CANON: NOVÉ BEZRCADLOVKY EOS R50 A R8, NOVÉ OBJEKTIVY 24-50 MM A 55-210 MM

Společnost Canon představila 8. února dvě nové bezzcadlovky. Canon EOS R50 má sensor velikosti APS-C. Canon EOS R8 má sensor FF, stejný jako Canon EOS R6 Mark II. Zároveň byly představeny dva setové objektivy Canon RF-S 55-210 mm F5-7,1 IS STM a Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM. Fotoaparáty míří na začínající fotografy a uživatele zrcadlovek, aby přesedlali na bezzrcadlovku.

Canon EOS R50

Lehký a kompaktní

Díky lehké konstrukci a pohodlnému úchopu si mohou aktivní tvůrci obsahu brát svůj EOS R50 kamkoli. S pomocí polohovatelné dotykové obrazovky můžete komponovat záběr z libovolného úhlu – shora, zdola nebo s fotoaparátem otočeným k sobě pro vlogování a autoportréty. Díky dotykové obrazovce, elektronickému hledáčku a zjednodušenému rozložení ovládacích prvků je ovládání fotoaparátu zcela intuitivní.

Kreativní asistent automaticky nabízí ideální nastavení pro různé scény, zatímco funkce kreativního bracketingu umožňuje nasnímat více variant každého snímku s různými parametry. Díky tomu je EOS R50 ideální pro každého, kdo hledá fotoaparát, s nímž by mohl rozvíjet své dovednosti vlastním tempem.

Kvalitní sensor a pokročilý záznam videa

Snímač formátu APS-C s vysokým rozlišením 24,2 milionu bodů nabízí skutečnou kontrolu nad hloubkou ostrosti, pořizuje ostré, detailně prokreslené snímky s příjemně rozostřeným pozadím a zaznamenává video v rozlišení UHD 4K 30p převzorkované z rozlišení 6K. Automatické slučování snímků ve fotoaparátu zaručuje ostrost při fotografování detailů zblízka. Fotoaparát se může také pochlubit sníženým digitálním šumem, omezením světlých přepalů při nočním fotografování a vyšším kontrastem při širokém dynamickém rozsahu.

Dává uživatelům větší možnosti uplatnit kreativitu mimo jiné díky funkci automatického ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS Auto Focus II, která detekuje a sleduje osoby, zvířata a vozidla a umožňuje rychle zaostřit i na objekty v pohybu. K tomu nabízí sekvenční snímání rychlostí 12 sn./s s elek­tronickou první lamelou nebo 15 sn./s s tichou elektronickou závěrkou. Nikdy vám tedy neunikne žádný vzácný okamžik.

Kompatibilita s objektivy RF a možnost použít objektivy řady EF s adaptérem umožňuje fotografovat skutečně cokoli. EOS R50 zaručuje konzistentní výsledky uměleckých kvalit, ať použijete ultraširokoúhlý objektiv, univerzální zoom, dlouhý teleobjektiv nebo pevné sklo.

Díky multifunkčním sáňkám mohou vloggeři k fotoaparátu snadno připojit externí příslušenství, například mikrofon, který tak bude odolnější vůči okolnímu hluku než při připojení kabelem. Sáňky mohou také sloužit k napájení nového příslušenství z baterie fotoaparátu, takže uživatelé nemusí řešit energii při práci v terénu.

Canon RF-S 55–210 mm F5–7,1 IS STM

RF-S 55–210 mm F5–7,1 IS STM je kompaktní všestranný objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností (cca 3,8×) a bajonetem RF, který je ideální pro zachycení vzdálenějších objektů nebo k dosažení lichotivého vzhledu u portrétů, kde objekt vystupuje na měkkém pozadí. Díky stabilizaci obrazu mohou uživatelé pořizovat ostré fotografie i bez stativu. Systém automatického ostření STM má tichý a hladký chod, takže je ideální pro natáčení videa. Objektiv RF-S 55–210mm F5–7,1 IS STM je ideální pro fotografování na cestách, ale také sportu nebo domácích mazlíčků. Je vhodný pro uživatele, kteří chtějí experimentovat s různým nastavením a prodloužit si dosah. Objektiv je ideálním doplňkem pro uživatele fotoaparátů EOS R50 s objektivem RF-S 18–45 mm F4,5–6,3 IS STM.

Canon EOS R8

Plnoformátová kvalita v lehkém těle

Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který poskytuje stejně prokreslené snímky jako fotoaparát EOS R6 Mark II. Jedná se o špičkový snímač ve své třídě, který nabízí vysokou rychlost čtení a umožňuje tak řadu pokročilých funkcí, včetně omezení zkreslení vlivem pohybu závěrky, průběžné snímání rychlostí 40 sn./s a citlivost ISO až 102 400 s nízkou úrovní šumu. Díky tomu je fotoaparát EOS R8 ideální pro fotografování v prostředích se slabou úrovní osvětlení, kde se objekty pohybují. Rozšířený dynamický rozsah také umožňuje zachytit působivé snímky s výraznou barevností. Plnoformátový snímač zároveň nabízí menší hloubku ostrosti, která kreslí měkké pozadí a pomáhá vyniknout fotografovanému objektu.

EOS R8 s hmotností přibližně 461 g (s kartou a baterií) je dosud nejlehčím plnoformátovým fotoaparátem systému EOS R společnosti Canon. Fotoaparát o rozměrech 132,5×86,1×70 mm je velikostí srovnatelný s modelem EOS RP, avšak nabízí v kompaktním těle řadu dalších funkcí profesionální úrovně. Fotoaparát EOS R8 je vybavený elektronickým hledáčkem (EVF) s vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů se snímkovou frekvencí až 120 sn./s a podporuje paměťové karty typu SD UHS-II. Díky intuitivnímu rozhraní se fotoaparát v terénu snadno ovládá. Přispívá k tomu i praktický volič režimů s 12 možnostmi pro statické snímky i video a samostatný přepínač mezi fotografováním a filmováním.

Sekvenční snímání 6sn./s a pokročilé video

Pokročilý snímač fotoaparátu EOS R8 pořizuje ostrý a detailně prokreslený videozáznam v rozlišení 4K 60p v plné šířce převzorkovaný z 6K, a také v rozlišení Full HD 180 sn./s pro zpomalená videa. Fotoaparát podporuje interní záznam Canon Log 3 v 10bitovém formátu YCbCr 4:2:2 H.265, který nabízí větší dynamický rozsah a větší flexibilitu při postprodukci. Alternativně lze zvolit režimy HDR PQ nebo HDR Movie, které vyhovují pracovním postupům HDR a poskytují čistý výstup přes HDMI do kompatibilních zařízení.

Fotoaparát EOS R8 je vybavený funkcí kompenzace změny zorného úhlu při úpravě zaostřovací vzdálenosti. Nabízí také prodlouženou dobu filmování, a to až dvě hodiny v normálním režimu videa, což je ideální pro pořizování vlogů nebo natáčení na akcích.

EOS R8 je vybavený stejnou technologií automatického ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II jako modely EOS R5 a EOS R6 Mark II a ostří již za 0,03 sekundy i při snímání rychlostí 40 sn./s s elek­tronickou závěrkou. Tento inteligentní systém dokáže detekovat a sledovat řadu různých objektů včetně zvířat, vozidel a lidí a umožňuje zvolit detekci hlavy, obličeje nebo očí pro přesné zaostření. Pro ještě lepší kontrolu nad snímkem je dokonce možné vybrat, které oko bude upřednostňováno. Pro zjednodušení detekce při tak široké škále podporovaných objektů mohou uživatelé zvolit automatické nastavení, které vybere objekt na základě kompozice snímku. Funkce je použitelná i při slabém osvětlení již od –6,5 EV.

Canon RF 24–50 mm F4,5–6,3 IS STM

RF 24–50mm F4.5–6.3 IS STM je malý a lehký objektiv s 2× zoomem a ohniskovou vzdáleností 24–50 mm, který je skvělou volbou pro zlepšení fotografických a filmových dovedností, zejména u portrétní, interiérové nebo cestovní fotografie. Nabízí pokročilou stabilizaci obrazu až o

4,5 EV, která se ve spojení s funkcí IBIS v těle fotoaparátu EOS R zvyšuje na 7 EV, což znamená, že fotografové a filmaři mohou pracovat i za špatných světelných podmínek bez potřeby stativu. Motor automatického ostření STM je rychlý a tichý, s dodatečnou možností ovládání pomocí přizpůsobitelného prstence na objektivu. Ten uživatelům umožňuje přepínat mezi různými režimy, takže mohou fotografovat a natáčet jako profesionálové. Objektiv RF 24–50 mm F4,5–6,3 IS STM těží z výhod bajonetu RF. Spolupracuje s fotoaparáty řady EOS R a podporuje širokou škálu funkcí pro vylepšení obrazu ve fotoaparátu, včetně panorámování ve scénickém režimu a korekce změny zorného pole při změně ohniskové vzdálenosti u videonahrávek.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • tosuk
  tosuk
  09.02.2023 16:14

  R8 je ve zdejších obchodech pekelně předražená, ostatně jako vše od Canonu, poměr cena-výkon je tristní, u B&H je o 11000 levnější, což by už možná smysl dávalo

 • Paveljan
  Paveljan
  09.02.2023 18:15

  Zarážejí mě světelnosti představených objektivů. Připomínají hodnoty známé z nejlevnějších fotoaparátů. Světelnější objektivy byly dostupné i v zrcadlovkovém pravěku. Jasně, leccos tehdy bylo jinak a dneska se to dá kompenzovat nastavením vyšší citlivosti (pomineme-li optické vlastnosti). Ale že by to měla být ta správná cesta, nebo snad dokonce pokrok a motivace pro koupi těch bezzrcadel?

 • rosicak
  rosicak
  10.02.2023 13:38

  Vše je jen komerční záležitost. Je nutné přesvědčit zákazníka, že právě s bezzrcadlovkou bude mít ty nej fotografie, kterým se nikdo nevyrovná.

 • tosuk
  tosuk
  11.02.2023 19:12
  Reaguje na rosicak 10.02.2023 13:38:

  "Vše je jen komerční záležitost. Je nutné přesvědčit zákazníka, že právě s..." - zobrazit celý komentář

  a hlavně fulframe, kdysi jsme tomu říkali obyčejný kinofilm, za trochu větší peníze je už X-T5 a to už je jiná liga

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram