OLYMPUS E-410 je nejmenší a nejlehčí digitální zrcadlovka s živým náhledem na světě. To uvádí firma Olympus o svém 10-ti Mpx fotoaparátu, na který se nyní podíváme v našem redakčním testu.

Úvod

OLYMPUS E-410 s objektivem ZUIKO 1456

Digitální SLR zrcadlovku OLYMPUS E-410 zapůjčila naší redakci k testu firma OLYMPUS C&S s.r.o. Základní balení obsahovalo: tělo E-410, USB kabel, video kabel, akumulátor Li-Ion BLS-1, nabíječku akumulátorů BCS-1, krytku okuláru EP-4, popruh, CD-ROM Olympus Master 2, CD-ROM Návod k obsluze. Cena samotného těla by se mohla nyní pohybovat pod 16 tisíc Kč. K tělu se dodávají v setu doublezoom objektivy ED 14–42mm 1:3.5–5.6 a ED 40–150mm 1:4.0–5.6. Oba s modrým proužkem na objímce objektivu. Stejné objektivy se poprvé objevily v setech s OLYMPUSEM E-400. OLYMPUS E-410 může samozřejmě využívat celého „arzenálu“ 4/3 standardu Olympus E-systému, přes redukce i systému Olympus OM a závitu M-42 (samozřejmě s určitým omezením automatických funkcí).

Konstrukce

OLYMPUS E-410 zepředu OLYMPUS E-410 zezadu
OLYMPUS E-410 zleva OLYMPUS E-410 zprava
OLYMPUS E-410 shora OLYMPUS E-410

Tělo – OLYMPUS E-410 je prakticky stejné konstrukce jako OLYMPUS E-400. Má stejný skelet z lehkých materiálů, volených s ohledem na konečnou hmotnost fotoaparátu. Ovládání je též pohodlné a přesné, rozmístění ovládacích prvků je téměř totožné s E-400. Při obsluze fotoaparátu vše fungovalo na první pokus, nedocházelo k nedomáčknutí, či náhodnému zmáčknutí ovládacích prvků. Ergonomie je u E-systému tradičně na vysoké úrovni. Absence mohutného gripu podle mého názoru nevadí, naopak, není problém udržet i delší časy závěrky. Zepředu má E-410 bajonet se 4/3 systémem uchycení objektivu. Nahoře je výklopný blesk, sáňky pro externí blesk a systémové blesky OLYMPUS, volič režimů, multifunkční ozubené kolečko, spoušť, korekce, páčka vypínače fotoaparátu, tlačítko ručního vyklopení blesku a tlačítko samospouště, integrované s dálkovým ovládáním a sériovým snímáním. Zprava je pod plastovými dvířky ukrytý prostor paměťových karet, připravený pracovat současně s xD kartami a CF I a II kartami. Zezadu jsou všechny ostatní ovládací prvky. Nad LCD displejem je umístěn pentaprismatický hledáček s dioptrickou korekcí +1/-3 D. Po levé straně displeje soubor čtyř tlačítek ovládajících: playback, „koš“ pro mazání snímků, „Menu“, „Info“. Po pravé straně LCD displeje jsou pouze tlačítka „AEL / AFL“ (zámek expozice a zámek ostření), tlačítko přepínače režimu displeje (v tomto místě měl E-400 programovatelné tlačítko Fn) a křížový volič s potvrzením OK. Na spodní stěně je kovový stativový závit a prostor pro Li-Ion akumulátor uzavřený plastovými dvířky. Jsou zde také praktické výstupky proti odření fotoaparátu a zdrsněný kryt kolem stativového závitu proti opotřebení.

OLYMPUS E-410 testovací sada OLYMPUS E-410 základní displej
OLYMPUS E-410 zdroj OLYMPUS E-410 Paměťové karty
OLYMPUS E-410 ovládání OLYMPUS E-410 ovládání
OLYMPUS E-410 ovládání OLYMPUS E-410 ovládání
OLYMPUS E-410 ovládání

Za objektivem E-410 se nachází malé, vylehčené, vertikálně sklopné zrcadlo, nad ním jemná, světlá matnice a za ním nový 10 Mpx čip, krytý fólií ultrazvukového protiprachového zařízení. Ultrazvukové zařízení je stejné jako u E-400. Čištění senzoru ultrazvukem probíhá při každém zapnutí fotoaparátu a jeho činnost je indikována modrou led diodou vedle spouště. Čištění senzoru lze vyvolat také z menu. Oklepaný prach ze senzoru je zachytáván trvale lepivým povrchem pásku pod senzorem (pásek lze vyměnit v servisu). Rozměry těla E-410 jsou 129,5(š) x 51 (v) x 63(t) mm a váha těla 375g. Pro zajímavost je zde srovnání vzhledu E-410 s předchozím modelem E-400.

OLYMPUS E-410 a E-400 srovnání konstrukce OLYMPUS E-410 a E-400 srovnání konstrukce
OLYMPUS E-410 a E-400 srovnání konstrukce

Obrazový senzor a zpracování obrazu – V těle OLYMPUS E-410 je poprvé použit nově vyvinutý 10,9 Mpx (10 Mpx efektivních) Live MOS senzor o velikosti obrazového pole 17,3mm x 13mm. Senzor je optimalizován pro 4/3 systém, pro použití širokoúhlých objektivů i teleobjektivů. Je vybavený filtrem primárních barev (RGB), IR filtrem a anti-prachovým filtrem (Supersonic Wave Filtr ). Obraz je zpracováván technologií TruePic III. Barevné profily lze volit mezi sRGB / Adobe RGB. Lze také zvolit pět úrovní saturace, ostrosti a kontrastu, tři úrovně gradace snímku (High key, Normal a Low Key) a samozřejmě je také možné snímek zpracovat jako černobílou fotografii, případně jako tónovanou fotografii v sepiovém odstínu. Citlivost je nastavována automaticky od ISO 100 do ISO 1600 (i při aktivovaném blesku), nebo manuálně na hodnoty ISO 100, 200, 400, 800, 1600. Celý proces je doplněn o funkci Pixel mapping k programovému přemostění nefunkčních pixelů senzoru a možností zapnutí NR – redukce šumu a šumového LPF filtru. Zpracovaný obraz je na paměťové médium ukládán v novém formátu RAW, nebo JPEG -SHQ, HQ, SQ a SQ v šesti velikostech a komprimaci 1/4, 1/8 a 1/12. Uložení ve formátu RAW je možné doplnit o uložení stejného snímku ve formátu JPEG.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Marek Vojtíšek
  Marek Vojtíšek
  27.08.2007 23:15

  Vestavěný blesk. Pokrytí při 28 mm mi přijde děsivé, ale opět chybí srovnání. U tak snadno měřitelné veličiny je to velká škoda. Že to v praxi není moc vidět? Ono se v praxi dá přimhouřit oko nad kde čím, ale rád bych věděl, když už investuji nemalé prostředky, že jsem v daném parametru nemohl mít něco lepšího.
  Kresba setových objektivů je výborná. Ano, ale je lepší, nebo horší než u konkurence? Vezměte Oly, Canon, Nikon, Pentax, vyberte tělo + skla pokrývající 28-300 mm FF ekv. ve srovnatelných cenových kategoriích a protáhněte to IMATESTem, podle Martina holka je to záležitost jednoho dne v laborce. Pak budu vědět, že za cca. 25-35 tis. si pořídím základní fotovýbavu, která bude kreslit buď tak, nebo onak, ale budu mít pro výběr fundované podklady. A nebudu se muset rozhodovat podle plamenných, leč nepříliš přínosných debat mezi skalními "Hooligans" fanoušky C/N/O/P. Sorry, Samsung a Sony, já vím, ale ti snad žádné "Hools" nemají, až na pár bývalých Minoltistů...

 • Rudolf Svoboda
  Rudolf Svoboda
  28.08.2007 07:31

  Je pravda, ze testy jsou jako okopirovane. Je fajn ze se rozebira fotoaparat a pise se co umi, z 90% umeji fotoapraty stejne veci. Co bych uvital by bylo prave srovnani ze ktereho vypadne: chces fotit tak a tak je pro tebe vhodnejsi to a to.

 • juhu
  juhu
  28.08.2007 09:31

  uprimne sa diskutujucim cudujem: je to prva recenzia ktoru na fa citate? moj dojem je uz velmi velmi dlho ten ze poriadne recenzie sa tu takmer (cest velmi malo vynimkam) neobjavuju, vsetko je to viac menej PR konstatujuca ze kazdy 'recenzovany' fotak je v podstate skvely, priame zrovnanie s konkurenciou nenajdete ani tam kde sa to ziada, ak sa najde nejaka kritika, je pisana oklukami a velmi diplomaticky. netvrdim ze je to vina fa, skor si foto server nechce pohnevat distributorov skutocnymi recenziami, naozaj sa len cudujem ze niekto kto vazne uvazuje o kupe aparatu by sa mohol riadit recenziou na fa. opakujem: cest vynimkam...

 • Martin Ježek
  Martin Ježek
  28.08.2007 12:48

  ona je otazka, zda se pri koupi vubec da ridit recenzi, at je kdekoliv. Ridit se recenzi temer vzdy znamena slepe duverovat tomu ci onomu recenzentovi, neb neznas jeho podminky, za kterejch recenzi delal...

  nejlepsi je stejne se na nakupovani techniky vykakat, neladit drobne detaily a radeji fotit.

 • Petr Fiala 1
  Petr Fiala 1
  31.08.2007 09:06

  tak jsem se dival na dpreview, je tam srovnani s canonem a nikonem. Kdyz se vypne ta redukce sumu tak Oly sumi celkem dost i pri ISO100. Kdyz se redukce zapne tak se zase celkem dost ztraci detaily.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace