Adobe Photoshop CS3 – co je nového

Rok se s rokem sešel a na jaře 2007 uvedla společnost Adobe na trh novou verzi Photoshop Creative Suite 3, která je nyní dělena do několika kategorií, podle programového vybavení a samozřejmě také podle ceny.
Pojďme se podívat, co nového tato verze přináší.

Adobe Photoshop CS3, verze 10

Na první pohled uvidíte trochu učesaný design, ve kterém se schovává dost drobných změn, které jsou rozhodně k lepšímu …

Adobe Photoshop CS3

Panely, co poslouchají

Panely na pravé straně již tvoří kompaktní blok, takže už je nebudeme muset „honit“ po pracovní ploše, když budeme chtít jeden z nich změnit. Samozřejmě můžeme obsah tohoto kompaktního bloku libovolně měnit, přetáhnout si do něj paletky, které potřebujeme nejčastěji.
Také panel nástrojů dostál změn a trochu nám zhubnul. Vše důležité v něm zůstalo a některé předvolby nástrojů se přesunuly na pravou stranu – lze je tak individuálně modifikovat. Velmi příjemné je, že při práci ve fullscreen módu nám okraje palet zprůhlední a je tak vidět na pravítka v celé jejich délce.

Křivky

Křivky

Na pozadí grafu s křivkou se nově zobrazuje histogram, což je velmi užitečné. Škoda jen, že se nemění v závislosti s provedenými změnami, takže i nadále budeme pošilhávat do okna histogramu v paletách.

Černobílá

Černobílá

Nový nástroj pro tvorbu ČB fotografií, někteří z nás jej už známe z Lightroomu. Moc užitečná věcička, stačí jen jezdit po fotografii s kurzorem (tvar kapátka) a virtuálně měnit barvy na původní barevné fotce (stisk levého myšítka a pohyb do stran). Stejné jako kdybychom naráz použili mnoho různých barevných filtrů na objektivu.

Rychlý výběr

Nový nástroj rychlého výběru, který se používá pro rychlé „malování“ výběru. Je to štětec, při jehož tažení si program automaticky vyznačuje okraje oblastí v obraze. Tato inteligentní pomůcka, která je vlastně něco mezi kouzelnou hůlkou a magnetickým lasem, výrazně urychlí práci při tvorbě selekcí.

Zpřesnit okraje

Zpřesnit výběr

Nová funkce při výběru, usnadňuje práci, protože všechny potřebné položky máme nyní v jednom okně – prolnutí okrajů, rozšíření výběru, vyhlazení… Stále platí, že udělat dobrý výběr je základ snadné práce, protože všechny funkce ovlivňují výběr jako celek. Například můžeme udělat výběr rovnoměrně menší, klidně kostrbatý a pak ho v klidu rozšířit, vyhladit a třeba i prolnout a k náhledu nám poslouží několik přednastavených režimů zobrazení.

Automatické zarovnání vrstev podle obsahu

Tato funkce umí podobné vrstvy zarovnat podle společných hran a obrysů. Po zarovnání lze překryté vrstvy libovolně prolínat pomocí maskování. To můžeme skvěle využít například při fotografování skupiny lidí. Ne vždy se podaří vyfotit všechny tak, aby se v jednom okamžiku každý tvářil podle našich představ. Pořídíme tedy snímků několik a ty po exportu do vrstev a jejich zarovnání můžeme libovolně kombinovat.

Převést pro inteligentní filtry

Chybělo vám, že filtry nemůžeme aplikovat ve vrstvách obdobně jako křivky nebo úrovně? Tak je to tu – tato užitečná funkce nám z vrstvy udělá speciální objekt, na který můžeme aplikovat několik filtrů najednou. Ty se chovají jako takové podvrstvy. Můžeme jim měnit krytí, režim prolnutí, i je libovolně přehazovat mezi sebou. Tím získáme nepřeberné množství různých kombinací. Použití těchto inteligentních filtrů bude zajímavé zejména u doostřování fotografií – při kombinaci několika různých nastavení. Nevýhoda je, že po převodu vrstvy na inteligentní nemůžeme používat nástroje pro přizpůsobení (křivky, úrovně, odstín, sytost atd.).

Sami jistě naleznete ještě spoustu nových vlastností, které jsou před uživateli skryty někde hlouběji, o nichž by se dalo psát do nekonečna
Za zmínku jistě stojí alespoň modifikovaný nástroj Sloučení fotografíí a rozšíření možností úprav u režimu 32bit/kanál. Také nově podpora 32bit/kanál u HDR.

CAMERA RAW 4.0

Camera RAW 4.0

Plugin, který doznál mnoha změn v ovládacích prvcích a není možné ho používat se staršími verzemi než CS3, takže Photoshop CS2 má CAMERA RAW jen ve verzi 3.7.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Petr Poppl
  Petr Poppl
  13.08.2007 10:10

  Uhm neni na tohle uz tak trochu pozde ? :) Uz je to celkem dost dlouho venku.

 • www.imasik.cz
  www.imasik.cz
  13.08.2007 10:44

  Ja jsem CS3 zkousel asi tyden a porad mi padal. Kdyz upravujete hodinu fotku a najednou vyskoci hlaska "Program bude ukoncen".............. Takze jen potvrzuji nestabilitu softwaru.

 • Aleš Radikovský
  Aleš Radikovský
  13.08.2007 10:52

  Ilja: Pouzivam CS3 od vydani, celkem casto a nespanul mi ani jednou... Nepouzivam Bridge, takze tam nemohu soudit.

 • www.imasik.cz
  www.imasik.cz
  13.08.2007 12:03

  Ja bridge taky nepouzival...tvarilo se to trochu jako problem s pameti, jakmile CS3 zabralo maximalni moznou hodnotu v RAM tak to vetsinou spadlo (nekdy jo, nekdy ne). CS2 mi tohle nedela ani v rozsirenem modu WinXP 3GB Switch... Ale pokud tobe se to nikdy nestalo, ocividne to vypada spis na nedorozumeni s mym notebookem.

 • Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
  Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
  13.08.2007 13:12

  CS3 neodporucam! Len zle skusenosti, teda mimo Camera Raw 4, ten je vynikajuci. Chyby(nieco su mozno moje neznalosti, ak mozte, pomozte)
  - nepouzitelny Save for web - totalne meni kontrast
  - samovolne preskakuje kvapatko - farbu berie na backround, nie na foreground
  - ked sa sejvuje subor, a na disku neni dost miesta, program sa v bez akejkolvek hlasky vypne - a viachodinova praca je v P
  - program sa lubi vypnut pri vypinani inych programov(napr. soft od canonu pre RAWy)

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  13.08.2007 13:26

  2JH:
  Já bych hledal vady ve Vašem PC... (až na "save for web", i když porovnávat webovou a normální variantu mi přijde asi jako srovnávat model auta s originálem...)

 • Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
  Lukas Ondrousek aka Jozef Hul
  13.08.2007 14:59

  2PK, v CS2 som nemal problem ani s jednym bodom......

 • Helena Macenauerová
  Helena Macenauerová
  13.08.2007 16:12

  to JH: CS3 pouzivam, kapatko i save for web funguji bez problemu...spis to vypada na vira, zalezi take na verzi a variante Photoshopu.

 • Caminante
  Caminante
  13.08.2007 17:15

  se jen zeptam.. ma nekdo zkusenost z instalaci jak sc2 tak cs3 na jednom PC? myslim tim, mit obe instalace najednou. Dik

 • kokOs 1
  kokOs 1
  13.08.2007 17:24

  2-Che- mel jsem nainstalovany obe verze (CS2 a CS3) paralelne a obe fungovaly bez problemu.

 • František Procházka www.mistrfana.cz
  František Procházka www.mistrfana.cz
  13.08.2007 19:02

  Já osobně dělám v CS3 už co vyšla a nemůžu si stěžovat, Camera Raw a celkově PS šel zas o krok dál..

 • yan
  yan
  14.08.2007 20:51

  Che: CS2 i CS3 máme v práci nainstalované dohromady asi na pěti počítačích, běhají bez problémů. I když, přiznávám, teď už nikdo v CS2 nepracuje ;)

  JH: změnu kontrastu u Save for Web bych tipoval na chaos v barevných profilech. Před Save for Web bys měl foto převést buď do sRGB (nebo Phase One Monitor nebo jiného profilu "průměrného kancelářského" monitoru). Ale samozřejmě kvůli správě barev to i pak bude v PS a jinde vypadat trochu jinak...

 • Matyáš Smýkal
  Matyáš Smýkal
  15.08.2007 03:27

  Mám pocit,že se zapomělo v CS3 na Adobe Gamma,ale mel jsem pouze 30 dení demo,takže pokud ve full verzi,tak se omlouvam,ale pokud ne,tak je to podle mě velky nedostatek.
  Mimochodem Adobe vydalo Adobe photoshop 6 zdarma.:)

 • taz
  taz
  15.08.2007 08:05

  Nestabilitu nemůžu potvrdit, používám CS3 na Macu a bey problémů.

 • Martin Kozák
  Martin Kozák
  15.08.2007 13:01

  Taky jsem se nesetkal ani s jednou výše popisovanou chybu (CS3 Extended na PC, Bridge nepoužívám), a tak jediné, co mi vadí, že je znatelně pomalejší oproti CS...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (20)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace