Na trh přichází další amatérská zrcadlovka firmy Nikon. Tou je Nikon D3100, který je nástupcem verze D3000. Rozdíly rozhodně nejsou jen kosmetické.

Nikon D3100

Nikon D3100 s objektivem 18-55mm VR Nikon D3100 s objektivem 55-300mm VR

Hlavní rozdíly D3100 a D3000

 • čeština
 • režim videa (včetně Full HD)
 • vyšší rozlišení čipu
 • některé ovládací prvky

Kompletní technické specifikace najdete na adrese Nikon.cz

Mechanické provedení, ovládání

Horní strana Hlavní volič; režimy snímání

Nikon D3100 je nástupcem Nikonu D3000. Je stále malý – 124 × 96 × 74,5 mm, lehký – cca 500gramů (bez objektivu). Konstrukce je celoplastová. Působí však poměrně robustním a bytelným dojmem. Dobře tak padne do ruky především uživatelům s menšíma rukama. Zadní stranu z velké části zabírá 3" LCD displej se standardním rozlišením 230tisíc bodů.

Zadní stěna

Oproti verzi D3000 najdeme několik ovládací prvků navíc – tlačítko „i“ ve sloupci vlevo od LCD. Nad křížovým voličem vpravo je zcela nově zapínání živého náhledu a tlačítko pro záznam videa. A konečně pod hlavním voličem režimů je páčka režimu snímání. Trend ve zmenšování těl má své neduhy. Osobně preferuji nastavení ostření na prostřední bod a tak jsem si i fotoaparát nastavil. Bohužel jsem si velmi často polohu ostřícího bodu nechtěně posunul k pravému kraji – zajistila to dlaň opřená o zadní stěnu a tím o křížový volič.

Pro uživatele, který si bude kupovat svůj první fotoaparát je pravděpodobně nejpodstatnější to, že Nikon D3100 má v nastavení jazyků i ČESKÝ jazyk (a je tím první v amatérské třídě). Menu je propracované, společně s návodem k použití (který jsem k dispozici u tohoto balení neměl) bude jistě snadné dohledat, co která funkce znamená. Pokud jej však nebude chtít číst v „papírové podobě“, pak je tu pro vás Režim průvodce (GUIDE), který se může stát i díky češtině vaším prvním učitelem. Po stisku tlačítka se Nápověda u každé položky, kterou zrovna máte na displeji, ukáže jasná informace o funkci. Třešinkou na dortu je možnost nechat natáčet menu podle polohy fotoaparátu (standardně zapnuto). Musím tedy konstatovat, že sice poměrně pozdě, ale konečně má Nikon (po profesionálním modelu D3s) počeštěné menu a že je počeštěné velmi dobře.

Hledáček je opět zrcadlový a zobrazuje přibližně 95% fotografované scény. Disponuje dioptrickou korekcí v rozsahu –1,7 až +0,5 dioptrie. Ukazuje vše, nač jsou současní uživatelé zvyklí s výjimkou nastavení konkrétní hodnoty ISO (zobrazuje pouze případnou volbu ISO Auto). LCD může hledáček zastoupit a dokonce jej i předčí díky větší míře informací a možností zapnout výše zmíněný režimu Průvodce a nápovědu. Hledáček je postupně vytlačován funkcí živého náhledu, který nechybí ani zde. V tomto režimu lze (v některých případech) jednodušeji manuálně ostřit. Rozhodně je živý náhled určený pro natáčení videa. V případě aktivace stálého ostření (položka v menu při režimu živého náhledu) ostří D3100 průběžně i při natáčení videa.

Protože se bude jednat o jeden z nejlevnějších modelů firmy Nikon, není mu právě díky doplněné češtině již co zásadního vytknout.

Již opakovaně zmíněný Průvodce nastavením je asistenční režim, který uživateli pomocí nápověd pomáhá optimálně nastavit hodnoty. Režim detekce motivu zase některé parametry nastavuje automaticky těsně před otevřením závěrky. Pro dokonalejší snímky můžeme nastavit optimalizaci snímků podle šesti základních motivů, kterými jsou standardní (přednastavená hodnota), neutrální, se zvýšenou saturací, černobílý a režim pro fotografování krajin a portrétů.

Zajímavý je 11 bodový systém automatického zaostřování, který bezchybně pracuje i za velmi slabého osvětlení (má však pouze jeden křížový ostřící bod). Osobně třeba přisvětlení autofokusu (realizované skvěle klasickou žárovkou a tedy ne bleskem) prakticky nepoužívám, neboť v absolutné tmě nefotím a všude jinde si automatické ostření obvykle poradí velmi dobře. K dispozici jsou tyto režimy ostření – automatická volba režimu vybere buď jednorázové, nebo kontinuální ostření (AF-A), jednorázové zaostření (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C) a samozřejmě lze ostřit manuálně. Použít můžeme i systém 3D tracking, kdy si aparát sám předává fotografovaný objekt mezi jednotlivými ostřícími poli. V režimu živého náhledu lze použít jednorázové zaostření (AF-S), nepřetržité zaostřování (AF-F) a manuální zaostřování (MF) a lze je kombinovat s detekcí tváře, nebo sledováním objektu.

Fotoaparát má v továrním nastavení některé zásadní funkce pro zpracování snímků zapnuté. Je to mj. funkce Active D-Lighting, která prokreslí stíny u kontrastních scén, či redukce šumu.

Úpravy fotografií

Rozsáhlá je nabídka funkcí pro dodatečnou úpravu fotografií přímo ve fotoaparátu. Jde o prosvětlení stínů (D-Lighting), korekce červených očí, ořez snímků, monochromatický režim, aplikace digitálních filtrů (sedm možností), vyvážení barev, zmenšování snímků, prolínání snímků (lze pouze RAW), zpracování formátu RAW, rychlé vylepšení snímku, srovnání horizontu, korekce zkreslení, rybí oko, omalovánky (cca jako perokresba), korekce perspektivy a efekt miniatury.

Objektiv 18.00 - 105.00 mm f/3.5 - 5.6, clonové číslo f/3.5; čas 1/60 s; ISO: 3200, Ohnisková vzdále

Videorežim

Videorežim se v zrcadlovkách prostě objevil a je i zde. Podle mého názoru je to dobře. D3100 zaznamenává video ve formátu MOV s kompresí H.264/MPEG-4 s mono zvukem. Maximální rozlišení je Full HD 1920 × 1080, ale pouze s 24 snímky za sekundu. V HD rozlišení (1280 × 720) je to až 30 snímků za sekundu. Video je k dispozici (samozřejmě) pouze při režimu živého náhledu. Trošku může být problém s rychlostí ostření. Když rychle změníte vzdálenost scény, nebo zoom, pak může znatelnou dobu trvat než se autofokus (AF-F) „chytí“. To je ovšem zcela standardní. Při běžných scénách a rychlostech změn stálé ostření fungovalo s oběma objektivy velmi dobře. Ukázku videa ve Full HD rozlišení najdete zde a v HD zde.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Tomáš X.
  Tomáš X.
  02.09.2010 19:27

  Tvrzení, že "Hledáček je postupně vytlačován funkcí živého náhledu." je prostě v kategorii zrcadlovek jako takových něco mezi nešťastným vyjádřením a vyslovenou blbostí.
  Takové vyjádření dělá dojem, jako kdyby živý náhled na zadním LCD byl systém, který při fotografování plně nahrazuje hledáček.
  Možná novopečení majitelé lehkých entry-level zrcadlovek s lehkým seťákem zvyklí držet digikompakty v natažených rukou, mohou preferovat tohle držení, ale podle téhle skupiny se snad nebude řídit celé spektrum uživatelů zrcadlovek, tedy že by i jim byl vytlačován hledáček displejem na zadní stěně. Je jasné, že by takovéto vytlačování omlátili výrobci o hlavu a výrobci seriózních fotoaparátů tohle moc dobře ví, takže nevytlačují, ale jednoduše přidávají Live View jako vedlejší varisntu, důsledně opakuji jako vedlejší variantu, která je vhodná pro určité druhy fotografování. Pro některé druhy by byla k smíchu. Například třeba takový Nikon D3s s 300/2.8 držený v natažených rukou před sebou by působil zajímavě. Rovněž třeba fotografování sportu přes Live View nebude vytlačovat fotografování přes hledáček, že.... :-) Na rozdíl od entry-level jsou zrcadlovky vyšší třídy těžší, nasazují se na ně těžší objektivy, mají kvalitnější optické hledáčky a rychlé ostření, takže ostření kontrastem přes Live View je oproti tomu dnes šnek a fotograf zvyklý na hledáček rozhodně netouží vyměnit pohled v reálném čase a s dynamickým rozsahem vlastního zraku za držení v předpažených rukou se zoufale pomalým ostřením. U kvalitních zrcadlovek s kvalitními objektivy je to ostření nejen rychlé, ale i velmi přesné a oproti ostření kontrastem se nenechá strhnout pozadím a nezaostří na pozadí, jelikož detekce fáze už na začátku ví, jaký je zhruba rozdíl vzdáleností objektů, které zachytí ostřící bod.

 • Tomáš X.
  Tomáš X.
  02.09.2010 19:30

  A ještě: s fotoaparátem přitisknutým k hlavě při fotografování přes hledáček udržíme podstatně delší časy, než s těžkou zrcadlovkou v natažených rukou před sebou. Stabilizátor by tam neměl být k tomu, aby trochu zmírňoval nevhodné držení, ale aby pomáhal s dlouhými časy při správném držení.

 • To Shi
  To Shi
  03.09.2010 22:07

  2 Petr Koritina: Mohu tedy odpověď chápat tak, že při nastavené redukci šumu a ADL zmizelo ono úděsné zpoždění zobrazení snímku na displayi po exponování, kterým trpěl právě Nikon D3000? Z mé zkušenosti vím, že šlo o vteřiny. Tento neduh byl zmíněn i v recenzích, např. na Nikonclub.cz ( http://www.nikonclub.cz/nikon-d3000-vas-chce-naucit-fotit-kreativne , odstavec POstřehy a zkušenosti, Rychlost).

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  04.09.2010 00:54

  Dotaz zněl na zpracování a to souvisí s ukládáním snímků. Já zásadně automatický náhled po expozici vypínám, takže na danou otázku bohužel neznám odpověď. V každém případě zpracování a ukládání snímku nijak nebrání dalšímu okamžitému focení.

 • martins.
  martins.
  17.11.2010 09:49

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli na poloprofi focení je lepší nikon D3100 nebo D7000, mám ted EOS 450D a chtěl bych přeběhnout k nikonu
  děkuji :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (27)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram