 24MPx s volitelnou silou low-pass filtru (o tom více dále), výklopný displej (byť to je dnes ve třídě standard), ISO až 102400, vestavěná stabilizace, mikronastavení AF, kompatibilita se staršími AF objektivy bez motorku či plně manuálními, rychlost závěrky až 1/6000s, snímání rychlostí 6sn./s či uživatelsky plně nastavitelný JPEG engine.

Konkurenční zrcadlovky tyto funkce v této třídě prostě nemají, pro většinu z nich musíte sáhnout k vyššímu modelu (byť dva rollery nabídne ještě EOS 760D). Zvykem jsou zejména menší a tmavší hledáčky, neutěsněná těla, nejkratší čas 1/4000s či absence mikronastavení AF.

Pokud se vám zdá zvláštní, že by jeden model na trhu ve všem překonával ty ostatní, instinkt vás neklame. Pentax K-70 má i své slabší stránky, kterými jsou zejména starší AF modul s méně ostřícími body než má konkurence (cel­kem 11, z toho 9 křížových), horší video (neoslňující Full HD jen s 60i nebo 30p snímkovou frekvencí), absence dotykového displeje, horší výdrž na baterii (410 snímků dle CIPA), absence bateriového gripu (Canon třeba má), poměrně složitější ovládání, nebo mezery v nabídce objektivů a dalšího příslušenství (o tom také více dále).

Bude pro vás K-70 vhodný? To záleží, zda právě vám jeho výhody sednou a jeho nevýhody pro pro vás nebudou překážkou. Stejně, jako u ostatních fotoaparátů na trhu. Pokusíme se to společně rozlousknoust v následující recenzi.

Specifikace

 • 24MP APS-C CMOS bez filtru AA
 • PRIME MII procesor s akcelerační jednotkou
 • Citlivost ISO až 102400
 • Systém Pixel Shift Resolution pro tvorbu snímků ve vysokém rozlišení, s korekcí pohybu
 • Stabilizace až 4.5 EV
 • 1/6000 sek. nejkratší čas závěrky
 • Volně nastavitelný úhel LCD
 • V noci možnost červeného osvětlení LCD displeje
 • Elektronická vodováha, automatická korekce horizontu
 • Odstranění prachu ultrazvukovými vibracemi senzoru
 • dva rollery, systém „Hyper-operation“
 • 3 USER režimy
 • Uživatelské přizpůsobení ovládacího panelu
 • Dvě tlačítka se zcela volitelnou funkcí
 • Full HD video
 • 11 ostřících bodů, hybridní ostření v živém náhledu
 • odolný vlhkosti, prachu, mrazu
 • Wi-Fi
 • snímání až 6 sn./s
 • kompletní specifikace výrobce v PDF

Konstrukce, design

Pentax se snaží zrcadlovky dělat designově zajímavé a často se mu to daří. V minulosti už však firemní designéři někdy trochu „ulétli“, viz modely K-S1 nebo K-30. U novinky K-70 se však divoké „outdoor“ prvky ani přehnaná blikající světélka nekonají a výsledkem je foťák, na který se i hezky kouká.

Svítící kroužek zůstal kolem spoušti a jde zapnout a vypnout. Když je zapnutý, svítí zeleně v režimu foto a červeně v režimu video. Umí třeba blikáním odpočítávat samospoušť. Vypnul jsem si ho, někdo možná ocení, že pozná, zda je fotoaparát zapnutý, nebo ne, mě to vizuálně spíš rušilo. Je to tedy volitelná funkce a jako takovou ji nemohu kritizovat, i kdyby se mi nelíbila.

Obecně lze říci, že tělo je téměř stejné, jako u předchůdce K-S2, ale úplně stejné není. Krom toho, že svítících prvků je méně, najdeme rozdíly v podobě jinak tvarované kapličky hranolu a zejména gripu, který je „ergonomičtější“.

Dobrá věc je výklopný displej, který až donedávna Pentaxy neměly. Ten u K-70 je na kloubu a je plně artikulovaný, což je výborné pro video, ale na focení preferuji displej výklopný jen nahoru a dolů v ose objektivu (nebo na „pacičkách“ jako u K-1). Vzhledem k tomu, že K-70 je zaměřený víc na focení, než video, hodila by se podle mě taková konstrukce víc (třeba jako to má 645Z).

Jak už jsme napsali výše, konstrukce přístroje i setových objektivů je odolná proti stříkající vodě a prachu, což je v této třídě naprostá výjimka a upřímně, je to jeden z dobrých důvodů ke koupi přístroje. S fotoaparátem se mi bohužel (bohudík?) nepodařilo zmoknout, ani se zaprášit, takže nemohu poreferovat, ale Pentaxy mají v tomto dobrou pověst a nemám důvod přístroji nevěřit.

Dílenské zpracování je velmi dobré, jediné, co má nějakou vůli, je kloub displeje, ale je to zcela v normě.

Blesk vyskakuje mechanicky, takže se ani v automatickém režimu nebude vyklápět sám (což je dobře), vyklopí se příjemně vysoko a má směrné číslo 12 při ISO 100, úhel osvitu ekv. 28mm.

Barevné provedení těla může být černé nebo stříbrné (pryč jsou asi doby volně kombinovatelných barevných palet…)

Displej nabídne příjemné, ale ničím nevybočující hodnoty - úhlopříčka 3" a rozlišení 921000 bodů. Škoda, že není dotykový, třeba v živém náhledu je to fajn, po stisknutí „INFO“, které vyvolá obsáhlé rychlé menu, by se to taky hodilo a některé triky, jako třeba u Canonu zrušení odpočtu samospoušti klepnutím, také nejsou k zahození. Tak se třeba u K-80 dočkáme:-)

Když jsme u displeje – zajímavou možností je pro noční focení přepnout do neoslňujícího, monochromatického červeného zobrazení. Nic se nemění, co se ovládání fotoaparátu či prohlížení fotografií týče, jen na displeji uvidíte tohle:

Ovládání

Oproti vyšším modelům (K-3, K-1) je ovládání zjednodušené. Týká se to zejména počtu knoflíků, nikoliv možností přístroje či nabídky menu. Bohužel, ovládání má svoje mouchy. Třeba tlačítko mazání jako druhá funkce tlačítka LV je nezvyk, čtyřsměrný volič má sice přiřazeny ke všem tlačítkům funkce, ale pokud chcete měnit ostřící bod, o funkce přijdete a obě funkční tlačítka (Fx), která umožní nastavit přepínání mezi funkcemi kláves a výběrem AF bodu, jsou umístěna dost nešikovně. Ale to je obecně problém malých amatérských těl – prostě my, co chceme čudlík na všechno, musíme nakupovat o třídu výš:-)

Možnosti uživatelského nastaveně těch tlačítek a voličů, která zde jsou, jsou však nepřeberné. Obě funkční tlačítka, kouzelný zelený knoflík i oba rollery jsou uživatelsky plně (pro cílovou skupinu až přehnaně) nastavitelné. My hračičkové to samozřejmě oceníme.

Co u výrobce chválím pokaždé a budu chválit i teď, je nabídka expozičních režimů, kde kromě „klasik“, jako je automatika, priorita času (Av) a priorita clony (Tv), najdeme i Pentaxí speciality Hyperprogram (P), Hypermanuál (M), priorita clony a času (TAv) a priorita citlivosti (Sv). Kromě toho také polohu pro bulb (B) a hned tři uživatelské módy (M1,2,3). To je nadílka u konkurence nevídaná a kdo není zkušený Pentaxák, může být zmaten zejména režimy TAv a Sv a také nemusí docenit užitečnost „hyperfunkcí“, jak jim Pentax říká. Tak si je přiblížíme:

 • Hyperprogram (P) – jako klasický režim P, ale po otočení jednoho rolleru se automaticky přepne do Av, otočením druhého do Tv a zeleným tlačítkem zpět do P.
 • Hypermanual (M) – jako klasický měřený manuál, ale zmáčknutí „záchranného“ zeleného tlačítka automaticky nastaví hodnoty, jak by to udělal program P
 • Priorita clony a času (TAv) – jako klasický měřený manuál, ale s automatickou citlivostí ISO
 • Priorita citlivosti (Sv) – jako klasický režim P, ale s volbou hodnoty citlivosti přímo jedním z rollerů bez nutnosti mačkat tlačítko ISO

Zelené tlačítko umí i jiné triky. Třeba při použití plně mechanických objektivů (původní řada „K“, řada M) umí zmáčknutím zavřít clonu a změřit expozici (což by jinak bez elektronických kontaktů fotoaparát se současným osekaným KAF2 bajonetem neuměl). Fotí se pak jako se starou Prakticou – nastavím clonu, zaostřím, zmáčknu expozimetr, vyfotím.

Se staršími modely bylo toto měření obecně trochu nespolehlivé, takže mě těší, že s novinkou je rovnoměrnost expozic při různých clonách viditelně lepší ( Revuenon 55mm F1.2 K-mount):

Fotky výše jsou z RAWu, kde jsem srovnal WB, ve skutečnosti měla WB automatika trochu problém se správným měřením, dávám to na vrub vysoké světelnosti a kdovíjakým antireflexním vrstvám použitého objektivu:

Jakmile však používáte běžné objektivy, měří Pentax K-70 bílou zcela normálně. O tom ale dále.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • kikiris
  kikiris
  15.12.2016 11:33

  Dobrá recenze, stručná ale vše podstatné v ní je. Kdo o Ká-70ce zatím uvažoval,
  tak ho nyní třeba pan Súkeník "nakopnul" k pořízení tohoto fotoaparátu... :-)

 • Roman_H
  Roman_H
  15.12.2016 14:33

  Upozorňuji na drobnou chybu v recenzi protože PENTAX K-70 má možnost připojit externí stereofonní mikrofon pomocí standartní 3,5mm Jacku - tento port je možné také použít i pro dálkovou spoušť https://youtu.be/zPoaINy4Pu0

 • Roman_H
  Roman_H
  15.12.2016 14:56

  Pro zajímavost přidávám ještě několik ukázek astro fotek pořízených K-70
  https://youtu.be/t7008RFWbzs

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  15.12.2016 15:19
  Reaguje na Roman_H 15.12.2016 14:33:

  "Upozorňuji na drobnou chybu v recenzi protože PENTAX K-70 má možnost..." - zobrazit celý komentář

  Děkuji za upozornění, vycházel jsem ze specifikací a popletl jsem dírky:-) K-70 má port na mikrofon, nemá port na sluchátka.
  V textu opravuji.

 • E.B.E
  E.B.E
  15.12.2016 20:21

  Kromě dost překlepů v článku ( :-) ) mi to i jako znalci Pentaxu přijde kapku "profesionálně" pojatý a zavádějící. Ne, že by všechno částečně nebyla pravda, ale pro třídu, která si kupuje low end foťák a většinou nikdy nesundá objektiv, který byl v sadě, trochu odpuzující ...myslím tím shrnutí, jak moc je špatný AF, jakej nedostatek objektivů, jak nic moc video, nedotykovej display... mám o dost starší Pentaxy a nemyslím, že by mi pohyb dělal problém. Video sem ještě nezapl, stejně jako skoro nepoužiju display a že bych nemohl najít odpovídající objektiv? ...ano... třeba u objektivů...nevyrábí některé ohniskové vzdálenosti. Zato nemá v nabídce každej objektiv třikrát...v různé kvalitě, jako třeba Canon.Ostatně mrkněme na jakýkoli specializovaný e-shop. A to mi taky připomíná...kolik lidí při koupi této třídy pokukuje po L-kových objektivech? Jinak článek jsem si rád přečetl, ať se v novinkách neztrácím, jen bych ocenil víc srovnání s odpovídající konkurencí . Ať si lidi můžou vybrat i podle něčeho jinýho, než jen konstatování ..."a vyvažuje to všechna negativa? " :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  15.12.2016 22:27
  Reaguje na E.B.E 15.12.2016 20:21:

  "Kromě dost překlepů v článku ( :-) ) mi to i jako znalci Pentaxu přijde..." - zobrazit celý komentář

  No jo, ono je těžké se na foťák dívat "cizíma" očima. Člověk je zvyklý dělat s fotoaparátem to a ono, koukat na ty či ony funkce... a i když je začínající fotograf nevyužije hned, dříve nebo později do nich "doroste".
  Taky jsem do nedávna používal K10D, doma mám "stařičký" Olympus E-3 či Canon 5D a nemám problém ani s jedním. Jenže s tímhle přístupem jde říct, že i dírková komora dělá fotky, tak proč to řešit, žejo:-)
  Úkol recenzenta vnímám jako poukázat i na ty drobné výhody či nevýhody různých modelů, tím spíš na ty, na které si "běžný uživatel" sám nepřijde a přitom by bylo dobré, aby měl možnost srovnávat.
  Ale jak, když kupuje teprve první zrcadlovku?
  Sám mám Pentaxy moc rád, jeden mám i v ikonce uživatele, koneckonců... ale co bych to byl za recenzenta, kdybych všehovšudy napsal "Jo, je to dobrý, AF vám bude stačit a s objektivy si nedělejte hlavu... a video taky stejně nezapnete, tak co"? ;-)

 • E.B.E
  E.B.E
  16.12.2016 07:57
  Reaguje na Jakub Súkeník 15.12.2016 22:27:

  "No jo, ono je těžké se na foťák dívat "cizíma" očima. Člověk je zvyklý..." - zobrazit celý komentář

  A víš, že jsem podobnou reakci čekal? :-) Pochopils to přesně opačně ...ale taky jsem se nevyjádřil dost dobře, tak to chápu. Samozřejmně jsem nemyslel foťák chválit. Ani ho neznám. Jen to v tomhle podání vyznělo jako "pentax se snaží, ale raděj si kupte jinou značku" ...ve zkratce. Nebrat osobně :-)

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  16.12.2016 11:48

  Řekněme si to narovinu: Environmentální utěsnění a výkonná stabilizace obrazového senzoru jsou věci, které Nikon ani Canon nenabízejí, a přitom přispívají přímo v terénu ke kvalitní fotografii často mnohem více, než skvělý, ale nestabilizovaný objektiv či superrychlý moderní ostřící systém. Takže pro amatéry je K-70 výborně nadefinovaný přístroj.

 • E.B.E
  E.B.E
  16.12.2016 13:32

  ...nechci se pouštět do debat, co je lepší...to ani náhodou. Mluvím jen o pojetí recenze, kde nebylo třeba zmiňovat počet objektivů a podobný věci. A když, tak vysvětlit. Pentax nemá 85 mm? ...tak má 77. nemá padesátku, nebo je stará? ...tak má 55. No a? ...a nevyhovuje nějakej? ...stejně si pořídím něco levnýho od třetí strany. A že jich má Canon víc? ...jo...levný šmejdy, nebo předražený L-ka. Každopádně to jsem se v recenzi na tuto značku nedočetl, jako u tohohle Pentaxu. A co třeba jejich quick shift?...tak asi nějak podobně jsem to myslel

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  16.12.2016 14:55
  Reaguje na E.B.E 16.12.2016 13:32:

  "...nechci se pouštět do debat, co je lepší...to ani náhodou. Mluvím jen o..." - zobrazit celý komentář

  Jo, ale kolik stojí Pentaxí 77/1.8 a kolik na Canon nebo Nikon 85/1.8? Kolik stojí DA 55/1.4 a kolik stojí alternativy na Canon a Nikon?
  Pak to levné tělo přestává být tolik výhodné.
  Jasně, neplatí to pro všechna skla, ale myslím, že by to zájemce o tento přístroj měl vědět, ne?
  Quick shift už také dávno není výsada Pentaxu, má to skoro každý novější Nikkor včetně těch levných.
  Laciná Canon skla už také dávno nejsou vůbec špatná.
  A tak dál...
  Samozřejmě, platí to i naopak, právě třeba u utěsněných objektivů, tam zas těžce nestíhá Nikon a Canon.
  Ale obojí v článku je:-)

 • E.B.E
  E.B.E
  16.12.2016 18:11
  Reaguje na Jakub Súkeník 16.12.2016 14:55:

  "Jo, ale kolik stojí Pentaxí 77/1.8 a kolik na Canon nebo Nikon 85/1.8?..." - zobrazit celý komentář

  ...byl to sice jen příklad na ohniska, který "nemá" a nechci se pouštět do porovnávání konkrétního typu, ale přeskočils pointu... a tak stačilo. Už mlčím :-)

 • Roman_H
  Roman_H
  16.12.2016 22:45

  Ještě pár komentářů:
  - V recenzi se úplně zapomnělo, že K70 naprosto skvěle zvládá Time-lapse videa to ve 4K - to většinou mají pouze o třídu vyšší modely jako Nikon D7200 či až nyní D5600 - v obou případech pouze ve FullHD.
  - Běžné video neumí natáčet pořádně z principu žádná DSLR, kromě SONY ale to zase není klasická zrcadlovka, že?
  Přesto i tak lze video natočit , dle vlastních zkušeností doporučuji vypnou stabilizaci obrazu na čipu případně ji dohnat až při následném zapracování v počítací a při zhoršených světelných podmínkách raději ostřit ručně jinak dochází k nepříjemné oscilaci zaostřování, zkazí to celý záběr, jak bylo v recenzi popsáno.
  - Ostřící bodů jde dle mého názoru tak akorát navíc je lze snadno vybrat křížovým ovladačem, jehož režim lze snadno přepnout delším stlačení (1sec) středového OK tak, že není potřeba přemapovávat funkční tlačítka jak je uváděno v recenzi. Konkurenčních 39(79) ostřících bodů je už trochu moc, který si vybrat,že ? skočíte stejně u 9ti základních. :-)
  - Protože mám prioritní levé byl by pro mě dotykový display na obtíž - ovládaní nosem by asi nebylo to pravé.
  - Jedinou slabinou je pouze aplikace Image Sync pro android, která nelogicky funguje pouze v režimu na výšku, navíc kopírování fotek do tabletu/mobilu a to pouze po jedné fotce je přes WiFi příšerně pomalé - pomocí otg kabelu je mnohem rychlejší. Konkurenční PlayMemories od Sony nebo SnapBridge od Nikonu je na tom o poznání lépe.

 • Rudaq
  Rudaq
  15.11.2017 17:26

  Dobrý den, rád bych věděl jestli tento model PENTAX K-70 má stejné slavnosti jako model Pentax K-S2 a to týkající se odolnosti vůči vodě : https://www.youtube.com/watch?v=N7bpGiLKFDs
  Nebo jaký model je takto ještě vodě odolný?
  Děkuji Ruda
  Email: rudamacho22@gmail.com

 • E.B.E
  E.B.E
  15.11.2017 20:40
  Reaguje na Rudaq 15.11.2017 17:26:

  "Dobrý den, rád bych věděl jestli tento model PENTAX K-70 má stejné..." - zobrazit celý komentář

  Bohužel. Nemá. Výrobce udává "prachutěsnost". Narozdíl od S2 kde jde o voděodolné provedení s 92 mi těsněními. Voděodolným provedením nadále disponují až vyšší modely. Tj: K3ll, KP a FF K1 pokud se bavíme o nynější produkci. Před pár lety šlo o standard i nejnižžší třídy. Ale někde se začít šetřit musí
  https://www.youtube.com/watch?v=k4U_DAtGXWQ

 • kikiris
  kikiris
  16.11.2017 05:49

  Pentax K-70 je odolný proti stříkající vodě (např. dešti atd.) a prachu
  včetně setových objektivů a to od (to si nejsem jistý) modelu K-30, K-50.
  Tady Pentax nešetří...

 • E.B.E
  E.B.E
  16.11.2017 11:58
  Reaguje na kikiris 16.11.2017 05:49:

  "Pentax K-70 je odolný proti stříkající vodě (např. dešti atd.) a prachu..." - zobrazit celý komentář

  ...spíš do. Nehledě na to, že K30,50 se stejně jako jejich větší bráchové už nevyrábí, takže netřeba vzpomínat, jak uměla plavat třeba už moje stará K200. Konec vodovzdornosti začal až s příchodem nejlevnějších modelů K-m , K-x a později

 • Zvonda
  Zvonda
  08.05.2019 11:46

  Recenze mi pomohla pochopit řadu věcí, které nejsou v návodu dostatečně vysvětleny. Nicméně prosím o upřesnění v záležitosti zobrazení histogramu. Lze nějak zobrazit histogram ještě před exponováním? Hodilo by se při nastavování expozičních parametrů - třeba v manuálním režimu - pomocí šedé tabulky.

 • E.B.E
  E.B.E
  08.05.2019 20:25
  Reaguje na Zvonda 08.05.2019 11:46:

  "Recenze mi pomohla pochopit řadu věcí, které nejsou v návodu dostatečně..." - zobrazit celý komentář

  Histogram zobrazuje rozložení jasů, barev, ve výsledném snímku. Z toho důvodu ho dopředu nezískáš. Ale je tu možnost digitálního/optického náhledu. Pootočení spouštěcí páčky doprava. Což je ale ve výsledku konečná expozice s tím rozdílem, že se fotka neuloží. A tak je jednodušší vyfotit, podívat se a potom upravit hodnoty. Co se týká šedé tabulky, jde o nastavení vyvážení bílé, nikoli expozice. I když cokoli před objektivem slouží nakonec k nastavení expozice. Proč ne. Nakonec by mě zajímalo, co ti histogram řekne a co bys podle něj upravoval? (histogram může mít různý tvar, daný světelnou scénou, nehledě k možnostem úmyslného posunutí k jedné, či druhé straně)

 • E.B.E
  E.B.E
  08.05.2019 20:31
  Reaguje na Zvonda 08.05.2019 11:46:

  "Recenze mi pomohla pochopit řadu věcí, které nejsou v návodu dostatečně..." - zobrazit celý komentář

  PS: K nastavování parametrů expozice slouží expozimetr. V hledáčku zobrazen jako stupnice +/- na koncích. Správná expozice (samozřejmně podle foťáku) je nula uprostřed. Ale jak píšu nahoře, je to parametr, který "fotografovi" pomáhá, ale přesto nakonec nerozhoduje. Je potřeba pochopit, co je to správná expozice a jak foťák pracuje. Proto i v manuálním, automatickým režimu , nebude například fotka bílé zdi nikdy bílá, pokud nevíš, co dělat a kdy porušit expoziční pravidla

 • E.B.E
  E.B.E
  08.05.2019 21:32

  Mám ještě chvilku, tak, pokud to někomu pomůže vysvětlím, jak foťák měří. Ten se skrz objektiv podívá na fotografovanou scénu (nikoli vlastním čipem, produkujícím výslednou fotku. Tudíž nemůže poskytnout histogram) a to pouze na určité množství míst (dá se měnit pod pojmem plošné, středové a bodové měření. Páčka pod funkčním kolečkem) , pak si řekne: Tady je moc světla, v rohu tma, uprostřed šedivo, spočítám to dohromady a musím to nastavit tak, abych získal průměr. Tj středně šedou. Prostě a jasně, foťák dělá jen tohle. Za každých okolností se snaží udělat fotku průměrně šedou. V noci dělá šedou, ve dne dělá šedou, i tu bílou zeď dělá nakonec šedou (myšleno jasově. Ne barevně) A tak je potřeba mu často domluvit: Tohle chci bílý, nebo naopak černý

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (20)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram