Šumavský fotografický festival 2023

Srdečně Vás zveme do malebného městečka Sušice, kde se již v sobotu 16. září uskuteční Šumavský fotografický festival. Celá akce se bude konat v Kině Sušice (Příkopy 178, Sušice). Můžete se těšit na fascinující přednášky, workshopy pod vedením profesionálů a hlavně skvělou atmosféru. Začínáme hned v 8:00 přednáškou Heleny Macenauerové a startem 13. Šumavského FotoMaratonu, který je součástí festivalu. Více informací o akci zjistíte níže v článku. Přijeďte si užít víkend na Šumavu!

O AKCI

Den plný fotografování, fascinujících přednášek a především skvělé atmosféry nás čeká v rámci Šumavského fotografického festivalu. Akce se uskuteční 16. září 2023 v příjemném prostředí kina Sušice. Společne budeme fotogra­fovat, bavit se, vzdělávat se, soutěžit o hodnotné ceny. Festival má tři hlavní části. Přednášky v hlavním sále, workshopy s profesionály a oblíbenou soutěž FotoMaraton. Na své si přijde každý, kdo má rád fotografování nebo cestování, začátečník i pokročilý. Přijďte si užít foto-víkend na Šumavu!

Vstupenky

Prodej vstupného probíhá přes  web Kina Sušice. V ceně vstupného jsou všechny přednášky ve velkém a malém sále.

Typ vstupného: Čas: Cena:
Dopolední vstupné
8:00 – 12:00 200 Kč
Odpolední vstupné
12:30 – 18:00 200 Kč
Celodenní vstupné
8:00 – 18:00 350 Kč

VSTUPNÉ MŮŽETE OBJEDNÁVAT ZDE

13. Šumavský FotoMaraton

Současně s Festivalem pro fotografy a cestovatele startuje i Šumavský FotoMaraton. Fo­toMaraton je celosvětově oblíbená fotografická soutěž pro širokou veřejnost. Úkolem soutěžících je nafotit za 5 hodin 5 témat v zadaném pořadí. Soutěží se o hodnotné ceny, které předá Mistr Robert Vano. Cena startovného je 200 Kč.

Program FotoMaratonu:

  • 8:00 – Start
  • 8:00 – 11:00 - Registrace účastníků, zadání úkolů
  • 11:00 – 14:00 – Odevzdání úkolů
  • 16:30 – Vyhlášení soutěže, předávání cen z rukou Mistra Roberta Vano

REGISTRACE NA 13. ŠUMAVSKÝ FO­TOMARATON


Autor: Helena Macenauerová

Autor: Vladislav Hošek

PŘEDNÁŠKY

Přednášky jsou srdcem festivalu. Zkušení fotografové a cestovatelé sdílí své fotografie z České republiky a ostatních koutů světa, nahlíží do kultury a přírodního bohatství regionů a ukazují, jak fotografie může být silným nástrojem pro sdílení těchto zážitků. Nejen že se dozvíte o zahraničních a českých desti­nacích, ale také se dozvíte tipy a triky, jak zaznamenat ty nejlepší okamžiky na svých cestách. 

Všechny níže uvedené přednášky jsou v cené vstupného. KOUPIT VSTUPNÉ

Velký sál

Čas: Téma: Přednášející:
8:00 – 9:00 Zahájení, Od Sahary po Himaláj Helena Macenauerová
9:00 – 10:00 Záchranáři v akci – reportáž z Rescue Patrol Jan Vošalík
10:00 – 11:00 Noční obloha aneb jak fotit krajinu v noci
Andrej Macenauer
11:00 – 12:00 „…a to jsi Ty, Šumavo" Jiří Plachý
12:00 – 12:30 POLEDNÍ PAUZA
12:30 – 13:15 Kyrgystán Vladislav Hošek
13:15 – 14:00 Island Vladislav Hošek
14:00 – 15:00 Toskánsko Alexandr Kolovratník
15:00 – 16:30 Módní fotografie Robert Vano
16:30 – 17:00 Vyhlášení soutěže Šumavský Fotomaraton
17:00 – 18:00 Malý a velký Tibet, ukončení Andrej Macenauer

Malý sál

Čas: Téma: Přednášející:
10:30 – 11:30 Akt a intimní portrét – beseda nad fotkami
Jan Vošalík
11:30 – 13:00 Fotografování noční oblohy. Jak použít cestovní montáž.
Andrej Macenauer
13:00 – 14:00 Jak fotit ohňostroj. Panorama fotografií ohňostroje.
Alexandr Kolovratník
14:30 – 16:00 Představení a použití VF filtrů, praktické fotografování na Otavě. 
Vladimír Fučík


Autor: Alexandr Kolovratník

WORKSHOPY

Rádi bychom Vás pozvali na i jedinečné fotografické workshopy, které budou probíhat v KD Sokolovna Sušice. Workshopy povedou zkušení profesionální fotografové a nabídnou příležitost zdokonalit své dovednosti. Jsou určeny pro všechny fotografické nadšence bez ohledu na úroveň dovedností. Vstup na akci je zdarma, avšak jednotlivé workshopy je možné zakoupit zvlášť a to za cenu 350 Kč.

Čas: Název workshopu: Lektor:
10:00 – 11:30 Svícení portrétu v ateliéru
Mili Kosinová
10:00 – 11:30 Luminografie aktu
Kamil Varga
12:30 – 14:00 Akt
Kamil Varga
12:30 – 14:00 Kreativní a emocionální portrét
Mili Kosinová
12:30 – 14:00 Portrét – praktické fotografování
Jan Vošalík
15:00 – 16:30 Akt, světlo a stín
Kamil Varga
15:00 – 16:30 Fine Art portrét
Mili Kosinová

WORKSHOPY MŮŽETE OBJEDNÁVAT ZDE

HVĚZDY 

Robert Vano

Robert Vano je především světově uznávaný módní a reklamní fotograf. Fotografuje černobílé portréty a akty na klasický film a používá také už málo používanou techniku platinotypie. Spolupracuje se světovými značkami, vede workshopy „Daylight nude“. Nejraději fotografuje při denním světle.

Andrej Macenauer

Fotograf krajiny – především Šumavy, ale i té Himálajské, je spoluzakladatelem populárního webu pro fotografy FotoAparát.cz. Absolvoval již řadu fotografických expedic do zemí jako Pákistán, Nepál, Island, Rusko, Japonsko, Egypt. Je autorem publikace „Naučte se fotografovat krajinu – Šumava.“ Učí v ní základům krajinářské fotografie, vyznává se ze své lásky k Šumavě.

Kamil Varga

Profesionální fotograf Kamil Varga je absolventem FAMU Praha u profesora Šmoka. Je členem skupiny „Slovenská nová vlna“ spolu s Tono Stano, Miro Švolíkem a dalšími. Jeho tvorbu dokumentuje film „Vlna vers břeh“ a množství výstav od Vermontu v USA po Prahu. V poslední době se věnuje pedagogické činnosti (pedagogická fakulta Praha, fotografická škola Michael, FotoInstitut.cz).

Mili Kosinová

Mili se zaměřuje na portrétní fotografii už dlouhá léta. Styl fine art ji ale doslova pohltil, a tak se v poslední době tomuto odvětví věnuje maximálně. V ČR, kde není ještě tolik rozvinut, se dneska díky svému uměleckému nadání i vzdělání řadí mezi specialisty.


Helena Macenauerová

Ředitelka FotoInstitut.cz Helena Macenauerová je zkušená fotografka. V současné době vede většinu FotoExpedic s CK FotoAtlas zaměřených na krajinu, reportáž, zvířata jak po Evropě (Island, Helgoland, Toskánsko), tak do zemí vzdálených (Vietnam, Japonsko, Himálaj, Bhútán). Je spoluzakladatelkou webu FotoAparát.cz.

Vladislav Hošek

Přes padesát let se zabývá fotografováním šumavské přírody. K jeho nejoblíbenějším patří ale i Julské Alpy, Dolomity, Island, …Himálaj, v poslední době Kyrgyzstán a Kazachstán. Prioritou ale stále zůstávají náladové snímky ze Šumavy. Vydal přes sto kalendářů, miliony pohlednic, a mnoho obrazových publikací (Šumava v proměnách, Šumava čarovná, Šumava malá velká, Šumava…)

Jiří Plachý

Už od sedmdesátých let fotografuje Šumavu. Své výsledky zveřejňuje na výstavách i knižně, četná ocenění i z mezinárodních soutěží to potvrzují. Chce-li fotograf zachytit přírodu tak, aby oslovila, zaujala, a vyslovila v nás pocit nádhery tvořený tisíci ba miliony let, je nutné, aby k ní měl vztah. Jiří se dostává do míst, kam se běžně nedostanete. A o tom je i jeho nová kniha…

Screenshot

Alexandr Kolovratník

Je členem KLUBU MORAVSKÝCH FOTOGRAFŮ. Získal řadu ocenění, v soutěži ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS se několikrát umístil na 1. místě. Zabývá se hlavně krajinářskou fotografií, architekturou, fotografováním ohňostrojů a posledních 10 let panoramatickou fotografií. Aktuálně aktivně cestuje do Dolomit, Toskánska a na Šumavu.

Jan Vošalík

Fotografie se věnuje přes 16 let. Založil Tvůrčí skupinu Šumák, sdružující fotografy a grafiky. Začal fotografováním architektury a krajiny, ale postupně přešel k portrétu a reportážím. Studoval na institutu fotografických studií PHOTOGENIA a má za sebou již několik svých výstav.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram