Reportáž ze Starbase společnosti Space X Elona Muska

Návštěva u pláže Boca Chica , kde má společnost Elona Muska Space X svoji Star Base. Na konci března 2024 zde proběhl částečně úspěšný pokus vzletu dnes největší tažné rakety světa Starship. My jsme zde byli 9. dubna 2024 a na základně se tvrdě pracovalo na dalším letu. Na Starbase jsme dorazili v rámci fotoexpedice Fotoinstitutu,cz,

Texas je nejenom zajímavý svojí přírodou. Je to jeden z velkých celosvětových hubů výzkumu vesmíru. Vedle legendárního Houston NASA Space Center sem dnes patří i Startbase Elona Muska. Vidět je desetkrát více než slyšet. Proto jsme jako fotoexpedice na jih USA tahle místa chtěli vidět. Je to pár let, kdy na workshopu noční fotografie na Šumavě nám oblohu počmáraly Star­linky Elona Muska. Naše planeta je prostě malinká a vše je propojeno.

Starbase je průmyslové zařízení společnosti Space X, která patří miliardáři Elonu Muskovi. Nachází se nedaleko pláže Boca Chica u Brownsville na samé hranici s Mexikem. Zdejší odpalovací rampa byla původně vybudována pro nosné rakety Falcon 9 a Falcon Heavy. Dnes je výhradně určena pro největší rakety Starship.

Vstup do prostoru raketové odpalovací rampy Space X, Brownsville, Texas

Starship je dvoj-stupňová raketa, o které se od pokusu na konci března 2024 dá říci, že je to nejsilnější raketa na světě, která kdy letěla. Jak vidíte na nákladních cisternách, je palivem pro rakety Starship tekutý metan a kyslík.

Starbase se nachází asi jen dvě stě metrů od krásných písečných dun u břehu Mexického zálivu. Zde snášejí vejce například vzácné mořské želvy Kemp Ridleyovi ((Lepidochelys kempii). V okolí jsou rozsáhlé mokřiny s výskytem vodních ptáků. Jen kousek od základny jsme fotografovali lovící volavku.

Volavka u Starbase

Kvetoucí duny dvěstě metrů od Starbase

Blízký vesmír je dnes něco jako Divoký západ, který začínají tzv. kolonizovat bohatí jedinci. Na Starbase u Brownsville v Texasu panuje vysoká pracovní morálka. Vždyť Elon Musk vzkázal svým zaměstnancům, že pokud chtějí v práci dělat maximálně jen osm hodin, tak ať druhý den do práce ani nechodí. Tohle je zásadní rozdíl, když pozorujete dění v prostorech NASA Space Center v Houstonu. To je typická státní organizace. Je velmi konzervativní, trochu pomalá, ale její odborníci rovněž zaslouží obdiv. Dějiny kosmonautiky a výzkumu vesmíru se dnes jednoznačně odehrávají v USA. 

Expedice Foto­institutu na Boca Chica asi tři sta metrů od odpalovací rampy raket Starship

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram