Test Nikon Z30 - první dojmy

Nikon Z30 je s cenou 20990Kč za tělo nejlevnější bezzrcadlovka řady Z. Sensor s rozlišením 20,9 Mpix je stejný jako u Nikonu Z50 a Nikonu Zfc. Nikon Z30 nemá elektronický hledáček. Cílí hlavně na bloggery se zaměřením na video. Tećhnologie: video v rozlišení 4K/30p, kvalitní autofocus s vyhledáváním objektů nebo sekvenšní snímání rychlostí 11fps. Zajímavý je i focus stacking pro skládanou makrofotografii. Setový objektiv 16-50mm f/3,5-6,3 VR je plastový, ale má údajně lepší kresbu než podobné objektivy konkurence. Další v článku.

Nikon Z30 stojí na frontové linii se smartphony. Je to souboj mezi kvalitní optikou a velkými sensory s výpočetní fotografií smartphonů s miniaturními objektivy a sensory v kombinaci s výkonným počítačem. Starší generace fotografů přecházela do digitálu z temné komory či fotolabů, mladší přichází ze smartphonů. Právě na ně cílí Nikon Z30.

Nikon Z30 má přilákat tvůrce obsahu na sociálních sítích, kde převládá video. Tito lidé nejsou zvyklí koukat do hledáčku fotoaparátu. Poznají však kvalitní obraz třeba s malou hloubkou ostrosti, který znají z filmů. Zároveň je Nikon Z30 nejmenší a s ce­nou 20990Kč za tělo nejlevnější ze série bezzrcadlovek Z.

Tělo

Tělo Nikon Z30 je vyrobeno z hořčíko-hliníkové slitiny. Je kompaktní s dostatečně velkým gripem. 

Chybí hledáček, takže fotografujete s rukama dopředu a koukáte na display, což není ideální z hlediska stability a při silném denním světle moc nevidíte. Při natáčení videa z ruky osobně preferuji klasické fotografické držení se sledováním scény v hledáčku.

Srovnání těl Nikon Z30 (vpravo) a Nikon Z50 (vlevo)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

Nevýhodu absence elektronického hledáčku částečně nahrazuje plně otočný a výklopný display. Tady Nikon Z30 překonává dražší Nikon Z50 nebo Nikon Zfc.

Display Nikon Z30 (vlevo) vs. Nikon Z50 (vpravo)

Nikon o ergonomii těla přemýšlí. Líbí se mi, že tělo můžete postavit na výšku třeba na stůl, neboť nepřekáží úchyt pro řemen, který obvykle přečuhuje. To se hodí například u videa pro Instagram, nebo při statických snímcích s dlouhými expozičními časy bez stativu.

Úchytka řemenu je zapuštěná

Ovládání

Ovládání je jednoduché a všechny důležité funkce jsou dobře dostupné. Nemusíte studovat manuál, což pro mne v dnešní době znamená, že je něco špatně ze strany výrobce. Nikon zachoval tlačítka předvoleb Fn1 a Fn2 na předním panelu vedle objektivu, kam již od dob zrcadlovek umísťuje volič režimu autofokusu AF-S a AF-C. Typické pro Nikony.

Přední otočný kruh u spouště a programovatelná tlačítka Fn1 a Fn2

Klasický volič expozičních režimů s uživatelskými režimy U1, U2 a U3 pro různé profily ve videu.

Přímočarý zadní panel s tlačítkem ”I” pro méně často měnitelné parametry

Ostření a sekvenční snímání

Ostření je na co obecně lákají bezzrcadlovky majitele DSLR. I tento nejlevnější model Z řady Nikonu pokrývá 90% hledáčku 209 ostřícími body. Ty mají velmi slušnou citlivost při slabém osvětlení (-3EV a v režimu low light dokonce –4,5EV, pro srovnání nejlepší bezzrcadlovky Nikonu mají –6EV). Běžné ostření na s vyhledáváním obličeje zvládal fotoaparát velmi dobře. Nikon Z30 umí i ostření na kočky a psi a neměl by se ztrácet ani při odvrácení obličeje. Zde se někdy algoritmus snaží najít nový objekt. Tohle vyžaduje vice zkoušení, které jsem nemohl vyzkoušet. Někdy je lepší vykašlat se na inteligentní režimy a jednoduše pohybovat přímo ostřícím bodem. Pak to máte jednoduše ve svých rukou.

Sekvenční snímání 11sn./s považuji za dostatečnou rychlost pro sport i akce se zvířaty pro uživatele, kterým je Nikon Z30 určen. Počítejte však, že si budete muset pořídit rychlou UHS-II kartu a stejně budete limitováni velikostí paměťového bufferu. Krátké akce však zvládnete.

Zajímavou funkcí pro makrofotografy je tzv. focus stacking mode. Fotoaparát v rámci sekvenčního snímání posouvá rovinu ostrosti. Jednotlivé snímky se pak složí tak, že objekt je do hloubky proostřený poskládáním ostrých částí jednotlivých snímků.

Video

Fotoaparát dokáže snímat video v rozlišení 4K/30p po dobu 35minut, což je vzhledem k velikosti těla a množství uvolňovaného tepla velmi dobré. Ve FullHD formátu dokáže snímat 125minut nepřetržitě a pořídit tak například záznam z nějaké delší přednášky. FullHD/120p je pak určen pro zpomalené záběry. Nikon Z30 můžete použít přímo jako web kameru pro streamování.

Sensor nemá vlastní stabilizaci a spoléhá na optickou stabilizaci v setovém objektivu Nikkor Z 16–55mm f/3,5–6,3VR. K dispozici je softwarová digitální stabilizace při zpracování ve fotoaparátu (cenou je crop). Fotoaparát má 3,5mm zdířku pro připojení externího mikrofonu. Asi hlavním minusem je, že chybí zástrčka pro připojení sluchátek pro kontrolu zvuku při natáčení. Velmi příjemná je naopak tzv. tally lamp – světlo na předním panelu fotoaparátu, podle kterého poznáte, že fotoaparát natáčí.

Kvalita obrazu

APS-C sensor typu CMOS s rozlišením 20,9 Mpix umí snímat při od ISO 100 do 51200. Nikon je znám velmi dobrou kvalitou obrazu. Parametry jako dynamická pružnost a šum při vysokých ISO je však třeba vyzkoušet.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Ostatní

Fotoaparát má jeden slot pro paměťové karty typu SD a používá lithiové články EN-EL25. Umožňuje i přímé napájení z powerbanky přes USB kabel. Nikon Z30 lze ovládat přes smartphone a má vestavěný wire-less porty (802.11ac + Bluetooth).

Závěr

Natáčení videí mimo studio většinou zrcadlovek či bezzrcadlovek je ve srovnání s tím , co nabízejí nové iPhony docela tryzna, Nikon Z30 zejména v kombinaci s dálkovým ovladačem, plně otočným display a tally lamp je krok správným směrem. Nikon Z30 je pohotový záznamník, kterým lze pořídit i velmi kvalitní fotografie.

Dálkový ovladač k Nikonu Z30

Plusy

 • Malé rozměry a hmotnost jen 405g
 • Kvalitní technologie (autofocus, sensor, parametry videa) v malých rozměrech
 • Jednoduché a přímočaré ovládání
 • Rozumná cena

Minusy

 • Chybí hledáček
 • Není možné připojit sluchátka pro kontrolu zvuku
 • Sensor bez stabilizace
Nikon Z30 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Nikon Z50 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Nikon EN-EL25 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Vendda
  Vendda
  04.07.2022 10:05

  Ahoj, mám dojem, že se do fotek zapletl šotek. Na prvním snímku - srovnání těl - zřejmě není vlevo Z30 a vpravo Z50, ale vlevo Z6 nebo Z7 a vpravo Z50. Mrkněte na to. Vašek.

 • Vendda
  Vendda
  05.07.2022 10:08

  On je to vlastně v pořadí druhý snímek, ale i tak.

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  07.07.2022 12:28

  Je to tak. Z30 nemá horní display. Opravil jsem text. Díky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram