Přibližně před rokem jsme měli v redakci model fotoaparátu Panasonic FZ7. A nyní zde přinášíme recenzi jeho nástupce Panasonic DMC-FZ8. K jakým došlo změnám, zda pouze kosmetickým, nebo i nějakým podstatným, se dočtete v následujícím testu.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Poslední snímek měl číslo 484. Snímků s bleskem bylo však jen asi 20. Ale zase jsem musel veškerá data „přetahovat“ přímo z fotoaparátu, kde se negativně projevila přenosová rychlost. Celková doba přenosu snímků do PC byla cca 45 minut. Na zcela vybité baterie (červeně bliká kontrolka stavu baterie) jsem nafotil ještě cca 20 snímků. Výdrž je tedy excelentní.

Snímek v režimu P s automatickým ostřením za dobrých světelných podmínek včetně reakční doby na podnět, která může činit cca 0,2s.

  • první snímek do 3,3 s od zapnutí
  • bez blesku bez namáčknutí 0,6 s
  • bez blesku s namáčknutím 0,2 s

Sekvence je exponována frekvencí 3 sn./s (max. sedm snímků v maximální kvalitě jpg) nebo frekvencí 2 sn./s až do zaplnění karty podle zvoleného režimu.

Rychlost ukládání snímků v nejvyšší kvalitě JPG nijak neomezuje potřebu další rychlé expozice. V RAW nelze sekvenci použít.

Blesk

Vestavěný blesk má při ISO Auto a nejširším ohnisku dosah od 30 cm do 6 m. Lze nastavit všechny běžné režimy. K dispozici je pouze spouštění na první lamelu, tedy při otevření závěrky. Je možná i korekce expozice záblesku +/-2EV po 1/3EV. Připojení externího blesku není možné.

Funkce dostupné u aparátu

Režimy dostupné na otočném voliči jsou naprosto běžné a běžných vlastností. Ze scénických režimů jsou to například portrét, sport, krajina,noční krajina, noční portrét a další. Zajímavým scénickým režimem je Vysoká citlivost, při kterém je k dispozici ISO 3200 či Hvězdná obloha – až 60s expozice. Pro nejméně zkušené uživatele je určen režim „Srdíčko“.

LCD v režimu snímání

Aparát umožňuje použití časů od 60 s do 1/2000 s a clon od F8 do F2,8. Nelze použít jakoukoliv jejich kombinaci. Možné kombinace závislé na režimu expozice naleznete v manuálu. Další důležitou funkcí je kompenzace expozice v rozsahu +/- 2EV s krokem 1/3 EV. Dále volba bracketingu v rozsahu +/-1EV po 1/3EV. Všechny tři snímky se exponují po jediném stisku (bez držení) spouště. Volba bracketingu blesku je na stejném místě. Ze sekvenčních režimů lze volit rychlou sekvenci (nejvýše sedm snímků frekvencí tři snímky za sekundu) nebo pomalou sekvenci (nejvýše sedm snímků s frekvencí dva snímky za sekundu) a režim nekonečného snímání (dva snímky za sekundu do zaplnění karty). Hodnoty platí při nejvyšším rozlišení pro nejvyšší kvalitu ve formátu jpg. Na horní straně je tlačítko pro změnu druhu stabilizace – vypnutá stabilizace, stabilizace stálá, stabilizace v okamžiku expozice.Tlačítko rychlé volby – joystick – umožňuje okamžitý přístup k nejpoužívanějším funkcím. Mezi dostupné funkce patří (v režimu snímání) režim ostření, druh měření expozice, vyvážení bílé, citlivost, rozlišení a druh komprese. Nepříjemná vlastnost u FZ7 byla opravena – joystick lze již použít i pro listování v Menu.

Z podstatných pro režim fotografování lze v menu volit vyvážení bílé – včetně dvou manuálních nastavení, „doladění“ bílé (nově), citlivost (100, 200, 400, 800, 1250 ISO). Dále formát obrazu (4:3, 3:2, 16:9), rozlišení, kvalitu uložení snímků (2 stupně komprese jpg, RAW), zvukové poznámky (MOV formát), režim měření expozice (poměrové měření, se zdůrazněným středem, bodové měření), režim zaostření (9ti bodový autofokus, rychlý 3í bodový autofokus, rychlé ostření na středovou oblast, středová oblast zaostření, bodové zaostření), kontinuální ostření, barevné efekty (teplý tón, studený nádech, černobílý obraz, sepie), nastavení snímku (ostrost, saturace, kontrast a redukce šumu ve třech krocích). Funkce Animace umožňuje tvorbu videa z exponovaných snímků.

V případě snímání do RAWu se současně ukládá i snímek do JPG s vyšší kompresí.

Setup Menu v režimu snímání

V Setupu najdeme z podstatnějších voleb nastavení druhu zobrazení při manuálním ostření a ještě například volbu jazyka včetně výborně zpracované češtiny. U FZ7 se dalo zapnout zobrazení přepalů, zde však chybí.

Video

Fotoaparát disponuje pro záznam ozvučeného videa ve formátu MOV rozlišením 640×480 bodů, případně 320×240 bodů s možností volby 30 snímků či 10 snímků za sekundu. Natáčet lze do zaplnění karty. Netradiční je volba širokoúhlého rozlišení 848×480 bodů. Do interní paměti lze však ukládat pouze video 320×240 bodů. Nelze použít žádný zoom, zůstává ohnisko zvolené v okamžiku počátku záznamu (včetně možnosti použítí digitálního zoomu). Máte také možnost naexponovat fotografie tak, že je fotoaparát spojí do videosekvence s vámi vybraným počtem snímků za sekundu (volba Animace v Menu).

Prohlížení fotografií

LCD v režimu přehrávání Menu v režimu přehrávání

Prohlížení fotografií je intuitivní a velmi jednoduché s běžnými možnostmi. V režimu rychlého náhledu po stisku tlačítka REVIEW lze fotografie prohlížet a zvětšit. Po volbě prohlížení na hlavním voliči se zobrazí po stisku tlačítka MENU širší možnosti práce se snímky (viz. obrázky). Obrázky lze otáčet, označit je pro tisk (DPOF), nechat je zobrazovat postupně za sebou, či k nim přidat zvukovou poznámku (MOV formát). Zajímavé jsou rozšířené možnosti práce s fotografiemi – změna velikosti a ořez. Množství zobrazených informací ovlivníte tlačítkem DISPLAY. Zobrazit lze mj. histogram. Poslední volbou v Menu při přehrávání je formátování karty.

Připojení k PC a tiskárně

Aparát podporuje režim přímého tisku PictBridge a připojení k PC jako zařízení USB Mass Storage. O propojení se stará rozhraní USB 2.0. Máte-li nastaven na hlavním voliči přímý tisk, „hledá se tiskárna“. V ostatních případech dojde k připojení k PC. Protože jsem měl k dispozici 4GB SDHC kartu potřeboval jsem data z karty přetahovat do PC přímo pomocí fotoaparátu. Reálná přenosová rychlost byla malá. 1,15 GB se přenášelo cca 25 minut (cca 800kB/s). Otázkou je, zda to zlepší instalace ovladačů USB. (Při použití SD 1GB karty Panasonic je přes tělo přenášení stejně rychlé, pomocí čtečky je však skoro 5× rychlejší –3,7MB/s).

SDHC karty

4GB SDHC karta Panasonic

Tento nový standard karet přináší vyšší kapacitu až do 32GB. Měl jsem k dispozici 4GB verzi. Na nižší přenosovou rychlost 5MB/s, která je 4× menší než u předchozích SD Pro High Speed verzí (20MB/s), jsem si nikde nemohl stěžovat a to včetně ukládání do RAWů. Subjektivně jsem totiž porovnal oba druhy karet, takže základní otázka, zda rychlejší, či pomalejší kartu, se u většiny fotoaparátů mění na otázku: Kdy větší…?

Převod z RAWu

Dříve či později každý fotograf zkusí fotit do tzv. RAW formátu. Především proto, že chce výslednou fotografii ovlivnit co nejvíce a také proto, že tak lze z fotoaparátu dostat skutečně vše, co v něm je. To, že fotoaparát tento formát dat ukládá, však ještě neznamená, že máte vyhráno. Je třeba mít legální software na jeho převod do obrazových formátů. Panasonic dodává SILKYPIX Developer Studio. Práce s ním je relativně příjemná, pokud ovládáte alespoň základy angličtiny. Veškeré důležité položky najdete v levém sloupci a po potažení za posuvníky ihned vidíte výsledky. Ukládat výsledky lze mj. i v 16bit tiffu. Některé (označené) snímky v testu jsou tímto SW z RAWu převedeny. Osobně se domnívám,že vzhledem k tomu, že je Silkypix v ceně fotoaparátu, tak se jedná o velmi příjemný a praktický software.

SILKYPIX Developer Studio SILKYPIX Developer Studio
SILKYPIX Developer Studio

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Hejna
    Tomáš Hejna
    02.04.2007 09:11

    Měl jsem možnost fotit s FZ7 a je to skvělý fotoaparát ve své třídě.Všechna vylepšení u FZ8 jsou krokem vpřed.Díky za pěkný článek.

  • Rejča
    Rejča
    02.04.2007 20:33

    Hlavně těch 7 Mpix a ještě větší SW redukce :D.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    02.04.2007 21:00

    Já bych doporučil srovnat identické snímky před předchozím výrokem.

  • Duke Vam Piere 0 7
    Duke Vam Piere 0 7
    03.04.2007 00:57

    Nevim, stejné snímky (na kterých by se rozdíly projevily) bohužel k dispozici nejsou.
    Nicméně - pří pohledu na 100% výřezy např. Vaší dcerky nelze říct nic jiného, než že i na ISO100 to vypadá (téměř) hůře, než nazvětšované z dobrého třímegového obrázku za pomoci inteligentních algoritmů a projeté ostřícím, odšumovacím a znovu ostřícím filtrem. Navíc tam zůstává velké množství barevného šumu.
    Například v loňské recenzi tento jev v posledním uveřejněném snímku (rovněž makro očí) je takový jev mnohem méně pozorovatelný.

    Další doklad tohoto tvrzení je vidět na obrázku červeno-černého brouka v sadě "Testovací snímky 4" (strana 6). Přeci nikdo nemůže věřit tomu, že brouk má v reálu ten trojúhelník za hlavou takto kostičkovaný a že objektiv mimo DOF tvoří takovouhle texturu.

    ISO3200 je pak naprosto mimo. Pokud je toto použitelné na 10x15... ale tak co. Asi si každý představuje "použitelné" jinak.

    Bohužel standardní testovací obrázky - zde jednobarevné plochy či plochy s pravidelnou texturou - hrají do karet softwarovému "malování", jako referenční je tedy lze použít pouze velmi omezeně.

    Znovu - jako u minulého článku - se ptám: Smíte také kritizovat, anebo na půjčených aparátech hledáte pouze klady?

  • Martin Ježek
    Martin Ježek
    03.04.2007 11:22

    ja si porad kladu otazku, kdy se do lepsich kompaktu jako standard konecne zacnou cpat APS-C cipy a do zrcadlovek FF. Rad bych FF zrcadlovku za max. 20kKc. Nemusi byt ani namakana super vecma. Staci bohate neco na urovni Dynax 60 s FF cipem ... asi depresuju zbytecne co, neco takovyho jentak nebude ...

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    03.04.2007 18:32

    Myslím, že negativ je tu celkem dost. Při zvětšení 1 pixel foťáku = 1 pixel na monitoru zahodíte s výjimkou několika málo modelů zrcadlovek všechno - zde se díváte na fotku velkou přibližně třičtvrtě metru na delší streně. Že FZ8 dělá při vyšších citlivost podstatně lepší snímky než FZ7 je tvrzení, které opírám o fotky a vlastní praxi.

    ruměnice (brouk)- dokud bude struktura čipu kostičkovaná, tak myslím, že i šikmé hrany budou kostičkované, zož mě nesmírně štve (vlasy, dráty, hrany budov...). Navíc (asi, že nejsem broučkař, mi připadá zmíněný snímek po této stránce celkem fajn. Je to jen můj osobní názor.

    ISO3200 - koukněte ke konkurenčním strojům. Snad jen jedna firma je na tom lépe a i to jen u dvou modelů. A hlavně - ta fotka je ze šesti metrů 1/100 sekundy při 432mm ohnisku! Rozhodně zaznamenáte okamžik, který se nebude opakovat... Ano, nebude to fotka velká, nebude excelentní, ale bude. Kompaktem s 3x zoomem bez stabilizace tam budete mít černý flek a spoustu okolí. Podstatně lepší jsem kdysi udělal nějakým Markem od Canonu. Pravda i s objektivem to stálo skoro 300 000,- Ale fotky byly opravdu lepší.

    Kritika - je velmi obtížné kritizovat všeobecné vlastnosti, pokud se nejedná o vyloženou vadu. A vadu foťák nevykazuje žádnou.

    Navrhuji Vám, že až se dostanete k novému foťáku, který tu recenzi nemá, abyste ji napsal. Rádi ji zveřejníme.

    Je fakt, že na první pohled 3Mpx udělá lepší fotky, ale bez detailů - mám fotky z cca 3Mpx velikosti 30x45cm a s drobnými detaily je problém. A už jsem si tímhle dnes již trikem i párkrát pomohl (zmenšit - zvětšit).

    A na závěr: Vždy chci z čehokoliv, co fotí vyrazit co nejlepší fotku. Bohudík mohu připustit, že se mi to občas povede i z mého mobilu a jsem tomu rád.

  • Duke Vam Piere 0 7
    Duke Vam Piere 0 7
    03.04.2007 21:06

    ---- část 1 ----

    Asi jsem se nevyjádřil zcela jasně.
    Šlo mi o to, že zvýšení rozlišení chipu při velikosti 1/2,5" je prostě nesmysl, který by neměl být chválen. Zkusím ještě jednou a jasněji vysvětlit proč:

    a) Vyšší množství šumu, který je na FZ8 rušivý už při nejnižší citlivosti. Stačí se podívat třeba na originál fotografie kostelu. Ve stinném místě na zdi je to rozhodně pozorovatelné (asi záleží i na nastavení monitoru).
    Při zvětšením 1:1 jsem porovnával fotky z FZ7 a FZ8 - a pravda je, že při ISO100 mi fotky z FZ7 (tedy nižšího modelu) přišly lepší: Méně šumu, méně "vodovek", a částečně i více detailů.
    Není třeba zdůrazňovat velikost - pochopitelně to neporovnávám s běžným výtiskem. Porovnával jsem dva modely za shodných podmínek - a dospěl k výsledku, že novější dělá při běžném provozu (řekl bych, že focení při nejnižší citlivosti - na sluníčku a tak - je pro kompakt typické nasazení).

    b) O množství detailů by se dalo hodně polemizovat - pokud spočítáte rozlišení chipu a dopočítáte odpovídající rozlišení objektivu, dospějete k netušeným číslům, které objektiv nemůže ani omylem splňovat. V množství detailů tak 7MPix chip rozhodně nad 6Mpix nedominuje - nárust na každé straně je necelých 10%, jmenovitě cca 200 (resp. 300)pixelů.
    Pokud je ostřejší, mohou za to spíše lepší algoritmy (koneckonců i ony se vyvíjejí).

    c) Ruměnice: Prezentované kostičky nejsou způsobeny pouze mozaikovým chipem. Koneckonců - monitory (alespoň většina) jsou také složeny z pravoúhlých buněk - a dokonce mnohem větších rozměrů než snímací prvky. A nikdo si na zubatost čar nestěžuje. Navíc algoritmy převodu z Bayerovy masky si s tímhle celkem umí poradit (koneckonců - antialiasing je relativně dlouho známý postup). Pochopitelně - následné nasazení doostřovacích algoritmů to poněkud zhatí.
    Ani já nejsem broučkař - a právě proto si u tohoto snímku všímám spíše nedostatků způsobených technikou.

  • Duke Vam Piere 0 7
    Duke Vam Piere 0 7
    03.04.2007 21:06

    ---- část 2 ----

    d) ISO3200 by tam vůbec nemělo být - a pokud, tak s využitím snížení rozlišení (tzn. fyzikální možnosti zvýšení dopadu světla na logický "pixel" namísto zmenšování (což je přeci jen jiné).

    e) 3Mpix foťák udělá lepší fotku, ale bez detailů. Souhlas. Nicméně zde detaily zrovna tak nejsou - jen šum. Takže mám horší fotky, ale zrovna tak bez detailů.
    Zdánlivé detaily zde tvoří pouze struktura šumu, kterou umíte jistě vytvořit na nazvětšovaných fotkách také, + navíc (za použití fraktálů) lze vygenerovat falšené detaily. Což sice taky není nic moc, ale lepší než "pouze šum".
    ---------------------

    Tož asi tak. Očekával bych protě, že se mezi zápory objeví třeba i vyšší množství šumu v základní citlivosti - nejen "jakoby zápory" ve formě pomalého čtení karty či nutnosti nákupu kusu železa.

  • Jaroslav Hlávka
    Jaroslav Hlávka
    03.04.2007 21:15

    Díky za hodnotný článek a především za spoustu kvalitních fotografií.
    FZ8 mám asi 14dní a k tolik diskutovanému šumu :
    Vím o něm a s tím jsem ten DF kupoval, pokud je dnes na trhu to co je, především co se týká velikosti čipů a přehnaných Mpx,tak stejně bude šumět vše, asi mimo DSLR , ale to přeci nelze srovnávat (Rejča Nikon D50).
    Chci se zeptat kdo z vás tiskne plakáty a nebo si prohlíží fotky 1:1 ? Myslím , že většina asi ne , ale je důležité , že všichni dnes prohlíží fotky pomalu pod lupou :-)
    S FZ8 jsem zatím celkem spokojený a vzhledem k třídě ve které je tento DF zařazen a poměru výkon/cena to je dobrá volba. Škoda, že odstranili náhledy přepalů, to by se občas hodilo.
    Přeji dobré světlo všem.

  • Duke Vam Piere 0 7
    Duke Vam Piere 0 7
    03.04.2007 21:15

    Jo - a k Vašemu návrhu:
    Proč ne. Záleží na podmínkách (např. kolik je na to času, jak moc mám volnou ruku a koneckonců i co z toho). A jako fakt to myslím vážně.

    Konkrétní věci mi hoďte, prosím, do interky anebo na mail - s tím, že ujasnění otázek bych případně rád dříve, než by něco takového "začne hrozit".

  • A 7
    A 7
    10.05.2007 10:32

    TO VAMP: FAKT MÁM RÁD,KDYŽ NĚKDO KDO MÁ CANON 300D KOMENTUJE KOMPAKTNÍ ULTRAZOOMY. TAK BY MĚ ZAJÍMALO JAKÝ BY JSTE PANE vAMP DOPORUČIL FOTÁK Z KATEGORIE KOMPAKTNÍCH ULTRAZOOMŮ?
    pŘIPADÁ MI TO JAKO KDYŽ NĚKDO KDO MÁ PORSCHE KOMENTUJE RECENZI NA NOVOU OCTAVII :-)
    P.S. TAK YSI TED BUDU KUPOVAT NOVÝ FOTÁK A NEUMÍM SE ROZHODNOUT MEZI fz50 A fz8. fz8 MÁ PRO MĚ MENŠÍ VÁHU A DÁ SE LÍP BRÁT SEBOU NA KOLO A TAK,fz50 MÁ OSTŘENÍ NA PRSTENCI A VĚTŠÍ CHIP ALE ZASE VÁŽÍ SKORO TŘIČTVRTĚ KILA A TO TAHAT NA FESTÁKY A NA AKCE SE MI MOC NECHE...TKA PROSTĚ NEVÍM...

  • fakir.h
    fakir.h
    11.05.2007 19:41

    Dalibore, pokud váháš mezi FZ8 a FZ50, doporučím F78, ale ne podle váhy, ale podle recenzí, obecně na foto servrech / šílené slovo / vychází v hodnocení lépe. Je pravda, že se pohybujeme v dané kategorii fotoaparátů a zde nelze srovnávat výstupy ze zrcadlovek. Co se týká vybavenosti a možností, tady už srovnávat lze. Pokud přemýšlíš o foťáku ne jako o závaží, podívej se na recenze Fujifilm Finepix 6500fd. Myslím, že zpracování obrazu mají hodnotnější než u Panasonicu. Dobré světlo .

  • sajbicz
    sajbicz
    28.05.2007 16:37

    takze objednano, sem moc moc zvedavej.. hned s tim jedu na slovac tak esi mne to nastve taxem pak dam vedet..

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (18)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram